Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Barvy nad limit - co se s nimi stane

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Barvy nad limit - co se s nimi stane

Autor: Ales_Ulrych

11:05:30 27.10.2011

Je chci doplnit, že kvalitu profilu si kontroluji v Photoshopu pomocí obrázku GrangerRainbow.tif, na kterém zkouším převod do námi vytvořeného profilu a dále plasticky přes ProfileMaker pomocí modulu Gamut View. Kde krásně vidím, které barvy jsou mimo Gamut a které ne. Dále si vytisknu Cleverprinting-Testform na tiskárně EPSON Stylus Pro (máme certifikát Fogra na výtisky) - zkontroluji zda vyhovuje normě ISO Coated v2 a poté toto převedu do našeho profilu a vytisknu na tiskárně. Výsledky porovnávám. Myslím, že toto pro kontrolu stačí.

To jen, aby jste věděl, že vím o čem mluvím.

Aleš Ulrych

Citovat příspěvek

10:40:59 27.10.2011

Hm, tak to je zajímavé.
Docela by mě zajímala ta reklamace barevnosti. Pokud to bylo ještě před koupením TX2 mašin, tak to je opravdu už velmi dlouho a to jsem zde nabyl na pozici, v níž jsem nyní. Nyní si za barvami stojím, samozřejmě může se ucpat hlava a pod..., ale to už je o něčem jiném.
Se mnou jste jednat nemohl. Co je Inklimit vím, jen mě zajímalo, co se děje s barvami, které jsou nad limit. V žádné příručce, ani knihách se to neřešilo, a jelikož rád vím co vše k čemu je a jak to funguje (mám rád 100% kontrolu nad vším, žádné udělej to tak a ono to bude snad dobrý - já chci vědět proč...). Takže jsem si řekl, zkusím hodit dotaz sem.

S barevností vlajek to jinak nemá nic společného, tam to řeší ICC profily, které si sám kontroluji a výsledek odpovídá zadání. Nahrazení modré problém nedělá, samozřejmě je jasné, že čisté Cyan nedocílíme, ale zas u sytých barev jsme dál, nežli při použití CYAN barvy.

To předvádění bych rád věděl, protože SW na kterém ICC profily děláme není koupený z ČR a školení jsme měli u zahraničního partnera.

Myslím, že další diskuzi bych vedl e-mailem, docela bych sem se rád s vámi setkal a promluvil si s očí do očí.

Opravdu si rád promluvím s někým, který toho o tomto problému ví hodně, klidně i jen tak všeobecně. Ono moc lidí, s kým tuto problematiku probírat totiž není. A na školení, na kterých jsem už byl, mi řekl víceméně to, co už vím. :)

Ulrych

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

9:51:56 27.10.2011

V tom případě máte kalibrace blbě udělané.
Nevíte co se děje v RIPu, nevíte co je inklimit a nestačíte se divit, co se vlastně děje, ale kalibrace si děláte sami. A ještě místo Cyan si dáte DeepBlue a chcete to s těmito znalostmi a standardními amatérskými prostředky uřídit.
Hm, skvělé…
Nezlobte se na mne, ale výsledky tomu odpovídají. Vzhledem k tomu, že jsem už u několika zákazníků řešil reklamaci tisků od Vás (kvůli jejich špatné barevnosti), tak s tím máte skutečně nemalé problémy, ale Vy si tradičně nedáte říci. Měl jsem možnost být u jednání s Vaší firmou (než jste si sami koupili TX2 tiskárny), všechno znáte, všechno víte a všechno nejlépe umíte, ale moc rádi si vše necháte podrobně a pokud možno do co nejmenších podrobností předvést, abyste věděli co si máte jinde sami koupit. Klasika…
S pozdravem
Viktor N.

PS: S Vaší technologií výroby jsem velmi dobře obeznámen, vím přesně o co se jedná. Pro mne to není nic nového už více jak 15 let (či ještě déle), kdy začaly první praktické pokusy o digitální nasazení tehdy běžné průmyslové metody potisku textilu a vznikla užší kooperace s výrobci inkoustů ohledně „dolaďování“ pigmentů…

Citovat příspěvek

9:36:24 27.10.2011

Možná to není jasné, ale používáme přímý potisk na textil, barvy jsou poté zafixovány v páře a následně vyprány...

Citovat příspěvek

5:41:58 27.10.2011

Dobrý den,
barevnost řešíme, protože naše barvy (respektive modrá) jsou úplně jiné, než běžné. Místo Cyan máme tmavě modrou, kvůli lepší modré pro státní vlajky. Proto pro tisk rastrových dat musíme mít ICC profily pro každý materiál (a že jich máme hodně), jinak jsou barvy úplně jinde (posunuté do tmavě modré). Kalibraci i ICC profily si děláme sami.
Pro tisk přímých barev si tiskneme vlastní vzorník, abychom poté mohli k přímým barvám určit CMYK (respektive Dark Blue, MYK :) ) hodnoty. A jelikož v jednotlivých vzorcích mám kromě hodnot CMY i 25%, 50% a 75% černé, nestačím se divit, kam se nadlimitní barvy posouvají. Tak mě jen tak zajímalo, co vlastně RIP s těmito nadlimitními barvami dělá.

S pozdravem

Aleš Ulrych

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

22:41:56 26.10.2011

Ano, jedná se o prosté oříznutí, to znamená, že barvy nad limit se oříznou, přičemž jsou dvě varianty (podle inteligence RIPu):
1) pouze se oříznou nadlimitní procenta;
2) odříznou se „perceptuálně“ se zachováním vzájemného poměru.
Tohle se ale řeší kompletní kalibrací a nikoliv tímto primitivním a nespolehlivým způsobem, protože nemáte kontrolu nad barevností. Nicméně barevnost (podobně jako kalibrace) stejně u Vás neřešíte, že?
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Vratislav Boch

19:14:12 26.10.2011

Budto se vam barva 100,100,100,100 vytiskne jako 75,75,75,75 a vsechno dolu se linearne nebo podle nejake krivky prizpusobi takze maximum bude 300% - tim se sice zmeni vsechny barvy ale celkovy vzhled zustane nezmenen. A nebo je druha moznost ze vsechno nad 300% se orizne prave na tech 300% takze potom dojde k presnemu zachovani barev pod 300% coz je dulezite treba u loga ale vse mezi 300-400% bude stejne. To se nepriznive projevi tim ze tmave odstiny nad 300% budou placky bez kresby. To je muj amatersky pohled na vec.

Citovat příspěvek

Barvy nad limit - co se s nimi stane

16:12:38 26.10.2011

Zdravím,
mám jeden dotaz. Asi některým z vás se bude tato otázka zdát triviální, ale já jsem se zatím odpovědi nedopátral. Jedná se mi o to, že když si u tiskárny nastavím limit barev např. 300 % (při vyšším se inkoust už rozpíjí, pozn. - tisknu na látku, nikoliv papír), upravím si densitu jednotlivých kanálů tak, aby při 300% netekly, co se stane s CMYK hodnotami, které tento limit přesáhnou? Jakým způsobem budou oříznuté, aby se vešly do limitu? Například barva (100, 100, 80, 60), která má součet 340% bude jakým způsobem upravená do limitu 300% ?

Díky za odpověď.

Aleš Ulrych

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: