Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Canon EOS 600D, Nikon D90, objektivy...

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Canon EOS 600D, Nikon D90, objektivy...

Autor: Dolgorukij

23:28:04 03.11.2011

Feanor, záleží, co fotíš. Lovci malého hmyzu stativy používají jen v ateliéru. V přírodě používají blesky a správný úhel pohledu hledají v leže na břiše. Na makro neexistuje žádný univerzální návod, protože to je neskutečně široká oblast. Já tvrdím, že minimálně půlka témat se přes optický hledáček fotí lépe/najistotu a v druhé půlce je způsob ostření lhostejný - jde jen o pohodlí, méně o výtěžnost. Pokud fotíš kytky, tak samozřejmě nic proti LV na otočném displeji, ale imho je menším zlem se k foťáku ohnout (D90 LV nechybí) než nemít fotky, které jsou s dobrým optickým hledáčkem hračka.

Citovat příspěvek

Autor: Feanor

23:07:46 03.11.2011

Kdo to myslí s makrem trochu vážně, tak tam je samozřejmě stativ podmínkou.
Moje zkušenost ja zase taková že s výklopným displejem lze pořídit takové fotky a z takových úhlů, které bez něj prostě nepořídím nebo jen s velkými obtížemi (a nejde jen o makro).

Citovat příspěvek

22:55:26 03.11.2011

Fotit makro (hmyzu) přes liveview lze tak leda ze stativu, ale v terénu je to dost těžké, zvlášť u zobrazení kolem 1:1 nebo větším. HO je i na f/16 naprosto minimální, každý minipohyb foceného objektu nebo fotografa má zásadní vliv na správné zaostření, je naivní myslet si, že se to dá udržet v natažených rukách. Takové fotky jsou spíš o náhodě. Když si lehnu nebo kleknu do trávy, najdu stabilní pozici, s prstem na spoušti a okem u hledáčku opřu foťák o čelo a sleduju objekt, mám z 10 fotek 8 zaostřených přesně tam, kam chci. Moje zkušenost. Liveview je dobré na statické záběry, ale cokoli dynamičtějšího fotím (stačí slabý větřík, hmyz, který chvíli stojí, chvíli leze, a musím ho sledovat), narazím na pomalost práce s liveview. Proto desetkrát raději foťák s dobrým hranolovým hledáčkem než výklopný displej.

Citovat příspěvek

22:37:17 03.11.2011

Je sice hezké že má D90 hranol, ale na makro bych si kvůli výklopnému displeji rozhodně vybral 600D.

Citovat příspěvek

22:34:18 03.11.2011

D90 se dnes vyprodává za ceny pod 14 tisíc z české distribuce, což je podle mého názoru cena snů za takhle povedené a vybavené tělo. Pokud si tazatelka kupuje foťák na focení a ne točení videa, je to mnohem lepší volba než kterýkoli low-end model od N, C, P či Sony. Relativně velký hledáček s hranolem, stavový displej, téměř kompletní výbava samostatnými ovládacími prvky (rolery, tlačítka), řízení blesků v CLS, předsklopení zrcadla atd. Třeba makro bych už dnes fakt nechtěl fotit s DSLR s pentamirror hledáčkem, jako má 600D. Úspěšnost manuálního zaostření je s hranolovým hledáčkem D90ky dost jinde - osobní zkušenost. ...Stáří senzoru bych neřešil. Zrovna 600D není obrazově o mnoho lepší. 12 megapixelů je, ačkoli se to při pohledu do specifikací dnešních běžných foťáků nezdá, hodně. Mám krásné 40x60cm zvětšeniny z 8 megapixelů.

Citovat příspěvek

22:05:55 03.11.2011

D90 je dobrý foťák, ale dát 17 tisíc za takhle starý foťák se mi zdá dost.
Pokud tazatelka fotí detail, tak bych tam viděl výklopný displej u Canonu 600D jako velkou výhodu. K tomu Tamron 17-50/2.8 s výbornou světelností a časem třeba Canon 100/2.8 Macro (který je cenově o dost níže než ekvivalent Nikonu).

Citovat příspěvek

Autor: Pan Máca

21:03:50 03.11.2011

Díky moc, ještě zítra zajdu vyzkoušet, ale pravděpodobně vezmu pro začátek Nikon D90 + 18-105 VR a časem dokoupím další objektiv podle potřeby ;)

Citovat příspěvek

Autor: landov

8:48:46 03.11.2011

Dafik: suhlas !

Este podotknem, ze za cenu, za ktoru sa momentalne dopredava D90 je hriech ho nekupit :-)

Citovat příspěvek

Autor: Dafik

8:07:32 03.11.2011

Nikon má 2 rollery, víc tlačítek na těle a stavový displej a relativně velký hledáček s pentaprismatickým hranolem. To jsou věci které výrazně usnadní používání fotoaparátu. Canon má vyšší rozlišení, což není až zas taková výhoda, ale občas se to hodí. Hlavní výhoda je lepší video, ale to záleží, zda ho vůbec budeš používat. Nikon v poslední době poměrně slušně zmodernizoval škálu levných objektivů, které jsou velmi dobré a u Canonu k nim nenajdeš kvalitativně srovnatelné skla. Mám na mysli Nikkor 18-105/3.5-5.6 VR, 35/1.8G, 50/1.8G a nový makroobjektiv 40/2.8. Můžu doporučit 18-105 VR na krajinu a k němu pevnou 35 na focení lidí a za horšího světla.

Citovat příspěvek

Autor: ja78

23:37:30 02.11.2011

odporucam stranku www.photozone.de ... su tam testy objektivov, aj tych, ktore spominas .. ten canon 18-135 nie je nic moc, a na digiarene ho porovnavaju , co sa tyka optickeho vykonu so setovym objektivom 18-55 is ..
- tamron je co sa tyka ostrosti slusny objektiv, vela amaterskych fotografov ho pouziva a samozrejme ma dobru svetelnost 2.8, co je vyhoda pri foteni, ked sa ocitnes napr v miestnosti kde je malo svetla, pripadne sa chces trosku pohrat s hlbkou ostrosti a bokehom ... ja osobne ak budem kopovat novy objektiv, tak si kupim original (canon na canon, nikon na nikon) .. mas istotu, ze to nebude blbnut pri ostreni ..
- k fotakom sa vyjadrovat nebudem, to ti lepsie poradia ini :) .. nikon d90 ju uz starsi model, ale stale sa predava, pocul som, ze je to vydareny model .. no a canon je vsak novsi model ..
- inac velmi kvalitny objektiv za priaznivejsiu cenu, ako ma obdobne canon, je nikkor 16-85 .. napr nikon d90 s 16-85 stoji cca 1035 eur, canon 600d s 18-135 870 eur .. to som len tak narychlo mrkol, urcite su aj lacnejsie shopy ..
- takze ja skor len tak vseobecne, urcite sa najde niekto, kto bude konkretnejsi :) .. tak prajem taky vyber, aby si bola spokojna a mala dobry pocit z kupenej novej zrkadlovky :)

Citovat příspěvek

Canon EOS 600D, Nikon D90, objektivy...

Autor: Pan Máca

22:25:23 02.11.2011

Zdravím,
mám podobný problém jako spousta dalších, tj. plánuji koupi první zrcadlovky a potřebuju poradit :) Fotit budu hlavně detail, přírodu, lidi a zatím jsem podle toho, co jsem četla a ruzných tabulek, došla ke Canonu EOS 600D a Nikonu D90. Myslím, že chybu neudělám ani s jedním, ale přesto - je v nich nějaký zásadní rozdíl, který by měl ovlivnit rozhodování? Samozřejmě zajdu do obchodu a zkusím si je vzít do ruky...ale raději se i zeptám zkušenějších :) Dalším problémem je objektiv, nejsem zrovna technický typ a mám v tom docela zmatek, který mi by vyhovoval...uvažovala jsem, že by pro mě bylo snad i výhodnější koupit tělo a dokoupit k tomu objektiv, tak kolem deseti tis, víc by moje finance nezvládly...mužete mi nějaký objektiv doporučit? Dívala jsem se například na Tamron SP AF 17-50 mm F/2,8 XR Di II nebo Canon EF-S 18-135 mm F 3,5-5,6 IS...díky za každou radu.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: