Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Nikon D5100 vs D7000

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Nikon D5100 vs D7000

Autor: MiZi137

23:15:26 16.06.2011

Dnes som bol na Nikon Day v Banskej Bystrici a údajne sa už situácia zlepšila a dnes dorazila zásielka z Nikonu. Už je aj ponúkaný set D5100 a 18-105mm
http://shop.ephoto.sk/katalog/digitalne-fotoaparaty/digitalne-zrkadlovky/nikon-d5100-af-s-18-105-mm-f-3-5-5-6g-dx-vr.html
Za 761 € a k tomu 5% zľava - nateraz dobrá cena.

Citovat příspěvek

17:48:08 08.06.2011

Ja usudzujem len z ponuky internetových obchodov. V kamennom som to skúšal len raz (Nay) a údajne D5100 dostupný je, ale asi tiež len s 18-55, už to bolo dávnejšie.

Citovat příspěvek

Autor: jaaaaay

13:45:24 08.06.2011

no nevim jak na slovensku,ale tady sehnat D5100+18-105 je docela umeni..rozhodoval jsem se stejne a nakonec vzal D7000. Zejmena kvuli primym tlacitkam na tele a ze se dal vubec koupit :D

Citovat příspěvek

Autor: LudekBrno

11:26:35 08.06.2011

MiZi137:

HDR je na statické záběry stejně tak ve fotoaparátu, jako v PC. Vždycky to funguje tak, že fotoaparát udělá s určitým časovým odstupem dvě (více) snímků s odstupňovanou expozicí a následně se z nich složí jeden se zvýšeným dynamickým rozsahem. Jediný rozdíl mezi fotoaparátem s a bez HDR je v tom, že bez funkce HDR to následné složení snímků musíš složit sám v PC. A k jejich pořízení se použije bracketing. Co se týče A-DL, to není vhodné používat, protože dává nepředvídatelné výsledky a lepší je udělat normálně jeden snímek do RAWu a z něj v PC opět lze dosáhnout totéž, co s A-DL ve foťáku, ale v lepší kvalitě.

Citovat příspěvek

10:29:22 08.06.2011

OK, ďakujem za príťaž :) Teda - D5100 a 18-105mm (za cca 780 €) ako prvá investícia a potom niečo z uvedeného? To vyvedenie ovládania do vonkajších tlačidiel je asi dobrá vec. Na kompakte to často končilo rezignáciou a sklamaním z fotiek. Ale či je taký veľký rozdiel medzi tými 2 telami, aby to hralo nejakú významnú úlohu - to je otázka, ktorá ma zaujíma. Samozrejme utesnenie je jednoznečné plus D7000 i konštrukcia.

Citovat příspěvek

Autor: j.k.

8:52:40 08.06.2011

Este par postrehov - aj ked naznacujes, ze nejake narodeninove fondy sa chystaju, s prostriedkami je dobre narabat ekonomicky a to, co pises v uvode - "orientovať sa viac na objektívy a časom dokúpiť lepšie telo" je vacsinou dobra strategia. Rozdiel medzi D7k a D5.1k je cca 40%, to je celkom dost, na peniaze je to nejakych 450 Eur...

V prvom prispevku tiez uvadzas "Fotím najviac krajinky (turistika), občas zver, firemné akcie a ťahá ma to ku makru." Za rozdiel v cene tiel (plus-minus) mozes mat velmi dobry krajinarsky alebo specializovany makroobjektiv (na krajinu napriklad Tokinu 12-24, ktora ma vo ver. II vlastny motor, na makro vynikajuci Nikon 60mm VR alebo skvely Tamron 90mm). Nakolko sa makro casto ostri rucne a krajina vlastne tiez, myslim, ze zrovna pre tieto specializacie je svojou ergonomiou D5100 lepsi aparat - lahky na nosenie v pleneri + klbovy displej pre komfortne ostrenie cez LV a pohodlne komponovanie so znizenym/zvysenym horizontom... ovsem zas na akcne fotenie bude asi o kusok lepsia D7000...

...to len, aby si to rozhodovanie nemal take lahke :-)

Citovat příspěvek

7:14:48 08.06.2011

Mňa oslovujú skôr tie nižšie uvedené 3 argumenty. HDR v PC - to je dobrá správa, s tým nemám skúsenosti. To je cez bracketing? Predpokladám - len pri statických záberoch. Ale HDR/ADL fungujúce priamo vo fotoaparáte a navyše dobre by bolo veľmi príjemné. Ale ako som vyrozumel - poctivú prácu na zábere rôzne elektronické ornamenty asi nenahradia :-(

Citovat příspěvek

Autor: LudekBrno

14:28:18 07.06.2011

MiZi137:

Mě osobně by na D5100 chyběly nejzásadněji 3 věci podle pořadí:

1) bezdrátové ovládání externího blesku

2) stavový černobílý displej na horní straně, připadá mi pohotovější na nastavování parametrů a navíc má nulovou spotřebu energie, kterou tak zbytečně neplýtvá když to není třeba na kontrolu snímku nebo live view

3) druhý roller pro nastavování expozičních parametrů atd.

méně, ale taky by mi vadily ještě tyto věci:

1) menší hledáček, při běžném focení z důvodu rychlosti a pohotovosti LiveView téměř nepoužívám

2) nevyvedené další funkce na samostatná tlačítka

3) nemožnost použití starších objektivů bez vlastního ostřícího motorku.

Naopak by mi vůbec nechybělo HDR, protože totéž se dá dosáhnout dvojí expozicí a sloučením v PC a to s lepším výsledkem, protože je více parametrů pod kontrolou. A-DL nepouživám, protože má nepředvídatelné a ne moc hezké výsledky.

Citovat příspěvek

13:19:40 07.06.2011

Ďakujem, nepochybujem o tom, že oba sú dobré. Ale to utesnenie a konštrukcia sú asi dôležitý argument, čo asi prevýši i výklopný display (ten by sa hodil). Jeden fotoaparát som už na výprave zlikvidoval kvôli dažďu a bol to nepríjemný zážitok. Ten roller zatiaľ neviem oceniť, ale vzhľadom na to, že ho spomínajú viacerí kolegovia, bude asi dôležitý. O to mi ide - zžiť sa s telom, lebo občas strácam zábery kvôli manipulácii a viac mechanických tlačítiek by asi bodlo. Širšie spektrum objektívov tiež nie je na zahodenie, asi budem loviť v bazároch a tam je D7000 výhodnejšia.

Citovat příspěvek

Autor: rafi

12:59:42 07.06.2011

O co přijdeš u D5100?

Z mého čistě subjektivního pohledu by mi hodně vadilo
- horší ovládání ovládání (především absence druhého rolleru, ale je toho víc)
- o něco horší zpracování, nemá horčíkový frame a těsnění (vlkost, prach)
- zásadně horší podpora objektivů (absence fine-tune, ostřenís ne AF-S...atd.)
- absence ovládání externích blesků
- horší hledáček

Přesnost a rychlost ostření nedokážu bez přímého srovnání hodnotit, obrazová kvalita bude podobná, zbývající rozdíly jsou z mého pohledu drobnosti.

S D5100 ušetříš něco málo peněz (tedy snad, nemám přehled o cenách), které můžeš utratit za lepší sklo (vzít 16-85 místo 18-105 je docela dobrý nápad).

Jak psal j.k., je to o prioritách. Ale ani s jedním nešlápneš vedle ;)

Citovat příspěvek

11:58:47 07.06.2011

HDR v 5100 funguje az prekvapivo dobre. Ovsem len do jpeg-u, co moze niekomu vadit. Mne nie. Vzhladom na zvyk zo stredoformatu fotim vacsinu veci cez LV, na D5100 prakticky skoro vsetko (vyklopny displej bol hlavny dovod, preco som ho kupil), takze hladacik ma na nom nijak netrapi. Pre pripad potreby som na aparat hned vrazil zvacsujucu ocnicu (tusim DK-21?), s nou je hladacik prakticky rovnocenny tomu z D7000. Nikonovymi DSLR fotim uz roky, ale ADL nepouzivam, to iste spravim aj v editore. Co sa tyka "lovenia" v menu - zalezi na sposobe fotenia. Ak striedavo menis motivy a rezimy tak to moze zdrzovat. Mne je to skoro jedno... takze tak... prajem dobry vyber a radost z fotenia :-)

Citovat příspěvek

11:19:40 07.06.2011

Ďakujem,
aký je rozdiel v ovládaní? D7000 má viac funkcií vyvedených do mechanických tlačítiek, t.j. nemusím ich loviť v menu. Aj pohľad do hľadáčika je dosť rozdielny - v prospech D7000. Ale co HDR - D7000 ho nemá? Ale ADL majú oba. Nemal som doteraz možnosť s ním robiť, neviem oceniť jeho význam.

Citovat příspěvek

10:57:30 07.06.2011

"Zaujíma ma, o čo prídem kúpou lacnejšieho D5100..."

- o druhy otocny ovladac (roller)
- o priame ovladanie externych bleskov v ramci CLS
- o magneziove telo
- o priamy pristup k niektorym funkciam (napr. rezim spuste...)
- o moznost pouzit niektore starsie objektivy
- o moznost autofokusu s non-AF-S objektivmi
- o viac ostriacich bodov
... a este par veci

...ale s D7000 prides napriklad o klbovy displej, lahsie a mensie telo...

...obrazovy vystup plus-minus rovnaky (momentalne mam oba), D5100 mi konzistentnejsie/spolahlivejsie ostri...

...takze otazka priorit...

Citovat příspěvek

Nikon D5100 vs D7000

10:42:27 07.06.2011

Zdravím všetkých! Prosím potrebujem poradiť. Vyberám svoju prvú digitálnu zrkadlovku a rozhodujem sa medzi dvoma uvedenými. Objektív by bol u D5100 seťák 18-105 mm, u D7000 asi tiež, ale zvažujem i Nikkor DX16-85mm.
Zaujíma ma, o čo prídem kúpou lacnejšieho D5100 so seťákom. Je rozumnejšie začať jednoduchším telom a orientovať sa viac na objektívy a časom dokúpiť lepšie telo? Alebo hneď kúpiť D7000 a objektívy podľa možnosti? Doteraz som fotil kinofilmovými zrkadlovkami (Praktica, Canon), potom digitálnym kompaktom Olympus C750UZ. Fotením sa nebudem živiť, chcem si len robiť radosť a relaxovať po práci. Fotím najviac krajinky (turistika), občas zver, firemné akcie a ťahá ma to ku makru. Teda v budúcnosti snáď nejaký Nikkor 28-300, alebo 55-300 a nejaký makráč (nemám prehľad). Nepočítam s častou tlačou fotiek.
Budem mať okrúhliny, t.j. môžem rátať s finančnou podporou, ale nerád by som na druhej strane zbytočne investoval do techniky, na ktorú som ešte nedorástol.
Ďakujem

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: