Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

světlo vs. barva (vzájemný vliv)

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: světlo vs. barva (vzájemný vliv)

Autor: Navratil

17:45:47 11.12.2011

Nebojte, promazávám hned, jak se k tomu dostanu. Pokud přesto nějaký spam se zde na nějakou chvíli objeví, znamená to jen, že jsu zrovna offline, takže jakékoliv upozornění zde, „nahlášení moderátorovi“, či mail je zbytečný (i když děkuji za Váš zájem, samozřejmě).
Bohužel toto celé fórum (forum.grafika.cz) je spíše na okraji zájmu provozovatele, takže je myslím marné doufat v positivní změnu přihlašovacího schematu pro neregistrovaný příspěvek tak, aby se podobnému zaplavování účinněji zabránilo. Takže je to víceméně jen na lokálních administrátorech…
Díky za pochopení.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: janeeee

14:03:05 11.12.2011

Pne Navrátile, promažte ty spamy...

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

8:41:11 08.11.2011

Váš dotaz bych rozdělil na dvě části. Ta první se týká illuminantu, neboli simulace vlivu osvětleni (iluminantu) na danou barvu. Tato simulace vychází ze vzorce, jenž vypočítává barvu (v XYZ) ze spektra barvy (ovlivněné daným illuminantem). Je to rovnice, kde pozorovatel je daný, stejně jako původní illuminant a spektrum barvy. Mění se tedy parametr illuminantu… Bohužel nejsou zde implementovány funkce pro psaní vzorců, ale pochybuji, že byste se do těchto výpočtů pouštěl, to si radši stáhněte patřičné doplňky třeba do MatLabu…
Druhou část dotazu bych viděl jako filtraci spektra. Musíte znát reflektanci původní barvy a samozřejmě spektrum zdroje barevného světla. Od spektra světla pak odečtete spektrum barvy, docela triviální záležitost…

Na Vašem místě bych na to ale nešel tak sofistikovaně (a nekomplikoval sobě a dětem život), ale prostě bych si empiricky zjistil (natrénoval) vliv různých barevných světel na dané barvy a to pak předvedl dětem. XYZ funkce standardního pozorovatele, spektrální distribuce, referenční iluminanty, integrály a tak dále — tím bych děti opravdu nezatěžoval…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

světlo vs. barva (vzájemný vliv)

Autor: Radovan Sluč

0:09:10 08.11.2011

Dobrý den,

mám několik prazvláštních dotazů, snad jsou umístěny ve správné sekci. Pokud ne, tak se omlouvám a prosím o radu kam jej zařadit.

Chtěl jsem se zeptat na to, jak se zjišťuje a upravuje vliv světla na vnímané barvy - tedy například pokud mám nějakou konkrítní (naměřenou, známou) barvu a chci vědět, jak by vypadala pod určitým světlem
(barevným, žlutým, večer / v noci pod baterkou). Kamarád mi doporučil sw iShare (díky kterému jsem se dostal sem), prý jej používá v práci, také mi k tomu naměřil nějaké barvy barevných papírů a světel.
Jenže sw funguje dobře (pokud jej dobře ovládám) jen u klasických jasných světel, jakmile je naměřeno něco "nestandartního" (barevné světlo, šero, skoro tma) tak nikoliv (může to být tím, že to není
postaveno, aby to něco takového měřilo?).

Mě by tedy spíš zajímal obecný vztah (abych nemusel otravovat s meřením, ale mohl si to třeba tabulovat v exelu a vidět z toho kde je změna skutečné barvy pod světlem zajímané), a nějak ho nikde nemůžu najít, respektive nejspíš hledám špatná klíčová slova.

Tedy, mohl by mi někdo poradit, jak:
A) pokud mám nameřeno světlo sondou a vím barvu objektu pod tímto světlem zjistím
původní barvu? Případně barvu pod jiným světlem?
B) pokud mám naměřenou "správnou" barvu papíru sondou bude vypadat barva
pod daným světlem?

V podstatě mě tedy zajímá, jak "odečtu" se znalostí světla vliv světla na naměřenou barvu a jak ji zpětně "přičtu". (i proto píši sem, jelikož mi to nejvíce sedí ke zdejší tiskové problematice barvy pod stadrartizovanými světpy atp.)

(celý ten divný problém je založen na myšlence hry na dětský tábor, rozeznávání barev v noci a pod barevným světlem, to jak se "mění" atd. Vím že často je to jednoduché "kouknu a vidím" ale chtěl bych k
tomu mít více večerních her, tak to chci mít připravené pořádně, navíc mi to nevím proč přijde strašně zajímavé :-) )

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: