Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Výběr: širokoúhlý kompakt

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: Jirka X

21:46:28 18.03.2012

"Vím, že tu vzbudím oprávněnou kritiku" Tak to víš špatně. S tímto aparátem chybu neuděláš.

Citovat příspěvek

 

Re: Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: Václav Kouba

21:16:57 18.03.2012

Tak díky za rady, trochu jsem se do toho zamotal, ale to se dalo čekat. Teď už je mi jasné, že to je věda. Trochu jsem ležel ve výběru aparátů a vyšlo mi, že asi půjdu do Sony NEX-5N. Je to trochu cenově přes, ale já jsem nějak na značku Sony zafixovaný :)
Vím, že tu vzbudím oprávněnou kritiku, ale ten soňák mi učaroval (tu)
Přesto díky za vaše názory, třeba mě fotografování chytne a začnu se mu věnovat, bohužel není na to čas.
VK

Citovat příspěvek

 

Re: Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: fot

12:25:08 18.03.2012

Ano, je to jedna z vhodných technik které je potřeba zvládnout. Další je třeba postupné svícení, vyrovnání svislic, odstranění nevhodných odlesků, ale hlavně vědět co a proč dělám (jaký to má na diváka výsledný ůčinek). Tak například jídelnu nesmíme vyfotit jako temnou, kontrastní díru. Používá se měkké denní světlo a světlé podání. Mísa čerstvého ovoce na stole potom posluží k tomu aby se divák u této fotky trochu pozastavil (to je ono povolené přikrášlení reality). Naproti tomu ložnici můžeme vyfotit v temnějších pastelových barvách při umělém osvětlení (rozsvícené noční lampy) To a spoustu dalších věcí patří k znalosti fotografického řemesla o kterém většina amatérů nemá ponětí a jen se dlouze dohadují jestli kompakt nebo zrcadlovku. Vzdělání není nikdy dost.

Citovat příspěvek

 

Re: Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: Jirka X

10:14:53 18.03.2012

Na záběry interiérů by bylo vhodné zaměřit se na aparát který slušně zvládne HDR. Snímek na kterém jsou vypálená okna a tmavé kouty moc dobře nevypadá.

Citovat příspěvek

 

Re: Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: fot

9:35:35 18.03.2012

Osobně si myslím že tečkou navrhované (poloprofi) řešení je nepraktické. Pro dobré fotky interiérů a kuchyňské linky úplně stačí lepší kompakt. Důležité pro přitáhnutí pozornosti diváka je kompozice a zpracování fotky, Typicky produktová fotografie musí lehce přikrášlovat, ale nelhat. Kupec musí být fotkou zaujat a realitou nesmí být zklamán. Jak to udělat tak také tím se zabývají různé kurzy. Doporučuji najít, např v idif, prodebatovat s lektorem (oslovit e-mailem) co chci a vhodný kurz absolvovat.

Citovat příspěvek

 

Re: Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: .

1:21:10 18.03.2012

VK - ještě -zamyslel bych se spíše přímo na nákup reflektorů, které jsou úspornou žárovkou vybaveny - :
http://www.eva.cz/oddeleni/svitidla-reflektory/extol-premium/ , ovšem stativy zvlášť - :
http://www.eva.cz/zbozi/55403/stojan-na-reflektory-1-8-m/

Zdravím

Citovat příspěvek

 

Re: Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: .

0:52:41 18.03.2012

Václav Kouba, fotografování je obor, ve kterém fotopřístroj neznamená zdaleka tak důležité místo, jako osoba fotografujícího. Každopádně bych doporučil podívat se po nějakém tématickém kurzu pro získání vůbec podstaty stylu práce. Zcela určitě vyhoví doporučený NX11 s dokoupením objektivu http://www.megapixel.cz/samyang-14mm-f2-8-samsung-nx a rozumného stativu. Pro svícení interierů by mohla postačit dvojice http://www.eva.cz/zbozi/47809/halogen-500wx2-se-stojanem-r6502/, do kterých se dají dokoupit úsporné žárovky vyhovující svítivoasti.
Ovšem součástí fotografovy práce je i znalost konečných úprav v nějakém editoru, takže i při minimálních (navržených nákladech by částka byla přinejmenším dvojnásobná a výsledky slušné až po nějakém čase. Takže bych jím neplýtval zbytečným běháním a výběrem fotopřístroje, levněji to zcela bezpečně nepůjde. ;)

Zdravím

Citovat příspěvek

 

Re: Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: Václav Kouba

23:36:44 17.03.2012

Děkuji všem za názory, zítra se s tím zkusím prokousat :) , jinak ano nejsem a ani nechci být fotograf, myslel jsem, že to je jednoduché, ale jak v tom ležím na netu a studuji ty různé světelnosti a ohniskové vzdálenosti aj. tak mi dochází, že je to dost složité. Do toho jsem myslel, že to číslo co udává šířku záběru je porovnatelné mezi všemi foťáky ale fot mě vyvedl z omylu. Tak na mě začínají jít mrákoty. Nemám čas a ani nevím kam bych měl jít do jakého obchodu aby mě nějaké aparáty předvedli a vysvětlili. Takže dám na vaše názory.
Jinak aparát potřebuji na 2 věci:
- manželka má kuchyňské studio, tak chce mít pěkné foto svých výtvorů
- no a já mám realitku a zjišťuju, že krásné foto bytu, domu apod. prodává
Když porovnám svoje fotky s fotkama od konkurence, tak se mi chce brečet, takže budeme investovat do nářadí. Pokud byste měli nějaký tip na něco širokoúhlého a jednoduchého, tak pište, cena 10.000 bez DPH není dogma, obhájím i vyšší, když to bude mít přínos.
Zatím vám všem děkuji, VK

Citovat příspěvek

 

Re: Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: .

19:22:51 17.03.2012

fot, objektiv 8/3,5 je už na plnou díru ostrý od třičtvrtě metru do nekonečna. A interier není zajíc, který by se nedal v pohodě zaostřit v režimu LV (s digitální lupou). Kromě toho na NX se prodávají redukce na všechny možné bajonety, takže kdyby pan Kouba cítil potřebu, pořídí si na něj třeba i T/S objektiv, které se v AF verzi vůbec nevyrábějí.
Mimochodem nejde o hraní, před nedávnem byl oceněný za dlouhodobý přínos české fotografii profesionál pan Hanke, který se dlouhodobě věnuje dokumentu a reportáži a ten AF skla nepoužívá vůbec. Věří víc sobě, než technice.
Ale chápu, pan Kouba není a patrně ani nechce být fotograf, pouze potřebuje ke své práci občas nějakou fotku. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

 

Re: Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: fot

16:16:13 17.03.2012

Jo o tom Samyangu jsem nevěděl, jsou to zajímavé objektivy pro toho kdo si chce hrát s manuálním nastavením a ostřením. Automaty se v těchto ohniscích a světelnostech vůbec nevyrábí?

Citovat příspěvek

 

Re: Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: .

15:50:38 17.03.2012

fot, je to poněkud bezvýznamné, ale - :
http://oehling.cz/inshop/objektivy-samyang-samsung-nx/?gclid=CKaS9saW7q4CFcZc3wod3kebLQ
Jinak souhlas.

Zdravím

Citovat příspěvek

 

Re: Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: fot

14:11:53 17.03.2012

Myslím že od Samsugu NX je nejvíc širokoúhlý SAMSUNG 16/2,4 (po přepočtu 24,6 mm) . Pro porovnání rozsahu objektivů se používá přepočtené vzdálenosti. Vyloučí se tak rozdíly dané velikostí čipu. V popisech je v tom trochu zmatek, někde jsou nepřepočtené, někde přepočtené a jinde oboje. O objektivu pro Samsung NX který by začínal na přepočtených 22 nevím ale pokud ale existuje tak by to byla asi dobrá volba. Kompakt je řešení "vše v jednom" vpodstatě všechny malé krabičky u kterých se nedá měnit objektiv. Všechny dnešní vyráběné foťáky umožňují jednoduché ovládání (nastavení na plnou automatiku- každý výrobce ji má jen trochu jinak pojmenovanou). Vyspělejší mají pouze více možností jak do expozice a ostření zasahovat. Používat to ale nikdo nemusí a počtu čudlíků a položek v menu se nemusí nikdo bát, stačí nastavit např u Lumixu (iA) všude kde to jde a na všechno ostatní je možné navždy zapomenout a nebo postupně objevovat.

Citovat příspěvek

 

Re: Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: .

13:31:32 17.03.2012

Samsung NX200 není kompakt, protože umožňuje výměnu objektivů. Nejkratším, který se pro něj /bez redukce) vyrábí je šestnácti milimetrový. Do ceny se ovšem nevejdeš.
Nicméně některé kompakty mají funkci -panorama-, kterou umí spojit dva následující snímky v jeden.
Samsung ( http://www.megapixel.cz/samsung-nx11 ) - a patrně i jiné - umí pomalý pohyb "švenknutí" po scéně složit do jedoho velmi širokoúhlého záběru. Což by po chvilce cviku mohlo být vyhovujícím řešení.

Zdravím

Citovat příspěvek

 

Re: Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: Vaclav Kouba

13:23:21 17.03.2012

Ještě upřesnění, nevím přesně, co se skrývá pod pojmem kompakt, já tí myslím hlavně jednoduché ovládání pro mě jako absolutního laika. Takže to kompakt být nemusí, jde o to focení interiérů a jednoduchost...

Citovat příspěvek

 

Re: Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: Václav Kouba

12:46:57 17.03.2012

fot:
Děkuji za odpověď, vcera vecer jsem četl recenzi na Samsung NX200 a ten má tuším objektiv od 22mm. Je trochu cenově přes, ale to by nevadilo (odečtu si DPH). Můžeš mi ho doporučit, anebo by stačili ty dva (Lumix DMC-LX5 a PowerShot S100)? Děkuji

Citovat příspěvek

 

Re: Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: fot

8:07:37 17.03.2012

Širokoúhlý bude u kompaktu nejvíc 24 a doporučil bych také co nejsvětelnější a nejméně zkreslující. Konkrétně Panasonic Lumix DMC-LX5 nebo Canon PowerShot S100

Citovat příspěvek

 

Výběr: širokoúhlý kompakt

Autor: Václav Kouba

20:25:20 16.03.2012

Zdravím všechny, potřeboval bych poradit ve výběru kompaktu pro focení interiérů, mám jen jeden požadavek a to, aby byl objektiv co nejvíce širokoúhlý, cena do cca 10 tis Kč.
Děkuji za návrhy.

Citovat příspěvek

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: