Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Nedaří se mi dosáhnout rozumné barvy z Corelu x3.

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Nedaří se mi dosáhnout rozumné barvy z Corelu x3.

Autor: M. Prášek

9:58:57 01.11.2011

a teď jsem s toho úplný jelen. Otevřu v preflightu tiff, nastavím vstupní profil, přejedu barevnou plochu kapátkem, odečtu CMYK hodnoty u plné červené plochy ty se podle očekávání mění podle toho jaká zvolím vstupní profil.což bych očekával.Když profil nevyberu, odečtu c0 m100 y100 procent což bych čekal také - neb je to hodnota ze zdrojových dat.

Otevřu vektorový obrázek téhož (eps), v preflightu mu přiřadím vstupní profil - jakýkoliv, přejedu kapátkem, a odečet červené je furt stejný - nějakých C9 M 97 Y 100 procent . I když vstupní profil nevyberu (!) . Podotýkám že i u vektorů má červená plocha ve zdrojových datech c0 m100 y 100 procent (ověřeno jiným programem) :S Můj závěr je že mám něco blbě nastavené v RIPU (přímo v jaws ?) pro vektory...

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

18:15:41 31.10.2011

Ano, je to tak. Ale pokud jsou denzity přiškrcené, novým profilem můžete dosáhnout větší sytosti (a samozřejmě lepší kvality podání barev), ale gamut už moc nezvětšíte, ten je prostě daný inklimity. Dá se to ale v některých případech obejít…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

17:48:39 31.10.2011

No tak zdá se že už chápu co se dělo... a ještě dotaz:

Když nastavím v ripu, že na vstupu NEPOUZIVAM icc profil tak tedy nebude do tisku mluvit výstupní profil tiskárny (protože neznáme li zdrojový prostor nemáme jak převést do cílového), ale uplatní se jen ink limity a linearizace zvoleného media (onyx 5.61) ? (jestli jsem správně pochopil, tak definice media pro rip je vlastně SOUHRN, ink limitu, linearizace a icc profilu pro dané medium, rozlišení a tiskový režim... ) tedy v případě že pro daný materiál je profil na limitech "moc přiškrcený" lze správnou kalibrací dosahnout i větší sytosti a gamutu ?

Citovat příspěvek

17:25:34 31.10.2011

ano, může to být tím. V tom případě je lepší vstupní profil nastavovat přímo pro tyto případy a nikoliv dávat přednost vloženému. V každém případě ale pokud vložený profil neumí rozeznat (vyšší verze, než co umí), pak to vyhodnotí jako bez profilu a vnutí tomu defaultový. To v případě, že RIPu zůstává alespoň nějaká inteligence. V případě, že je na tom mentálně opravdu moc špatně, pak tuto chybu poznáte podle toho, že barvy dá jakoby do inverze… a to už nepřehlédnete.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: M . Prášek

17:09:55 31.10.2011

jj to by bylo nejlepší , nicméně zatím... A: ještě to celé není ve stavu ve kterém... může ten rip "nenajít " vložený icc profil u jpeg obrázku ? i když jej třeba photoshop normálně vidí ? Třeba proto že vložený icc profil je příliš nový ? tedy nové verze ?

Citovat příspěvek

16:43:15 31.10.2011

To je podle mého názoru věcí náhody, že zrovna RGB nějak funguje. Máte tam nejspíš sRGB, což je dost ořezaný RGB prostor. CMYK je pak mnohem náročnější na kalibraci. Exhumaci a následné oživení psa Baskervilského ala frankenštajn dosáhnete pořádnou kalibrací stroje, pak budete mít barvy pod kontrolou stejně bez ohledu na to, jestli to je CMYK či RGB (sRGB/aRGB)…
V RIPu si zatím nastavte stejný Rendering Intent pro všechny typy grafiky.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

15:00:59 31.10.2011

tak jsem testoval nějaké testovací tiff v cmyk s vloženými profily (http://www.americaninkjetsystems.com/reference_image_downloads/Symphonic_Test_Images_CMYK.zip) a výsledek co se týká červené je rovněž tristní takže v tom asi Corel bude opravdu nevinně. O to větší ale s toho mám hokej, proč jpeg vypadá dobře :S pro zichr jsem kontrloval i head id u hlav v tiskárně - je nastavený OK podle údajů dodavatele.

Citovat příspěvek

Autor: RomaRio666

19:13:31 26.10.2011

Problém rozhodně není v corelu. Corel je program pro chytré a zkušené. Všechno dělám v corelu a už asi 12 let. Nicméně tisknout z corelu? Proč? V corelu si udělej postscript bez nějakých profilů, všechno dej do cmyku a pak si z toho distiluj PDF. Nikdy žádný problém nebyl co se barev týká. A to dělám opravdu všechno, obaly, velkoplošné tisky na auta a všechno možné. Ale ani nátisky nedělám z corelu. Je to easy corel ... postscript pomocí nějakého slušného ovladače .... distilace (otázka nastavení) .... kontrola PDF a tisk na čemkoliv

No problem.

Citovat příspěvek

23:17:10 24.10.2011

Pokud tisknete jiné soubory (CMYKové), je to v pořádku a nebo se problém týká výhradně exportu z Corelu?
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Ales_Ulrych

5:31:06 24.10.2011

Ahoj,
s Corelem X3 i X4 jsem řešil také podobný problém. Zkusím ti napsat moje zkušenosti, na co si vzpomenu. Ještě jsi nenapsal, jaké hodnoty červené se snažíš do EPS exportovat. CMYK či RGB či nějaká přímá ? Při volbě vykreslení "automaticky" dělá corel při převodu barev psí kusy. :) Co si vzpomínám, tak používá různé metody pro různé objekty (CMYK, RGB, křivky, rastr...) Jedna z těch metod převodu je "saturační", což dělá s grafikou celkem divy. Doporučuju si po převodu soubor znovu otevřít a zkontrolovat hodnoty, které tam Corel dal. Sám jsem si dělal testy, které druh převodu reprodukce při volbě automaticky používá a byl jsem překvapen. Bohužel už nevím přesně, kdy kterou volbu použije. Pokusím se to dohledat, pokud najdu nějaké poznámky. Doporučuji nastavit buď perceptuální, či rel. kolorimetrickou. Záleží, zda je pro tebe důležitější zachovat věrnost barev, či ne.

- dále Corel X3 i X4 do souboru profily nevkládá, i když se tváří že ano. Takže pokud vytvoříš jpeg a profil do něj chceš zahrnout, Corel se tváří že tam profil vložil, ale ve skutečnosti tam žádný není. To si můžeš lehce ověřit, otevřením např. ve Photoshopu. Je možné, že to nějaké service pack opravil, ale moje zkušenosti jsou že to nefungovalo
- do EPS profil vůbec vložit nelze

Aleš

Citovat příspěvek

21:58:47 23.10.2011

sorry cmyk+light ink

Citovat příspěvek

Nedaří se mi dosáhnout rozumné barvy z Corelu x3.

21:57:53 23.10.2011

Dobrý den,

Mám problém s dosažením rozumných barev v corelu. Tisknu (rh1 cmyk iink originál mutoh) sice na generických profilech pro jiné médium, ale předpokládám že tady problém není, protože když pošlu do RIPu obyč jpeg v sRGB (s vloženým profilem) je vytištěn opravdu +- tak jak bych očekával (tedy ne dokkonale ale řekněme že akceptovatelně - třeba červená muchomůrka je opravdu červená atd ). Když však v corelu vyexportuji grafiku do EPS a tu nechám vytisknout zapomoci stejného profilu, dějou se psí kusy, červená je spíše do černa, příliš tmavá - do šeda a nevýrazná . A to bez ohledu ať zvolím rendering intend perceptual nebo saturační. Předpokládám, že pes zakopaný bude někde v mechanizmu jakým corel převádí svůj interní RGB do výstupu CMYK v EPS a že vyblednutí červené barvy jde domu na vrub.

V okně Nástroje - správa barev mám nastavení: Metoda vykreslení: AUTOMATICKY , modul správy barev KODAK DIGITAL SCIE_NCE CMM
v importu mám nastaveno "použít vložený profil ICC, není li k dispozici pak IEC 61966-2.1 default RGB colour space sRGB", jako exportovat pak "vložit vnitřní profil RGB". Potom mám aktivovanou šipku "zapne color management v kompozitní tiskárně ", kde je zvolen "obecný profil cmyk tisku" a z něj je aktivovaná šipka k monitoru, kde je nastaveno "IEC 61966-2.1 defsult RGB colour space sRGB ", režim barev použitý pro efekty CMYK

Problém je když dám export do EPS (správa barev: použít profily kompozitní tiskárny) a v upřesnit "převést přímé barvy na výtažkové" a uchovávat nastavení přetisku dokumentu a toto pak nechám vyripovat a vytisknout, jsou křivky nebo písma které jsou červené prostě hnusné. jak říkám barva je spíše do šeda, nevýrazná etc a rozhodně je méně intenzivní a méně červená a méně výrazná než u výše zmíněné jpeg muchomůrky při stejném mediu a stejném profilu. Zkrátka problém je ten jak dosáhnout rozumnou výraznou červenou v grafice z corelu.

Kde je zakopán pes a kterak jej exhumovat ?

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: