Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Wide gamut a Photoshop

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Wide gamut a Photoshop

Autor: *

21:33:39 11.10.2011

Vysvetleni FF je jednoduche, umi delat s profily ;-) tedy vezme obraek, precte vlozeny profil a prevede jej perceptulane do sRGB

Otazka je, proc se vsichni hrnou do AdobeRGB, vetsina tomu nerozumi, nikdo z vas nema tiskarnu, ktera to zvladne vytisknout a ve CMYK uz dela malokdo, protoze i blbe reklamni letaky se tisknou CMYK+2 ... a bylo mi vysvetleno ze AdobeRGB je prave kvuli CMYKu, nebot ma navic slozky, ktere u sRGB pri prevodu rady ulitavaji. Vetsina RIPu dela stejne dobre s RGB ... a vetsina lidi ma zrojovy soubor z RGB nikoliv CMYK.

Windows jsou spatny OS, tam kde by to clovek celak nastaveni nema zadny vliv, ale SW k sondam to vyresi za uzivatele a nacpouto do registru, kam to patri.

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

22:12:00 30.08.2011

Ale jde…

Citovat příspěvek

Autor: Michal Tranta

14:58:26 29.08.2011

Resit podle me nejde. V grafickych programech si clovek nastavi Adobe RGB, ale ve Windows to neudela. Zkousel jsem do windows vlozit ICC profil monitoru, srovnalo to myslim barvy, ale jen v Adobe RGB, sRGB proste nezobrazi. Nemam tedy Eizo, ale HP LP2475w.

Citovat příspěvek

21:46:52 20.06.2011

Vážený Irone, umíte číst v historii Poradny? Problém je vyřešen, proč si to sám nepřečtete a chcete řešení, ač tu bylo několikrát vysvětleno?
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Iron

20:55:14 20.06.2011

Monika Mullerová
Povedlo se Ti tu přesycennost systémových barev nějak eliminovat. Po přechodu na Widegamutové monitory
CG 243W mám obdobný problém. Dříve na CG19 tento problém nebyl. Jednotlivé grafické programy které mají vlastní CMS však pracují korektně. Přesycené jsou systémové barvy a rovněž tak na webu v Opeře a také částečně ve FF, který ale Color management má jako doplněk. Bohužel však nepracuje korektně jako např. CS5, či ACDSee 4Pro.
Přišla si na způsob jak to v systému pořešit. Rozčiluje mě skutečnost, že fotografie exportované na web v sRGB jsou při prohlížení přesycené. Mám Windows 7 Ultimate.
Profil monitoru je jasný ( mám colormunki ), profil zařízení na záložce upřesnit také profil monitoru z kalibrace a profil podmínek zobrazení mám profil systému WCS pro podmínky zobrazení icc.

Dík za případné info.

S pozdravem Iron

Citovat příspěvek

Autor: Monika Mullerová

14:11:56 16.06.2011

Moc díky za srozumitelné vysvětlení.

Citovat příspěvek

5:18:15 16.06.2011

Též Vám přeji dobrý den. Váš dotaz není banální. Problém tkví v tom, že pokud nastavíte v systému profil sRGB a přitom Váš monitor má rozhodně širší gamut, tak celý systém (včetně Photoshopu) balamutíte a vlastně mu říkáte: „neboj, mám jen sRGB monitor“. Takže photoshop (dále APS) si myslí, že má k disposici sRGB monitor a barvy se ještě pokusí nasílit a výsledek už na Vašem WideGamut monitoru znáte.
Zvláštní je, že v tomto případě FF nějakým záhadným dílem náhady vypadá, že zobrazuje barvy správně. Vysvětlení mne v této chvíli nenapadá. :–)
Řešení: buďte ke svému počítači upřímná a o monitoru mu řekněte vše. Jinými slovy zapněte v systému profil monitoru (pokud nemáte přesnější po vlastní kalibraci). V APS si ponechte klidně jako pracovní sRGB, pokud Vám nadále vyhovuje, v tom problém není.
Ano, řešením je též přepnout si monitor do sRGB režimu, ale byla by to škoda jej takto „ořezávat“…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Wide gamut a Photoshop

Autor: Monika Mullerová

2:39:06 16.06.2011

Dobrý den, omlouvám se za banalitu mého dotazu, ale jednoduchého shrnutí jsem se bohužel nikde nedohledala a roste u mne zmatek :-) Mám monitor Eizo CG223W a řeším nejspíš klasické dilema s wide-gamut monitorem - barvy (červená a zelená) jsou nepříjemně syté. Na internetu jsem se ovšem dočetla, že toho je problém "pouze" softwareu, který nezvládá správu barev, jako jsou například různé prohlížeče, jenže u mne tento problém má i Photoshop CS5 - jediné místo, kde jsou barvy tlumené a reálné je Firefox. Jak s tím nejsnáze zatočit? Mám si ve Windows nastavit ve Správě barev přímo Eizo profil a pracovat v něm i ve Photoshopu namísto sRgb už navždy? Nebo mám zůstat u sRgb a problém je někde v nastavení Photoshopu, když oproti Firefoxu nezobrazuje ani on správně? Nebo si snad jen přímo na Eizu přepnout natvrdo na mód sRgb zobrazení? Ještě jednou se omlouvám za zmatečnou otázku a budu moc vděčná za jakékoliv rozhřešení :-) Hezký den a díky

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: