Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

výběr základního objektivu ke Canonu 450D

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: výběr základního objektivu ke Canonu 450D

Autor: chariot

21:53:31 15.06.2011

Sailen: také mám 450D a nedávno jsem řešil výměnu seťáku. Vyhrál 15-85 před Tamronem 17-50. Většinou nelituji, je to skvělé sklo, rozsah, ostrost, ostření, ale dost často v místnosti a za špatného počasí narazím na limit ve světelnosti. Na portréty dost často, nebo skoro pořád používám Canon 50 f1,8, ta světelnost je úžasná. Ale rychlost a přesnost ostření je ve srovnání s 15-85 dost tragédie. Ale dá se to. Sigmu bych moc nedoporučoval, jsou s ní problémy.
Pokud často fotíš v místnosti, raději bych volil Tamrona 17-50, klidně i novou verzi se stabilizátorem, pokud univerzálnost, tak C15-85. Litovat nebudeš ani v jednom případě, oproti seťáku je to rozdíl. Ale pokud ti finance nedovolí a nevadí ti horší světelnost, nebál bych se ani nové verze seťáku C18-55IS II z bazaru. Cena ujde a fotí slušně.

Citovat příspěvek

Autor: Lukas_highenergy.cz

17:04:45 08.06.2011

marty76 Napsal:
-------------------------------------------------------
> pokud ti nevadí, že místo zoomu použiješ své nohy,
> zvolil bych Canon EF 50 mm f/1,8 II poměr
> cena/výkon je zde přesvědčující.

To je fakt rada nad zlato - a když nebudou stačit nohy, tak křídla, letadlo nebo bourací soupravu... A používání nohou během koncertu vážné hudby taky určitě všichni ocení...

Citovat příspěvek

Autor: marty76

14:40:50 08.06.2011

pokud ti nevadí, že místo zoomu použiješ své nohy, zvolil bych Canon EF 50 mm f/1,8 II poměr cena/výkon je zde přesvědčující.

Citovat příspěvek

Autor: eth

11:45:25 24.10.2010

výborná videorecenze 15-85:
http://www.youtube.com/watch?v=UbScC8rl1W8
Pro mě je to ideální cestovní objektiv, i když váha je na hraně. V případě potřeby většího ohniska potom v PC ořezávám, kvalita skla to dovoluje.
Ostření je super, ale koncerty nevim nevim kvůli světelnosti. V tomhle si nijak nepomůžeš oproti seťáku.
Se Sigmou zkušenosti nemám.
Přeju dobrej výběr ;)

Citovat příspěvek

Autor: bmx

11:42:30 24.10.2010

http://www.photozone.de/canon-eos/517-sigma1770f284osapsc

http://www.photozone.de/canon-eos/312-sigma-af-17-70mm-f28-45-dc-macro-test-report--review

Osobne bych se vyhnul obloukem...Sigma je povestna velmi rozkolisanou kvalitou.

Co mate proti setaku 18/55 IS ??? :D

Citovat příspěvek

Autor: sailen

11:19:19 24.10.2010

Ještě jeden doplňující dotaz. V případě sigmy - myslíte, že má smysl kupovat starší verzi bez stabilizace nebo byste jednoznačně volili tu novější? Četla jsem dost rozporuplné názory co do kvality obrazu novější verze. Je nutné mít u takového ohniska stabilizátor?

Citovat příspěvek

Autor: HonzaC

13:43:19 18.10.2010

sailen: Tak přeju úspěšný výběr, správné rozhodnutí a každopádně spokojenost s novým objektivem. A mimochodem - http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=137826 . ;)

Citovat příspěvek

22:04:51 17.10.2010

Děkuji za Vaše příspěvky, pomohly mi ucelit si, co vlastně hledám, a zároveň potvrdily mou původní představu, že rozhodnutí padne mezi sigmou 17-70 a canonem 15-85 podle konečného stavu financí. Ještě se chystám do Prahy, abych si zmíněné kousky vyzkoušela "naživo" :)

Citovat příspěvek

Autor: Feanor

10:49:26 16.10.2010

sailen:
na focení koncertů by to chtělo něco se světelností 2.8, tady by připadal v úvahu ten Tamron 17-50...
na rychlost jeho autofocusu za horších světelných podmínek jsem ale zatím žádnou chválu neslyšel a poslechni si ten zvuk při ostření
http://www.youtube.com/watch?v=8Q1AKNcqtw4

jestli je to jen trochu možné, kup C 15-85, myslím si že ty ostatní objektivy poráží rozdílem třídy...

Citovat příspěvek

10:32:47 16.10.2010

sailen: Venku prší, mám chvíli času, tak ti ještě k těm objektivům něco napíšu. ;) Jak se zdá, jde ti přece jen víc o rozsah ohnisek, než o světelnost pro focení koncertů a ráda bys pokud možno co nejuniverzálnější objektiv. Přitom ale píšeš "Ale zdá se mi, že F5.6 na konci je dost málo na to, že je to nejdražší objektiv z mého výběru (stejně má setový objeltiv 18-55)." To je pravda, ale seťák má těch 5,6 na ohnisku od cca 45 mm, C 15-85 na ohnisku od 70 mm dál. Dále si všimni, že světelné záklaďáky mají vesměs malý rozsah, právě jen od těch 17 mm do 55 mm. Ono udělat objektiv, který by měl velký rozsah ohnisek, vysokou světelnost, k tomu pokud možno ne gigantické rozměry a byl navíc ještě přijatelný cenově, není sranda. Ty požadavky totiž jdou z hlediska fyzikálních (tedy optických) zákonů proti sobě, proto takový objektiv ani neexistuje. Nebo o takovém aspoň já nevím. Určitým kompromisem by mohla být ona Sigma 17 - 70. Pokud by ti její rozsah i světelnost vyhovovaly, zajdi do obchodu, pár vyzkoušej (přesnost zaostření, celková ostrost, ostrost vpravo a vlevo od středu, v tom se jednotlivé kusy dost často liší - zkoušel jsem jich pět a nevybral ani jednu :S ) a případně kup. Proti dražšímu C 15-85 získáš: úspora peněz, lepší světelnost (jenže pozor: ostrost fotek na nejnižší clonové číslo na všech ohniscích je vyložená nouzovka, jakžtakž ostrý je jen střed, zatímco Canon je použitelný plnohodnotně už od "plné díry"), možnost "pseudomakra" (poměr zobrazení 1:2, Canon cca 1:4,7). Co ztratíš: 2 mm rozsahu na širokém konci (to je sakra znát) a 15 mm na dlouhém (kupodivu až takový rozdíl to není), ostrost a to zejména krajů a rohů fotek, rychlost a dost možná i přesnost ostření a v neposlední řadě i možnost velice snadné eliminace optických vad (ty mají všechny objektivy) pomocí programu DPP, který máš na CD k foťáku). To si, myslím, stojí za zvážení, mně to za tehdy dvojnásobnou cenu stálo a nelituju. Problém je, že tento objektiv se prodává od nějakých 18000 a v bazarech se jich zatím moc neválí. Na Paladixu jsem ho viděl asi dvakrát zhruba za 15000.
Je tu ale ještě jedna věc. K čemu pak vyfocené snímky používáš? K prohlížení a prezentaci na monitoru, tisku malých fotek, A4 nebo dokonce plakátů? Na monitoru (tedy pokud nebudeš s lupou v ruce zkoumat rohy při zobrazení fotky 1 : 1) a fotkách 10 x 15 cm, kvalitu C 15-85 těžko oceníš, škoda peněz. Pokud ti po stránce optické kvality pro tyto účely (to zdůrazňuju) vyhovovaly fotky ze seťáku, Sigma bude vynikající volbou a nebál bych se ani C 18 - 135 a dokonce ani onoho Tamronu 18-270. Viděl jsem nedávno fotky A4 z Kuby z tohoto objektivu na C 400D a až tak velká katastrofa se nekonala (pravda, když se člověk zaměřil na ostrost fotky místo motivu, tak to sláva nebyla). Pokud ale chceš mít prvotřídní fotky vhodné pro tisk větších formátů, posledním dvěma jmenovaným objektivům se raději vyhni.
Pane jo, to jsem se rozkecal.Samozřejmě je to jen můj názor, počítám s tím, že pro leckoho budu za diletanta (jsem amatér, tak co), že majitelé Sigmy budou hájit svoji Sigmičku (v pořádku, jsou-li spokojeni - nepíšu, že je to špatný objektiv) a majitelé Tamronu 17-50 svůj Tamronek, že je stejně nejostřejší a k tomu ta světelnost (také v pořádku, je to pravda), atd. Je fajn, když se podaří z toho kvanta objektivů vybrat právě ten, který pak svému uživateli maximálně vyhovuje. Což bych samozřejmě přál i sailen. :)

Citovat příspěvek

Autor: vlk

16:42:58 15.10.2010

bmx: Šefrnu neznám, ale přečti si ještě jednou zadání. Jestli Tamron, který doporučuješ ten Tvůj Šefrna vidí jako vhodný na focení koncertů v interiéru, tak ...

Citovat příspěvek

16:13:27 15.10.2010

Obávám se, že +-14 000 Kč bude opravdu můj finanční strop, takže C 17-55 IS asi nepřipadá v úvahu ani bazarově, i když vím, že je to kvalitní objektiv a je hodně doporučován i v jiných vláknech. Pro špatné světelné situace mám ještě 50mm F/1.8, takže kousek světelnosti můžu oželet. Ale zdá se mi, že F5.6 na konci je dost málo na to, že je to nejdražší objektiv z mého výběru (stejně má setový objeltiv 18-55).

Citovat příspěvek

15:51:10 15.10.2010

lukis Napsal:
-------------------------------------------------------
.
>
> ten ultrazoom od bmx považuji za pokus o šprým

----------------------------------------------------------------------
Vyhledej si laskave, co o nem pise J. Šefrna, ktery tomu rozumi jiste lepe, nez Ty...
:D :D :D

Citovat příspěvek

15:24:55 15.10.2010

sailen: Před rokem jsem byl ve stejné situaci jako ty, jak jsem ji řešil, jsem popsal zde - http://forum.fotografovani.cz/read.php?47,3106533,page=4 , asi 5. příspěvek shora (ten odkaz sem už dávám asi popáté ;) ). Takže mám C 15-85 a pěju na něj chválu. Jenže... Ten objektiv je výborný jako univerzál na chození venku, krajinky jsou z něho hezké, ale dovnitř do koncertních sálů je to přesně tak, jak píše lukis. Tam budeš vděčná za každou desetinku clonového čísla směrem dolů. Takže já osobně bych v tvém případě volil skutečně asi C 17-55 IS, byť třeba i bazarový. Nedávno byl tady v sekci Canonu v Bazarovém vláknu inzerát, kde ho nabízel whiskas za 17500 Kč, to je míň než dáš za nový C 15-85. No a pak bych začal šetřit korunky na něco světelného a zároveň delšího. :)

Citovat příspěvek

Autor: lukis

14:58:49 15.10.2010

oproti ranám ze zrcátka je každý objektiv tichý :)

a jaký objektiv vlastně potřebuješ, fotíš akce uvnitř a uvažuješ skla se světelností 3,5-5,6?

Se světelnými skly je to u Canonu jednoduché, za dobrá zle považovat 2: Canon 17-55IS a Tamron 17-50 (opticky jsou verze bez a se stabilizací srovnatelné). Prodlužovat ohnisko na úrok kvality nebo světelnosti mi nepřijde jako dobrý nápad. Světelného tele se na koncertu velmi hodí, když nejsou peníze, tak bych neměl radši nic než něco s f/5.6.

ten ultrazoom od bmx považuji za pokus o šprým

Citovat příspěvek

14:30:06 15.10.2010

Vzhledem ke kvalitě výsledných snímků nepovažuji 18-270mm za nejšťastnější řešení, raději bych se držela těch čtyř zmíněných objektivů.

Citovat příspěvek

13:39:09 15.10.2010

Tamron AF 18-270 mm F/3,5-6,3 Di II VC

Citovat příspěvek

výběr základního objektivu ke Canonu 450D

13:34:17 15.10.2010

Jelikož můj setový objektiv k 450D dokonal službu (přestalo fungovat automatické ostření), rozhlížím se po novém základním objektivu. Ráda bych se posunula zase o kousek dál, ale nabídka je široká a jen těžko se v ní dá vyznat. Jako studentka musím hodně zohledňovat finance a velmi pravděpodobně se bude jednat o nákup na bazaru. Často fotím koncerty vážné hudby a jiné kulturní akce, takže bych ocenila co nejtišší ostření. Protože peníze na teleobjektiv jsou v nedohlednu, ráda bych si tímto alespoň o kousek prodloužila ohnisko oproti setovému objektivu (tzn. nad 55mm). Tady je můj výběr:

Canon EF-S 18-135mm F3,5-5,6 IS – novinka, zatím jsem neslyšela mnoho recenzí
Canon EF-S 15-85mm F3.5-5.6 IS – nejdražší z tohoto výběru
Tamron SP AF 17-50mm F/2,8 XR Di II – slyšela jsem na měj samou chválu, ale ocenila bych delší ohnisko
Sigma 17-70 mm f/2,8-4,5 DC Macro (nebo jeho novější stybilizovaná verze) – dost rozporuplné názory, fajn rozsah ohnisek i cena, líbí se mi jeho "náznak" makra

Prosím o vaše názory, zkušenosti, návrhy. Jestli má někdo snímky na prohlédnutí, také by to bylo fajn.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: