Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Foťák do tmy

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Foťák do tmy

Autor: skyluke

23:06:59 15.04.2012

Myslím, že k tomu, co chceš fotit by posloužil i světelný kompakt, pak je na zvážení jestli oceníš kvalitu fotek z kompaktu nebo levné zrcadlovky, protože hodnoty ISO budou v obou případech tak vysoké, že kvalita fotek nebude nijak valná. Jestli se rozhodneš pro DSLR tak bych taky šel do levnější APS-C + pevný světelný objektiv v závislosti na tom, jestli je tvých max 5 m vzdálenost neměnná. V tom případě bych se rozhodl mezi 24mm, 28mm, 35mm nebo 50mm se světelností 1.4 nebo 1.8 a kdyby na to přišlo, myslím, že ulice osvětlená pouličními lampami není zase takový extrém, dokážu si představit i extrémnější podmínky. Proto třeba Tamron 17-50/f2.8 by nejspíš šel použít taky, ikdyž to už je extrém, ale zase se dá použít i na běžné focení čehokoliv. Zase na druhou stranu tenhle objektiv nemá moc spolehlivé ostření při focení ve "tmě".

Tady příklad 50/f1.4 při pouličním osvětlení s důkazem, že jde fotit i pohybující se postavy.

Citovat příspěvek

Autor: anous

9:42:37 10.04.2012

bob222
;) Jo a nám zase říkali, že ISO 100 pro daný fotoaparát nemusí být zcela ekvivalentní ISO 100 pro další kameru. Vzhledem k tomu, že ISO definice a měření jsou sice přesně popsány Mezinárodní organizaci pro normalizaci, ale vzhledem k tomu, že se zaokrouhlují může být rozdíl v nominální citlivosti i 20%. Kromě toho mohou výrobci pro zpracování obrazu uměle měnit citlivost ISO při zpracování. ;) Tak si potom vyber když k tomu přidáš velikost pixlu možný zisk, DR a atd atd. A kde je v tom potom použití sw pro zpracování a vlastní zpracování. :)

Citovat příspěvek

Autor: *

9:26:28 10.04.2012

no...fotografovat pohyb ve tmě běžným vybavením není pro ďábelské pekelníky , ale pro blbce...:P

Citovat příspěvek

Autor: bmx

9:21:39 10.04.2012

jasně, ale tma, to je už jen pro ďábelské pekelníky.. :D :D :D :D :D

Citovat příspěvek

Autor: bob222

9:16:22 10.04.2012

(tu) :D

A to nás dakedy vo fotokrúžku učili, že fotografovanie je vlastne "maľovanie svetlom". Možno sa zavedie termín maľovanie tmou... ;)

anous Napsal:
-------------------------------------------------------
> Docela rád bych potom viděl výsledek pohybujících
> se lidí při osvětlení pouliční lampou ve
> vzdálenosti 5m na clonu1,4 a výsledné použití a v
> jakém formátu.

Citovat příspěvek

Autor: anous

9:01:36 10.04.2012

Docela rád bych potom viděl výsledek pohybujících se lidí při osvětlení pouliční lampou ve vzdálenosti 5m na clonu1,4 a výsledné použití a v jakém formátu. ;)

Citovat příspěvek

Autor: fot

8:12:15 10.04.2012

V parametru max ISO se běžným zrcadlovkám právě G1X vyrovná.

Citovat příspěvek

Autor: LudekBrno

6:01:37 10.04.2012

Gormit:

pro správnou expozici jsou rozhodující 3 parametry, jak napsal Luis. Co se týče použitelnosti ve špatném světle, tak kromě světelnosti je ještě důležitější maximální použitelná citlivost ISO a tam kompakty nemůžou soupeřit se zrcadlovkami. Osobně bych doporučil např. Nikon D3100 s pevným objektivem 35mm/f1,8DX.

Citovat příspěvek

Autor: Nill

0:28:05 10.04.2012

gormit: těch kompaktů s f1.8 je víc. Nevýhodou je menší čip.

Citovat příspěvek

Autor: Luisifer

23:48:46 09.04.2012

Gormit: v příloze to máš i s EXIFem, takže se mrkni na expoziční parametry (ISO, clona, čas), a pak budeš mít hrubou představu co asi tak můžeš čekat, že budeš potřebovat.

Citovat příspěvek

Autor: Gormit

21:38:54 09.04.2012

Ten powershot G1 se mi zatim zamlouvá asi nejvíc.
Fotit ve městě, jediný osvětlení se kterym můžu počítat jsou pouliční lampy. Fotit budu lidi pohybující se chůzí maximálně na 5 metrů, tzn žádnej zoom netřeba, ale bude se hodit při jinejch příležiostech.

Jinak docela čumim třeba na Olympus XZ-1, trerej má f1.8. Moc se mi to nezdá, cejtim tu nějakou nevýhodu

Citovat příspěvek

Autor: *

19:58:39 09.04.2012

[ital]Gormit (---.scnet.cz) Datum: 09. 04. 2012 15:13

Potřeboval bych poradit s výběrem foťáku do tmy. Blesk použít nemůžu. Foťákum moc nerozumim, ale podle mě potřebuju co nejmenší F. Když jsem zkoušel hledat na dpreview.com tak mi vyšly samý kompakty, což mi přijde divný. [/ital]

Napiš normálně co chceš fotografovat, ať ti někdo může poradit.
Na tvůj blábol o " tmě" ti nikdo nemůže nic odpovědět kromě stejného blábolu o " ničem "..:S

Citovat příspěvek

18:52:05 09.04.2012

Tak například pro foto difuzních mlhovin je nedostupnější a nejlevnější tohle http://www.fotografovani.cz/art/nov_df_am/canon-eos-60da-pro-fotografovani-hvezd.html :)

Citovat příspěvek

Autor: .

18:36:48 09.04.2012

Levnější rada, je Pentax K-5 s objektivem Tamron 18-55/2,8 kde se s novým vejdeš do třicítky. Ale dokud nenapíšeš, co s tím chceš fotit, těžko napsat že i nejlepší. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

18:15:25 09.04.2012

Gormit:

hlavně bys ale fakt mohl napsat, co si představuješ pod pojmem tma. Může to být focení v noci v dobře osvětleném městě, tmavé divadelní představení nebo taky focení hvězdné oblohy mimo civilizaci. Bez toho se opravdu nedá relevantně poradit.

Citovat příspěvek

17:54:08 09.04.2012

Canon PowerShot G1 X to je podle mého nejlepší volba pokud chceš zoom a slušný výkon ve špatném světle a nechceš profi nebo poloprofi zrcadlovku.

Citovat příspěvek

17:41:03 09.04.2012

Děkuji za rychlé reakce, zejména za ty konstruktivní.

K těm Canon D5 a Nikon D700. Když píšeš, že jsou to top stroje, moh bys poradit ještě nějaký levnější? Ne že bych se na bazarovou nezmohl, ale přecejenom nepotřebuju profi nářadí, zvlášť když mu nerozumim.

Citovat příspěvek

17:39:03 09.04.2012

Bazar - Nikon D700 + 24-70 2,8 je asi nejlevnějsí slušné řešení tvých požadavků. Jinak zhruba 10x lacinější by byl moderní kompakt s vysokou světelností která ale s posunem k delšímu ohnisku klesá. Ale možná by stačil. Záleží na tom jak definuješ tma a hlavně levnej.

Citovat příspěvek

Autor: r.i.f

17:13:32 09.04.2012

Na focení tmy je vynikající kinofilmová zrcadlovka. Jen před expozicí nezapomeňte nechat na objektivu krytku.
Zde se víc než hodí pořekadlo: Dobré světlo všem :-)

Citovat příspěvek

Autor: Laudan.

17:03:01 09.04.2012

Gormit Napsal:
-------------------------------------------------------
> Potřeboval bych poradit

podivej se na fuji X100 ............

nema zoom,je nova pres dvacet tisic.

i zde vsak zalezi a dosti,cemuz tma rikas ;)

Citovat příspěvek

Autor: Luisifer

15:46:36 09.04.2012

V hodně špatnéch světelnéch podmínkách se využívaj světelnosti kolem f/1 (max f/1.4 .. ono když se zaostří dál, tak se i na ty clony dosáhne slušně velké hloubky ostrosti) a vysoky ISO. Těmto dvěma parametrům vládnou:
1) DSLR se stejnou velikostí čipu jako má kinofilmovy políčko (tzn. FF .. full frame), např. od Canonu z levnější řady jsou to 5D, 5DII, 5DIII, od Nikonu např. D700.
2) skla s pevnéma ohniskama (tj. bez zoomu) 24, 50, 85 mm

pak se dá fotit, kdy se jiny stroje, jako třeba kompaktíky, prostě nechytaj

Citovat příspěvek

Autor: Jirka X

15:42:50 09.04.2012

Třeba myslí infra jako měla Sony F717. Ale ta mu nesplní ohnisko, leda s předsádkou.

Citovat příspěvek

15:40:13 09.04.2012

Gormit:

Ve tmě žádný foťák nefotí bez blesku nebo bez stativu. Tak si vyber, co z toho jsi ochoten použít. Pak už na foťáku příliš nezáleží. Jde samozřejmě taky o to, co vlastně myslíš tou tmou.

Citovat příspěvek

Autor: Kugelig

15:31:12 09.04.2012

Tady je to poslední dobou samý humorista. Požadavky které splní leda kouzelný dědeček.
Tož, to musíš hochu do jiné pohádky.

Citovat příspěvek

Autor: b_m_x

15:19:42 09.04.2012

tady se clovek, dozvi ale veci...fotit tmu... :D

Citovat příspěvek

15:15:19 09.04.2012

ještě jsem zapomněl na hledáček, jedno jestli optickej nebo lcd, ale je docela důležitej

Citovat příspěvek

Foťák do tmy

15:13:19 09.04.2012

Potřeboval bych poradit s výběrem foťáku do tmy. Blesk použít nemůžu. Foťákum moc nerozumim, ale podle mě potřebuju co nejmenší F. Když jsem zkoušel hledat na dpreview.com tak mi vyšly samý kompakty, což mi přijde divný.

Moje požadavky:
co nejlepší vlastnosti při focení za špatnýho osvětlení
kompakt/evf/zrcadlo nezáleží
nejmenší ohnisko max. 28mm
pokud možno se zoomem 4x
novej nebo bazarovej, ale hlavně levnej

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: