Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

efi fiery color server a profilace

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: efi fiery color server a profilace

Autor: Navratil

18:56:21 17.11.2011

já měl u Minolty rekord přes 16 dE (matematické). Nakonec jsem to dělal tak, že jsem políčka několikrát nechal náhodně rozhodit po archu…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Michal R

10:26:29 17.11.2011

Dakujem za odpoved. Najviac mi pomohla narazka na nestabilitu Minoltovych masin. Vytlacil som si svetlo sivu plochu na celu A3. Po zhliadnuti fialovosivozlteho prechodu namiesto jednofarebnej plochy mi doslo, ze problem mozno nebude tam, kde som hladal.
Vytlacil som si viacero kalibracnych tercov rozne umiestnenych a pootacanych na strankach a nasledne som z ich priemeru vyrobil vystupny profil. Výsledok je v ramci moznosti nad očakávania.
Len pre zaujimavost: max. odchylku medzi 4 zmeranymi (po sebe tlacenymi) tercami som mal delta e cez 11.
Dufam, ze suchy zimny vzduch moc nerozhodi farebnost nasej novej krasavice.

Michal

Citovat příspěvek

Autor: nirupakah.grafika

1:48:56 17.11.2011

taky by mě zajímalo, kdy se to konečně naučí... vzdychat už ani
nezačínám, protože bych taky nemusel přestat...
k té profilaci: pan Navrátil to popsal dostatečně, jen to mírně
zkonkrétním - jako CMYK source se při tisku terčů nastaví "None" nebo
"Bypass color conversion" (s "Direct CMYK" se potkáte třeba v RIPu xerox
FreeFlow... tady si zase já říkám, kdy konečně v xeroxu dostanou
rozum...), při tomto nastavení se uplatní změřené korekční křivky
(kalibrační). Pokud se nastaví "Color Wise Off", tak se ty křivky
neuplatní. a tu kalibraci dělat nemusíte, nicméně pokud ji neuděláte,
tak nemá ani moc smysl začínat s profilací, pokud vám jde i o možnost
opakovatelnosti barevného vzhledu zakázek...
jinak efi sice udělalo nový command workstaion, který má moderní podobu,
když ale otevřete modul Calibrator, vracíte se do starých časů vzhledem
i nabídkou funkcí - tady se vůbec nic nezměnilo. bohužel.

Dne 16.11.2011 7:06, Navratil napsal(a):
>
>
> hm, ColorWise od Efi. Vždy si u toho povzdechnu něco v tom smyslu, kdy soudruzi v EFI se to konečně naučí dělat pořádně, když už jsme v tom 21. století. :–)
> V CW to funguje tak, že Kalibraci (denzity) udělat musíte. Jenže v tomhle kroku CW stáhne koncové denzity (a nebo je ponechá) v závislosti na tom, jak má přednastaveno. A nemůžete to tuším změnit. Dá se to ale obejít, když se nad tím zamyslíte (napovím: pohrajte si s typem papíru)…
> Kalibrace je ale důležitá, protože tím korigujete tiskárnu (a že na Minoltě je co korigovat den co den i v jeho průběhu!!!).
> Pak musíte vytisknout kalibrační terče na prifil, ale musíte vypnout CMS. Opět mám pocit, že se to vypínalo tak, že se nastavil u vstupního profilu „Direct CMYK“ či něco takového. Nemám to před sebou, takže lovím z paměti… Vytisknete terče a zkontrolujete si, zda-li primární barvy v něm jsou čisté (a že černá K není skládaná). Pak uděláte profil, naimportujete do CW jako OUTPUT, zapnete (při zvolené kalibraci na daný typ papíru, nepoplést to!) a mělo by to fungovat. Tedy v závislosti na zoufalé stabilitě stroje…
> S pozdravem
> Viktor N.

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

7:06:31 16.11.2011

hm, ColorWise od Efi. Vždy si u toho povzdechnu něco v tom smyslu, kdy soudruzi v EFI se to konečně naučí dělat pořádně, když už jsme v tom 21. století. :–)
V CW to funguje tak, že Kalibraci (denzity) udělat musíte. Jenže v tomhle kroku CW stáhne koncové denzity (a nebo je ponechá) v závislosti na tom, jak má přednastaveno. A nemůžete to tuším změnit. Dá se to ale obejít, když se nad tím zamyslíte (napovím: pohrajte si s typem papíru)…
Kalibrace je ale důležitá, protože tím korigujete tiskárnu (a že na Minoltě je co korigovat den co den i v jeho průběhu!!!).
Pak musíte vytisknout kalibrační terče na prifil, ale musíte vypnout CMS. Opět mám pocit, že se to vypínalo tak, že se nastavil u vstupního profilu „Direct CMYK“ či něco takového. Nemám to před sebou, takže lovím z paměti… Vytisknete terče a zkontrolujete si, zda-li primární barvy v něm jsou čisté (a že černá K není skládaná). Pak uděláte profil, naimportujete do CW jako OUTPUT, zapnete (při zvolené kalibraci na daný typ papíru, nepoplést to!) a mělo by to fungovat. Tedy v závislosti na zoufalé stabilitě stroje…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Michal R

0:08:59 16.11.2011

Dobry den pan Navratil.
Tiez zapasim s tlacou kalibracnych tercov cez Fiery 412 na Bizhube. Nieje mi celkom jasny vztah vystupneho profilu a kalibracie.
Predpokladam, ze pri kalibracii (cez ColorWise) namerane aktualne denzity odstupnovanych CMYK policok upravia maximalne denzity a gradaciu kanalov do podoby, aku predpoklada vystupny profil. Ak je to tak, potom aj pri vypnutom vstupnom CMYK profile by sa prejavil vplyv aktualne zvoleneho vystupneho profilu.
Vystupne profily si so sebou okrem ineho nesu aj maximalne denzity jednotlivych kanalov. Tie by mohli (pokial su nizsie ako aktualne dosiahnutelne tlaciarnov) obmedzit nános toneru.
Pokial zvolim ColorWise off, tak sa podla mna vypnu aj linearizacne krivky ziskane pri kalibracii.
Ak su moje uvahy spravne, tak by pri tlaci kalibracnych tercov nemal byt zvoleny ziadny vystupny profil a ani vypnuty ColorWise.
Zaujimal by ma Vas nazor a ak su nahodou moje uvahy spravne, tak aj rada ako spravne tlacit kalibracne terciky.

Dakujem. Michal

Citovat příspěvek

3:19:38 15.03.2010

Vaše úvahy jsou zcela správné. Nicméně pokud je zapnutý jen výstupní profil a vstupní profil není definován, je tím vypnutý CMS a tedy žádná konverze barev se nekoná. Ta by se neměla konat dokonce ani v případě, kdy by byl vstupní a výstupní profil zcela identický. Tento fígl se používá v tom případě, kdy není možné ani do vstupního profilu zadat „none“.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

efi fiery color server a profilace

Autor: nirupakah.grafika

23:06:27 14.03.2010

dobrý den, prosil bych o pomoc s vyjasněním některých nastavení barevného serveru EFI Fiery (je zařazený před xerox docucolor 250).
samotné nastavení při tisku není nijak problematické, pokud bych ale chtěl vytvářet barevné profily pro různé tiskové podmínky, nezdá se mi jedna věc; vezmu to ale od začátku:
pro měření výtisků mám k dispozici x-rite i1 pro. otevřu si tedy software i1match a chystám se vytisknout terče pro měření; mám za to, že v tuto chvíli bych měl jakoukoli správu barev v ovladači/na serveru vypnout (předpokládám, že samotný i1match barvy nijak nespravuje) - chci přece zjistit, jak stroj interpretuje čísla ("barvy"), která mu posílám, a jeho chování pak zaznamenat právě v profilu, který vytvořím. tady je právě ale to, s čím si nevím rady: v natsavení ovladače/serveru v části "expert color" je jako poslední článek řetězu nastavení "výstupní profil" ("output profile"), a [bold] nějaký tu vždycky musí být vybraný [/bold](jsou tu možnosti "use media defined profile", "use server's default" a pak možnost vybrat ze seznamu přímo nějaký konkrétní "output profile"). to se mi ale nezdá, vždyť já právě vytvářím nový profil a ten by snad něměl být založený na jiném profilu. tohle přece není nastavení na téže úrovni a téhož typu, jako je třeba nastavení typu papíru u inkoustovek, které provádím i při profilaci, protože má vliv na dávkování inkoustu, tvorbu "tiskových bodů" aj.
hned na začátku řetězu nastavení, která ovlivňují vstupní data, je volba CMYK simulace; nastavím na "none" (případně na "color wise off"), otázkou je, jestli toto nastvení nějak potlačí i účinek posledního článku řetězce, tj. výstupního profilu.
díky za vaše rady.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: