Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Přesnost zaostření - AF, LV atd.

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Přesnost zaostření - AF, LV atd.

Autor:

7:46:17 23.08.2011

ďaur: může to být v jednom kroku nebo v několika, záleží na tom, jak jednoznačně dopadne porovnání.
Obrázky na korespondujících proužcích jsou posunuté a rozostřené. Při zaostřování se přibližují a doostřují. Takže záleží na tom, jak to vypadá ve výchozím stavu. Pokud je ten výchozí stav jednoznačný, může si algoritmus troufnout to určit jedním vrzem. Pokud vyhodnotí, že by mu pomohlo s tím cuknout trochu a vidět, co to udělá a vidět to i méně rozmazané (!), pak si s tím hne víckrát. Hodně záleží na tom, jakou ostřící dráhu má ten který objektiv, ona může být i nerovnoměrná v důsledku složité konstrukce.

Citovat příspěvek

Autor: ďaur

6:53:12 23.08.2011

Tomas_X:
"...Ostření detekcí fázového rozdělení kontrastu probíhá tak, že autofokus vyhodnocením jediného stavu zjistí směr potřebného ostření i přibližnou až přesnou velikost kroku. Několik málo dalších iterací po ostřících krocích tímto směrem zjistí už poslední zcela přesný krok. .."

před časem jsem se tady někde na ostření detekcí fáze ptal, jestli sw vyhodnotí směr otáčení a "počet otáček" najednou, či ještě "dolaďuje". bylo mě odpovězeno, že vše je v jedno kroku. teď čtu něco o iteracích - tak jak to je tedy doopravdy? ví to vůbec někdo?

(o stanovení potřebného směru otáčení mám konkretně u pentaxu 55-300 také své mínění, ale to sem netahejme...)

Citovat příspěvek

Autor: j.k.

18:42:25 22.08.2011

Otazka - Kedy sa netovy dialog meni na monolog?
Odpoved - Ked sa od jedneho diskutujuceho opakuju tri prispevky za sebou!

Podla mna plati hlavne 22. 08. 2011 17:49 ;)

(viem ...nekonstruktivne ...ale nedalo mi ...to bude tym teplom :-))

Citovat příspěvek

Autor: Karlikamater

18:02:25 22.08.2011

Tak se nám to nějak nenápadně,pro zdejší vlákna ,,přirozeným způsobem",přesunulo jinam než chtěl zadavatel (i když ke cti diskutujících nutno podotknout že ne úplně :) ). Od přesnosti jsme se dostali k rychlosti,což se NĚKDY vcelku vylučuje ;)....zkušení praktici vědí,netřeba dalších flame.
Karlík

Citovat příspěvek

Autor: anous

17:49:42 22.08.2011

Jezusmarja... :S

Citovat příspěvek

Autor: Ferin007

17:21:37 22.08.2011

Tomáši, vidím, že neska fakt nemá smysl se s tebou přít. Srovnáváš nesrovnatelný a eště blbě. To s těma autama silně pokulhává. AF (AF-S) je totiž hlavní použití autofokusu, takže je pro drtivou většinu veřejnosti 100x relevantnější než CAF. CAF, dovolím si říct, drtivá většina uživatelů nepoužívá téměř vůbec, nebo ho používá zcela okrajově a doplňkově. Oly sám (asi nerad) veřejně a otevřeně přiznává, že v CAF výsledky srovnatelný nejsou.
Tímto končím, nejen proto, že už nebudu na příjmu. ;)

Citovat příspěvek

16:35:23 22.08.2011

Tomas_X: No, já vnímám AF a CAF v praxi a úzusu jako dvě zcela rozdílné věci (i když technicky máš samozřejmě pravdu, že CAF je podmožinou AF), ale v důsledku to stejně na věci nic nemění. Nebo snad chceš tvrdit, že CAF ostří obecně rychleji/spolehlivěji než AF (chceš-li AF-S)? Čili, obecně, pokud má nějaký foťák nejrychlejší AF-S, který je obecně jako takový rychlejší/spolehlivější než CAF, má daný foťák nejrychlejší AF jako takový (zahrnující AF-S a CAF). Takže, i když si někde to tvrzení vyhrabal bez upřesňující vysvětlivky, není napadnutelné, pokud se na něho budeme dívat takto.
Každopádně mi ale ta diskuze přinde zcela zbytečná, pač všichni víme, vocode.

Jinak ta rychlost E-3 + 12-60 byla potvrzena i nazávislýma testama.
A ty jsi ji snad osobně měřil, že tady tvrdíš, že je to lež a podvod?

Citovat příspěvek

Autor: .

16:08:26 22.08.2011

Souhlsím, že Olympus může mít nejrychlejší* automatické zaostřování ze všech fotoaparátů s výměnnými objektivy na světě. " Nenašel jsem tam nikde nic jako že DSLR. Možná jsem se spletl. Ale docela dobře si pamatuji, jak napsal nedávno j.k. - : ".. s objektivem 85/1,4 v AF deset fotek z deseti nezaostřených, v LV z deseti ostré všechny.

Někdy - tedy pokud to jde, - je lépe zvolit takovou metodu, kde je odpad minimální.
A pokud AF kontrastu nedává výsledky stopro spolehlivé, je moudřejší opustit cvakání na jistotu. Kdo se v tom má pořád hrabat. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

15:24:28 22.08.2011

Tomáši, soráč, ale nestačím zírat. Ty, kterej si tady libuješ ve vyčerpávajících technických rozborech a víc než přesných formulacích, sklouzáváš k takové demagogii, polopravdám a ...ehm... bulvárnosti. No, přičítám to pouze důsledkům poobědové únavy.

Tomas_X Napsal:
-------------------------------------------------------
> A snad to s tou E-3 neplatilo? A ono
> to snad platilo? On to snad říkal ještě někdo
> jiný, než Olympus? Kdyby to platilo, tak by si asi
> Olympusu E-3 všimli profesionálové ...

Jistě, že to platilo a bylo potvrzeno různými testy. E-3 si profesionálové všimli, ale argument, že by při výběru značky hrál roli pouze a jen argument rekordní rychlosti AF, je docela zajímavej... Nehledě na to, že často při nákupu nehraje dokonce zásadní roli ani soubor všech OBJEKTIVNÍCH hledisek dohromady.

PS: Stejně jako u PENu, kdes jaxi pozapomněl na detail o kontrastním ostření, tak tadys jaxi opomenul dodat, že to platilo s SWD objektivy. Konkrétně s 12-60. A pokud je mi známo, nikdo ten agrument žádným měřením nevyvrátil.

> Ono se při sportu dnes ostří převážně ručně? To
> jsou mně novinky!

Tak soráč. Já měl za to, že sportovci se při svých výkonech (alespoň ti lepší) většinou sem tam hýbou. A tudíž se fotí na CAF.

Citovat příspěvek

15:01:10 22.08.2011

Tomas_X Napsal:
> Pak je zcela na místě brát Olympus za slovo. Podle
> tohoto vyjádření by se pravděpodobně příští
> Olympiáda měla fotit PENem, ne?

Příští olympiáda se bude foti na AF?? ;)
Že by sprinteři dycky před foťákem postáli?

Citovat příspěvek

14:56:43 22.08.2011

Tomas_X Napsal:
> Dobře si pamatuji, že už o nejrychylejším
> autofokusu na světě píšou podruhé, poprvé to bylo
> u E-3.

A snad to s tou E-3 neplatilo? ;)

Citovat příspěvek

14:41:26 22.08.2011

Jinak, k původní otázce, pokud s sebou člověk nechce nosit měřáky, tabulky, krokovat si scénu přes hory a doly atp., tak jednoduchý poučky na hyperfokální ostření jsou zhruba dvě: 1) ostření zhruba do 1/3 scény (nepoužitelný při focení s ultraširokáčem a popředí (který chci mít ostrý) přilepeným na čočku, a 2) ostření do dvojnásobku vzálenosti foťáku a místa ve scéně, který chci mít jako první ostrý. Tak si vyberte. ;)

Citovat příspěvek

14:37:01 22.08.2011

Tomas_X Napsal:
> Ovšem četl jsi recenzi dpreview.com o
> "nejrychlejším autofokusu na světě" (citace
> Olympusu) PEN E-P3?

Ale, ale, Tome, nebuď demagog. ;)
Nikdo nenluví o "nejrychlejším autofokusu na světě", ale o nejrychlejším autofokusu ve své kategorii, tzn. u foťáků s AF na detekci kontrastu.

Citovat příspěvek

13:58:42 22.08.2011

Tomas_X - : ..."..co se týče pokrytí hledáčku, tak 51 velkých ostřících bodů minimáálně tuhle potřebu splňuje...."

Aby měla věta smysl, chtělo by to ještě doplnit - čí potřebu. A například FX komory mají ostřící body rozmístěné na ještě menší části plochy. A občas se objeví poznámka, že - používám v podstatě jen středový, rekompozice je v některých případech výhodnější.

Ano, co umí nová bezrcátka s dotykovým displejem...... :)

O ostření v režimu LV u zrcadlovek se v případě objektivů vybavených ostřícím motorem vyjádřit neumím. Pouze u Sam - NX10 a tam je jeho rychlost vynikající. Stejně jako u nové zrcadlovky s objektivy ostřenými motorem z těla - cca podobně jako bývaly starší modely zrcadlovek. A zaostří i v samém rohu - pokud by to někdo potřeboval. Někdy je tu rychlost výhodné té přesnosti obětovat. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: bob222

13:53:27 22.08.2011

Tome, očakávať porovnateľný CAF ako top šport mašiny je ešte príliš skoro...
Ale aj tak je úžasné, čo vyrobili z tých lemravých strojov na začiatku. Osobne CAF prakticky vôbec nepoužívam, pre mňa je to už super. (A ono priznajme si, že u olympusu okrem top modelov CAF ani u zrkadloviek nebola nejaká superhitparáda ;) )
Kto chce rýchly CAF, tomu nejaký čas zostanú špičkové zrkadlovky.

Citovat příspěvek

13:35:05 22.08.2011

Je dobré podotknúť, že to platí len pre zrkadlovky.... :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=MlVuheUMEb4
http://www.youtube.com/watch?v=7t79mFyoy8w
http://www.youtube.com/watch?v=wSWb_LfOE20
http://www.youtube.com/watch?v=YPuWEWExbYI

> Tomas_X Napsal:

> > Jinak všechny dnešní motůrky jak v
> objektivech,
> > tak v tělech jsou konstruované na ostření
> detekcí
> > fáze. Ostření detekcí kontrastu na hlavním
> snímači
> > se krásně ukazuje u autofokusu při videu, jak
> je
> > to strkání koule do hranatého otvoru.
> >
> > Tomáš DX , galerie:
> http://www.tomx.eu/Galerie/

Citovat příspěvek

13:33:46 22.08.2011

Tomas_X Napsal:
> Z principu nemůže být ostření pomocí fáze nikdy
> stoprocentní, ani to nejlepší, co člověk vymyslel.
> Už jen proto, že ostřící bod, ať jich je šestnát
> nebo sto šedesát, mohou pokrývat jen malou část
> obrazové plochy v hledáčku.
> Kdežto v režimu LV, nebo u bezzrcátek je možné
> vybrat si k ostření kterékoliv místo v obraze.
>
>
> Pokud se podíváš do hledáčku Nikonu D300, tak bych
> tomu rozhodně ani náhodou neříkal malá část
> obrazové plochy v hledáčku. Říkal bych tomu
> "důležitější polovina". U tohoto fotoaparátu už
> začíná být docela raritou zvolit takovou
> kompozici, aby místo zaostření nepokrývaly ostřící
> body.
> Někdo třeba říká, že 51 ostřících bodů je zbytečně
> moc, ale právě co se týče pokrytí hledáčku, tak 51
> velkých ostřících bodů minimáálně tuhle potřebu
> splňuje.
> A pokud se k tomu přidá ještě fakt, že ostření
> úplnými kraji na plnou díru není z principu
> rozumný nápad, pak dojdeme k tomu, že by bylo
> možné přidat ještě tak 3 body nahorů a dolů a Live
> View opravdu nebude mít oproti tomuto způsobu
> řešení ostření detekcí fáze žádnou praktickou
> výhodu.
>
> Jinak všechny dnešní motůrky jak v objektivech,
> tak v tělech jsou konstruované na ostření detekcí
> fáze. Ostření detekcí kontrastu na hlavním snímači
> se krásně ukazuje u autofokusu při videu, jak je
> to strkání koule do hranatého otvoru.
>
> Tomáš DX , galerie: http://www.tomx.eu/Galerie/

Citovat příspěvek

Autor: Jirka .

10:40:28 22.08.2011

Hmm, asi jo. Ikdyž jsem hned zkusil u té 50tky FF/BF, tak ta vypadá, že ostří přesně. Jen prostě občas proostří, nebo není přesně zaostřeno.. Ale asi to nebudu řešit..

Citovat příspěvek

10:04:31 22.08.2011

Jirka. - tak dělej, že to tak má být. Ostatně, co kdyby to tak od začátku skutečně bylo ?
Z principu nemůže být ostření pomocí fáze nikdy stoprocentní, ani to nejlepší, co člověk vymyslel. Už jen proto, že ostřící bod, ať jich je šestnát nebo sto šedesát, mohou pokrývat jen malou část obrazové plochy v hledáčku.
Kdežto v režimu LV, nebo u bezzrcátek je možné vybrat si k ostření kterékoliv místo v obraze.
I když tady musí k dokonalosti zapracovat ještě budoucnost. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

9:34:30 22.08.2011

A to se stávajícímy AF-S 18-105mm a Tamron 70-300 problém není . Ty ostří správně jako vždy. Jen 35mm a 50mm skla si trošku přehodily role...

Citovat příspěvek

9:30:09 22.08.2011

takže raději bych měl dát tělo do servisu na seřízení ?

Citovat příspěvek

Autor:

8:32:28 22.08.2011

Jirka: je. Jedním z důvodů FF/BF je i to, pokud rovina bajonetu není přesně rovnoběžná s rovinou AF snímače.
Protože se vyhodnocují korespondující paprsky procházející různými místy v objektivu, tak pokud je dráha bajonet - AF snímač v různých místech nepatrně různá, pak logicky vzniká FF/BF. Tolerance rovnoběžnosti je asi 30 miliradiánů.

Citovat příspěvek

7:56:29 22.08.2011

Když je tu řeč o přesnosti zaostření...tak se mi stala taková nemilá věc...omylem jsem shodil D90 na zem z lavičky (jsem ale ko..t) s nasazeným AF-S 35mm f1.8.... Vše navenek bez problému. Jen od té doby, mi AF-S 35mm F1.8 ostří přesně (dříve se docela dosti mýlila v zaostření) a naopak AF-D 50mm F1.8, která mi před tím ostřila na 95% se teď docela v zaostření zmýlí...Prostě si tyto dva objektivy vyměnily role... Je možné, že by se tímto otřesem D90ky posunul nepatrně v těle autofokus a špatné ostření jednoho objektivu se zlepšilo a u druhého naopak zhosršilo?

Citovat příspěvek

Autor: Lukas_highenergy.cz

21:41:17 21.08.2011

to karf: Díky za odkaz. Jen jsem to otevřel a celkem jsem koukal, čím to tam fotí... Jsem ještě neviděl. Ale zítra na to mrknu (tu)

Jinak pán měl jen takový menší laserový dálkoměr, nic velkého a tak složitého jako je v odkaze. Ale zase chápu, že když fotí na 6x7 svitek, tak nemá možnost zkoušet, jestli správně odhadnul vzdálenost a dobře zaostřil na hyperfokál, nebo na co ostřil... Pro to moje občasné focení krajinek by to vážně význam nemělo. A na psy to nevyužiju :-)

Citovat příspěvek

Autor: karf

15:16:18 21.08.2011

Lukas_highenergy.cz: Dík. Jo, laserový dálkoměr je taky zajímavá možnost. Používá to např. Mark Dubovoy (http://luminous-landscape.com/reviews/alpa_stc_review.shtml), ale u trošku jiné třídy "foťáků". S live view by se to dalo taky použít a už jsem o tom i uvažoval, ale pro můj styl focení by to asi nebylo, musel bych tahat další krabičku.

Citovat příspěvek

Autor: anous

9:42:51 21.08.2011

Autor: Lukas_highenergy.cz

9:33:20 21.08.2011

to karf: Pěkné fotky, hlavně východ slunce na Chlebu (tu)

Ráno se udělalo konečně pěkně, tak jsem vyrazil nafotil fotku do kalendáře, co musim odevzdat za pár dní a potkal jsem tam staršího pána, co měl Mamyiu 67 a laserový dálkoměr a normálně si tam měřil vzdálenosti růuzných předmětů - prý kvůli zaostření :-) Taky možnost :-)

Citovat příspěvek

Autor: m.e.

2:06:05 21.08.2011

[ital]Když při F8 zaostříš na vzdálenost ....m, budeš mít přední hranici DOF .... m a horizont bude v DOF
4 m -> 1.78 m ...[/ital]
Nemela by predni hranice DOF byt 1/2 hyperfokalni vzdalenosti?

Citovat příspěvek

Autor: ďaur

18:31:07 20.08.2011

karf:
ať je to s hf jakkoli, fotky jsou to pěkné...

Citovat příspěvek

Autor: karf

15:34:20 20.08.2011

Tomas_X: myslím, že se míjíme v "use case". U mého focení (ultra)širokáčem se to nejdůležitější odehrává cca do metru od objektivu, pár příkladů:

http://www.karf.cz/fotogalerie/snezka-krkonose-brezen-2011/
http://www.karf.cz/fotogalerie/vychod-slunce-na-chlebu-2-mala-fatra/
http://www.karf.cz/fotogalerie/snehova-skulptura-4-dumbier/

S teleobjektivem je to ještě horší, pokud na popředí nerezignuju. Např. tady:

http://www.karf.cz/fotogalerie/svitani-nad-ostruznou-jeseniky-2010/

nebylo možné zachytit vše, co jsem chtěl, ani na clonu > 22. Řešením by byl focus stacking, ale tenhle záběr za to nestál.

BTW: Krajina sice neuteče, ale světlo ano.

Citovat příspěvek

Strana výpisu

1

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: