Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Tisk přímými barvami

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Tisk přímými barvami

Autor: Jan Macek

17:34:59 05.01.2012

Zlatí grafici, co vše dělají v InDesignu. Nejhorší jsou ti, co všechno dělají v Photoshopu (a bez spadávek).

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: Jiří Bartoš

12:06:30 20.12.2011

...nemluvě o tom, že na světě nejsou jenom spotovky od pantone a workflow ofsetových tiskáren. Nevím, jestli to Marek stačil zaregistrovat, ale existují také obory, u kterých je použití vlastních názvů barev více než žádoucí. Namátkou textilní sítotisk (plechovkové barvy podle jiných mích. systémů, podtisky, napěňovačky, glitry...)
To vám pak v tiskárně vyšilují různí vohnoutové z MegaBigUltraAdvertisingAgency Ltd., když objednávají tisk plastizolem na tmavě modré mikiny a vehemetně mávají lístečkem ze vzorníku Pantone Coated :)

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: Vatislav boch

2:01:01 20.12.2011

Tiskarna ktera nedokaze tisknout barvu ktera je v datech pojmenovana "marmelada" ikdyz v zadani maji napsano ze se po nichc chce aby tam nalili nejakou konkretňi cervenou pantonku by to mohla mit tezky. A nejvetsi prasarny v datech prichazeji od Švicaru a Dánu. Moje zkusenost. Nejvetsi problemy jsou s rychlokvaskama ktere znaji jen adobe - typicky vse delaji v indesignu a neumi ani poradne exportovat.

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: Navratil

12:08:48 18.12.2011

Radit technikům ManRoland nemusím, mně stačí, když jsem v posici nezávislého ouřady se musel účastnit reklamačního řízení, kdy bylo podezření, že jejich tiskový stroj byl dodán v jiné dodatečné výbavě, než co bylo objednáno a zaplaceno a hlavně reklamovat flek o velikosti šlápoty uprostřed tiskového archu (v šedé soutiskové ploše). Když jsem si vyslechl od jejich technika-specialisty bokem upozornění, že pokud nadále ten flek v testech uvidím, budu muset čelit soudní žalobě Rolandu, měl jsem z takového solidního jednání moc pěkný pocit. Nakonec jsem to obešel tak, že se zavolali náhodně vybraní laici a ti ten flek na první pohled rozeznali (na náhodně otočených arších, takže nebylo ani nejmenších pochyb), takže ze soudu s mou zanedbatelnou maličkostí nakonec sešlo… Doufám, že to byla jen nepříjemná výjimka. Na druhou stranu ale musím uvést, že jsem se dostal k jiným strojům této proivenience, které byly zcela perfektní (stejně jako stroje od Heidelbergu, KBA-DE, Komori a další).
Vážený čtyř-dvojtečkový Marku, Vy si dělejte svou práci, jak uznáte za vhodné. Jistě ji děláte po svém dobře (až na ty hrubky — přečtěte si to někdy po sobě, prosím). Jsou ale i jiné osvědčené postupy, vycházející z bohaté praxe (a nikoliv jen mé) a nemůžete nutit nikoho, aby používal zrovna jen a pouze výhradně ty Vaše.
A data ze zahraničí? No, jsem zcela přesvědčen, že mnoho návštěvníků této Poradny by Vám mohlo napsat své bohaté zkušenosti s dodanými daty, jenž byly kompletně připraveny v tom dokonalém Německu, případně Rakousku. A věřte, že by Vás to nejspíš dost chmurně naladilo… :–)
Využívajíc Vašeho závazku „posledního příspěvku“ Vám alespoň přeji pěkné Vánoce…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: :: Marek ::

10:23:22 17.12.2011

,,kdybyste alespoň k tomu nezapomněl dodat, že tak to děláte Vy, kteří tisknete na ÜberMašině Man Roland,,

Vybrat barvu podle Pantone vzorniku a razem ji priradit spatne jmeno, ktere neni vubec ve vzorniku Pantone a do objednavky psat jakou ze se to ma tisknout Pantonkou vypovida o profesionalnim pristupu. Take jste zapomel dodat, ze nejvice instalci modernich stroju Man Roland je v Nemecku. Zasilat data timto zpusobem je do zahranici nepripustne, ale jak jsem napsal drive - i tech 5% korektnich dat jsem prestrelil.
Nebojte tento prispevek je posledni, nepotrebuji rady od lidi, kteri vidi tiskovy stroj 1x do roka. Mozna by jste mel poradit technikum Man Roland primo z DE, jak se to ma delat spravne a proc tam nemuzete poslat ,,BOB,, (babicinu oblibenou barvu).

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: Navratil

9:30:02 17.12.2011

čtyř-dvojtečkový Marek: hm, kdybyste alespoň k tomu nezapomněl dodat, že tak to děláte Vy, kteří tisknete na ÜberMašině Man Roland, mohl se tomu člověk alespoň zasmát. Takhle Vás jen vyzývám, abyste své názory (na které máte samozřejmě své právo) prezentoval kdekoliv jinde, ale nikoliv ve mnou moderované Poradně Viktora Navrátila. Respektujte to laskavě.


Jiří Bartoš: o této situaci vím. Ano, tisk na jakékoliv nezkalibrované mašině je tragédie — ještě jsem neviděl zkalibrované Grapo, je to tím, že mají „vlastní uzavřené řešení“ a to opravdu stojí za to :–).
Ani jinde (zmíněný Roland, Mutoh atd. — sériová instalace s kalibracemi provedenými CD/DVD/USB diskem) to není o moc lepší. Místy vypálené nejsvětlejší odstíny, přesaturované půltóny a zalité třičtvrtětóny; no a ty přechody! Ano, zažil jsem i situaci, kdy jistý nejmenovaný pivovar požadoval po mém klientovi, aby vytiskl barevně zmršeně zakázku původně tištěnou jeho konkurencí a schválenou jistou pracovnicí v marketingu, které se líbilo, že pleťovka je temně rudá, listí na stromech modrozelené a kůra stromů fialovočerná a pivo — má akční zelenohnědou barvu! Řešilo se to asi měsíc (můj klient odmítal deformovat (velmi eufemicky napsáno) dodatečně data a zkazit si pověst takto vytištěnou zakázkou), až nakonec to bylo vyřešeno na vyšších místech pivovaru zjištěním, že dotyčná pracovnice byla uplacena konkurencí, jenž sice neměla chuť investovat do kalibrací, ale zato investovala do marketingové pracovnice… a šikovná marketingová pracovnice si hledala nové místo. No a můj klient pak tiskl pro ně jak o život.
Řada mých klientů rozpor mezi svým zkalibrovaným strojem a nezkalibrovaným strojem své konkurence řeší tím, že si vytiskne řadu vzorků na nátisku a pak na svých materiálech. Z toho si udělají nabídkové portfolio a to předloží svým zákazníkům k posouzení, zda-li si přejí mít spoleh na barevnou přesnost a nebo dobrodružné dohady nad tisky nezkalibrované konkurence.
Pokud Váš zákazník chce mít sytější tisky, není pro Vás problém v RIPu nastavit (v editaci dokumentu příkazem: „tune“ a pod.) vyšší sytost barev. Nicméně jde o to, že to stále máte pod kontrolou…
Pak je věc druhá: záleží na tom, kolik mají tiskové hlavy Vašeho stroje najeto. Zpravidla po najetí asi 20000 m2 dochází k zeslábnutí denzity barev asi o 8–10 % (záleží na konkrétním typu stroje: např. u JV3SP 2×CMYK to bývá po 15tis (životnost hlav pro kvalitní tisk je asi 25–40 tis. metrů čtverečních), u JV5 pak po 25tis (životnost hlav pro kvalitní tisk je asi 80–140 tis. metrů čtverečních)).U některých strojů (JV5) lze v mašině změnou patřičných parametrů přidat na energii hlavy (a částečně vyřešit problém), u většiny strojů nikoliv. Pak se to řeší rekalibrací a nebo výměnou všech hlav. Vezmu-li v úvahu, že 20000 metrů čtverečních znamená čistý zisk asi 2–3,5mil kč (v závislosti na rozumnosti cenové politiky provozovatele), není co řešit…

Ano, seminář „příprava dat pro LFP a tisk“ by byl zajímavý, to ano. Budu o tom uvažovat, pokud se s tímto požadavkem přidá víc zájemců…

S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: :: Marek ::

15:43:00 16.12.2011

P.s. I v tom zahranici si musi udelat obrazek o cloveku, ktery timto zpusobem zasila data.

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: :: Marek ::

15:36:51 16.12.2011

Mily Marku. To, ze nekdo nedodrzuje urcita pravdila je jako blobal? Pitstop je snad v kazde tiskarne... Uz jsi nekdy v tom Pitstopu delal s tim, ze ti nejde obarvit ,,spatne,, pojmenovana Pantonka? Protoze to se stava a neni nic lepsiho nez travit zbytecne cas opravou PDF, ktere radne nepripravil grafik a jakmile se jedna o brozuru, tak tam ma byt CTP pracovnik nohou v hrobe? Proc pridelavate praci CTP pracovnikum a nepojmenujete minimalne Pantone barvu originalnim nazvem i kdyz se treba v tisku dana Pantonka zameni, proc tam davate ty zmateny nazvy viz. hutna cervena...co to jako je? Lide z CTP oboru maji na vec jiny nazor, ale tvrdohlavost lidi nezna meze. Data pripravuji vzdy takova, aby byla pouzitelna i do zahranici. Minuly tyden to bylo do PL, kde byla pouzita take barva Pantone a ne ze tam bylo napsano ,,tmave modra az fialova,, a v objednavce Pantone Reflex Blue. No kde to jsme? V kocourkove?

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: Jiří Bartoš

10:12:05 16.12.2011

Díky moc.
Ptal jsem se hlavně proto, že se nám několikrát stalo následující:

Z jedněch dat dostal zákazník od nás samolepku + tiskoviny z digitálu (dodavatelsky Xerox, zkalibrovaný).
Barevnost +- stejná v rámci možností :)

Následně si sami nechali tisknout stejná data jinde (na jakémsi Rolandu, kde vím že nic neměří a nekalibrují) - dostali "rozjásanou šťavnatou Ameriku" a za blbce jsme byli my. Prý to bylo od nás "vyblité"

Když jsem porovnával výtisk ze stejných dat od nás a z Grapo Olm. (z UV), bylo to opět +- stejné.

S pozdravem J. Bartoš

PS: Neuvažejete pane Navrátile o uspořádání nějakého seminaře ohledně přípravy dat pro LFP?

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: marekrx

9:01:17 16.12.2011

k panu Bartošovi: ano, z praxe s JV33 zkalibrované super panem Navrátilem mohu potvrdit, že vstupní profil může být i širší než FOGRA..., ale samozřejmě bych poprvé zkoušel aRGB.
Zde ve firmě máme nyní defaultní pracovní profil FOGRA 27. Před tím jsem používal EuroscaleCoatedv2, ale převaha dat tvořených od klientů v programech od Adobe mi donutila přejít do F27. Ze začátku jsem zkoušel Fogru39, ale nezdála se mi tak věrná a Fogra 27 se mi zdá více "gumová". Těžko se to ale popisuje.

Co se týká zde v tomto vláknu reakce mého jmenovce Marka, tak takovou snůšku blábolů jsem dlouho neslyšel. Bohužel i v renomovaných studiích a vydavatelstvích někdy narazíte na takového člověka a můžete horem dolem vysvětlovat, že nemá pravdu. Třeba v jeho work-flow to funguje dobře, ale nikdo není sám na světě a jinde to funguje ještě lépe a radostněji.
To s těmi přímými barvami v názvu plátů, to je k pláči. Samozřejmě, že profesionální je to, použít v popisu plátů přímou barvu, jako se bude tisknout, ale to vypadá spíše o profesionalitě zadavatele, že ví, co chce. Vzhledem k mému charakteru zakázek mnohdy jsem nucen psát barvy plátů stylem "hutná červená, nějaká zelená apod.", protože až v tiskárně budou přesně vědět, jakou barvu mají použít. A co by dělal dotyčný s tím, že stejný film (desku) použiji jednou pro P485, poté pro P280, jednou na leskou křídu, podruhé na matný papír.
Jinak mi taky přijde, že Marek nikdy neslyšel o programu Pitstop apod.
S pozdravem
Marek A.

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: Navratil

22:54:12 15.12.2011

Mňo, pokud by Vám nevadilo, že byste měl trošku šťavnatější barvy (a tedy trošku horší přesnost shody s ofsetem), pak ano — lze dát na vstup širší cmykový profil. Není problém jej synteticky vytvořit a dát na vstup. Ale možná by bylo snazší zkusit napřed tisknout data s takovým požadavkem (rozsahu a sytosti barev) z RGB (adobeRGB samozřejmě) a tak využít možností tiskového gamutu.
Ano, u některých materiálů lze dosáhnout doslova brutálního rozsahu barev a tisknout ve stylu „HDR“, nicméně kalibrace jsou optimalizovány tak, aby měla přednost barevná shoda, nikoliv surrealistická šťavnatost. Lze je samozřejmě optimalizovat i tak, že na vstupu máte stále stejný cmyk, na výstupu už to „HDR“…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: Jiří Bartoš

12:14:45 15.12.2011

Díky za informaci.
Ještě bych se rád zeptal, jestli pro PDFko určené k LFP (konkr. Mimaki, CMYK, VEHS) není nějaký vhodnější CMYK profil. Připadá mi, že na některé materiály by to zvládlo větší rozsah.
Díky, Jiří Bartoš

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: Navratil

8:34:44 15.12.2011

Domnívám se, že není. Je to mnohem lepší, než kdybyste tam měl třeba SWOP.
V některých specifických případech i dnes dávám přednost EuroscaleCoatedV2…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: Jiří Bartoš

9:31:35 14.12.2011

Dobrý den pane Navrátile.
Je problém, když používám Euroscale Coated?
Díky,
Jiří Bartoš

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: :: Marek ::

22:22:31 12.12.2011

Smazat prispevek, ktery nebyl ani malicko vulgarni a ktery byl takovou teckou za vsim, je opravdu krasna ukazka cenzury. Podle IP adresy uz asi vite, ze je u nas instalovany stroj MAN Roland. S Pantonkama mi nemusite verit, staci si to overit primo u Rolandu. Jako podnet na zamysleni proc pouzivat spravne nazvy Pantone barev jsem vam predal a jak s tim nalozite, je pouze a jenom na vas. Pouze konstatuji fakta, jak veci funguji / nefunguji v kazdodennim provozu.

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: :: Marek ::

21:41:26 12.12.2011

Pokud bavim faktama, tak pardon.

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: Navratil

21:02:17 12.12.2011

Bavíte sice, ale zde na to opravdu není místo. Vaše další nejapné příspěvky budou odstraněny.
Jen tak mimochodem — já vidím Vaši kompletní IP adresu se vším všudy, tak se kroťte.
Viktor Navrátil

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: :: Navratil ::

20:55:42 12.12.2011

Navratile, LOL pouzivaji lide v puberte? Moje 13-ti leta praxe v tiskarne neni teorie, kterou tu prezentujete vy. Vrcholem vseho bylo doporuceni klidne pouzivat ,,zkomolene,, nazvy pro Pantone barvy coz je u modernich ofsetovych stroju MAN Roland nepripustne! Radeji se drzte teorie a tu praxi nechte na nekom jinym ;)

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: Navratil

20:43:30 12.12.2011

rádo se stalo…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: nina1

20:18:43 12.12.2011

Děkuji, odesílám do tiskárny, tak snad to bude dobré :)
Zbytečně jsem v tom hledala mouchy...opravdu moc děkuji!!!

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: Navratil

19:42:36 12.12.2011

LOL, nuže tedy dobrá. Nechte si tedy svou pravdu na volné nemoderované diskusní fórum. Až budete mít vlastní „Poradnu neregistrovaného uživatele Marka se čtyřmi dvojtečkami“, nebudu Vám do ní zasahovat.
Já se s Vámi dohadovat nehodlám, na to nemám fakt náladu, ani čas.
Tím debatu s Vámi končím.
Viktor Navrátil


PS: 5. pád oslovujeme voláme: „pane Navrátil[bold]e[/bold]“ a tak dále…

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: :: Marek ::

19:21:43 12.12.2011

Pane Navratil, pate prez devata motate vy a jeste se tim chlubite. Pri samotnem osvitu je nazev Pantone barvy radne zaznamenan na kovolist, takze tiskar presne vy jakou barvu drzi v ruce a ne ze drzi v ruce kovolist s nazvem ,,nejaka barva,, Take pred samotnym osvitem jsou vytvoreny CIP soubory, ktere jsou automaticky preposlany vedoucimu vyroby, ktery z techto CIPu vytvori zakazku a dal ji preposle do tiskoveho stroje. Tiskar si pod svym ID nacte zakazku, kterou ma tisknout a stroj se mu automaticky nastavy dle pozadovane zakazky - velikost papiru, druh papiru (leskly, matny), pocet ks, VYBARVENI atd. Pokud je spatne pojmenovana barva Pantone (staci drobna chyba), tak to ma za nasledek, ze se tiskovy stroj AUTOMATICKY nevybarvy ve vsech barvach a tiskar pak musi problemovou barvu vybarvit rucne. Vase postupy, ktere tu prezentujete jsou od prvniho prispevku slozite a komplikovane pro ostatni. Nevim na jakem ofsetovem stroji si nechavate tisknout zakazky, ale MAN Roland to rozhodne neni, protoze by vas za tu „BOPB“ (Baččina Oblíbená Přímá Barva) tiskarna kontaktovala, ze takhle NE ;)

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: Navratil

18:09:15 12.12.2011

Marku, nezlobte se na mne, ale píšete páté přes deváté a máte to skutečně trošku popletené.
Pantone barvu, pokud zachová parametr SPOT, může nazvat třeba podle své babičky, to je úplně jedno, v osvitu to vyjede do samostatného plátu. Důležité je co uvede do objednávky a pokud tam uvede Pantone32C, tiskaři musí vytisknout Pantone32C i kdyby na plátu bylo uvedeno „BOPB“ (Baččina Oblíbená Přímá Barva)!
A verze Fogra27 versus Fogra39 vůbec nesouvisí se strojním vybavení tiskárny. F39 vytisknete na starém Adastu (dej mu Pán věčné odpočinutí), stejně dobře jako na funglovce Heidelbergu či třeba na Xeroxu tisícovce. A naopak i na supermoderním stroji se sračkovými barvami a na čínském papíru nevytisknete ani tu 27 i kdybyste se pokrájel.
Buďte tak laskav a udílejte své rady vnějakém volném diskusním fóru, nikoliv zde.
Děkuji za pochopení
Viktor Navrátil

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: Navratil

17:57:55 12.12.2011

Nino, nenechte se zavést dalším vývojem debaty, která už se strhává do slovíčkaření.
Použijte tu přímou barvu, ponechte ji jako přímou (a nikoliv výtažkovou) a hotovo. Jak jsem Vám na začátku doporučil, v tiskárně to řekněte ať to vyjedou do 5 plátů. Jen se ubezpečte, že v objednávce tisku máte tu správnou pantonku napsanou. Toť vše.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: :: Marek ::

17:46:37 12.12.2011

Nino
ANO pouzij nastaveni PDF/X-1a:2001. Predpokladam, ze mas spravne nastavenou spadavku vcetne orezek atd. a Pantone barvu jsi vybrala v pocitaci ze vzorniku a manualne ji NEmenila nazev (coz by byl take problem). Tu Pantonku jsi vybirala podle fyzickeho Pantone vzorniku urceneho pro lesky, matny / ofsetovy papir? a podle toho ji pak nastavila i v pocitaci?

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: :: Marek ::

17:21:13 12.12.2011

Radime, AI vcetne IND urcenych pro EU trh maji pri ulozeni / export do PDF s pozadavkem na standard PDF/X-1a:2001 nastaveny v defaultu ,,vyrobcem,, profil Fogra 27. Nechapu co na tom nechapete.

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: nina1

16:32:01 12.12.2011

Takže tedy stačí, když uložím PDF s nastavenim PDF/X-1a:2001 a víceméně nemusím dále řešit, že tam mám pantonku? Stačí to tedy říct tiskárně, že tam je? Chápu to dobře? Trochu jsem se přestala orientovat v odborných termínech, to se omlouvám :)

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: radimv

16:14:41 12.12.2011

ad "Doporucji Fogru 27 z duvodu, ze je to v defaultu a take proto, protoze vetsina ofsetovych tiskaren pouziva starsi vybarveni stroju."

- v jakém defaultu???
/můžete mi poslat do mailu screenshot toho okna s defaultem Fogra27 co máte na mysli/
- co to má společného (zejména s tím "starsi vybarveni stroju") že v PDF/X-1a:2001 není povoleno vkládat ICC profily?


ad "Tech lidi je kolik 5%? Podle toho co mi chodi pod ruce bych to tak tipoval a mozna i tech 5% prehanim."
- to že většina lidí na planetě něco nedělá/neumí/nemůže ještě nemusí znamenat rezignaci... těch 5% jsou globálně pořád ještě stovky milionů lidí :-)

Zatim

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: :: Marek ::

15:21:59 12.12.2011

Radime: S tou Fogrou 39 jsem to prehnal, ze se jedna o chybu. Doporucji Fogru 27 z duvodu, ze je to v defaultu a take proto, protoze vetsina ofsetovych tiskaren pouziva starsi vybarveni stroju. Pokud se lide prehrabuji v nastaveni PDF, ktere ma splnovat nejaky standard, tak tomu musi rozumet. Tech lidi je kolik 5%? Podle toho co mi chodi pod ruce bych to tak tipoval a mozna i tech 5% prehanim.

Citovat příspěvek

 

Re: Tisk přímými barvami

Autor: :: Marek ::

15:08:55 12.12.2011

Osobne doporuciji co nejjednodusi reseni, tj. ulozit jako PDF popr. v Indesignu export do PDF. Jiny zpusob nedoporuciji, protoze tim davete lidem ,,vrazedny,, nastroj jak pripravit chybne PDF. Nikdy jsem se nesetakl s chybnym prevzorkovani a sam za sebe doporucuji lidem nastavit prevzorkovani z duvodu, ze nejsou na FTP X set MB soubory popr. nevisi v emailech desitky MB (v posledni dobe moderni zpusob zasilani dat), ale hl. to urychluje cely pracovni proces coz je take dulezity faktor. Rozdil v kvalite u ofsetoveho tisku na 175 LPI zakaznik nepozna. Fogra39 je sice moderni nahrada Fogry27, ale uz to musite nastavit manualne a ani moderni Adobe CS 5.5 to nema v defaultu z duvodu, ze nejakou dobu trva, nez prejdou tiskarny na modernejsi Fogru39. Z vlastni zkusenosti jsem nazoru, ze 95% studii ani dokaze poslat data v nejakem standardu a proto se snazim doporucovat jednoduche reseni, ktere je spolehlive. P.s. osobne bych ani nedoporucil nastavovat pro ofsetovy tisk Distiller s nastavenim ,,PrePress,, protoze se jedna o verzi 1.4 coz je verze, ktera povoluje RGB a jine barevne rezimy, nema v podmince zahrnuti fontu atd. Nektere tiskarna takto pripravene PDF ani neprijmnou. Predpokladam, ze nedelate na CTP... nebo se pletu? ;)

Citovat příspěvek

 

Strana výpisu

1

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: