Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Převod profilu U.S. Web Coated (SWOP) v2 do FOGRA27

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Převod profilu U.S. Web Coated (SWOP) v2 do FOGRA27

Autor: Jirka Š.

19:09:43 23.11.2009

Moc děkuji za odpověď. Co se týče posledního dotazu, zmátl mě fakt, že mám v Acrobatu nastaven CMYK working space rovněž na Coated FOGRA27, počítal jsem s tím, že ho aplikace v druhém případě (předvolba [Press Quality]) při vykreslování použije. Skutečně barvy sedí až při Output Preview.

Citovat příspěvek

Re: Převod profilu U.S. Web Coated (SWOP) v2 do FOGRA27

Autor: Navratil

10:47:23 21.11.2009

i já Vám přeji dobrý večer, den a tak dále. Omlouvám se za zpoždění odpovědi, ale byl jsem delší dobu služebně pryč.
Takže ta změna barev také záleží i na metodě převodu. Pokud máte nastavenu metodu Perceptuální, změna (vzhledem k jistým kompromisům) může být patrná. Pokud máte nastavenou metodu Relativní kolorimetrickou (případně se zapnutou kompenzaci černého bodu pro zmírnění „nekompromisního převodu“), měl by být rozdíl již méně patrný. Nicméně rozdíl bude vždy (i když minimální) s ohledem na princip, kdy se něco převádí.
To, že v AI nevidíte podstatný rozdíl — není až tak směrodatné. AI používa DRAFT režim barevného převodu i k náhledu (kvůli minimalizaci zpoždění vygenerování aktualizovaného náhledu a pod.). Zkuste si ten stejný dokument otevřít v APS (photoshop), přiřaďte mu SWOP a pak zkuste pod zapnutým náhledem přiřadit Vámi používanou Fogru. Pak to vraťte zpět na SWOP a převeďte to na tu Fogru Relativní kolorimetrickou (s kompenzací ČB). Nebude nyní rozdíl menší?
Jinak tyhle převody u vektorové grafiky a spol. jsou poměrně „nebezpečné“. A to z toho důvodu, že záměr byl například mít 100% žlutou a po převodu ji již nemáte čistě žlutou, najednou Vám tam vyskočí i azurová (v případě perceptuální metody pak ještě výrazněji, spolu s magentou…). Takže zde bych doporučoval postupovat velmi obezřetně s ohledem na tyto skutečnosti, případně (v případě velkého rozdílu SWOP versus Fogra a spol.) dokument rozdělit na vektorovou část (bez převodu) a rastrovou část (s převodem), ale pozor pak na loga obsažená v obou částech a podobně!
Co se týče posledního dotazu — ano, to je v pořádku. Zatímco u prvního dokumentu PDF prohlížeč (či jiný interpreter) přiřadí svůj přednastavený profil, u druhého dokumentu použije jeho vložený profil. V tom je ten rozdíl. pokud byste sjednotil přednastavený profil v prohlížeči s profilem, který je pak ve druhé verzi dokumentu, neměl byste pak zaznamenat naprosto žádný rozdíl…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Převod profilu U.S. Web Coated (SWOP) v2 do FOGRA27

Autor: Jirka S.

22:40:03 18.11.2009

Pěkný večer, předem prosím omluvte mé případné nedostatky co se týče okolností následujícího dotazu, tiskovinám, resp. prepressu se věnuji spíše okrajově.

V Illustratoru CS3 mám nastaven CMYK working space profil na Coated FOGRA27, zajímalo by mě následující: Otevřu-li *.ai soubor s vloženým profilem U.S. Web Coated (SWOP) v2, jelikož se pracovní profil a vložený profil v souboru neshodují, aplikace se mě správně dotáže, zda-li chci profil vypustit, použít jako pracovní vložený či převést barvy dokumentu do profilu pracovního implicitně nastaveného v aplikaci (v tomto případě FOGRA27).

Pokud zvolím tento převod "při otevření", barvy se na první pohled "znatelněji změní", podotýkám, že dokument obsahuje 2 Pantone barvy (655C a 7413C) ze kterých je gradient 100 % - 0%, u CMYK barev takovou změnu nezaznamenávám. Když zvolím použití vloženého profilu (U.S. Web Coated (SWOP) v2) a následně v položce "Edit" -> "Assign profile" přiřadím můj kýžený barevný profil (FOGRA 27), barvy se nijak znatelně nezmění a dokument se tváří jako se správným profilem. Jaký postup je tedy, prosím, správný, když obě metody končí s rozdílným výsledkem?

Mohu-li se dotázat na další záležitost dost možná související s předchozím. Pokud ukládám PDF dokument s přednastaveným standardem PDF/X-1a 2001 jsou barvy (opět gradient Pantone 655C) na první pohled trochu jiné, než např. při předvolbě [Press Quality], která narozdíl od předchozího standardu PDF/X v nastavení výstupu neobsahuje Output Intent Profile, jinými slovy, při uložení pdf se standardem PDF/X je výsledek Pantone přechodů nestejný viz http://ftp.swah.net/press_quality.pdf a http://ftp.swah.net/pdf_x.pdf , což je správné chování?

Děkuji za případné odpovědi,
Jirka

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: