Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Photoshop color settings

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Předmět:

Příspěvek:

*AGGRESSIVE* O:-) :-/ :-P *BLUSH* *BYE* :'( *DASH* 8-) *DRINK* :-| *THUMBUP* *SOS* *KISSED* :-* *OK* *SECRET* *STOP*

Pohlaví:

Muž, Žena

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

Re: Photoshop color settings

Autor: izak

13:59:18 06.10.2011

Hlavne z sRGB to aRGB neudelam ani za zlate prase, ano muzu to prevezt, ale proc ?, co tim ziskam ? Kdyz zdroj ty informace nema, tak dosahnu ztraty, nebot si ten zbytek proste vymysli ... kde nic neni, ani smrt nebere.

No a moje zkusenost je takova, ze lide z aRGB stejne neumi delat a pak se divi, ze to maji nacervenale, nebo desaturovane ;-)

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

9:26:48 05.09.2011

No, vždycky u toho skřípu zubama, zubami, …ehm zubamima, ale nakalibrovat se to dá, i když je to ónyx bez mediamanagera.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: M. Prášek

2:07:24 05.09.2011

Děkuji.

Ano máte pravdu, jede to zatím na generických profilech stažených všudemožně a metodou pokus omyl - vyrobení testovacího obrázku (scény s rozdílnými světelnými podmínkami a tony barev a + 0 -100 procent gradientů v základních barvách) a pak ho prohnáním přes všechny mediaprofily které jsem kdekoliv vyštrachjal, a výběr nejlepšího výsledku. A máte pravdu, není to žádná sláva a v některých případech je to dokonce děs a v jiných i děs běs. Jinak, on se dá dnes nakalibrovat i takový dědek jako Onyx ripcenter 5.61 mutoh edition který je vykleštěn tak, že postrádá mediamanager, možnost kalibrace tiskárny a dokonce i možnost barevných korekcí ? zákazníků moc není, tiskne se na 99 procent pro vlastní potřebu.

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

19:16:56 04.09.2011

Zdravím,
nekalibrované CRT má zpravidla gammu značně vyšší, než 2,2 (jenž je v podstatě definována v sRGB) a gamut bývá většinou též o něco menší. To by ale tak moc nevadilo (i když kalibrace monitoru vždy prospěje a bere se to jako základ všeho).
Pokud máte do JPEGu vložený profil, tak to není „podle všeho“, ale prostě buď tam ten sRGB je a nebo je tam jiný. Pokud máte vložený sRGB a Photoshop též jede v sRGB — pak ano, žádný převod se nekoná (on se v podstatě nemusí konat ani v případě, že tam máte něco jiného — je to jen otázka Vaší volby: zachovat × převést).
Pokud nemáte systém vůbec zkalibrovaný, nemá přechod na aRGB takřka žádný smysl, jen se Vám významně zvýší pravděpodobnost, že výsledek (tisk) bude ještě méně předvídatelný, než včil. (RIP Vám zřejmě též jede na „nějakých“ generic kalibracích, takže nejspíš žádná sláva)
Z toho vyplývá i odpověď na další otázku — samozřejmě vše převést do aktuálního pracovního prostoru, tedy sRGB, protože aRGB — dokud to nebudete mít řádně zkalibrováno (byť monitor je stále jen CRT) by nebylo žádným positivním přínosem.
Já osobně bych na Vašem místě vsadil zatím na perceptuální (tím se rozhodně nic nepokazí). To, že je to nastaveno i v RIPu, vůbec nevadí, tam se jedná zase převod jinam, do tiskárny — takže se to rozhodně nepomlátí…
Metoda pokus–omyl je někdy docela finančně, materiálově i časově náročná — opravdu se vyplatí investovat do kalibrací, jejichž návratnost je docela rychlá a spolehlivá (věřte tomu, že to velmi rychle poznají i Vaši zákazníci) a zvýší Vám kvalitu, efektivitu a spolehlivost celého řetězce…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Photoshop color settings

Autor: M. Prášek

18:29:33 03.09.2011

Dobrý den,

Junkul na mě problém jak správně nastavit collor settings pro Photoshop cs3. Momentálně jsem omezen hardwarem CRT nekalibrovaným monitorem, patrně sRGB. Z digitálního fotoaparátu (kompaktu, zrcadlovku nevlastním zatím) mi lezou JPEG s vloženým ICC profilem podle všeho sRGB. Další bod bude výstup na CMYKcm tiskárnu (rip Onyx ripcenter 5.61). Jak to nastavit správně a jaké jsou implikace jednotlivých voleb ? Zejména s návazností na color management policies které mohou být budto OFF, nebo CONVERT , nebo PRESERVE (a to nemluvím o tom, že do hry vstupuje rendering intent když převádím z jednoho profilu na druhý)

Ponechám li pracovní prostor sRGB IEC611966-2.1 , otevřu obrázek v sRGB prostoru, uložím jej jako jpg s vloženým profilem, tím nakrmím RIP u kterého je nastaveno že má respektovat vložené profily tak se asi pravděpodobně na straně photoshopu nic moc nepřevádí.

Neměl bych ale používat větší barevný prostor třeba adobeRGB ? Zejména tehdy když budu upravovat i fotky (jpeg, tiff) z digitálních zrcadlovek ?

A co v případě že dejme toho budu skládat koláž z fotografií v několika různých barevných prostorech (sRGB AdobeRGB) ? Otevřít s volbou PRESERVE a převést do LAB COLOR a práci dělat v lab prostoru ? jenže jak z něj zpět ? (Ano, Convert to profile ale do kterého ? aRGB ? sRGB ? Jaký rendering intend ? Dám li jej třeba perceptuální, je barevný gamut pokroucen do cílového profilu aby to dobže vypadalo, ale co to udělá když i na RIPu bude nastaven perceptuální převod ? Nepobije se to ? )

Nějaké významy si sice domýšlím ale .. ehm ale lepšé je se zeptat. A dobrati se metodou pokus omyl k použitelnám výsledkům mě moc neoslovuje mám rád když vím jak věci fungují. PS: ptám se sice opravdu jako idiot, ale mám v tom hokej a hledám pevnou půdu pod nohama dřív než budu hledat pevnou větev nad krkem.
;)

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: