Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Nikon objektivy

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Nikon objektivy

Autor: houghs

12:57:33 31.08.2011

Řešil jsem podobný problém. S tím že zrcadlovka po mém otci byl PENTAX, objektiv jen jeden a k tomu velký prastarý blesk SUNPAK 522 (novinka z roku 1979!). Na zrcadlovce se před sedmi lety pokazilo navíjení filmu a opravovat jsem ji už nedával, protože nastoupila éra digitálních foťáků. Do této doby jsem fotil jen ultrazoomem Panasonic FZ-18, velmi dobrý foťák na dovolenou, ale už horší na focení v interiéru a špatném světle. Dnes se ale foťák vybírá přece jen jinak než před lety. Klasické fotoaparáty byly i jakousi investicí, běžně se používaly i 20 let, s tím už dnes nemůžeš počítat ani u nejdražší digitální zrcadlovky. S kompaktem fotíš tak 3-4 roky, se zrcadlovkou 6-8 let, velice pochybuji že to bude víc. Proto bych koupil opravdu jen to co využiješ a úroveň levných zrcadlovek si myslím, že je dostatečná. Ceny velmi rychle padají, modely se obměňují čím dál rychleji, to opravdu není investice.

Mě D3100 určitě stačí, s fotkami jsem velice spokojen a myslím že je to opravdu to co mě chybělo. Jediný parametr, který mě proti D5100 chybí, tak je kvalitnější LCD monitor, ostatní není tak důležité. Cenový rozdíl ale není až tak nevýznamný, proto jsem to zavrhl. Já dal přednost jednomu objektivu 18-105, prostě chci jít a fotit a ne někde venku na koleně přehazovat objektivy. A obávám se, že to v tomto dvousetu budeš muset dělat poměrně často. Řekl jsem si, že tak za rok za dva podle okolností bych si přikoupil objektiv 55-300, ale jsem celkem na pochybách, myslím, že bych ho velmi často nepoužil.

Mimochodem příjemným překvapením pro mě bylo, že ten starý, ale výkonný blesk přes adaptér AS-15 skutečně funguje, sice jen na manuál, ale jde to a dokáže posloužit tam, kde ten interní blesk nestačí. Takže na rozdíl od starých objektivů je přece jenom blesk použitelnější. Největší problém bylo sehnat informaci o napětí v tom blesku, tyto staré blesky by mohly u nových foťáků poškodit elektroniku.

Citovat příspěvek

Autor: Bella

21:09:08 30.08.2011

alienated:
Ten foťák je táty,ale fotila jsem s ním taky. Ale před několika lety jsme koupili normální digitál-takže delší dobu jsem zvyklá fotit digitálním foťákem.

No, už s dig.foťákem jsem hrozně ráda fotila všemožné co se dalo,takže teď chci postoupit na další level. A "lepší fotky" jsou samozřejmě výhodou.

Tak ráda fotím ve skateparku,lidi na koních, snowboarding, psí sporty ad. A lidi-tak třeba různé portréty, fotky z akcí a tak.

S úpravami fotek mám už nějaké zkušenosti a dá se říct, že se stále ještě učím jak na to. Samozřejmě ráda si upravím nějaký fotky, ale zas aby to nebyly všechny. Aby i ty hotový byly dobrý.

a co říkáte na tenhle set? : Set fotoaparát digitální zrcadlovka Nikon D3100 + 18-55 AF-S DX VR + 55-200 AF-S VR
právě jsem to našla na internetu za docela dobrou cenu

Citovat příspěvek

Autor: alienated

20:31:19 30.08.2011

Opeth:

proti gustu...

Jde přeci jen o to vysvětlit Belle v čem spočívají rozdíly, ať se rozhodne sama:)

Já si opravdu dovedu představit, že jsou i takoví, kterým D 5100 někomu udělá lepší službu než D90:)

Bella:

Fotila jsi s F60 Ty? Nebo...čím jsi zvyklá fotit doposud?

Víš proč chceš zrcadlovku, nebo jen proto aby byly obecně "lepší fotky"?

Čemu říkáš "sport" a čemu říkáš "lidi"? :)

Chceš se učit fotit, a trávit čas u PC nad úpravami, nebo chceš aby pokud možno padaly rovnou hotový fotky?

Citovat příspěvek

Autor: Opeth

20:15:03 30.08.2011

alienated:
Pokud by bylo opravdu velmi málo financí, pak bych raději než ten zbytek uvážil bazarovou D80. Na vyzkoušení je to dobrý tělo a z druhý ruky se dá sehnat za 6500. Alespoň já ji za tuhle cenu nedávno prodal..
Na téma D5100 vs. D90 se tu nedávno vedla poměrně rozsáhlá diskuse..

Citovat příspěvek

19:44:39 30.08.2011

co říkáte na tenhle set: Set fotoaparát digitální zrcadlovka Nikon D3100 + 18-55 AF-S DX VR + 55-200 AF-S VR
právě jsem to našla na internetu za docela dobrou cenu

Citovat příspěvek

Autor: alienated

19:19:47 30.08.2011

zúžil bych to na D90 nebo D5100,

D5100 jen tehdy kdybych fotil žánry kde je velké plus display na kloubu či pokud bych nutně potřeboval kvalitnější video - ale to bych stejně asi řešil uplně jinak:)

ve všech ostatních případech D90 :)

Citovat příspěvek

19:13:12 30.08.2011

Z mé zkušenosti doporučím, snad asi jako většina tady, D90. Důvod je zřejmý, je za velmi slušnou cenu, 12 Mpix stačí prakticky na vše a snímač má velmi slušné parametry i na dnešní dobu. Jako jediný z uvedených má ostřící motor v těle, což bych považoval za velkou výhodu, stejně jako ergonomii a možnosti samotného těla. Stavový displej a druhý roller jsou velmi užitečné. Stejně jako robustní tělo (oproti ostatním) pro jistý úchop..

Citovat příspěvek

19:07:30 30.08.2011

Takže problém se starým foťákem a objektivy vyřešen.. Teď bych Vás poprosila, jestli byste mi neporadili s dalšími věcmi, jelikož se v tom dost dobře nevyznám.
Vybíráme s těchto amatérských Nikonů:
D5000
D3100
D90
D60
D5000

Který by podle vás byl jak cenově,tak funkčně dobrý pro někoho,kdo fotí jen tak pro sebe,hlavně sport, krajiny a lidi.
Další věcí jsou objektivy. Prodávají se v setu s těmihle? Nebo se musí koupit zvlášť?
Je lepší stabilizátor obrazu v objektivu nebo přímo v těle zrcadlovky?

Citovat příspěvek

17:58:59 30.08.2011

petr22:
Trochu mi přijde že zbytečně přeháníš. Zavání mi to skoro až lží :-) Ten Nikkor 28-80 jsem kdysi koupil i s D70 a byl na těch 6 Mpix slušně ostrý a zcela srovnatelný s 18-55, který sem měl z předchozího setu s D50. Žádná f10, nebo co to bylo za blábol. Zkoušel sem ho i na D80 a ostrost sem mu vytknout nemohl. Samozřejmě že rozsah je omezující a i to byl důvod, proč jsem tenkrát dokoupil Nikkor 18-70, který mám konec konců dodnes a je velmi ostrý i na plnou díru, na mé současné D90, i když spousta žvanilů tady tvrdí "je navržen na 6Mpix D70" ale nikdy ho neměli na novějším těle..
Set s novým 18-55 VR bych zase nedoporučil já, je to velmi omezující rozsah a těch pár korun příplatku za set s 18-105 VR se opravdu vyplatí. Mimochodem, ten 18-105 VR jsem měl zapůjčený na zkoušku a ten můj 18-70 byl prostě o něco lepší, jak mechanicky, tak i svou ostrostí.
Jinými slovy, záleží kus od kusu a i když jsou ty skla jen za pár korun, úplně bych je pro začátek nezatracoval. Třeba postačí pro rozhodnutí, jakému rozsahu se budete chtít dál věnovat a při jaké světelnosti potřebujete fotit. I když, set s novým 18-105 VR bych doporučil. Za pár korun slušné a stabilizované sklo.

Citovat příspěvek

Autor: LudekBrno

14:39:33 30.08.2011

Bella:

Odpověď je celkem jednoduchá. Fungovat budou oba dva, ale kvalitou jsou už hodně pozadu i za těmi nejlevnějšími novějšími objektivy, které se dávají v setu s digitálními zrcadlovkami. Doporučuju tedy k nové zrcadlovce dokoupit alespoň základní objektiv 18-55VR nebo lépe 18-105VR. Ten prvně jmenovaný je v setu téměř zadarmo.

Citovat příspěvek

Autor: petr22

13:55:21 30.08.2011

Vyhodit oba dva, kdysi se prodavaly jako setove k Nikonu D70 (6megapixelu) a ta optika stala za starou backoru (ony stoji za prd i na kinofilmu)

Nikon 28-80 by se dal jakz tazk v nozu pouzit po zacloneni na F/10 na vyzkouseni fotaku

Nikon 70-300, presneji receno Tamron 70-300 s nalepkou Nikon je hruza hruz, neostra v celem rozsahu. Predpokladam ze je to ta stara verze, ne novejsi (nekolikrat drazsi, ale ne lepsi) s ED clenem.

Nova zrcadlovka s vybornym setovym objektivem 18-55 VR je drazsi jen o 500 Kc nez telo (v pripade Nikonu D3100)

Citovat příspěvek

Autor: lukis

12:58:26 30.08.2011

AF28-80 se nehodí na nic, na záklaďák začíná až na 28mm a jeho kvalita je daleko za např. 18-55, který se dá sehnat za 1000Kč. Pro novou zrcadlovku doporučuju zakoupit rovnou set se záíkladním sklem (18-55 nebo 18-105, případně dražší 16-85).

70-300 D ED je na dnešní dobu mizerné sklo, ale na 70-200 je vcelku OK, pro začátek dobrý ... není vybaven ostřícím motorem, takže nebude ostřit na levných tělech bez motoru!

Citovat příspěvek

12:21:14 30.08.2011

objektivy jsou AF NIKKOR 70-300mm 1:4-5.6 D a AF NIKKOR 28-88mm 1:3.5-5.6 D
a foťák je Nikon F60

Citovat příspěvek

Autor: lukis

10:44:48 30.08.2011

Jakkoliv na Nikon tělo půjde nasadit vpodstatě jakýkoliv Nikkor (s bajonetem F) vyrobený za posledních 50 let, ne vždy to k něčemu bude.

Amatérské AF zoomy, které se používaly k filmovým SLR jsou opticky dávno překovány. U pevných skel je to otázka, s MF měří pouze těla vyšších tříd (D7000, D200 a výše), AF pevné sklo se může hodit.

Napiš označení skel a můžeme se bavit, z 90% jsou ale vhodná max. do vitríny.

Citovat příspěvek

Autor: Dafik

9:38:35 30.08.2011

Určitá kompatibilita je zachována. V praxi je to tak, že bajonet je stejný, takže nasadit půjdou všechny. Nicméně např manuálně ostřená skla fungují v podstatě jen fotoaparátech od D7000 (u nižších nefunguje měření expozice). Ovšem manuální ostření bez speciální matnice je velmi těžké a nespolehlivé. Pokud jde o AF objektivy, tak by si s něma měla bez problémů poradit těla od Nikon D90, která mají zabudovaný zaostřovací motor v tělě. Tak, či tak, ale pravděpodobně nastane problém zobrazovací, protože zrcadlovky s APSC čipem, mají jiný zobrazovací úhel než filmové. Přesněji řečeno úhel záběru objektivu 50mm bude odpovídat 75mm objektivu na filmovém těle.

Citovat příspěvek

Autor: makofoto

23:49:59 29.08.2011

Musíte sdělit, jaké objektivy máte - takto nikdo nebude schopen poradit bez toho, že by sepsal slohové cvičení.

Citovat příspěvek

Nikon objektivy

23:46:23 29.08.2011

Zdravím,
máme doma starší zrcadlovku Nikon na kinofilm+nějaké objektivy. Uvažujeme o koupi nové dig.zrcadlovky Nikon, tak se ptám, jestli by ty objektivy seděly i do nového foťáku - pokud by to byl stejný typ aj. Ještě se v tom moc nevyznám,tak díky za všechny odpovědi a rady :-)

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: