Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Full frame nebo APS ?

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Full frame nebo APS ?

Autor: Radek75 ♂

12:21:33 05.05.2012

radek@ondra.cz napsal/a

Testo nového prostředí. Plný rám.
(Vypadá to, že chybí podpis a možnost vložit fotku).

Test

Citovat příspěvek

Autor: radek@ondra.cz ♂

12:20:26 05.05.2012

Testo nového prostředí. Plný rám.
(Vypadá to, že chybí podpis a možnost vložit fotku).

Citovat příspěvek

Autor: Umbrella

12:05:50 26.04.2012

František. Napsal:
-------------------------------------------------------
> To mne překvapuje, kolik lidí si myslí, že
> fyzikální zákony pro marketing neplatí ...

Frantisku, Frantisku, tak premyslim kde v tech fyzikalnich zakonech jsi zustal nejspis zasekly, odhaduji nekde u hazeni kamene do vody a tvorby vln. Muzes byt klidny, nikdo tu ani v nejmensim nezpochybnuje zadne fyzikalni zakony, jen zde vety tech druhych obsahuji ponekud hlubsi smysl a souvztaznosti nez jake najdes u onoho hazeni kamenu do vody. Samozrejme ze se kremik chova stale stejne v ruznych pristrojich za stejnych podminek teploty a tlaku, ale celek, ktery ma vliv na tvorbu fotografie je velmi slozity a meni se v nem ruzne parametry, vedeni, prevodu a mereni naboju a dalsich velicin na ktere jeste pusobi ruzne vypocetni algoritmy dodane vyvojari, takze ve vysledku muzou dve temer stejne velke fotosenzoricke jednotky podavat ve vyslednych pixelovych souberech uplne odlisne vysledky. Pochopil?

Citovat příspěvek

Autor: .

0:26:06 26.04.2012

Františku, nevím jak "dlouhodobým" jsi fotografem, ale snad pamatuješ doby, kdy fotografové toužili po jemnozrných emulzích, a byla k dosažení pouze v NP patnáctce, tvrdé jako hrom, nebo v ortochromatických, či ještě tvrdších reprografických vrstvách. Šestimegové snímače odpovídaly dobrému kinofilmu a jenom trochu větší výřez z něj nezachránil od degradace ani formát -stn. O dnešních "jemnozrných( šestnácti Mpx) emulzích" s tak obrovským dynamickým rozsahem a krásně plochou strmostí se nikomu ani nezdálo. A to nemluvím, jak vypadala emulze převolaná na ISO 1600... ;)
A když je máme a můžeme (nemusíme!!!) využívat, tak je budeme označovat za marketingové vějičky ? No možná někdo, kdo si koupil zrcadlovku, protože to patří k počítači a protože samozřejmě chce to nejlepší a někdo mu tu zrcadlovku poradil. Při tom by mu stačil k obrazové dokonalosti kompakt za patnáct stovek. Nebo Nikon D1 z bazaru, za řádově podobný peníz, když už to musí být. No dobá.
Takže mně vůbec nevadí čip s malými buňkami. Hlavně že je jemnozrný, s velkým DR a umí použitelně vysoké ISO.
:)

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: horal

23:20:53 25.04.2012

Fantišek 22:19, myslím, že tu nic takového nikdo netvrdí, jde o to,
že poměr "velikost buňky" / "odstup signálu od šumu"
zatím ještě na fyzikální limit nedosáhl, takže vývoj ještě nestojí ;)

Citovat příspěvek

Autor: František.

22:19:07 25.04.2012

To mne překvapuje, kolik lidí si myslí, že fyzikální zákony pro marketing neplatí ...

Citovat příspěvek

Autor: LudekBrno

20:04:45 25.04.2012

František:

Moje D90 má podstatně větší dynamický rozsah i použitelné ISO, než moje předchozí D70 :) A ta měla o dost větší buňky. Holt jenom v tom to není. Jde o to, jak kvalitně jsou zesilovány slabé signály, které určují minimální zachytitelný jas.

Citovat příspěvek

Autor: Umbrella

19:41:36 25.04.2012

František. Napsal:
> bode, tobě uniká přičinný vztah mezi velikostí
> buňky (co tebe teda živi?) a dynamickým rozsahem a
> rozsahem použitelného ISO?

Urcite? :S a ze se ted porad na vlaknech resi ze ma D800 mensi bunky nez 5DIII a pritom ma vetsi DR nez 5DIII ;)

Citovat příspěvek

19:13:05 25.04.2012

František. - přičinný vztah mezi velikostí buňky a dynamickým rozsahem a rozsahem použitelného ISO je nestabilní, mění se s každou novou generací snímače. A to tak, že velikost buňky čipu mě už přestává zajímat. A patrně pro málokterého fotografa už brzy bude důležitá.

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: František.

18:24:59 25.04.2012

bode, tobě uniká přičinný vztah mezi velikostí buňky (co tebe teda živi?) a dynamickým rozsahem a rozsahem použitelného ISO?

Citovat příspěvek

18:14:30 24.04.2012

uff na velikost buňek se vyprdni, ty tě nežíví. Důležité jsou dynamický rozsah a rozsah použitelného ISO. Na to se ptej.
S mizerným objektivem se na "větší" velikost buňek dostaneš snadno, obráceně to jde hůř. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: Mila_xl

17:33:06 24.04.2012

Ferin007 Napsal:
> Tak hlavně on je zcela zásadní rozdíl, jestli je těch 6Mpix vstupní, nebo výstupní formát.
> Nehledě na to, že pořídit si FF, abych tím pak fotil na zlomek rozlišení,... No proč ne, foťákem
> se dají i zatloukat hřebíky.

... no to teda dost blbě ... :-)

Citovat příspěvek

Autor: Jirka X

17:06:41 24.04.2012

Jedině na plný rozlišení. Už z hlediska možných výřezů. A jestli FF a nebo APS-C? Když už nic jiného, tak hledáček FF je trochu o něčem jiném. U zrcadel. U SLT je zhruba stejně velký jako u FF.

Citovat příspěvek

Autor: Ferin007

16:12:40 24.04.2012

Tak hlavně on je zcela zásadní rozdíl, jestli je těch 6Mpix vstupní, nebo výstupní formát.
Nehledě na to, že pořídit si FF, abych tím pak fotil na zlomek rozlišení,... No proč ne, foťákem se dají i zatloukat hřebíky.

Citovat příspěvek

16:03:12 24.04.2012

uff:

pokud tě nebude štvát, že až jednou budeš jednu fotku budeš chtít nechat zvětšit na výstavní formát, tak to smysl nedává :)

P.S. podle mě nedávají smysl žádné úvahy o používání nižšího rozlišení při dnešních cenách médií. Jinak to absolutně nesouvisí s FF ani APS-C. Ty důvody proč to dělat nebo nedělat jsou vždycky stejné bez ohledu na formát.

Citovat příspěvek

Autor: uff

15:16:25 24.04.2012

trosku offtopic, ale vzhledem k diskuzi o velikosti bunek mi to neda.
Dava smysl s FF fotit na maximalni rozliseni, kdyz drtivou vetsinu momentek a cvaku stejne zmensuji v PC na 6 mpix?

Citovat příspěvek

13:58:11 23.04.2012

Mil4nn:

pokud nehodláš fotit něco extra rychlého a spíš nějaké ty ateliérovky nebo obecně aranžované fotky, tak přece není co řešit a 5D to jistí :) Toto dilema fakt moc nechápu. Rozdíly mezi FF a APS-C jsou jasné, rozdíl v kvalitě fotek při ISO1600 se dá velmi snadno najít na serverech zabývajících se testováním foťáků a zbytek záleží na tom, co chceš ty osobně. To za tebe vážně nikdo nerozhodne, protože jednomu vyhoví to a jinému něco jiného :)

Citovat příspěvek

Autor: Mil4nn

10:44:39 23.04.2012

Ahoj, jako nadšený amatér chci nyní zakoupit novou výbavu, co mi chviličku vydrží. Váhám mezi Canon 60D a Canon 5D mark II.

Vím, že většina z vás mi asi doporučí koupit 60D a když se dostanu na její maximum a budu pro ni mít využití, přejít na FF. Možná to není správný postup, ale raději hned zakoupím něco, co mne nebude omezovat.

A má otázka zní. Pokud nebudu uvažovat vyšší ISO, ale řekněme focení do ISO 1600, je nějaký významný rozdíl v kvalitě fotografií? Samozřejmě při použití odpovídajících skel.
Jak jsem se tu dočetl, FF umí z kvalitního skla dostat více díky velikosti buněk na snímači. Někde jsem zaslechl i názor, že fotky z 5Dčka se zdají být prostorovější a přirozenější. Ale selským rozumem si to neumím odůvodnit, proč by tomu tak mělo být.

Chci si zkusit interiérové focení se záblesky, a to portréty a glamour. Někdy samozřejmě i nějaké to focení venku. Uvažoval jsem jako základní vybavení buďto Canon 60D + 17-55 / 2,8 nebo Canon 5D mark II + 24-70 / 2,8.

Předem díky za jakoukoliv radu a přeju hezký slunečný den :-)

Citovat příspěvek

Autor: ady

11:23:14 18.04.2012

a aby to nemal jednoduche tak po aplikacii DLO, ktora je sucastou original softu u Canonu, dostane napr. zo 17-40 f4 na FF "opticky" uplne novy objektiv,samozrejme kvalitou smerom nahor :D (tu)

Citovat příspěvek

Autor: R75 jinde

7:00:33 18.04.2012

16-35 II je uz znacne lepsi

Citovat příspěvek

Autor: m.e.

18:15:00 04.04.2012

[ital]Zvažuji k přechodu na full frame a chtěl bych se zeptat, jestli se kvalita fotografií zvýší s těmito skly nebo naopak. [/ital]

Jiste zalezi na tom, na co se pri porovnavani soustredis, ale pri porovnani stejne velke fotky z obojiho celkove spis zlepsi.

S temi rohy je to pravda, ale kolikrat clovek foti neco, kde musi byt rohy absolutne ostre i bez pricloneni? Bud fotim s otevrenou clonou, pak ocekavam, ze ostre bude zejmena to, co je predmetem fotky a to z kompozicnich duvodu malokdy vybiha rohem z obrazu. Nebo chci ostre vse a pak zase clonim treba na 11 -16 a tam se zase aberace, ktere zpusobuji neostre kraje zredukuji nebo vymizi.

[ital]Jediný FF ultraširoký objektiv, který se vyrovná jejích cropovým bratříčkům, je Nikkor 14-24/2,8 (to je opravdu spektakulární bezkonkurenční sklo). [/ital]

Velmi kvalitnich sirokouhlych objektivu, ktere se daji nasroubovat na Canon je vic. Zcela jiste Zeiss Distagon 21/2.8 a zda se, ze nove Distagony 15 a 25mm patri taky ke spicce. Canon ma vyjimecne povedene 17TS, 24TS a 24/1.4 taky jiste muze APS zoomum konkurovat zcela bez problemu, i pri sve svetelnosti.

16-35L neni kvuli rohum a divne pusobicim bokehu pred rovinou zaostreni asi krajinarskym snem, ale obecne je to sakra dobry objektiv. I tolik zatracovana (a podle meho nazoru horsi) 17-40 si zaslouzi respekt a na FF ji pouzivaji ci pouzivali i krajinari, kteri publikuji v casopisech, kalendarich a vydavaji vlastni knizky.

Mam taky pocit, ze se casto pomeruji objektivy jen podle rozliseni. Koupit objektiv, ktery je ostry neni snad dnes uz takovy problem, ale ostrost neni vsechno.

Citovat příspěvek

Autor: sirkeci

9:28:34 04.04.2012

LudekBrno Napsal:
> Asi tak, APS-C ořizne rohy, ale zase na druhou
> stranu, z FF snímače se na stejnou výslednou
> velikost snímku méně zvětšuje, takže objektivu
> stačí pro stejnou výslednou kvalitu cca 1,5x menší
> optické rozlišení a může mít 1,5x horší
> chromatickou aberaci. Myslím, že se to dá trochu
> zobecnit tak, že širokoúhlé objektivy vycházejí
> lépe na APS-C, protože ten odřízne rohy, které
> jsou u širokáčů problematické. Naopak
> teleobjektivy mají spíš problém s ostrostí v celé
> ploše, těm vyhoví lépe FF snímač, protože je méně
> náročný na rozlišení objektivu. Nicméně
> důležitějším hlediskem je spíš to, že se ti změní
> úhly záběru, na které jsi z APS-C zvyklý.
>
> http://jobfoto.cz

Luďku, ono to není jen o oříznutí rohů. I objektivy (ultraširoké), určené jen pro cropová těla, vycházejí v rozích mnohem lépe, ačkoliv u nich se nic "neřeže" (jsou konstruované na formát). Tam jde o to, že z optického a konstrukčního hlediska jsou tyto objektivy méně náročné na velikost čoček, takže za stejnou cenu lze při výrobě dosáhnout přesnějších výsledků.
;)

Citovat příspěvek

Autor: sirkeci

9:21:40 04.04.2012

Speciálně ultraširokáče vycházejí na FF značně hůř. Jediný FF ultraširoký objektiv, který se vyrovná jejích cropovým bratříčkům, je Nikkor 14-24/2,8 (to je opravdu spektakulární bezkonkurenční sklo). Jinak bych si opravdu zvážil, jestli se do FF vyplatí cpát peníze. Pro běžné amatérské využití bych o FF uvažoval jen v případě častého focení portrétů, skupinek a akcí, kde větší formát nabídne kreativnější práci s HO...

Citovat příspěvek

Autor: prudek

7:04:14 28.03.2012

Dlouho jsem tady nebyl, ale se spožděním také odpovím.

Budeš přecházet nejspíše na 5D mk II nebo III. Podíváš se do hledáčku a kecneš si na prdel.
Já přecházel z Sony A100 na A 850.
1) hledáček? kecneš si na zadek
2) všechny objektivy budou na těle o třídu výše rychlejší
3) až si zvykneš na tu cihlu v ruce, tak zjistíš že i ovládání je daleko lepší
4) Obrazově si pomůžeš k nižšímu šumu a většímu rozlišení
5) Budeš moci dělat větší zvětšeniny, nebo si dovolit více ořezávat.
6) pokud ti bude některej objektiv prasit v rozích, tak ho časem nahradíš kvalitnějším, ale moc bych se toho nebál
etc.

PS.
Mě A850 ukradli i s objektivi, takže se možná u 5D mk III potkáme.

Citovat příspěvek

Autor: Jiří Janošec

22:22:16 20.03.2012

Děkuji všem za vyčerpávající odpovědi. Přeji hezký večer

Citovat příspěvek

Autor: JKN

16:26:05 20.03.2012

Koupil jsem si NEX. APS DSLR šla z domu, jelikož jsem ztratil důvod její existence. Zůstala mi pevná skla, kterých mě bylo v době mého focení s APS DSLR líto, že je nelze plně využít. Takže buďto koupím FF DSLR nebo redukci, aby mi Minoltová skla ostřila na Nexovi.

Citovat příspěvek

Autor: karf

13:31:33 20.03.2012

Mno, já to řeknu takto: při přechodu z 400D na full frame (předpokládám 5DII nebo výš) se kvalita jednoznačně a znatelně zvýší. Já jsem přesně takto přecházel kdysi taky. Tokinu 12-24 jsem vyměnil za 17-40, 70-200 jsem si nechal a je perfektní (mám verzi f/4).

Citovat příspěvek

12:34:29 20.03.2012

Ferin007:

Jasně, máš recht. Taky jsem upozornil, že důležitější je změna úhlů záběru.

Citovat příspěvek

Autor: Ferin007

10:55:13 20.03.2012

LudekBrno Napsal:
To je relativní a hlavně dvojsečný.

> Myslím, že se to dá trochu
> zobecnit tak, že širokoúhlé objektivy vycházejí
> lépe na APS-C, protože ten odřízne rohy, které
> jsou u širokáčů problematické.

Ano, ale za cenu ztráty širokoúhlosti (nebo její velké části).

> Naopak teleobjektivy mají spíš problém s ostrostí v celé
> ploše, těm vyhoví lépe FF snímač, protože je méně
> náročný na rozlišení objektivu.

Ano, ale za cenu ztráty "teleobjektivnosti".

Čili v obou případech je to něco za něco, výhoda technická je vykoupena nevýhodou optickou a naopak.
Ten problém je asi o něco menší u teláků (ve prospěch cropů), pač rohy jsou obvykle slabší i u nich, i když je do o dost méně markantní než u širočin.

Citovat příspěvek

Autor: Radek75

8:53:19 20.03.2012

Mas skoro idealni sestavu na prechod. Ten zoom sice neni extra vec ale fotit s tim muzes roky. Nejake rohy vubec neres, nejaky problem budes mit u kazde petiste fotky. Budes to mit kratsi, takze je potreba popřemýšlet jestli bude stacit 200mm. Prijdes o wide, 28mm je dnes mimo standard. Toto je snad k řešení, ale ne nejaky rohy.

Citovat příspěvek

Strana výpisu

1

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: