Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Integrovaný čistící systém

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Integrovaný čistící systém

Autor: LudekBrno

20:33:49 13.06.2011

A co tím chtěl "básník" říct :S Asi sis spletl adresu (td)

Citovat příspěvek

Pravda pro potěšení

Autor: J Cidrych

16:22:50 13.06.2011

cidrych napsal http://atanova-zasuvka.blog.cz/1011/byl-jsem-svedkem-kradeze-stoleti-2-dil

:)

Citovat příspěvek

Autor: cidrych

21:00:22 04.06.2008

Hm, takže asi nakonec půjdu do D80 + objektiv 18-200mm F3.5-5.6G AF-S DX VR ZOOM-NIKKOR.

Citovat příspěvek

Autor: rocku

9:43:19 04.06.2008

ja bych volil Canon 24-70

Citovat příspěvek

8:32:59 04.06.2008

Rybrcoul: U 40D bych zatím asi volil "EF 28-135mm f/3.5-5.6 IS USM".

Citovat příspěvek

Autor: Rybrcoul

22:04:34 03.06.2008

[bold] cidrych[/bold]
Ony ty seťáky u Canona když se přicloní tak jsou taky použitelné. Časem si koupíš nějaké L-kové sklo a budeš v pohodě. 40D proti D80 má výhodu hlavně při použití vyšších ISO, méně šumí, neb má CMOS čip.
"A fčil babo raď?" Že? Canon je jaksi pořád cenově výhodnější i při koupi dalších skel od Canonu. Tak si zavčas rozmysli do kterého systému půjdeš !? ;) :S

Citovat příspěvek

20:55:49 03.06.2008

Hm, tak se spíš začínám přiklánět k té D80, i když u EOS 40D mě láká režim Live View a tělo z hořčíkové slitiny. Jen by mohla stát o něco méně :D
Jsou ty seťáky u 40D opravdu tak špatné?

Citovat příspěvek

12:08:32 03.06.2008

Rybrcoul: dobrá rada nad zlato :)

Citovat příspěvek

11:58:36 03.06.2008

[bold]cidrych [/bold]
alo jo, ten je výborný, ale ty mnou napsaná skla nejsou špatná a velmi dobře použitelná na 10Mp čip.
Ten 16-85 VR je fakt dobrý a to zejména i na těla s vyšším rozlišením, jak 10Mp. I to VR je dobré, i když na širokém konci to není tak třeba a ten dlouhý zase není tak moc dlouhý. Mě osobně vyhovoval na cestách ten 18-135, je lehký a má docela dostačující rozsah. Samozřejmě má nějaké geometrické zkreslení zejména soudečkovitost na nejširším konci, také trochu aberuje. Ale jinak je docela ostrý a fotky z něj jsou ostré i na A3+. (Technickou fotografii architektury s ním nedělám).
Ten 16-85 VR je však lépe zkorigovaný a má samozřejmě i ostrou kresbu. Pochvalují si ho na D300.
Je to dobrý kup. Jdi do něj! (tu)

Citovat příspěvek

11:40:57 03.06.2008

Rybrcoul: spíš jsem pro D80 přemyšlel o "16-85mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX NIKKOR"

Citovat příspěvek

Autor: .

11:11:45 03.06.2008

p3eek, on ten prachotřep nikdo nezpochybnil, kdyby ho Rybrcoul ve svých strojích měl, dodneska neví, co to je Grean Clean. :D No, ten pyl....

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: Bambuch

11:00:02 03.06.2008

Rybrcoul:

budeš se divit, ale já už čistil čip na 3 kompaktech a to je o hodně horší záležitost- takže to podvodní pouzdro doporučuju, ten prach se tam dostane i s pevným objektivem ;)

Citovat příspěvek

10:47:16 03.06.2008

[bold] Bambuch[/bold]
No pokud někdo používá clony 2,8 nebo 4; tak prach na fotkách nevidí, ani když mu tam při výměně "na čipu přistane čmelák". :D Ale já jsem pro prevenci a když už jednou za čas čistím, tak také už pořádně. :) (tu)

Citovat příspěvek

10:40:15 03.06.2008

[bold] cidrych[/bold]
Pokud půjdeš do Nikonu, tak klidně i se seťákem (N18-70) (N18-135) ty jsou velmi dobré. U Canonu seťáky jsou o něco horší. Tam bych to asi řešil, jak navrhuješ. ;)

Citovat příspěvek

Autor: p3eek

10:37:08 03.06.2008

a mne ste preco odpovedali ze cistenie senzora ma zmysel? mohol som si tiez kupit nikon d80

Citovat příspěvek

Autor: Lemra

10:36:35 03.06.2008

Myslím, že D80 se "seťákem" N 18-70 je dobrá volba pro začátek. Canona moc nemohu hodnotit, ale předpokládám, že k 40D asi 18-55 nedávaj ;-)

Citovat příspěvek

Autor: Bambuch

10:36:32 03.06.2008

Rybrcoul:

To bych nazval čítankovou ukázkou panického strachu z prachu. Jestli by se ti nevyplatilo nosit do "akce" oba foťáky v podvodním pouzdře - ona jistota je jistota :) :D

Citovat příspěvek

10:29:01 03.06.2008

Ted ještě vybrat si z těch dvou vyvolených, zatím ještě vybráno nemám, ale čtu o nich co se dá. Hlavně přemýšlím, že bych nešel do koupě se seťákem, podle toho co jsem na forech četl, lidé s nimi moc spokojení nejsou, ale koupil bych si tělo + jeden lepší objektiv? (rád fotím v přírodě) :) a časem nějaký další. Jak píšu, jsem laik a tudíž budu hodně zkoušet, učit se, učit se, učit se... Což je věc na kterou se fakt moc těším :)

Citovat příspěvek

10:25:17 03.06.2008

Já jsem D80 čistil podruhé až po roce a půl. Objektivy převážně měním už doma před "akcí". Měním je v koupelně, kde je prachu nejméně. Proto taky používám 2 foťáky, na které nasadím objektivy, které využiji. Venku je pak již většinou nepřehazuji. Např. na jednom S-10-20 a na druhém N-18-135.
Nebo zase když jdu na zvířata, tak na jednom S-50-500, ten je těžký na stativu a na druhý N-70-300VR, který využívám, když se něco vyskytne mimo zorné pole toho prvního foťáku.
Pokud jsou zrnka prachu malá, při cloně 8 a menších nejsou ani vidět. Avšak časem se do foťáků přece jen nějaký prach dostane ("pumpováním" objektivu při zoomování, někdy i výměnou venku atp.) Foukat na čip balónkem není zrovna to nejlepší řešení. Dobré je před sklopením zrcátka a otevřením závěrky komoru spíše vysávat, což odstraní postupně prach z komory ( Zůstalo mi podtlakové vysávání ještě ze sady Grean Clean). Následně použít mokrý proces např. Photosol optic cleaner Eclipse.
Někdy se to zrovna nepovede dokonale vyčistit napoprvé, tak po zkoušce znova s novou špachtličkou, ale pak již je vše OK a zase na dlouho.
Balónkem foukat na čip je většinou zrádné. Velké kusy prachu to sice může sundat, ale nezmizí z komory a časem se na čip mohou dostat znovu. Pylová zrnka, pokud jsou na čipu to stejně neodfoukne a jemným prachem to zaprasí čip ještě víc, jak byl. To může vadit těm co hodně cloní při focení makra. Proto preferuji vysátí komory a následný mokrý proces čištění čipu. (tu)

Citovat příspěvek

10:19:47 03.06.2008

Koukám, že se všichni defakto shodnete a ja si z toho delal zbytecne hlavu :)
děkuji všem za radu :)

Citovat příspěvek

Autor: asd.

9:51:24 03.06.2008

Cistenie cipu nie je nevyhnutna vlastnost, ale velmi potesi. Mam starsi fotoaparat, ktori cistenie nema. Bezne fotim na clony f/1.4-f/5.6, takze ziaden prach nevidiet. Ale neprijemne prekvapenie bolo, ze pri krajinke po zacloneni na f/9 a viac, prachove zrnka celkom rusili. Preto velmi uvitam, ze moj budici fotak uz cistenie bude mat, hoci aj nie 100% ucinne.

Osobne mam doma sadu na suche (stetec + klystir balonik na zelektrizovanie stetiniek) a aj mokre cistenie (sada Eclipse). Cistit vacsinou staci suchou cestou - u mna cca. raz za 2-3 mesiace. Zalezitost 2-3 minut aj s prezretim kontrolneho snimku.

PS: keby som fotil stale iba portrety na nizke clony, tak ma prach vobec nezaujima.

Citovat příspěvek

Autor: .

9:08:52 03.06.2008

cidrych - prach na snímači je problém, který samozřejmě majitele zrcadlovek trápí a konstruktéři na něj reagují alespoň nějakým způsobem, s rozdílnou účinností. Třást čipem není zrovna příliš efektivní, protože setrvačné síly na pikogramových zrnkách jsou nicotné a tak to funguje na ty největší. Ostatně ty také nejvíce ruší. Ty jemnější odstraní balonek, sice spolehlivě, ale zase je zatlačí dál do přístroje i tam, kam by se jinak nedostala a není jistota, že se tam nepomstí. Lepší je použití zelektrizovaného štětce, nebo - to už je pro koumáky - vysavače. Na pylová zrnka, která umí nabobtnat a přilepit se, platí jen mokré čištění. Lze i amatérsky. Kdo si netroufá....... :)
Existují různé fotografické zvyklosti, na př. před odchodem z domova si udělat kontrolní snímek, čímž se vyloučí, že člověk odejde a zapomene kartu ve čtečce nebo baterii v nabíječce. Pentax má v posledním modelu funkci mapování prachu na snímači, která ukáže jak moc je snímač zasviněn. Spojil jsem tyto dvě věci a pokud tam nejsou vidět vyslovené klády, prachotřep nezapínám. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: marek62

8:40:44 03.06.2008

Ja za celou dobu foceni s D70 byl jednou cistit v servisu, od te doby jednou vysavac, jednou balonek. Pokud clovek nemeni objektivy v prasnem prostredi, neni to problem.

Citovat příspěvek

Autor: Obzorák

8:29:39 03.06.2008

slovenský imhojakololl: nechceš sa najprv naučiť tú češtinu? Akosi ti nejde... (td)

Citovat příspěvek

Autor:

23:59:53 02.06.2008

V roce 2008 nula čištění u D80 a ještě jsem nenašel ani flíček.

Citovat příspěvek

Autor: LudekBrno

22:01:22 02.06.2008

cidrych:
shrnul bych to asi takto. Podle čistícího systému bych vybíral zrcadlovku pouze v jednom jediném případě, a to kdyby existovaly dvě zcela shodné zrcadlovky se stejnou kvalitou, funkcemi, vzhledem i cenou, potom bych vybral tu, co má anitprach :-) Jinak je to zcela nepodstatný parametr a navíc jak se ukázalo, většina značek ho stejně neumí udělat pořádně a uživatelé bojují s prachem stejně, jako uživatelé přístroje bez antiprachu. A teď trochu prakticky, mám předchůdce D80 (tj. D70) a za 3 a půl roku jsem čistil prach všehovšudy dvakrát v prvním půlroce používání. Samozřejmě se mi za to nechtělo utrácet, takže jsem to prováděl sám doma. Pokud člověk není nešika, je to zcela jednoduché a nemusí se s foťákem nikam chodit. Samozřejmě se mi při používání čas od času občas na obrázku flíček od prachu na čipu objeví (viditelné prakticky pouze na obloze), tak ho jednoduše vyretušuju v počítači. Ale celkově bych řekl, že prach na snímači nemáím od té doby, co jsem ho přestal na fotkách hledat :-)

Citovat příspěvek

Autor: Jano T.

20:19:50 02.06.2008

cidrych:

fakt podľa antiprachu nevyberaj - prednejšia je podľa mňa obrazová kvalita...

nejaké to prachové zrnko som buď odfúkol balónikom a keď som si ho nevšimol a našiel až u makra, tak odstránil v PC behom pár sekúnd... ;) (tu)

Jano
http://www.foto-test.cz

Citovat příspěvek

20:13:06 02.06.2008

Díky,
já vím, že výběr fotoaparátu na čištění nestojí, ale je to věc, která mě zajímá...

(koukám, že smajlíci si dělají co chtějí ) :)

Citovat příspěvek

Autor: keryx

19:42:27 02.06.2008

No podle prachotrasu se snad fotak nevibira? muze to sice byt jeden z duvodu ale ne urcite hlavnich.
Jedini uciny cisteni ma Olympus, u ostatnich to je spis komercni zalezitost. A jak casto ho kdo cisti?
To zalezi kde s tim fotis a jak s tim zachazis.
Nikon dava napr. poukazku na 10 cisteni zdarma v servisu. Jinak ofouknout balonkem apod. napsano toho tu je o tom dost.
napr. http://forum.grafika.cz/search.php?41,search=cisteni,page=1,match_type=ALL,match_dates=30,match_forum=ALL,body=1,author=1,subject=1

Citovat příspěvek

Integrovaný čistící systém

19:14:55 02.06.2008

Zdravím :o)

rád bych si pořídil nový přístroj. Momentálně vlastním Konicu Minoltu Z1, ale mým snem je pořádná zrcadlovka :o)
Přemýšlel jsem o Nikonu D80 nebo Canonu 40D. Oba přístroje se mi líbí, k ani jedné značce se nějak nepřikláním a chápu, že každý přístroj má "své". Když pominu rozdíl cen, materiálu a kvality objektivů, zajímala by mě coby amatéra otázka prachu. Jak účinný je integrovaný čisticí systém u 40D? Jak je to např. právě u té D80 nebo jiných zrcadlovek, které nějaký podobný systém nemají? Kolikrát ročně se musí přístroj čistit při běžném používání (myslím tím, párkrát týdně), kde se tento úkon provádí a jaká je jeho cena. U Minolty toto řešit nemusím, ale rád bych o tom věděl víc než si něco lepšího pořídím.

Děkuji

Honza C.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: