Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Prosím o radu

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Prosím o radu

Autor: *

19:10:46 20.03.2012

20. 03. 2012 17:31

:D :D :D

Citovat příspěvek

Autor: MiraM

17:48:57 20.03.2012

vilime, nechci se nikoho zastávat, ale hvězda tady byl před osmi dny a o zrcadlovkách tady myslím nepadla řeč. A proč tolik zlosti? :) M

Citovat příspěvek

Autor: vilim

17:31:57 20.03.2012

Nechápu jak může takový dinosaurus jakým je lasta někomu radit, když o zrcadlovkách nic ale vůbec nic neví, maximálně dělat dilera ričmoudu těch muzeiních haraburdu zn. ričmoud o které se zajímá pamatkový ústav. Honi chytraka a blechy se mu boxují na jazyku To tak, dejte na lastu a budete nešťastní, vždyť to je pouze zarudlý prudič.

Citovat příspěvek

13:37:06 20.03.2012

Pavle, to rčení je pěkné. U nás se trošku cynicky říká : Zážitek nemusí být vždy pozitivní, hlavně když je silný!
No, nevím jestli s tím bezvýhradně souhlasit... :) M

Citovat příspěvek

Autor: Pavel Burda

10:36:47 20.03.2012

Ale tak nepodceňuji Míro, u mne prostě naprostá absence odvahy ovlivňuje můj postoj k těmto "Ikarům." Je to postoj umocněný zážitky z počátků, kdy s tím nebyly zkušenosti, nebyla vhodná technika, nebyli instruktoři a vše se vyvíjelo značně empiricky včetně negativních efektů v podobě těžkých úrazů a ztrát i mezi mými známými. Jistě - ztráty byly i u klasického létání a byly děsivé (dost přátel a známých uhořelo - např. při haváriích Čmeláků), ale to jaksi byly pracovní maléry a ne poněkud bezbožné "tahání čerta za ocas." Tehdy s tím začínali nadšenci bez byť alespoň elementárních znalostí mechaniky letu a meteorologie - což se obvykle těm sice statečnějším, ale méně šťastným, vymstilo. Uznávám, že doba i technika pokročily a dnes to je jinde a jinak.
Já holt jsem ten typ, co potřebuje řadu motorů vpravo a řadu vlevo - pokud nejsou, propadám panice... :D Navíc jsa pesimisticky založen (česky srab), vždycky napřed posuzuji zápory předloženého řešení a jejich možné důsledky. Tož tolik asi o trubkách upevněných k paraglidistovi ;)

'Padesátníku' - věřím, že jste si zachoval krásnou vzpomínku. "Čtrnáctka" byla nádherné éro, dokonce šla ještě manuálně řídit (narozdíl od většiny dnešních beden) a u letectva ať už civilního, nebo vojenského, panovala velmi kolegiální atmosféra. A přelety v nízkých hladinách jsou prostě paráda. No - ono se většinou vzpomíná na to hezké a dobré, ale toho bylo naštěstí víc. Platí to obecně - člověk potlačuje vzpomínky na všelijaké potíže a průšvihy; k nim se vrací až s odstupem času už s jistým nadhledem. Staré rčení, že "není důležité být slavným letcem, ale je důležité být starým letcem," stále platí... ;)

Citovat příspěvek

Autor: padesátník

8:34:43 20.03.2012

Pavle, utěch fotoletů jsem měl tu čest sloužit(jako záklaďák).Nebyli to lampasáci,byli tam fajn lidi.Můj největší zážitek byl let hk-bechyně.Krásný podvečer,díky dlouhým stínům plastická krajina.Letěl jsem na černo na otočku.Nádhera.

Citovat příspěvek

7:20:04 20.03.2012

Pavle, nepodceňoval bych to. Je to osvědčený systém. Mrkni na You Tube. Vídeí z tohoto systému je tam bezpočet. M

Citovat příspěvek

1:04:28 20.03.2012

:D Špičkový výrobek za špičkovou cenu... Asi se s tím dá, něco lehčího to snad unese, DO může mít pověšené u řídičky a maximálně ho to vezme při nějakých turbulencích přes čumák. Asi bych řešil nouzový odhoz - kdyby něco... ;)

Citovat příspěvek

15:46:37 19.03.2012

Asi to už není aktuální, ale aspoň pro zajímavost a pro přehled :
http://eshop.aircentrum.cz/64-univerzalni-teleskopicka-ty-pro-videa-a-fotoaparaty-na-paragliding.html

To by mohlo být řešení. Navíc by to utlumilo chvění motoru.
Pro někoho to může mít tu výhodu, že dokumentuje za letu i sám sebe.

M

Citovat příspěvek

15:40:33 18.03.2012

Souhlasím s kolegou bodem - kecá se, vyměňují se zkušenosti a zážitky, poznáváme se... a to já rád :)

Zdenekv - jistě, AFA-39 se používala k průzkumu, ale její ovládací skříňka umožňuje nastavení snímání pásů s přesahy potřebnými pro skládání, což mne vedlo k poznámce o "amatérském mapování." Přísně vzato, paraglidisté (a nejen oni) by měli s dodržením tech. provozních specifikací poněkud problém - ono nastavování té ovládačky je konstruováno pro rychlosti od 500 do 1500 km/hod... :D
Pro mapování se používaly IL-14F/Av-14FG (FotoGrafická); ještě koncem 80tých a začátkem 90tých let nasnímaly celou republiku - byly tehdy všude spousty bílých terčíků cca 10x10 cm umístěných horizontálně na plotech a podobných místech zhůry viditelných. To byly orientační značky pro tento účel. Později nastoupily L-410FG. Posádkám těch mašin jsem tuze záviděl možnosti poskytované těmi prosklenými "čumáky," jenže byly detašované v H.K. (Upír) a já se motal po Kbelích (Karbid), respektive v Příbrami (LKPM). No a dnes se používá kdeco - od meteorologických balónků na lanku, přes malé dálkově řízené modely, vzducholodě... až po výkonná moderní letadla s vysoce sofistikovaným vybavením (viz např. brněnský Geodis) - o satelitech nemluvě.
Jinak nejsem fotograficky vzdělán - jen jsem měl díky otci základy + první foťák a díky létání příležitosti, které prostě nešlo nevyužít (muselo se ovšem dávat pozor na pohyb orgánů VKR a StB, které neměly pro krásu cumulů a nimbostratů žádné pochopení a za vším hned viděly imperialisty) - takže asi shoda jmen.

Bode - tomu se říká "škola života." Ještě, že to dopadlo alespoň tak, že... (tu) Myslím, že Chvála (LAA) je zvyklý - ty "nehodníky" ULL jsou fakt barvité a jeden se diví, co všechno jsou nadšenci ochotní vymyslet a podstoupit, aby se dostali do vzduchu, aniž by brali v úvahu obecnou nutnost a tedy i způsob návratu na zem... ;) Zvláště ti neorganizovaní (td)
Vrtule (Křemen?) je prima artefakt a zasloužila by si lepší místo :)

Ještě se vrátím na začátky, kdy paragliding nebyl technicky možný - tehdy ještě neexistovaly padáky typu "křídlo" (čili možnost využít jejich klouzavost) a tak se zkoušelo využití těch klasických "kulatých." Upravovaly se na to padáky OVP-68, které se tahaly (jak už jsem vzpomínal) za auty. Když pořádně foukalo, tak se auto zabrzdilo a "výzkumník" se nechal "zaparkovaný." Ovšem ten tzv. "drakový" efekt správně uvedený kolegou MiraM záhy tyto aktivity z pochopitelných důvodů přesunul nad vodní plochy... ;)

Pevně věřím, že kolega fra69 si zatím vhodnou techniku vybral :D

Citovat příspěvek

Autor: .

20:37:35 17.03.2012

MiraM, nic se tu neřeší, kecá se. Fra69 se tu už týden neukázal. Ten můj známý skutečně piloťák neměl, stalo se to cca před dvaceti lety a tehdy se to bralo jinak. Já jsem také ve špitále řekl, že jsem spadl se střechy na hromadu suti, Chvála by měl zbytečně starosti a já také, čtvrt roku sádry stačilo. Ale ani piloťák mě od problému nezachránil, při přistání na jakési louce jsem spadl kolem do nějaké díry, utrhnul podvozek .... A tu z toho držkopádu mám ještě schovanou...... :D :D
Ale už toho bylo víc než dost. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: zdenekv

19:19:33 17.03.2012

4 Pavel Burda - souhlasím,že kovové konstrukce připlé na tělo asi u paraglaidisty nejsou to pravé ořechové. Také jsem přiznal,že osobní zkušenost s tímto sportem nemám a to co jsem navrhoval-tedy jakousi objímku na nohu s kulovou hlavou jsem hned zavrhl když jsem si uvědomil,že na nohy se obvykle přistává. Jinak kameru AFA-39 znám,byl jsem na ní školen ale nakonec jsem ji mimo školení nevyužil protože v Bechyni průzkumné MiG 21R nebyli, mimochodem nepoužívala se k fotogrametrickým účelům ale k průzkumu.
A ještě jeden dotaz čistě soukromý - nedělal jste náhodou taky v Č.Budějovicích počátkem 80.let Krajskou fotografickou konzervatoř - vedoucí ing.Vlášek?

Citovat příspěvek

16:21:53 17.03.2012

A ještě jsem chtěl dodat : Bode, pokud budu chtít dobrovolně odejít ze života, tak se zapřáhnu s křídlem za auto. Drakový efekt už vše dokoná za mne. (td) Určitě tvůj známy neměl pilotní průkaz. To by o tom 100% věděl. M

Citovat příspěvek

16:17:43 17.03.2012

Nevím, co se tady řeší. Je jasné, že nebudu profesionálně, např. pro mapování používat paraglid. To je nad slunce jasnější. Jde tedy o zachycení zážitků. Foťák můžu mít v kapse, na krku, v pultu na přístroje. Téměř vždy se najde chvíle pro snímání. Kameru dám na přílbu, to je taky jasné. Ukázka je v příspěvku 14.3. 21.10.
Rámečky na zaměření už jsou minulostí. Na snímku kamery jsou vidět dva svetelné bodové zdroje, kterými kameru ( na přílbě a na hlavě ) natočím na držáku proti zdi, kde se mi body promítají a nasměřuji si ji jak chci. Ve směru pohledu. Tato kamera točí velmi slušně ve Full HD. U foťáku si přednastavíš co chceš a čekáš až vylítněš z termiky...... až se křídlo uklidní, no a potom ho tasíš. A je skoro jedno odkud. Mluvím z vlastní zkušenosti. ( jen pro úplnost). M

Citovat příspěvek

13:42:15 17.03.2012

Těší mne. "Bod" vyhovuje - alespoň rodem. :) Čecha s jeho kolíčkem na prádlo si dobře pamatuji, byť jsem se na toto řešení díval se značným despektem.
Počátky paraglidingu jsem rovněž zažil - uvázán na laně za T.805; no, nějak mne to nechytlo (naštěstí). Čas dal mému strachu za pravdu - od těch dob se tato disciplína vyšvihla na přední místo v rozborech nehod (LMU).
Ale zpět k leteckému snímkování, ač už je to hodně OT - s nástupem digitálních technologií samozřejmě letecké snímkovací komory "umí" i automatickou expozici. Ony ty moderní přístroje mají vůbec pozoruhodnou výbavu (viz příloha)...
Stále mám za to, že fra69 neměl na mysli fotogrammetrické práce, nýbrž běžné, takové to "zážitkové" fotografování. Prostě práce pro téměř libovolnou třídu fotoaparátů od bezzrcátek po zrcadlovky. Výběr je jako obvykle limitován především finančními možnostmi.

Hezký víkend, Pavel

Citovat příspěvek

0:21:28 17.03.2012

Pavel Burda, říká se mi tečka, nebo bod, což je akronym zkratky mého jména, jako třeba Božidara Dobrotivá. I když jsem chlap a o létajících přístrojích a snímkování z nich něco vím. Třeba co to je Dobruška. Pokud si vzpomínám, vůbec náš první létající a fotografující soukromník, pan Čech, používal k ovládání plynu svého létajícího zařízení cosi jako kolíček na prádlo mezi zuby. A jeden můj přítel zaplatil životem první pokusy tahat paraglajd za autem. I já mám nějakou tu hodinu ve vzduchu za sebou ( i když ne na paraglajdu), dokud jsem si nenabral hlínu do nosu. Ale víc už bych pro zachování anonymity v tomto prostředí nerad. Jen to, že žádná letecká komora, pokud vím, nikdy žádnou expoziční automatiku neměla. Není pro to důvod. Ale jinak souhlasím a jak už jsem napsal, komplet potřeby pro podobné snímkování se prodávají a dohledat se to dá na netu.
Jinak přeju - kolik startů, tolik přistání. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

23:51:22 16.03.2012

Jo - je to letecká snímkovací kamera Made in CCCP, typ AFA-39; používala se např. v průzkumných kontejnerech pro MiG-21R

Citovat příspěvek

23:40:21 16.03.2012

. Napsal:
-------------------------------------------------------
... Pokud ovšem bude potřeba fotka jako příloha ke
katastrální mapě, tak tímto způsobem nikoliv. Co
vlastně fra69 chce se patrně už nedozvíme.

Zdravím

Také zdravím; jsem ovšem poněkud na rozpacích s oslovením - především, co se rodu týče. No, nějak se s tím zkusím vypořádat ;)
Domnívám se, že pořizování specializovaných snímků asi nebylo předmětem zájmu kolegy fra69. Obvykle tito nadšenci fotí tak nějak co vidí a nejlépe, když se jedná o fotografování vzájemné, respektive když jsou sami v záběru - tedy v tom nejhorším případu sami sebe. Potom ovšem nějaká trubka, jak jste navrhoval/a nabývá na významu, že... Vzhledem k určitému malému povědomí o padácích (neb i paraglider jest zařízení tohoto druhu - padákový kluzák), které mám, bych opravdu vážně a se vším důrazem nedoporučoval žádné držáky připevněné ke kolenům či trupům s případnými opěrkami kdesi o cosi tělesného opřené. Držáky lze řešit u letadel, vzducholodí, balonů, závěsných kluzáků-rogal (odhlédnuvše pro jednoduchost od definic letadlo-letoun-létající zařízení). Člověk zavěšený na spoustě "provázků" a vydaný na pospas meteorologickým jevům i svým často nepříliš dokonalým schopnostem a znalostem (třeba o vzdušných prouděních v termice, na svahu, v rotoru za svahem, o dlouhých vlnách či nejhůř v bouřkách ani nemluvě), jenž v podstatě stále musí držet řídící šňůry, opravdu není nejvhodnější základnou pro nějaké nástavbové konstrukce.
Původní zadání tématu ovšem nasvědčuje poněkud slabším vědomostem zadavatele o fotografické technice a jejích možnostech. Takže cestu pro něj bych viděl spíš v osvětě tímto směrem, aby nepřicházely na přetřes marginálie typu jemného třasu motoru a houpání vrchlíku padáku, respektive otázky nastavování fotopřístroje během letu.
Co se týká snímkování zemského povrchu, ať už svislého nebo šikmého, pro kartografické účely, tak na to se především nehodí jakýsi nadšenec zavěšený pod padákem, který notabene bojuje se svým sportovním létajícím zařízením, přírodou a zhusta i sám se sebou. Popravdě řečeno se na to nehodí ani ty fotopřístroje, které jste měl/a na mysli. Pro jednoduché účely (jako je nějaká informativní příloha) lze dotyčný snímek stáhnout (možností na síti je hned několik), při potřebě něčeho kvalitativně vyššího lze takový snímek koupit (i zde je řada možností). Další pak je objednat si ho - i zde se nabízí řada k tomu vybavených a tím se živících firem. Kamery pro tyto účely jsou ovšem poněkud odlišné od těch našich miláčků - nezřídka ani jako kamery nevypadají... ;)
Pokud by ale byl zájem o amatérské mapovací snímkování, mohu nabídnout ze svých zásob vhodný SF přístroj - pořizuje snímky 70 x 80 mm o vysokém rozlišení na filmový pás délky 19 m (200 snímků) s automatickým motorovým posuvem, nastavitelnou sekvencí v závislosti na letové výšce (kvůli překrývání záběrů), elektrickým temperováním komory a objektivu ("nahoře" bývá chladno), bohužel ale bez expoziční automatiky.
Pravda, kolegovi fra69 se nejspíš nebude zamlouvat - váží 8 kg a potřebuje 10A při 24V :D

Citovat příspěvek

13:35:59 16.03.2012

Pavel Burda, klidně, nejsme až tak ješitní, ale společným jmenovatelem většiny těchto snímků je, že jsou to prakticky pohlednice, ze kterých se nedá většinou nic seriozně vyčíst. Pokud je potřeba kolmý průmět zemského povrchu, je přístroj na přilbě k ničemu. Ostatně takové se prodávají i poměrně levně včetně dálkového ovladače.
Takže pokud bude chtít pan hotelier nebo pan starosta fotku obce na obecní stránky, jistě. Pokud ovšem bude potřeba fotka jako příloha ke katastrální mapě, tak tímto způsobem nikoliv. Co vlastně fra69 chce se patrně už nedozvíme. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

13:15:41 16.03.2012

Nechci se nikoho z Vás dotknout, ale určitě jsem proti všelijakým konstrukcím, na které se jejich nositel při nejbližší vhodné příležitosti napíchne. Ti, kteří se pohybují mezi ať už parašutisty, nebo paraglidisty, si určitě museli všimnout dávno užívané montáže kamer všech možných typů a velikostí na přilbu, kde se používá často i zaměřování pomocí jednoduchého rámečku (obvykle drátěný, občas i sklopný) obdobného zaměřovačům PL kulometů.
Běžná je montáž jednoho přístroje na vrcholu helmy, případně montáž fotopřístroje na jedné straně a videokamery na straně druhé. Předpoklad je, že nositel takového zařízení je natolik zkušený, aby s ním nezachytil šňůry padáku - především u parašutisty při otevírání.
Novodobých snímků na parašutistických stránkách je nespočet; já ale přiložím jeden "postarší" - těmito dvěma 16 mm kamerami obtěžkaného známého parašutistu B. Vejvaru (na snímku) jsme vysadili v polovině 70tých let min. století na tehdy ještě kulatém padáku [bolddo Macochy![/bold] Pro jeho krční páteř to byl při otevírání padáku bezpochyby "zajímavý" zážitek... Ostatně celá ta akce tehdy byla opravdu raritní - seskok z letadla na dno Macochy!

Citovat příspěvek

Autor: JirkaH

22:06:50 14.03.2012

MiraM napsal: "Ale co je podstatné, nejkrásnější fotky dělá pasažér na tandemu. Má tam prostě klid na práci."
Tady je podle mně zakopanej pes! Jestli má fotka za něco vypadat musí se dělat celou hlavou. A nemyslím si, že řídit padák s větrákem u zadnice je nějaká brnkačka. A dělat dvě takovéto věci dohromady... :S

Citovat příspěvek

21:28:12 14.03.2012

Tak ještě jedna ze vzduchu. Minolta A200. Jěště tak vědět jak to bylo vysoko..... ;) M

Citovat příspěvek

21:27:52 14.03.2012

zdenekv, i já mám zkušenosti. Tedy nikoliv z paraglajdru. Nicméně to stačí neuvědomil jsem si, že autorem prvotního dotazu je fra69, který už se neojevil. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

21:16:39 14.03.2012

4 . v 20.28 - já jen teoretizuji ale o radu prosil Fra69. Já jsem v předchozím příspěvku taky doporučoval Samsung NX200 ten je lehký a s kvalitním výstupem a pokuď by se použila pevná 16 nebo tuším,že dělají i 30mm tak by ani ta hmotnost nebyla tak velká. Ale jak se ukazuje tak jediný kdo tu má praktickou zkušenost je MiraM a jak se zdá tak při pilotování toho padáku se dá použít i foťák zavěšený na krku a nebo využít toho jak radí a na břicho nebo kam se to připíná si připnout fotografa :D :D :D
Já se ale nehlásím :S

Citovat příspěvek

21:10:39 14.03.2012

Mrkni na tohle : Malé, perfektní kvalita obrazu.
http://www.zbozi.cz/?typ=produkty&q=Kamera+na+p%C5%99%C3%ADlbu
Nosím to takto: Ignorovat kvalitu fotky prosím. :)

Citovat příspěvek

21:10:39 14.03.2012

Mrkni na tohle : Malé, perfektní kvalita obrazu.
http://www.zbozi.cz/?typ=produkty&q=Kamera+na+p%C5%99%C3%ADlbu
Nosím to takto: Ignorovat kvalitu fotky prosím. :)

Citovat příspěvek

21:03:51 14.03.2012

Fra69.
Teď jsem si to přečetl pořádně. Jestli se jedná o motorový paraglid, pak máš něco nalétané i na bezmotorovém. Otočné body se fotí kompakty vytahovanými z pouzdra. Tam ale jde jen o dokumentární hodnotu k případnému uznání přeletu a pod. Ale viděl jsem spousty fotek a hezkých právě z kompaktů. Já startoval ještě s kinofilmovým malým fuji. Potom s digitálem. Pokud byly podmínky, normálně jsem pověsil na krk třeba výšeuvedenou Minoltu A200. Jasně že nebudeš fotit v termických podmínkách na jaře, nebo při točení stoupáku. Automatický režim zvládne ve vzduchu vše v pohodě. Je tam dost světla. Před přistáním jsem někdy foťák strčil pod kombinézu, nebo bundu, abych s ním při případném tvrdším dopadu nepraštil. Ale co je podstatné, nejkrásnější fotky dělá pasažér na tandemu. Má tam prostě klid na práci. ;) M

Citovat příspěvek

20:28:09 14.03.2012

zdenekv proto jsem ti napsal, cosi jako pant na opasku, fotoaparát na sklopném trukovém rameni (s příčkou - kolenní opěrkou) které je v okamžiku startu a přistání zdviženo a přicvaknuto k hrudi resp. k rameni, po vystoupání do rozumné výšky sklopeno přes kolena s vyklopením LCD. Zapnut může být už na zemi. Bohužel objektiv 18-135 je poměrně velký a se zrcadlovkou tvoří velkou hmotu. Takže jsem čekal, že ti doporučí někdo něco z bezzrcátek, které jsou na tom podstatně lepší při stejné obrazové kvalitě (mají stejné čipy). Sám mám zkušenost pouze se Samsungem, bohužel nemá výklopný displej, což by ovšem nemuselo až tak vadit. Důležité je, abys poměrně přesně viděl, co je v záběru v okamžiku expozice. Jedná se o toto - : http://www.megapixel.cz/samsung-nx11

Zdravím

Citovat příspěvek

19:22:33 14.03.2012

4 JirkaH - asi ano, koukal jsem se na pár snímků jak vlastně ten padák pilotují a jak sedí v tom popruhu tak jsem myslel,že by možná šlo vymyslet něco jako kolení ortézu s nějakým držákem z vnější strany kolena na kterém by byl stativový šroub popř. nějaká menší kulová hlava na kterou by se dal aparát ovládaný jak píšeš kabelovou spouští a při použití LV by dokonce mohl omezeně zaměřit snímek. Pak jsem si ale uvědomil.že na ty nohy vlastně přistává a nemám tušení jak velký je to náraz popř. jak často to neustojí a jde třeba na ty kolena. To by se pak to focení asi hodně prodražilo :D :D :D
Takže asi spíš ta přilba a zaměřovat skutečně jen odhadem :S Nebo sednout a googlit jestli to už někdo dělá a jak ale na to já náladu nemám ;)

Citovat příspěvek

Autor: JirkaH

21:59:51 13.03.2012

Zdenek - ale řešit by se to asi dalo. Asi bych šel cestou MiraM, kabelovou spoušť... ahoj ;)

Citovat příspěvek

Strana výpisu

1

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: