Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: Opeth

17:49:45 29.02.2012

David Bartošík:
My se tu nehádáme, bohužel jen narážíme na smutný fakt zdejšího fóra - přítomnost jistého méně inteligentního a velmi nadšeně prudícího internetového hrdinu Vlastu, alias "*".

Vlasto, slušně jsem tě požádal o nějakou tu ukázku, ale ani toho nejsi schopný. Parametry fotoaparátů richoh jsou mi celkem ukradené, důležitá je praktická ukázka a když tvrdíš, že máš nafocené "milióny" maker, pak by ti neublížilo, kdyby jsi sem poslal nějakou ukázku. Pochybuju že tu má někdo žaludek se prohrabávat všemi ukázkami, co jsi sem natapetoval, 1000x na téma Fido a jeho prdel,koule, mokrej čumák,.. Nebo že by jsi zase kecal a nevěděl o čem je řeč?

PS: Urážet se od tebe nenechám, na to si dávej pozor. Víš moc dobře, že pokud dojde na techniku a focení, pak jsem tě už mockrát uargumentoval. To že to budeš "ignorovat" ti sebevědomí internetového hrdiny nezvedne. Na co máš a nemáš čas je krásně vidět ze tvých příspěvků. Chodíš vůbec do práce? (asi lépe řečeno, do zaměstnání.. :D )

..všem slušným účastníkům fóra se tímto omlouvám za odbočení od tématu.
..a ještě jeden tip pro admina, co takle smazat všechny příspěvky od vlasty na fóru? Je jich tu určitě pár (desítek) tisíc, všem by se mohlo ulevit..

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: Jirka X

13:07:07 29.02.2012

CX 6 má zde pokud vím jenom lasta, ten s nickem hvězdička.

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: gerg

12:36:26 29.02.2012

Jestli ono by nebylo příště lepší napsat, že si chceš koupit nový foťák a netahat
do toho praskliny na součástkách.

Bylo by to rychlejší.

;)

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: David Bartošík

11:28:44 29.02.2012

Panove nehadejme se tu. Osobne by treba rad videl nejakou fotku s cx6 kdyby nekdo mel a mohl pro ukazku nafotit nejakou desku se soucastkama. Mikroskop normalni i ten na usb mame v praci i kdyz ten na usb nemame na dilne ale uz jsem si ho jednou pujcoval s jine dilny a moc me teda nenadchl ale je mozne ze to byl nejaky nekvalitni.
Kazdopadne dekuji za kazdou reakci radu i zkusenost. Stale prochazim web a ctu a ctu a ctu.

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: *

18:32:25 28.02.2012

[ital]Opeth (---.tmcz.cz)¨Datum: 28. 02. 2012 16:42

Vlasto nebuď ublížený, já tě tentokrát nechci zesměšňovat, neútočil si první, tak nemám důvod. Jen jsem chtěl vidět nějakou ukázku onoho požadovaného "mikra" (slovo makro už není úplně na místě) s fotoaparátem ricoh. Protože se domnívám, že s ním takového zvětšení, které je požadované, nelze dosáhnout bez dalšího příslušenství. Rád bych se přiučil, pokud to některý kompakt umí v požadovaném zvětšení (např. 1:1 pro pidisnímač, což by už mohlo být zajímavé). Tvé fotky opravdu prostudované nemám, netrávím tu celé dny, o čemž vypovídá i fakt, že tu mám 5 příspěvků týdně. Probírat se tím milionem výcvaků nejni právě vhodný odpolední relax..[/ital]Víš, já nejsem ublížený, jen sem ti nechtěl psát že seš pitomec, který neumí číst a přemýšlet a jen plácá...Teď si to opět potvrdil. Vzdělej se co a jak a v jakém poměru fotografuje Ricoh CX, protože normálně nadaný jedinec to zvládl a můžeš to zvládnout i ty....Já na tebe nemám náladu a ani čas..(td)
A také si k tomu svému blábolu přečti to co napsal zadavatel ke svému zadání 27. 02. 2012 14:56 abys věděl , že má na fotografování mikro mikroskopy a potřebuje být flexibilní v zakázkách.

Protože sem už na to upozorňoval několikrát a tys asi nebyl schopen inkriminované najít, tak udělám výjimku a blbovzdorně jen pro tebe ti to sem pastnu. Ale opravdu to ber jako mimořádnou výjimku , protože se z blbem jinak opakovaně nebavím..;)
Pokud to opět nepochopíš, tak máš smůlku a zkus někoho jiného zda se ti to pokusí vysvětlit...:S..


[ital]David Bartošík (---.net.upcbroadband.cz) Datum: 27. 02. 2012 14:56

No abych to upřesnil na pravou míru. Naše firma vyrábí od pidi kapacitoru po hodně veliké.Ty nejmenší máte problém vidět na dlani. Ty největší se dávají třeba do letadel. Takže není úplná prioryta fotit kapacitor který je menší než mravenec ale i takové kapacitory máme. My tyto kapacitory brousíme po vrstvách a hledáme tam defekty nebo praskliny máme mikroskopy od 5x až po 100x zvětšení a knim máme kamery přes které děláme fotky vnitřní struktůry. Foták s dobrým makrem potřebujeme spíše na to když dojde reklamace a jde vidět nějaké rozpraskání abychom to nafotili tak jak to příjde než do toho vrtnem třeba odpájíme atd... Takže říct třeba jak velký oběkt se bude fotit ani nejde jedná se o cm, mm , i um. Ale co už nezvládne foták zvládne mikroskop. Ted to fotíme olympusem SP-320 takže ono asi cokoli zminovaného bude lepší..Sem tam natáčím i krátké videa.Další věc co by mohl být problém je ta že většinou fotím na automatiku protože manuálnímu nastavení moc nerozumím ale asi si budu muset nastudovat nějaké pojmy a jak nejlépe fotit makro. Nebo se pletu a jde nafotit dobré makro i na automatiku. Díky za komenty.Přidám nějaké fotky co třeba fotíme fotákem. [/ital]

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: Opeth

16:42:55 28.02.2012

Vlasto nebuď ublížený, já tě tentokrát nechci zesměšňovat, neútočil si první, tak nemám důvod. Jen jsem chtěl vidět nějakou ukázku onoho požadovaného "mikra" (slovo makro už není úplně na místě) s fotoaparátem ricoh. Protože se domnívám, že s ním takového zvětšení, které je požadované, nelze dosáhnout bez dalšího příslušenství. Rád bych se přiučil, pokud to některý kompakt umí v požadovaném zvětšení (např. 1:1 pro pidisnímač, což by už mohlo být zajímavé). Tvé fotky opravdu prostudované nemám, netrávím tu celé dny, o čemž vypovídá i fakt, že tu mám 5 příspěvků týdně. Probírat se tím milionem výcvaků nejni právě vhodný odpolední relax..

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: J.K.

9:46:20 28.02.2012

Ještě jsem zapomněl - umí to i jednodušší geometrická měření, ale to asi nepotřebuješ.

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: J.K.

9:39:02 28.02.2012

Když tak čtu Tvé požadavky, nejlepší rada je určitě USB mikroskop.
Stáli jsme před podobným problémem - fotografovat opotřebení ostří obráběcích nástrojů - řezných destiček.
Opatřili jsme si mikroskop zvětšující až 200x a zcela vyhověl našim požadavkům.
Fotíš pohodlně přímo pomocí softu a rovnou do PC.
Posílám kontakt.
Najdeš je na netu.

dod. INTRACO-MICRA spol.s r.o.
Karlštejnská 97
252 17 Tachlovice
ing.Horák Vladimír

tel: 311 670 781
fax: 311 670 781
mail : kontakt@intracomicro.cz

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: 384

7:32:35 28.02.2012

David Bartošík:

Na fotak zapomen a kup si nejaky usb mikroskop s vhodnym rozsahem.

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: *

0:56:07 28.02.2012

To nejsou hádky..;)
A tak nějak bych řekl podle 27. 02. 2012 14:56 , že něco takového tam mají, ale on k tomu potřebuje i kreativitu a rychlost použití v jiných případech...;)

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: .

23:28:55 27.02.2012

Pánové, nechte hádek, jen včeličky jsou na med. Pro účely Davida Bartošíka vyhoví jakýkoliv kompakt, pokud použije projekční mikroskop a adaptuje na něj sklopný nosný rám fotopřístroje, kterým by ofocoval jeho matnici. Docela se divím, že ho ve firmě nemají. Ten co se mi tu válí pod stolem má zvětšení 8 - 50x a velikost matnice cca 120x120 se spodním i vrchním osvětlením. V levnější verzi by mohl pomoci USB mikroskop s následným ofocením monitoru.
Šel bych spíše tímto směrem. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: *

23:03:55 27.02.2012

[ital]Neregistrovaný uživatel: Opeth (---.tmcz.cz) Datum: 27. 02. 2012 22:48
[/ital]

Ano nafotografoval sem spoustu maker o kterých píši a nepotřebuji nic nikomu dokazovat, mé fotografie k tématu si na tomto webu pohledej...je jich zde dost, divím se , že o nich nevíš když vše víš, ale co už, že?..;)

K tobě to je ale poslední odpověď , to víš bavit se s ..........................................atd.......:?

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: Opeth

22:48:36 27.02.2012

tak dej vlasto nějakou ukázku, což? Zajímalo by to víc lidí, předpokládám že jsi takových záběrů nafotil stovky, když "to pracuje výborně" jak píšeš.. ;)

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: *

22:42:33 27.02.2012

David Bartošík

Mé doporučení vychází z tvých potřeb sdělených zde..:

[ital]David Bartošík (---.net.upcbroadband.cz) Datum: 27. 02. 2012 14:56

No abych to upřesnil na pravou míru. Naše firma vyrábí od pidi kapacitoru po hodně veliké.Ty nejmenší máte problém vidět na dlani. Ty největší se dávají třeba do letadel. Takže není úplná prioryta fotit kapacitor který je menší než mravenec ale i takové kapacitory máme. My tyto kapacitory brousíme po vrstvách a hledáme tam defekty nebo praskliny máme mikroskopy od 5x až po 100x zvětšení a knim máme kamery přes které děláme fotky vnitřní struktůry. Foták s dobrým makrem potřebujeme spíše na to když dojde reklamace a jde vidět nějaké rozpraskání abychom to nafotili tak jak to příjde než do toho vrtnem třeba odpájíme atd... Takže říct třeba jak velký oběkt se bude fotit ani nejde jedná se o cm, mm , i um. Ale co už nezvládne foták zvládne mikroskop. Ted to fotíme olympusem SP-320 takže ono asi cokoli zminovaného bude lepší..Sem tam natáčím i krátké videa.Další věc co by mohl být problém je ta že většinou fotím na automatiku protože manuálnímu nastavení moc nerozumím ale asi si budu muset nastudovat nějaké pojmy a jak nejlépe fotit makro. Nebo se pletu a jde nafotit dobré makro i na automatiku. Díky za komenty.Přidám nějaké fotky co třeba fotíme fotákem. [/ital]

Ještě k té automatice.

U Ricohu pracuje perfektně a to zvláště při použití modu Makra. Tam není žádný problém, je to naprosto bez problémů a je to velmi jednoduché. (tu)

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: Opeth

22:25:10 27.02.2012

Obávám se, že tady to bude chtít trochu speciální postupy. Fotografované součástky jsou, pokud jsem dobře pochopil, řádově v rozměrech od 2512 po 01005 = od 6,35 x 3,05 mm až po 0,254 x 0,127 mm, což je opravdu mikrofotografie. Způsobů je několik. První, který se nabízí, je projekce za okulárem mikroskopu, což je asi nejjednodušší pro co největší zvětšení. Mám to vyzkoušené a funguje to výborně. Vhodný kompakt je nejlépe ten, který by umožnil alespoň nějaké manuální nastavení - volba ostřícího bodu, plně manuální nastavení expozice a pevné připojení přes nějakou redukci k mikroskopu.. Pak je tu možnost DSLR + reverzní objektiv, který umožňuje také poměrně velké zvětšení, případně mám i vyzkoušenou kombinaci kompakt + reverzně přiložený okulár astronomického dalekohledu (F = cca 10 až 25mm). Důležité je focení ze stativu, nebo s dostatečně silným osvětlením, pro dosažení udržitelných časů.
Na to, že by jste mohl takto malé detailní záběry pořídit samotným kompaktem, bez dalšího příslušenství, velmi rychle zapomeňte. Takový objektiv nikdo nedělá. Ještě mě napadlo, že se taky dají sehnat jakési achromatické makropředsádky, které po nasazení na kompakt s delším ohniskem (asi nějaký ultrazoom) udělá taky velmi slušné zvětšení.

V příloze posílám velmi starou ukázku právě z té kombinace kompakt (Sony DSC-W12 + 10mm astronomický okulár).

Špendlíková hlavička
Nápis na obvodu v pouzdře TO92
LCD NTB 15"

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: *

22:23:45 27.02.2012

David Bartošík

Pro tebe jak to tak čtu je vhodný kompakt s malým čipem a jak doporučoval Jirka X od Ricoh.

Kompakt s malým čipem , protože má větší hloubku ostrosti než přístroje s větším čipem.

Ricoh protože řada CX má makro propracované.
Má makro v celém rozsahu objektiovu, tedy od 1 cm až po 300 mm v přepočtu max a na max zoom ostří již od 28 mm.

Zároveň má možnost si bod ostření zvolit individuálně, což je pro tebe velice výhodné

Modely CX 5 a CX 6 mají navíc funkci vyššího rozlišení detailu při makro režimu , což je pro tebe také potřebná vlastnost.

Záleží jen na tobě, jak si objektiv nasvítíš kvůli svým potřebám, třeba LED světly, jejich CMOS funguje do velikosti ISO 800 bez problémů.

Popis je zde nebo na stránkách Foto Škoda.

http://www.ricoh.com/r_dc/cx/cx5/features4.html

http://www.fotoskoda.cz/eobchod/default.asp?ids=0&idkp=1&fc=6&po=0&hlenazev=Ricoh&kdehle=-1&bhledat1=hledat+zbo%9E%ED

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: panpan

21:38:54 27.02.2012

Ktorý Ricoh ? Jeden mám.

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: David Bartošík

20:30:20 27.02.2012

Takže šel by použít FujiFilm FinePix HS20 nebo Panasonic Lumix DMC-FZ45 s makro předsádkou Raynox DCR-250 ???

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: Jirka X

17:27:01 27.02.2012

ladysk Napsal:
-------------------------------------------------------
> jirkax - co je velký 3 x 2mm..?


Ten 2551 je cca 3x1.5 mm.

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: ladysk

17:09:32 27.02.2012

jirkax - co je velký 3 x 2mm..?

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: Jirka X

16:07:03 27.02.2012

A ještě výřez.

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: Jirka X

16:05:40 27.02.2012

Přidám taky nějakou ukázku, i když ne moc kvalitní. Cvaknul jsem to večer v dílně pod zářivkama. Automatika to bude jakž takž zvládat, ale kvůli hloubce ostrosti (aby byl ten předmět ostrý celý) je lepší více clonit, mít tedy k dispozici tzv. předvolbu clony. Tohle je dnes už dědečkem Ricohem GX, clona 8. Velikost je cca 3x2 mm.

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: gerg

15:22:29 27.02.2012

A stejný tranzistor zrcadlovkou s mezikroužky.

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: gerg

15:20:58 27.02.2012

Mám něco pro srovnání - nejsou to výřezy.

Tranzistor šířka 6mm - Olympus SP350, ze dvou centimetrů.

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: David Bartošík

14:57:31 27.02.2012

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: David Bartošík

14:56:11 27.02.2012

No abych to upřesnil na pravou míru. Naše firma vyrábí od pidi kapacitoru po hodně veliké.Ty nejmenší máte problém vidět na dlani. Ty největší se dávají třeba do letadel. Takže není úplná prioryta fotit kapacitor který je menší než mravenec ale i takové kapacitory máme. My tyto kapacitory brousíme po vrstvách a hledáme tam defekty nebo praskliny máme mikroskopy od 5x až po 100x zvětšení a knim máme kamery přes které děláme fotky vnitřní struktůry. Foták s dobrým makrem potřebujeme spíše na to když dojde reklamace a jde vidět nějaké rozpraskání abychom to nafotili tak jak to příjde než do toho vrtnem třeba odpájíme atd... Takže říct třeba jak velký oběkt se bude fotit ani nejde jedná se o cm, mm , i um. Ale co už nezvládne foták zvládne mikroskop. Ted to fotíme olympusem SP-320 takže ono asi cokoli zminovaného bude lepší..Sem tam natáčím i krátké videa.Další věc co by mohl být problém je ta že většinou fotím na automatiku protože manuálnímu nastavení moc nerozumím ale asi si budu muset nastudovat nějaké pojmy a jak nejlépe fotit makro. Nebo se pletu a jde nafotit dobré makro i na automatiku. Díky za komenty.Přidám nějaké fotky co třeba fotíme fotákem.

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: David Bartošík

14:55:42 27.02.2012

No abych to upřesnil na pravou míru. Naše firma vyrábí od pidi kapacitoru po hodně veliké.Ty nejmenší máte problém vidět na dlani. Ty největší se dávají třeba do letadel. Takže není úplná prioryta fotit kapacitor který je menší než mravenec ale i takové kapacitory máme. My tyto kapacitory brousíme po vrstvách a hledáme tam defekty nebo praskliny máme mikroskopy od 5x až po 100x zvětšení a knim máme kamery přes které děláme fotky vnitřní struktůry. Foták s dobrým makrem potřebujeme spíše na to když dojde reklamace a jde vidět nějaké rozpraskání abychom to nafotili tak jak to příjde než do toho vrtnem třeba odpájíme atd... Takže říct třeba jak velký oběkt se bude fotit ani nejde jedná se o cm, mm , i um. Ale co už nezvládne foták zvládne mikroskop. Ted to fotíme olympusem SP-320 takže ono asi cokoli zminovaného bude lepší..Sem tam natáčím i krátké videa.Další věc co by mohl být problém je ta že většinou fotím na automatiku protože manuálnímu nastavení moc nerozumím ale asi si budu muset nastudovat nějaké pojmy a jak nejlépe fotit makro. Nebo se pletu a jde nafotit dobré makro i na automatiku. Díky za komenty.

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: Karlikamater

7:35:23 27.02.2012

Ahoj Davide.
Kondíky na SMD budou opravdu chtít trošku víc než nabízejí běžné kompakty....hlavně ten často uváděný nesmysl ,,ostří už od 1cm" je k ničemu,protože si vlastně cloníš objektivem a součástka je ve stínu.
Určitě bych zvolil fotoaparát s hledáčkem a s možností nasadit makropředsádku (např.Raynox).Já osobně bych to viděl na nějakou EVF s alespoň desetinásobným zoomem a objektivovým závitem na příslušenství...z těch co jsi vypsal bych si vybrall třeba tu Fujinku.
Karlík
PS: pro zvýraznění vlasové prasklinky by bylo dobré používat nízké boční osvětlení (kolmé k trhlince).....na tak malé součástky by mohla stačit jedna výkonná bílá LED dioda.

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: Jirka X

18:57:04 26.02.2012

Jak jsou ty kondiky velký?

Citovat příspěvek

 

Re: Pomoc s výběrem fotoaparátu na MAKRO

Autor: gerg

18:04:13 26.02.2012

Obávám se, že při takovém zvětšení, se bez řádného vybavení na makrofotografii
neobejdeš.
Vyfotit prasklou keramiku kompakt nezvládne - to už je spíše mikrofotografie..
Podívej se na vlákno MAKRO - jak ho fotíte vy ? Tam se dá vidět, co to obnáší.

Citovat příspěvek

 

Strana výpisu

1

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: