Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Sony NEX-5 nebo Nikon D3100 nebo něco jiného?

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Sony NEX-5 nebo Nikon D3100 nebo něco jiného?

Autor: Nill

11:52:11 19.05.2011

super, tak ať pěkně fotí :)

Citovat příspěvek

Autor: pesula

8:15:20 19.05.2011

Tak jsem si ho pánové právě objednal.... A33 s 18-55 DT SAM. ;)

Citovat příspěvek

Autor: .

16:03:25 18.05.2011

Nill, je to připevněné páskem a stativovým šroubem, - ze staré diaprohlížečky, hledáčkového objektivu z Flexarety (f-80mm) a očnice z Pentaconsixe. Ještě mám v plánu jinou, do které by se koukalo pod úhlem (vyřezat a slepit z cuprextitu), ale není zatím čas. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: opisek

15:52:28 18.05.2011

Dá se to už i koupit.

http://www.daganet.cz/lcd-mkvf100-meike-zvetsovaci-ocnice-pro-dslr-p-1135.html

Něco takovýho se snažím sehnat, ale na 3" displey 16:9, což se mi zatím moc nedaří. Jo viděl jsem jeden takový za 360 EUR ......

Citovat příspěvek

15:41:13 18.05.2011

zajímavé udělátko, to jsem ještě neviděl :D Je to oddělávací?

Citovat příspěvek

15:26:16 18.05.2011

Nill, já mám na tahle věci takové udělátko, už jsem ho tu kdysi demonstroval, tuším, že se podobné věci i prodávají. A v pohodě. :D

http://forum.fotografovani.cz/file.php?41,file=1044931

Zdravím

Citovat příspěvek

15:06:29 18.05.2011

bod: právě, jestli to s novým FW umí AF, tak jen pomocí detekce kontrastu, což je výrazně pomalejší . Lupa v Liveview módu mi nepřijde moc použitelná, nechtěl bych manuálně ostřit s rukama nataženýma, abych viděl na displej. Jedině při focení ze stativu se to dá použít.

Citovat příspěvek

14:52:56 18.05.2011

Nill , nevím, jak K-r, ale AF u videa (K-5) řeší nový FW. Původně uměl pouze expoziční automatiku, teď už i to AF. I tu lupu při ostření v módu LV.
Bohužel se to do starších recenzí už nedostane.
Ale to AF je dost špatně skousnutelné, pokud je to možné, je lépe MF. Předpokládám, že by mohlo být to AF u A33/55 výrazně lepší.

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: LudekBrno

14:37:41 18.05.2011

Stanley:

až mi ukážeš elektronický hledáček s dynamickým rozsahem, barvami a zpožděním lidského oka, potom můžeš psát, že je to blbost (td)

Citovat příspěvek

14:30:17 18.05.2011

pesula: on ten optický hledáček u nižších modelů zrcadlovek stejně není žádný zázrak, je dost malý, spíš takové světlo na konci tunelu. A33 má hledáček o dost větší a při manuální ostření se dá ještě použít "lupa", která obraz během ostření zvětší.

Citovat příspěvek

14:12:51 18.05.2011

*: ale no tak ;) Pentax K-r nenabízí automatické ostření v průběhu videa vůbec - http://www.dpreview.com/reviews/pentaxkr/page7.asp
"The manual controls are relatively limited and the camera lacks a dedicated movie button or the ability to autofocus during capture"

Citovat příspěvek

14:08:01 18.05.2011

A ještě dodám, že rozhodně netrvám na klasickém optickém hledáčku. Doteď mám kompakt s optickým hledáčkem a využiju ho max. na 20% (je mi jasný, že se to nedá srovnávat) Pak jsem chtěl tu kameru a ty jsou dneska v téhle ceně skoro všechny jen s displejem. Pak jsem místo kamery uvažoval o tom ultrazoomu...... prostě to není moje priorita, potřebuju aby to pěkně fotilo, dobře točilo, bylo to slušně ovladatelný.... jo a taky aby zaostřování nebylo slyšet v mikrofonu.
Každopádně jsem rád za každý názor. A teď jdu zase do práce.

Citovat příspěvek

Autor: *

14:04:01 18.05.2011

[ital]pesula (---.168.broadband13.iol.cz) Datum: 18. 05. 2011 13:58 [/ital]

Zapoj rozum....třeba přijdeš sám na to, že to co píší není pravda., ale já si počkám na jejich odůvodnění svých výroků......;)

PS:

Kup si co chceš, jsou to tvé peníze.... já jsem jen zvědav na odůvodnění výše uvedeného..;)

Citovat příspěvek

13:58:21 18.05.2011

Já fakt nejsem odborník, ale tak jak mi ti to vysvětlil Nill mi to přijde logický. Navíc jsem k tomu něco přečetl a mrknul na nějaký videa jak to zaostřuje oproti klasický zrcadlovce a bylo to nebe a dudy. Ale uznávám, že to záleží taky na tom, kdo to jak a proč točí. Příznivce Pentaxu by jistě udělal stejné video a Sony by byl katastrofa. Každopádně Sony zatím vede a spíš ten A33 než ten NEX-5.

Citovat příspěvek

13:48:50 18.05.2011

Pesula + Nill....můžete prosím objasnit úvahu:
[ital] ...............Pentax je klasická zrcadlovka, takže zaostřování videa bude problém .....[/ital]

[ital] .....jj, přesně tak, Pentax dělá klasické zrcadlovky, ty na točení videa nebrat
................[/ital]

Docela by mě zajímalo proč si to " myslíte" ?....;)

Pentax má stejně kvalitní video jako Sony 33 či 55 ...B)-

Citovat příspěvek

13:44:00 18.05.2011

jj, přesně tak, Pentax dělá klasické zrcadlovky, ty na točení videa nebrat

Citovat příspěvek

13:43:36 18.05.2011

pesula z principu by mělo být zaostřování videa u A33 velmi rychlé. Ostatně poptej na konkrétní detaily zde - http://forum.fotografovani.cz/read.php?53,5079037,5208322,page=8#msg-5208322

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: Stanleykameraman

13:40:56 18.05.2011

LudekBrno: "Přeci jen oko vidí lépe napřímo opticky, než přes elektroniku"

pěkná blbost ;)

Citovat příspěvek

13:36:34 18.05.2011

Jestli to dobře chápu, tak ten Pentax je klasická zrcadlovka, takže zaostřování videa bude problém. A cenově je to s tím Sony A33 nastejno. A55 je na mě už drahý. Tak asi půjdu do toho A33, vypadá to, že mi to ani nikdo moc nerozmlouvá :D A díky za rady a názory.

Citovat příspěvek

11:27:33 18.05.2011

Jasně, ten úbytek světla není dramatický a běžně se nepozná. Mohl by být znatelný jen při stejném snímači v SLR a SLT. Ale nestrašil bych s delšími udržitelnými časy u SLT. Při držení v ruce zrcátko nezpůsobí vibrace, které by snímek rozhýbaly, o to se klidně vsadím. To je problém jen na stativu, kde to ale řeší předsklopení.

Citovat příspěvek

10:13:03 18.05.2011

Asi by se nemělo zapomenout na Pentax K-r.

Ten má také HD video a vynikající kvalitu obrazu včetně fičurinek a možností ovládání jednou rukou a je za podstatně nižší cenu než Sony... (tu)

Citovat příspěvek

9:24:38 18.05.2011

LudekBrno, ta nižší citlivost SLT ve srovnání se SLR je zhruba o jednu třetinu clony, což je prakticky směšně malý rozdíl. A teoriemi se nefotí. Což si myslím, pohled odborníka může být. :D
Když ve foťáku chybí pohyblivé zrcadlo, zlepšuje se udržitelnost delších časů, což zase to snížení citlivosti vynahrazuje.
Není dobré na to zapomínat.
A optický hledáček ? Prakticky vymizel ze světa. Udržuje se jen v některých typech fotoaparátů. A je otázkou, jak dlouho se udrží i tam. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: premekh

9:22:51 18.05.2011

Co jsem četl, tak to polopropustný zrcátko "ubírá" 1/3 EV, což není zas tak hrozný.

Citovat příspěvek

9:18:55 18.05.2011

A *lastička místní odborník to rozhodl :D :D :D

Citovat příspěvek

9:09:00 18.05.2011

pesula

S tou Sony , to je dobrý tip (tu)....Na kecy Brno se vyprdni.....:)

Mějte se.

Citovat příspěvek

9:01:15 18.05.2011

Pesula:
Tak má to méně světla, ale oni tvrdí, že to mají vyrovnané vyšší citlivostí snímače. Ovšem pokud by byly dva foťáky, SLR a SLT se stejnou generací snímače, tak má SLT samozřejmě hendikep v cítlivosti. Mě osobně ale spíš vadí koukat hledáčkem na elektronický displej, místo přes hranol na matnici. Přeci jen oko vidí lépe napřímo opticky, než přes elektroniku. Jinak Nill je dlouhodobě příznivcem elektronických hledáčků, takže jeho srovnání se zrcadlovkou je předem ovlivněno jeho preferencemi a tendenční ve prospěch SLT, určitě to není nestranný pohled odborníka :) Tím ovšem nesnižujijeho schopnosti, umí dělat parádní fotky a dobře se vyzná v photoshopu a vůbec zpracování fotek

Citovat příspěvek

23:47:08 17.05.2011

Díky, ten SLT vypadá fakt zajímavě :-) Jen jestli to přes to polopropustný zrcátko nebude mít málo světla? Ale oni to asi mají vychytaný.

Citovat příspěvek

13:22:04 17.05.2011

problém zrcadlovek je, že při točení videa nedokáží automaticky ostřit, či jen velmi mizerně. Takže na točení mimča jsou dost nepoužitelné, stačí aby se mimčo pohlo a zrcadlovka to nezvládne průběžně doostřovat. Pokud chceš mít foťák i na točení videa, tak ber toho NEXe, či SLT A33 rovněž od Sony. SLT je novinka od Sony, v podstatě je to zrcadlovka s el. hledáčkem, jednou z jejich výrazných výhod je právě velmi rychlé automatické ostření při natáčení videa. Víc jsem o tom sepsal u sebe na blogu - http://blog.flor.cz/fotograficky-svet-podle-sony/

Citovat příspěvek

Sony NEX-5 nebo Nikon D3100 nebo něco jiného?

10:32:40 17.05.2011

Chci nový přístroj....ale od začátku. Už nějakou dobu (tak dva roky) myslím na nějakou zrcadlovku, jen tak pro radost. Za pár týdnů se nám narodí mimčo a tak mě napadlo, koupím si kameru a když už, tak full HD... pořád se pohybuju v ceně tak 10-13 tis. No, po přečtení nějakých diskusí jsem zjistil, že je to na nic, že full HD video nesestříhám, neupravím atd. a kamera za 10 tis. je total na nic... A pak mě to napadlo, koupím si nějaký ultrazoom co umí slušný video. (Můj stařičký Sony DSC-S90 je celkem dobrý, tak něco o 10 let novějšího musí být přeci lepší....) Vyhlídnul jsem si v prodejně Panasonic FZ100, papírově super strojek, akorát pro mě. A zase... recenze na netu, nějaký forum a prý je totálně nepovedený kus a nebrat. Tak hledám, vybírám, ultrazoom jsem nenašel.... už jsem myslel, že mám vybráno Sony NEX-5 s 18-55. Sice přijdu o větší zoomování, ale snad bych to i oželel. Stejně se to pak nedá v ruce udržet. No, ale teď jsem zase narazil na ten Nikon d 3100 s 18-55, video to snad umí a já bych měl tu zrcadlovku:-) A teď už fakt nevim. Jsem amatér, chci něco co udělá slušný fotky, bude to umět trochu i za šera, aby to zvládlo nějak rozumně domácí video a kdyby to zvládlo i fotky z fesťáků.... prostě takovýho Ferdu mravence, práce všeho druhu. Díky za rady a názory.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: