Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Šla by nakalibrovat LCD televize?

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Šla by nakalibrovat LCD televize?

Autor: Izak

13:27:29 06.10.2011

Kalibrace je moc hezka vec, dokonce Xrite pro to dela sondu, co umi merit barvy i na platne LCD.

Ael je osobne bych se na LUT a klaibrace na TV vykaslal a udelal to elegantne a to prosim v prehravaci, kterym to prehravate.

Trela VLC to umi, a je gratis, nebo mplayer ... v podstate to umi naprosta vetsina prehravacu.

Jinak co se tyce vice LUT, tak to umi kazda ATI, teda pod linuxem ;-), zatimco mnohe NVIDIa to neumely, ale mozna ze uz jsou na tom nove modely lepe, umet by to mely i s ovladacem profi karty, Nvidia Quadro a Ati/AMD FireGL ... ale jak jsem rek, ja bych to resil pres nastaveni v prehravaci. Ja osobne bych na to dal dokonce linux, ale to uz vec kazdeho, fungovat to bude na jakemkoliv OS.

Citovat příspěvek

 

Re: Šla by nakalibrovat LCD televize?

Autor: Jezevec

23:15:06 13.09.2011

Aniž bych se pouštěl do matematických rozborů (to opravdu není moje parketa), pokusím se o laickou interpretaci.
V okamžiku vytváření korekce LUT svítí monitor např. různé úrovně červené a sonda podle signálu za červeným filtrem nastaví linearitu (pardon, exponencialitu - no podle gamma) i celkovou úroveň.
Zatímco při vytváření profilu sleduje vždy všechny tři složky (a teď opravdu velice zjednodušeně) i pokud monitor dostává signál pouze pro červenou složku, sonda si všímá i toho, kolik je tam zelené a modré, tedy jak je ta červená čistá, případně kam ujíždí. Pokud je to nějak takhle, už to začíná dávat smysl.
Děkuji! :)

Citovat příspěvek

 

Re: Šla by nakalibrovat LCD televize?

Autor: Navratil

22:50:25 13.09.2011

No, není kolorimetr jako kolorimetr. Svého času byl nejpřesnější kolorimetr X-Rite DTP92 (na čestném místě mi odpočívají tři kousky, všechny měřily naprosto identicky do posledního desetinného místa, takže mezipřístrojová shoda byla plných 100 %!) Jeho nástupcem byla pak sonda DTP94 a DTP94B (podle optimalizace na gamut monitoru). Máte pravdu, že kolorimetr v podstatě měří přes tři RGB filtry (v případě DTP9x tam byl ještě jeden senzor navíc) a právě u kolorimetru velmi záleží na tom, jak jsou konkrétně stanoveny filtry. To totiž ovlivňuje schopnost sondy změřit daný gamut monitoru.
Není pravda, že by sonda měřila sama sebe. Vemte si takový skener. Ten taky snímá kolorimetricky přes RGB filtr a není tedy jen omezen na určitou červenou, modrou a zelenou, taky sejme celou škálu barev. Stejně tak funguje i kolorimetr na monitor.
Takže sonda změří korekci pro LUT a pak následně vypočítá primární barvy ze všech tří složek RGB svých senzorů pomocí algoritmu který (poměrně) zjednodušeně vypadá asi takto:
   |X|        |Xr  Xg   Xb|       |R|
   |Y|  =   |Yr  Yg  Yb|   ×  |G|
   |Z|        |Zr  Zg   Zb|       |B|
A je to. Docela jednoduché. Výše zmíněné sondy obsahovaly nejen vysoce kvalitní a stabilní senzory, ale i citlivý AD převodník a také mikroprocesor, jenž se staral o veškeré výpočty, takže do počítače šly už hotová požadovaná data (třeba i ve formátu LAB). Dnešní kolorimetry jsou převážně vyráběny v Číně za pár šupů (bez ohledu, jak jsou pak označeny a čím se chlubí a kdo je za kolik prodává) a tak už ta přesnost a stabilita ani náznakem není to, co bývala… po pravdě řečeno, uživatelé radši ani po takových parametrech nepátrají a jsou převážně spokojeni (nemajíc možnosti srovnání).
U spektráku je to samozřejmě (v principu) o něčem jiném (ačkoliv DTP9x (zejména 92) dokázaly ve své kategorii monitorů předčít svou přesností i ten spektrák).
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

 

Re: Šla by nakalibrovat LCD televize?

Autor: Jezevec

21:41:32 13.09.2011

Vážený pane Navrátile,
mohl byste malinko poodhalit pozadí onoho procesu kalibrace ? LUT si představuji jako tři nezávislé převodní charakteristiky (pro R, G a B), které napravují nepřesnosti zobrazení monitoru. Výsledkem by tedy měly být dvě věci:
1. Pro libovolnou hodnotu R=G=B (na vstupu LUT) je zobrazena neutrální bílá (šedá, tmavě šedá, černá) bez barevného nádechu.
2. Průběh jasu v závislosti na velikosti této vstupní hodnoty odpovídá zvolené hodnotě gamma.

Pokud je to tak, co dalšího může sonda na bázi kolorimetru zjistit, když jde zase jen o (3x) barevný filtr plus snímač světla - tedy v principu totéž, co je v LCD zobrazovači - zdroj světla a barevné filtry (nebo barevné luminofory v CRT)

Rozuměl bych použití spektrometru, to je o něčem jiném, dá se zjistit, jaký je průběh světla primárních barev, jak moc jsou "čisté", jestli nejsou posunuté k jiné vlnové délce, než odpovídá definici atd.
Ale velká část kalibračních sond jsou kolorimetry a tam se se svou představivostí jaksi "nechytám".
Zejména, když si uvědomím, že sonda s určitými průběhy propustnosti svých barevných filtrů nejprve nastaví korekci v LUT a pak zpětně kontroluje "sama sebe".

Citovat příspěvek

 

Re: Šla by nakalibrovat LCD televize?

Autor: Navratil

19:43:56 13.09.2011

Nene, na základě profilu se nic nevypočítává. Profil popisuje výsledek korekce pomocí LUT. Korekce se u starších verzí kalibračních SW zapisuje buď zvlášť do souboru (a pak LUT zavaděč ji pošle do LUT videokarty) a nebo do registru, odkud si to zavaděč (LUT-loader) vytáhne. Novější verze kalibračních SW zapisují LUT korekci přímo do určeného místa v profilu (nejuniverzálnější férová varianta, protože pak si to vytáhne i příslušná služba OS) a a nebo (pokud SW používá vlastní speciální zavaděč) si to do profilu zapíše jinak a po svém.
Je to jednoduché a logické. Napřed se provede korekce monitoru (LUT) a pak na základě této korekce se zhotoví ICC/ICM profil monitoru.
Korekce LUT se natáhne do videokarty při startu OS.
Finální kompenzaci zobrazení na základě profilu monitoru pak si provede každý program, který o to buď požádá OS a nebo si to provede sám.
Pokud máte monitor, jehož gamut odpovídá spíš sRGB a menší, pak rozdíl mezi CMS-ready aplikací a nonCMS aplikací není tak markantní (nicméně pro kontrolu barevnosti např. ve photoshopu je profil monitoru skutečně zásadní) a nenáročný člověk by se spokojil i jen s tou LUT korekcí.
Jakmile máte monitor s rozšířeným rozsahem barev, či dokonce WideGamut monitor — rozdíly jsou už doslova brutální, zejména v červené barvě a pod., bez profesionální kalibrace pro profesionální práci tedy doslova nepoužitelné.

Jinými slovy, abych to shrnul — pokud používáte excel a word, nepředpokládá se, že byste vyžadoval kalibraci monitoru. Pokud používáte Adobe/Corel a podobné aplikace, bez kalibrace monitoru může být kontrola barevnosti docela dobrodružnou (a někdy i drahou) záležitostí…
Kalibrace nonCG(eizo) monitorů spočívá ve dvou krocích:
1) korekce LUT v grafické kartě napravuje to, co se nedaří nastavit na monitoru přes jeho OSD;
2) ICC/ICM profil pak popisuje výsledek LUT korekce, respektive co nakonec monitor umí zobrazit a jak.
Pokud se kalibruje CG monitor, LUT korekce se provede (na neporovnatelně vyšší kvalitativní úrovni) v elektronice monitoru a je to tam zapsané až do další rekalibrace; do OS se zavede jen výsledný profil, který (již z principu) neobsahuje žádné další LUT korekce.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

 

Re: Šla by nakalibrovat LCD televize?

Autor: M. Prášek

16:04:51 13.09.2011

Já myslel , že se na záíkladě profilu monitoru vypocitaji data ktera se strci do LUT, a to je vše a nikdo další do toho nemusí kecat... a tedy v případě tom, že jsou služby systemu prinejmensim pro korektni zobrazeni na danem monitoru nadbytecne :S :S :S . ze by měly vyuziti snad jen tehdy kdyby se na danym monitoru simulovalo jine zarizeni - pak by se volal systemovy ICM subsystem aby tu simulaci provedl :S Jsem s toho mirne na větvi..

Citovat příspěvek

 

Re: Šla by nakalibrovat LCD televize?

Autor: Navratil

20:31:24 09.09.2011

ad DDč1: ano, pak systém používá globálně korekci v LUT tabulce. Ale jen aplikace, které o to požádají, dostanou k disposici ICC/ICM profil a mohou jej použít (či volat související služby systému). Jinými slovy například kalkulačka („calc.exe“) se sice zobrazí s využitím korekce v LUT grafické karty, ale samozřejmě profil monitoru je zde zcela k ničemu a číslice se zobrazí bez jakýchkoliv komenzací zobrazení, jenž by byly závislé na konkrétním profilu monitoru, jenž se váže k dané korekci v LUT…

ad Dč2: ano, funguje. Aby (nyní obecně) LUT fungovala pro každý monitor zvlášť, musí mít ve svých specifikacích videokarta uvedeno, že mají separátně adresovatelnou LUT pro každý z obou výstupů. Problém je v tom, že současné karty (na rozdíl od těch starších, typicky Matrox dualhead a spol.) už to moc nepodporují samy o sobě a pokud ano, často jejich ovladač druhou LUT vypíná a řídí se to jen přes jednu společnou LUT.
Jsou drobné technické utility (ve velmi těžké závislosti na typu verze os), jenž umožňují zavedení separátních korekcí do každé LUT zvlášť, což někdy fungovalo v XP (a docela často vůbec), ve Vistě bylo často jednodušší použít raději dvě videokarty. Ve win7 je to dokonce součástí OS, ale podmínkou je, aby LUT korekce byla přítomna v každém profilu, jenž je pak asociován pro daný monitor (a videokarta se nesmí tomu vzpouzet). Není to jednoduché. Mnohem snazší je pořídit si dvě CGčka…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

 

Re: Šla by nakalibrovat LCD televize?

Autor: M. Prasek

21:20:20 05.09.2011

DOlnující dotaz. Podle toho jak já chápu (nerikam ze dobre) to jak funguje kalibrace pres LUT v graficke karte, tak "neco" nahraje jakési konverzni tabulky primo do graficke karty na jeji vystup. Potom by toto reseni melo byt pro system transparentni a tedy automaticke a kalibraci proste natvrdo pouziva vsechno co v danem hardware a systemu jede ? Nebo se pletu ?

Dotaz cislo dve: Funguje tato LUT tabulka na graficke karte i tehdy kdyz graficka karta posila vystup do digitalnich vystupu ? Nebo je to jen zalezitost analogoveho vystupu ? Teoreticky může být v HW karty umistena LUT tabulka (vzdyd prakticky jen prevadi jednu digitalni hodnotu na jinou digitalni hodnotu ) jeste pred tim nez je generovan digitalni signal pro DVI a jine digitalni v ystupy. Ale jak je to v praxi ? To jsem se nikde nedocetl a nedohledal. DOkonce je těžke dohledat i informaci ktere graf karty podporuji nezavislou kalibraci dvou monitoru....

Citovat příspěvek

 

Re: Šla by nakalibrovat LCD televize?

Autor: Vratislav Boch

23:39:06 04.09.2011

Ano tak jsem to myslel. Díky za odpověď

Citovat příspěvek

 

Re: Šla by nakalibrovat LCD televize?

Autor: Navratil

19:22:32 04.09.2011

Ano, šla. Ale trochu jinak, než jak byste si představoval. On ten ICC/ICM profil není kam nacpat, pokud sledujete TV přímo. Takže se to dělá tak, že se nastaví pořádně ovládací prvky (jas, kontrast, RGB kanály a pod. podle možností daného typu) tak, aby poskytovaný obraz byl v maximální kvalitě a „přirozenosti“.
Pokud je TV připojena k PC, dá se kalibrace doladit přes LUT tabulku grafické karty a pak už je jen na dané „video“ aplikaci, zda-li si vygenerovaný ICC/ICM profil vezme a použije, či nikoliv. Takže v tomto případě ano — lze TV zkalibrovat jako monitor počítače…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

 

Šla by nakalibrovat LCD televize?

Autor: Vratislav Boch

21:50:45 03.09.2011

Dobrý den, Mám tu speciální požadavek od klienta - ve výlohách jeho krámů jsou LCDčka - nějaké obyčejné televize - tedy NE monitory. Televize jsou "živeny" digitálně z počítače. Problém je že televize si zobrazují příchozí signál jak se jim chce vždy však zásadně jinak než jakou mají barevnost např. samolepky na výloze. Televize jsou v tomto směru opravdu záludná zařízení. Velmi záleží v jakém módu jsou puštěny - film, sport, univerzální atd. Rozdíly v barevnosti u jednotlivých modů jsou naprosto diametrální.

A otázka tedy zní - pokud se nastaví televize do nějakého konkrétního režimu - změří se co zobrazuje a naláduje se to do počítače jako ICC profil - bude to fungovat správně v nějakých rozumných měřítcích - tzn. aby bílá nebyla narůžovělá a tak podobně?

Zajímá mne to i osobně protože mám doma k televizi v obyváku připojený PC a občas místo sledování TV surfuju po internetu - taky mne dráždí když šedá je do zelena.

Díky

Citovat příspěvek

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: