Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Vybavení firemního "fotoateliéru"

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Vybavení firemního "fotoateliéru"

Autor: Umbrella

22:30:57 15.07.2011

Rume to je jen dobre, a je ten tvuj pristup, treba sic mohykansky, ale chvalyhodny. Snazim se take pokud mozno nerezat, ikdyz to obcas ujede a patlam se i s vystupem pro web stejne jako pro tisk. Jen se snazim uvazovat v intencich tazatele, ktery TS sklem presvihne rozpocet a pevnakem by nemusel dostat to co ceka, pokud ale chce jit cestou zkusmo, tak proc ne treba neco levneho na zkousku 50/1.8 nebo socialmakro :) 40/2.8 a uvidi sam zda tudy jit.

No nic jdu kalit na hrad, zitra ohnovky a lampak tak na to nebude cas :D tak uzij si pivo a brou.

Citovat příspěvek

Autor: Rumcajz

16:03:55 15.07.2011

goes: můžu to nekomentovat? Jdu si pro pivo, pardon. :D

Citovat příspěvek

16:02:21 15.07.2011

Umbrella: možná je to tím, že i na web prostě komponuji na plné políčko a v plné kvalitě.. nevím proč, prostě to jinak neumím. Asi moje chyba... eee jinak.. prostě nemůžu překousnout představu, že bych fotil produktovku bez tiltshiftu a nedej Bože zoomem ale to už je taková deformace a můj problém :D:D:D:D:D

Citovat příspěvek

Autor: goes

15:58:46 15.07.2011

tak ono i kdyz u tech parfemu se to zda byti takove "jednoduche, tak mimo skla, mivaji spoustu krasne lesklych casti, ktere fotit je obcas porod, typicke produkty, ktere vyfotit neni jednoduche. Proste ten chrom co se tam pouziva je pomerne casty.

http://www.parfums.cz/bvlgari/bvlgari-aqva-pour-homme-100-ml-toaletni-voda/
http://www.parfums.cz/calvin-klein/calvin-klein-euphoria-100-ml-parfemovana-voda/
http://www.parfums.cz/dkny/dkny-be-delicious-100-ml-parfemovana-voda/
http://www.parfums.cz/guess/guess-guess-75-ml-parfemovana-voda/

a muzeme pokracovat dale. Ono obecne nejake tipy, jak fotit takove kovove leskle veci, aby tam nebylo videt okoli bude tak treba.

Citovat příspěvek

15:12:55 15.07.2011

Rume to chapu, ikdyz soucasna nabidka zoomu tohle nema neresitelne kor u delsich ohnisek to neni nepouzitelna hruza :) ostri taky od par desitek cm, takze pomer taky dobry. A furt je treba myslet na to ze to bude koncit u web resize.

Ja netvrdim ze stan je nejaka doktrina :), jen se v nem par veci dela hur, v mistnosti si couvnes ve stanu uz jak jsem rikal moc ne a na takove pripady je treba taky myslet aby na kazdou vec nebylo nakonec jine sklo, zbytecne prachy.

Konec koncu si to jak udelat spravne osvetleni musi stejne vyzkouset a najit tvurce, do toho ani nema smysl mu kecat, co clovek to nazor. :)

Citovat příspěvek

12:46:14 15.07.2011

jak říká BoD :)

Citovat příspěvek

Autor: .

10:14:18 15.07.2011

Z mých dřívějších zkušeností je mnohem lepší temná místnost, než fotostan. Jo, měli jsme na to místnost bez oken a fotostan jsme vůbec neměli.
A bylo to znát.

Zdravím

Citovat příspěvek

8:23:05 15.07.2011

Umbrella: světelnost ne, ani supr kresbu, ale hodí se minimální zkreslení a alespoň rozumný poměr zobrazení

Citovat příspěvek

8:17:28 15.07.2011

tady nejde jen o stan, to ti jen rikam nejkrizovejsi situaci ktera nastane, jen tim rikam ze nez vrazet prachy do pevnejch, je zoom podstatne univerzalnejsi, stejne nepotrebuje svetelnost.

Citovat příspěvek

7:04:45 15.07.2011

co furt máte s tím stanem? Já ho občas používám, ale spíš na lesklý kovový věci - u skla (voňavky) je stan spíš kontraproduktivní. Nehledě na to, že potřebuješ často jiný osvětlení pro flakón a krabičku a ve stanu se blbě manipuluje.

Citovat příspěvek

0:36:58 15.07.2011

ja bych zas az tak ta pevna skla do toho nedaval Rume, jo pokud si tazatel proveri jaky chce mit uhel zaberu a co vsechno splnuje velikostne z toho co chce fotit aby byl fotak cca v miste predni steny stanu pro pripadne zakrytovani fotaku, tak potom klidne pevnas, ale pro jistotu bych dal prednost nejakemu stredne delsimu zoomu.

Citovat příspěvek

23:35:08 14.07.2011

.. já to jen zkoušel... život je boj :D:D:D:D:D
teď Nikon udělal novou makro 40tku a Canon prý bude dělat 35ku makro pro APS-C - to by bylo podle mě ideální - na tělu v tomto případě nezáleží. Doporučuji trvalá světla - já sice fotím se systémovými blesky - hodně toho mám v oku (tedy spíš v intuici), ale rozhodně to není jednoduché. Raději, než deštníky doporučím softboxy + voštiny - lépe se s nimi směruje světlo. Jo a fotostan není IMHO nutný, je o jen pro specifickou bezestínovou fotku a problematické produkty, u skla je spíš potřeba mít světlo víc pod kontrolou, ve fotostanu se se světlem hraje hůř.

Citovat příspěvek

22:00:33 14.07.2011

profika jsme zkouseli a to nekolikrat, bohuzel to nebyla cesta spravnym smerem a bylo s tim ve finale spousta starosti a efekt takovy nejasny. Mozna to byl "spatny profik", coz je mozne.

Jinak ono to neni ani tak o nesmyslnem setreni nakladu, ale spise o operative a rychlosti reakce. Profi fotograf nema cas kdy je potreba, ale kdyz se domluvi nejaka hromadnejsi realizace. Pro jeden produkt ho nema smysl volat a cekat X dnu, nez se toho nasbira tolik, aby melo smysl jej volat a delat to proste nejde. Chybi tomu pruznost.

Pokud fotime produkty pro reklamu (tisk apod.) tak to fotit nechavame profiky, tam je treba opravdu spickova kvalita, rozliseni apod. pokud to je foceni pro web, kde ta kvalita neni pozadovana na 100% ale staci 95% pak je in house reseni lepsi.

Ale to jsem odbocili, proc toto chceme. Ono realne, pokud se v Brne najde profik, co bude fotit profi fotky tak za 100 Kc jeden produkt a jedna fotka s vyfocenim, upravou apod. a dila budou opravdu spickova, tak ho klidne muzeme vzit. Ale to je mimo realitu.

Takze proto vlastni vybaveni.

Citovat příspěvek

19:33:01 14.07.2011

xxxjohny: asi jsem tě tedy pochopil špatně, napsals:

"Outsourcing? To mi přijde jako zbytečné vyhození peněz, lepší je spíše nějakej mladej nadšenej brigádník za menší pěníz. Sice by to možná profesionál vyfotil lépe, ale jelikož se jedná o parfémy a kosmetiku na ne moc velké rozlišení, tak stačí fotit pomocí stávajících zaměstnanců. "

Citovat příspěvek

19:31:30 14.07.2011

Omlouvám se za OT, své k technice jsem dal výše. Přeji hodně úspěchů.
Dám alespoň výcvak k tématu, ať se na mě nezlobíte :)
[img]http://farm7.static.flickr.com/6147/5937079389_a69be55953_z.jpg[/img]

Citovat příspěvek

Autor: xxxjohny

19:28:14 14.07.2011

Rumcajz - já nikde nepsal, že rozdíl mezi profíkem a brigádníkem je v rozlišení!

Citovat příspěvek

15:46:11 14.07.2011

.. rozdíl ve fotce od profíka a zaučeného brigádníka není v rozlišení.. bohužel se stále lidi snaží šetřit a ne vydělávat.

Citovat příspěvek

Autor: xxxjohny

21:45:25 13.07.2011

Rumcajz:
Outsourcing? To mi přijde jako zbytečné vyhození peněz, lepší je spíše nějakej mladej nadšenej brigádník za menší pěníz. Sice by to možná profesionál vyfotil lépe, ale jelikož se jedná o parfémy a kosmetiku na ne moc velké rozlišení, tak stačí fotit pomocí stávajících zaměstnanců. Zas nějak extrémně těžké to není, ono postupem času se to naučí i člověk bez zkušeností s produktovým focením.

Jinak k samotnému výběru -
Co se týče foťák a objektivu - v rámci toho rozpočtu bych asi šel do Nikon D5100 + Nikkor 18-105VR nebo D90 se stejným setovým objektivem. Nebo koupit jen tělo a objektiv koupit samostatně? Třeba http://www.megapixel.cz/nikon-16-85-mm-f-3-5-5-6-g-af-s-dx-ed-vr by nemusel být špatný k výše uvedeným foťákům, ale zkušenosti s ním nemám.

Citovat příspěvek

Autor: BiSon

19:28:45 13.07.2011

Goes:
jestli ti to pomuze, my mame ve firme Nikon D80 + 18-70, k tomu dve trvale svetla + pozadi a bilou odraznou desku. A staci to v pohode. Fotime vetsinou svetlomety, takze dost prekerka (kvuli odleskum na pokovenych plochach). Stan by se asi hodil, ale zatim neni.

2 Rumcajs:
nevim jak jinde, ale u nas byl nedriv fotograf (kolega), ktery ma primarne uplne jinou praci. Ve finale si stejne kazdej foti to svoje, jednak kvuli casu a jednak ja sam nejlip vim, co a jak vlastne chci vyfotit. Outsorcovani asi ne, bud jsou fotky jenom dokumentacni a profi fotograf neni treba nebo jsou potreba fotky hned.

Citovat příspěvek

19:16:06 13.07.2011

Goes: pokud Nikon, tak doporučuji Nikkor 55/3,5 (cca 3 500,- korun a starší Nikkor 85mm f2,8 PC (cca 20 000,-).

p.s.: a proč si to nenecháte nafotit? Já myslel, že se všude provádí outsourcing na největších blbostech včetně uklízečky a najednou bude ve firmě fotograf? 50 000 na vybavení + 300korun na hodinu (počítám i zdravotní a sociální pojištění, firemní benefity a pod) nějakého zaměstnance mi nepřijde zrovna levné.

Citovat příspěvek

11:38:42 12.07.2011

co se tyce zablesku mam trochu drazsi nejake nemecke Heliosy, mam je cca dva roky a zadna chyba, servis, nebo cokoli, v podstate o nich ani nevim, jsou plechove s vetrakem a v lete kdy bylo v atasu 33 stupnu vedro tak zadne prehrivani nic. Asi by se dali koupit stejne dobre i levnejc, nedelam si iluze, nemci uz dlouho nepracovali :) tak je to asi vyrobeno v asii.
Ted jsem na to pred ctvrt rokem nasadil levne odpalovace, zkusil jsem z phototools.cz a zatim to vypada ze drzi, jen jsem sel z 1/250 na 1/200 jsou trosku pomalejsi :) jedine co se mi stalo je ze u jednoho vysilace mi dosla tuzkovka pred focenim, k vzteku, tak jsem prehazoval vysilac mezi dvema fotakama. :) k samovolnemu zablesku mi za tu eru doslo jen jednou :)
Jinak by lepe rekl nick .. o Photonech to se tu casto probira. Jen ty uplne nejlevnejsi sady do osmi za dva zablesky z ciny asi nebrat. Nebude k tomu treba, diky stanu, ani zadneho prislusenstvi, jen reflektor a stativ. Idelane jsou dobre tri blesky, ale postaci i dva.

Ohledne skla, pokud z toho nebudou plakaty, ale jen 10x15 v casopise ci web nahledy, tak neni treba drahe pevne nebo zoomy, padesatka je fajn, jen pokud bude stacit na priblizeni k male veci, ma vetsinou min. vzdalenost 40-50cm a davat na to krouzky nema smysl, to radeji nejaky zoom v rozsahu 28-135mm tak aby idealne byl fotak nekde u predni steny stanu, kvuli odleskum, kdyby se musela predni stena zakrytovat a nechat jen dirka na objektiv :) clonit se stejne bude vysoko, takze zadna echt kvalita od plne diry. Pokud Nikon, tak tady Nikonaci poradi co z tech dvousetu je dobre a cenove prijatelne za sklo.

Citovat příspěvek

10:53:25 12.07.2011

diky za tipy, ve firme chceme mit dobry vysledek, tudiz neni treba setrit, ale neni treba utracet za zbytecnosti. Proste ucelne vydat finance. A software jiz mame nakoupeny, takze ten se v cene rozpoctu nepohybuje.

Co se tyka zablesku a odpalovacu - lze napr. dat najaky tip na typy konkretnejsi?

Prostor v mistnosti je dostatecny, da se hybat s fotakem a muze se klidne zoomovat, v jakem smeru se orientovat u vyberu objektivu. Koupit napr. nejake pevnou 50 ala Nikkor 1,8 k Nikonu, nebo spise neco jineho?

Citovat příspěvek

7:45:02 12.07.2011

to zalezi na tom zda chcete ve firme vse utratit nebo co nejvice usetrit :)

Zkusim obe varianty: stan zustane v kazdem pripade, slaba svetla... by nebyl problem u nezivych objektu a pokud je stativ pro fotak. Starsi Sony, mechanicky starsi? jaky ma vystup? Vyhovujici? A ma predsklopeni zrcatka? Na objektiv pro nejspise web resize nejsou tak velke naroky. Takze naklad nula nic.

Drazsi, stan zustane, chtelo by to aspon tri zablesky a moc na nich nesetrit, se stativama tak za 20 az 25tis. Telo fotaku klidne nizsi rady nejaky ND5100 nebo C600D aby to melo aspon predsklopeni, pokud nejde hybat s fotakem u stanu pro zaber ruzne velkych objektu tak radeji zoom, neco delsiho, stativ nejaky lepsi tak za 4,5 tis i s hlavou. Na odpaleni bud kabel a vestavene fotobunky, tam neni moc spolehlivost, nebo odpalovac pro usetreni klidne levny za par stovek, kdyz se za pul roku znici, dokoupi se zas. No a par stovek na aspon jednu SD kartu a pokud jeste neni pritomen, tak nejaky soft na zpracovani fotek, dnes je celkem slusny Zoner za 1,5 tis.

Citovat příspěvek

Vybavení firemního "fotoateliéru"

22:30:50 11.07.2011

Dobry den,

prosim o pomoc s vyberem vybavy pro foceni produktovych fotografii ve firme. Nyni mame starsi Sony zrcadlovku, 4 trvala svetla a fotostan. Bohuzel reseni to neni vhodne, jelikoz svetla jsou pomerne slaba a fotak bohuzel ma jiz mechanicky neco za sebou.

Primarne se foti drobnejsi produkty - kosmetika, parfemy apod. 95% fotek ma pomerne male rozmery, ovsem jsou i vetsi do rozmeru cca 20x40x60 cm.

Jsme schopni tomu vyhradit i solo mistnost, tudiz problemy s vice svetly by nastat nemely. Rozpocet na vybaveni je 40-50tis. bez DPH se vsim, tzn fotak+objektivy+vybava.

Takze co byste doporucili za mix? Tela bychom preferovali z dvojice Nikon/Canon. Jake pro to koupit sklo? Pevne, zoom? Jaka svetla - blesky, nebo trvala? Ma smysl foto stul, nebo je to relativni zbytecnost za dost penez? Nejake difusory apod?

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: