Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Simulace lightK

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Předmět:

Příspěvek:

*AGGRESSIVE* O:-) :-/ :-P *BLUSH* *BYE* :'( *DASH* 8-) *DRINK* :-| *THUMBUP* *SOS* *KISSED* :-* *OK* *SECRET* *STOP*

Pohlaví:

Muž, Žena

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

Re: Simulace lightK

Autor: Navratil

16:19:20 12.01.2012

Je to otázka konkrétního RIPu. Některé RIPy mají nastavení výstupu „pure-blacK“, „pure-Cyan“ a pod. Málokdo to ale po zkalibrování používá. Skládaná černá má tu výhodu, že je nejen sytější, ale i odolnější vůči případnému výpadku nějaké té trysky a lépe zvládá plnou plochu při menším počtu průchodů…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: M. Prášek

0:50:24 11.01.2012

děkuju za vyčerpávající vysvětlení .

jen mě napadlo: neobsahují v sobě přímo data posílaná k tisku eps, pdf atd přímo instrukce zda je povoleno použít CMY černou ? respektive, CMY černá se asi dá zapnout/vypnout ? Něco jako volba "pure K" ? jinými slovy jetli nevypadají světle šedé odstíny jak bych čekal, hledeat tuhle volbu v nastavení ?

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

12:22:49 07.01.2012

Takže to trochu zkrátíme a kontraproduktivní prázdné tlachání o ničem, z čehož jste se pane Prášku nic nedověděl, odstraníme…

No a nyní konečně k věci: pokud máte vše korektně zkalibrováno, tedy ve Vašem případě zatím teorie — nic ve zlém ;–), pak právě světlé odstíny černé (tedy Vámi míněné Light K) jsou vytvořeny jen primárními barvami, případně jejich light verzemi (jenž jsou díky kalibraci ve vzájemně vyváženém poměru tak, aby vytvořily stupně víceméně neutrální šedé (± vliv podkladu)) a tedy kapičky K inkoustu nejsou většinou (ale zde opravdu záleží na kvalitě kalibrací) patrné a jsou rozeznatelné až od půltónů (často jen až díky lupě). V podstatě lightK není ani tak moc potřeba, dá se plně obejít bez ní. Pokud light K je k disposici, je to v některých případech takovým „bonusovým“ přínosem, nikoliv však nutností…
„K“ pigment ve své podstatě je spíš doplňkem a pomocníkem (pro snížení spotřeby inkoustu ostatních barev a pro vyřešení některých problémů ve třičtvrtětónech a tak dále). Záleží na velmi konkrétních okolnostech (např. běžný solventní tisk versus fotografický tisk), jak se pak následně při kalibracích zvolí vhodná „křivka“ pro generaci šedé a využití černého inkoustu na úkor primárních barev (CMY+lclm) a vice versa… Znamená to, že například u solventního tisku pro běžnou produkci u problematičtějšího materiálu (typicky ten nejlevnější billboardový necoatovaný papír) se černá účastní velmi hodně (nepředpokládá se pozorovací vzdálenost menší jak dva a více metrů a navíc jsou problémy s větším množstvím inkoustu na papíře). Naopak u špičkového fotografického tisku na fajnovém materiálu se černá začíná objevovat až ve tmavých oblastech a v podstatě jen tvrdí detaily a zlepšuje kontrast ve stínech a na generaci šedé nastupuje až hodně později (pokud není k disposici ve své light, respektive lk + llk variantě, ale i tak hraje spíš jen sekundární a spíš pomocnou úlohu v neutrálních odstínech)…
Stačí Vám to takto ve stručnosti?
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: radimv

22:56:58 06.01.2012

to M. Prášek:

ad "a v místech šedé to tak jak popisuji (a tak jak bych čekal) NEVYPADA..... tak se pídím."

- a jak to teda vypadá - chybí tam ta Y-žlutá?
- upozornim že platí to co jste sám napsal "Y i když není light je nejméně nápadná", takže když si pošlete na tisk šedou např. R=G=B=248 tak se snadno stane že s vašim technickým vybavením žádné žluté tečky neuvidíte (což ale neznamená že tam nejsou).

Zatim zdar

Citovat příspěvek

Autor: M . Prášek

20:07:08 06.01.2012

Vzhledem k tomu že jsem se koukl na to co mi leze z tiskárny pod dostatečným zvětšením, abych viděl jednotlivé tečky inkoutu, a v místech šedé to tak jak popisuji (a tak jak bych čekal) NEVYPADA..... tak se pídím.

Učenej z nebe nespad, pitomce ale snad shazují. A ti o ničem nepřemýšlí a na nic se neptaj...

Citovat příspěvek

Autor: radimv

18:08:56 06.01.2012

ad "Věšina tiskáren je CcMmYK a já se ptám jestli by se nedala simulovat lightK - tedy opticky méně zrnitá černá/šedá pomocí kombinace Y lc lm ? Y i když není light je nejméně nápadná a doplnění do šedé pomocí hustšího rastru lc a lm ?"

- taky mne v této souvislosti napadla otázka - ono se to v praxi používalo někdy nějak jinak?
/nevim ale jestli je zajímavá :-)

Zatim zdar v dalších zajímavých nápadech!

Citovat příspěvek

Simulace lightK

Autor: M. Prášek

15:45:06 06.01.2012

Dobrý den,

ne že by mě daný problém zrovna trápil, ale občas o věcech přemýšlím a napadají mne zajímavé otázky.

Věšina tiskáren je CcMmYK a já se ptám jestli by se nedala simulovat lightK - tedy opticky méně zrnitá černá/šedá pomocí kombinace Y lc lm ? Y i když není light je nejméně nápadná a doplnění do šedé pomocí hustšího rastru lc a lm ?

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: