Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Nikon D90 vs. Nikon D5100

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Nikon D90 vs. Nikon D5100

Autor: j.k.

9:54:48 11.08.2011

...aha ...indian, co si nestoji za slovom :-) :-) :-)

...tak este pre Ikon - suhrn k teme (porovnavam D5100 s D300s, nakolko D90 nemam, ale predpokladam, ze to je podobne) -

- z D5100 lezu o nieco lepsie obrazky, je to dane modernejsim snimacom a procesorom
- pri foteni na ISO > 1600 sa tento rozdiel este zvyrazni, nielen v sume, ale i v DR a saturacii
- narast rozlisenia na D5100 (ktory v tomto pripade nie je na ukor kvality) moze byt niekedy dost uzitocny - rezerva na orez a dalsie rezervy v postprocese
- .jpg vystupy z D5100 su zatial najlepsie zo vsetkych nikonich dslr (nasleduje D7000...)
- nevyhodou D5100 pre akcne fotenie moze byt komplikovanejsi pristup k nastaveniam (ale to najpouzivanejsie, vacsinou ISO, sa da namapovat na volny fn-button)
- tam kde sa ostri manualne (typicky krajina, close-up/makro, portret) sa vyborne uplatni klbovy displej a ostrenie cez zvacseny LV
- D5100 nema horny stavovy displej (ale ma vyborne nove graficke rozhranie na LCD)
- D5100 je prvy Nikon so vsetkymi cudlikmi okrem Menu na pravu ruku (je to dane umiestnenim zavesu displeja), je to ine ale ergonomicky v poriadku a po case prijemne
- dva rollery su fajn, hlavne pri foteni v M (ale pri najbeznejsich rezimoch - A resp. S - je to jedno)
- oba aparaty z temy vlakna bohuzial postradaju programovatelne uzivatelske rezimy, U1 resp. U2 na D7000 je v istych situaciach daleko lepsia vec, nez vsetky cudliky dohromady
- D5100 sama o sebe nepodporuje CLS (system bezdratovej prace s externymi bleskami), treba dokupit SU-800 alebo niektory z komandujucich bleskov

Citovat příspěvek

Autor: landov

9:23:44 11.08.2011

Precitaj si vsetko co som pisal, este raz a pomaly, kludne aj niekolkokrat...mozno ti to casom dojde. A uz naozaj koncim.

Citovat příspěvek

9:16:37 11.08.2011

...aha ...indian :-) ...ak aj po tolkych skusenostiach fotis "...krajinu, architekturu, mestske priestory, portret, glamour, kvetiny, chrobaky..." tak, ze potrebujes neustale menit WB a prepinat do AF-C tak fajn :-) :-) :-) ...aj ked... Izákov brat Helmut mi kedysi povedal:

"Pri fotení v New Yorku treba mať na pamäti najmä to, že vysoké budovy sa vplyvom vetra nakláňajú sem a tam. Ak fúka v osi pohľadu (od teba alebo proti tebe) treba použiť ostrenie AF-C. Ak fúka kolmo na smer pohľadu (budova sa kníše do prava - do ľava), treba nasadiť svetelný objektív a nastaviť kratkší čas expozície."

Citovat příspěvek

8:45:56 11.08.2011

No...pobavenie na mojej strane, kedze som zacinal ako decko so Smena 8, cez Zenit TTL atd. vratane tmavej komory az k digitalom a k terajsej D90, takze si odpusti svoje domnienky o mojich skusenostiach a fantazii. HOWGH !

Citovat příspěvek

8:39:40 11.08.2011

landov, to, ze si niektore veci nevies predstavit este neznamena, ze pre niekoho nefunguju :-) znamena to len, ze nemas dost skusenosti alebo fantazie... si cerstvy a zapaleny malitel prvej cudlikovej zrkadlovky a Tvoje nadsenie Ti zo srdca prajem (tu)

(fotim vyse styridsat rokov, hodne z toho na stredoformat - preto ta pasia z fotenia cez klbovy displej ako spomienka na pohlad do sachty ...na digital 12 rokov a na dslr od 2001, momentalne robim s D300s + D7000 + D51000, aj na tomto fore som vasnivym propagatorom F X100, co je asi momentalne najklasickejsi cudlikovy aparat na trhu, ...takze si ma pobavil ...a to sa ceni :-))

Citovat příspěvek

8:06:42 11.08.2011

j.k. pises:

...k cudlikom - "priamy pristup" sa v dikusiach dost precenuje ...v akcnej reportazi je to bez debaty, ale co vidim na tomto i inych forach, vacsina ludi foti krajinu, architekturu, mestske priestory, portret, glamour, kvetiny, chrobaky a rodinne momentky ...momentky sa v pohode daju zverit programovej automatike a pri ostatnych kategoriach sa nastavenia nijak casto nemenia...

Nic v zlom, ale toto moze napisat len ten, kto nemal moznost vyskusat priame ovladanie na cudlikoch. Viem o com hovorim, sam som doteraz mal aj stale este mam aj D3000 (mimochodom stale som s nou spokojny, aj ked uz je len ako zaloha) a osobne nefotografujem ziadnu akcnu reportaz, len klasicke veci ako vacsina ludi o ktorych pises. Ale viem co to je, ked uz momentalne s D90 nemusim liezt do menu, aby som zmenil WB, prepol AFS na AFC atd. Taktiez ked pre zmenu ISO nemusim dat ani oko z hladacika atd. Aj ked mam D90 len asi tyzden, tak to su veci prudko navykove :-)

A k tomu, ze fotis len cez displej LV a nie cez hladacik...no, to si nejako pri zrkadlovke neviem predstavit. Zaostrovanie cez LV je oproti hladaciku zufalo pomale, to by som nemohol...ale kazdy ma ine priority.

Citovat příspěvek

21:26:56 10.08.2011

...jo, ta priloha ;)

Citovat příspěvek

20:51:05 10.08.2011

...k rozdielom - ano, vo vystupe sa to pri porovnani nepozna ...ale v extremnejsich podmienkach sa lepsi snimac a procesor prejavia ...netreba to zas az tak relativizovat, lebo prideme k absurdnym zaverom ...v prilohe je rovnaky zaber z Coolpix990 (rok 2000) a z D700 - pri pouziti na webe, kde asi konci drviva vacsina prezentovanych fotiek, je rozdiel nerozoznatelny...

...k cudlikom - "priamy pristup" sa v dikusiach dost precenuje ...v akcnej reportazi je to bez debaty, ale co vidim na tomto i inych forach, vacsina ludi foti krajinu, architekturu, mestske priestory, portret, glamour, kvetiny, chrobaky a rodinne momentky ...momentky sa v pohode daju zverit programovej automatike a pri ostatnych kategoriach sa nastavenia nijak casto nemenia...

...k D5100 - kupil som si ju pre radost z fotenia cez klbovy displej, dokonca som si na nu spravil retro-tienitko, simulujuce sachtovu matnicu zo stredoformatu ...cez hladacik som sa este ani raz nepozrel a natrvalo je na nom nasadeny kryt proti svetlu...takze tak...

Citovat příspěvek

Autor: lukis

17:21:49 10.08.2011

klasický problém výběru: starší model vyšší třídy nebo novinka o třídu níže?

Zkušenějšímu fotografovi doporučím spíše D90, začátečníkovi spíše D5100

Citovat příspěvek

Autor: .

16:47:15 10.08.2011

Je jistě pravdou, že nikdo nepozná rozdíl mezi fotkou z D90 a D5100. Pokud nejsou položené vedle sebe.
Tedy - lépe řečeno, z hromady fotek nikdo neurčí, která byla jakým přístrojem (ani objektivem) focena.

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: LudekBrno

16:39:08 10.08.2011

Taky bych řekl, že rozdíl v kvalitě obrazu bude při správném nastavení a zpracování výstupu hodně podobná. I když z D5100 bude o kousek lepší, na reálných fotkách to určitě nikdo nepozná. Zato lepší komfort obsluhy uživatel pozná při každém focení. Mimochodem, umí D5100 ovládat bezdrátově blesky a má synchro s rychlými časy závěrky? Pokud vím, tak kolega j.k. má D5100 jen jako druhou zrcadlovku, ale nevím, jestli by se s ní spokojil, kdyby ji měl jako hlavní a jediný fotoaparát :S

Citovat příspěvek

16:21:51 10.08.2011

Fotky z D90 ani z D5100 nelezu apriori lepsie ani horsie...je to skor otazka post procesu. A silne pochybujem, ze niekto rozozna fotku robenu z D90 alebo z 5100 (okrem nejakych extremov). A co sa tyka ovladania,nemyslel som nejake stale vrtenie cudlikmi, ale na D5100 musis pre zmenu nastaveni z vacsej casti liezt do menu, kym D90 ich ma priamo na cudlikoch - a to je podla mna 100% pridanej hodnoty co sa ovladania tyka.

Citovat příspěvek

16:09:41 10.08.2011

"...a toto nenahradí lepší snímač v D5100 !" - ako komu ;) ...pokial ide o fotky, tak stavovy displej Ti ich lepsie asi neurobi :-) ...ale beriem, ze ak niekto potrebuje stale vrtiet cudlikmi (meniace sa podmienky, reportaz, akcia), tak D90 je to prave...

Citovat příspěvek

15:59:25 10.08.2011

Mal som doteraz D3000 (cca rok), pod dlhych mesiacoch uvazovania som nakoniec pred týždňom kúpil D90 - telo(aj kvôli aktuálnej cene, za ktorú sa predáva). Uvazoval som aj nad D5100 resp. D7000. Nakoniec som sa rozhodol pre D90, pretože na moje fotenie postačuje až-až, a oproti D3000 je to pokrok neskutočný - hlavne čo sa týka ovládania a použiteľného ISO. Kým na D3000 bolo ISO 800 hranicou, u D90 je 1600 v pohode použiteľná. A záverom, som rád, že som nekúpil D5100 , pretože až teraz pri D90 (nie pri ošahaní v obchode, ale pri reálnom fotení) som si uvedomil neskutočné výhody 2 otočných voličov, priamych tlačidiel ISO, AF atd. no a samozrejme stavový displej - to je vec, ktorá ma za týždeň úplne "dostala"... a toto nenahradí lepší snímač v D5100 !

Citovat příspěvek

14:56:36 10.08.2011

z D5100 lezu poznatelne lepsie vystupy po vsetkych strankach (dynamicky rozsah a cistota na nizku citlivost, farebnost, vykon na vysoke ISO), nez z D300s a teda zrejme aj nez z D90 ...a klbovy diplej je prave v prirode velka vyhoda ...ako dalsie plus by som videl zabudovany intervalometer, ten myslim devatdesiatka nema (ale niekto ho mozno nikdy nepouzije) ...takze ak prijmes ine ovladanie a skutocnost, ze s pripadnymi starsimi objektivmi budes ostrit rucne, tak je D5100 lepsia volba

Citovat příspěvek

Autor: LudekBrno

13:47:46 10.08.2011

Ikon:

D90 je konstrukčně, funkčně a ovládáním o třídu výše. D5100 má výhodu pouze ve výklopném displeji a novější generaci snímače, takže umožňuje použít o něco vyšší citlivost ISO pro stejnou úroveň šumu. To už ale musíš zvážit sám, co je důležitější :) A určitě napoví když si někde zkusíš ty dva přístroje vzít do ruky a porovnat.

Citovat příspěvek

Autor: bmx

13:12:49 10.08.2011

D90 ma ostrici motorek stale jeste v tele, coz se o D5100 rici neda...zalezi, jake objektivy budou se preferovat...D90 je vyspely a odzkouseny typ... ;)

Citovat příspěvek

Nikon D90 vs. Nikon D5100

Autor: Ikon

12:59:26 10.08.2011

Dobrý den,
rozhoduji se mezi Nikonem d90 a d5100, fotoaparát bych chtěl používat k focení přírody a zvířat. Chtěl bych s ním fotiti v jakémkoliv prostředí mimo vodu. Pokud znáte lepší typ od Nikonu okolo 20 000 Kč budu moc rád za typ.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: