Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Jak nejlépe obecně připravit Corel Colour Management pro tisk a jak pak nejlépe exportovat?

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Jak nejlépe obecně připravit Corel Colour Management pro tisk a jak pak nejlépe exportovat?

Autor: simlik

17:56:14 12.11.2009

Tento, co tam mám je jakýsi profil, ketrý vyšel z kalibrace, kterou jsme s epokusil udělal s nástroji ve Win...
A nejvíce se zobrazením barev blíží k výslednému PDF připravenému pro tisk...

Citovat příspěvek

Re: Jak nejlépe obecně připravit Corel Colour Management pro tisk a jak pak nejlépe exportovat?

17:53:30 12.11.2009

takže doporučujete jeste vypnout spodni sipku a u monitoru ponechat Standartni profil nebo ktery? Jak rikate kalibrace by asi byla nej to je to posledni s cim trochu bojuji - mezi temi profily monitoru jsou celkem vyrazne rozdily v zobrazeni...
Ktery tedy doporucujete?

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

17:48:48 12.11.2009

No, až na ten profil monitoru (jak jsem již napsal — jeho kalibraci bych Vám maximálně doporučoval) neshledávám na Vašem nastavení nic závadného. Snad až na malou drobnost — v této chvíli mi připadá ta poslední nejdelší šipka dole jako již zbytečná (protože stejně nepoužíváte nátiskovou kompozitní tiskárnu), ale nejspíš to nemá na nic podstatného vliv.
S pozdravem
Viktor N.

PS: u některých verzích corelu jsem akorát zaznamenal určité problémy se stabilitou otevírání některých starších souborů poté, co byl automatický CMS zapnutý i pro import/export zde v preferencích (dá se jinak zapnout i dodatečně pro daný importovaný/exportovaný objekt) — vlevo nahoře. Možná už to ale v X4 opravili…

Citovat příspěvek

13:26:56 12.11.2009

Děkuji moc za rady a postřehy.
Po opravdu rozsáhlé pomoci pana Bocha (za což mu veřejně děkuji!) jsem se dopracoval výsledku a také k nastavení, které se zdá být ideální.
Přikládám tedy nastavení Správy barev, k¨teré se nejlépe osvědčilo a i ve srovnání s Adobe programy se barvy zobrazují téměř stejně.

Připomínky k nastavení těch profilů samozřejmě vítám...

[img]http://www.nahrejto.cz/files/1a31cy3fczxy8gd0odkb.jpg [/img]

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

11:16:01 12.11.2009

Zdravím, u Corelu (ale u illustrátoru to také není o moc lepší) funguje správa barev jen částečně.
ad 1: pokud posíláte data do tisku, používejte výhradně CMYK. Samozřejmě, pokud máte správu barev (dále jen CMS) vypnutou, jsou do EPS uloženy všechny objekty ve CMYKu a RGB tak, jak jsou. Proto je lepší to mít již od počátku pod kontrolou a používat finální barvový prostor, tedy CMYK. Pokud data vyexportujete v RGB, při sazbě se stejně převedou nějak do CMYKu. Jde o to, že jak „nějak“?
ad 2: ano, rozdíl je. Soudím ale, že nemáte zkalibrovaný monitor a tedy rozdíly v zobrazení mohou být skutečně markantní. Doporučoval bych tedy nechat si zkalibrovat monitor. Tím se Vám značně vylepší zobrazeníé barev. Dále — je nějaký důvod používat zrovna basICColor profil? Nicméně pokud Vám nevadí, že cpe všude černou, na můj vkus až příliš…
ad 3: ano, rozhodně vyrastrovat. Průhlednost sama o sobě je záležitost velice problémová. Proto to nechte vyrastrovat při převodu do PDF. Na tisku to nepoznáte a je to rozhodně lepší, než kdyby nastal jakýkoliv problém (ten byste poznal pak hned)…
ad 4: to je trochu zbytečné. A degradující. Osvitovka rastruje vektory a pod. na rozlišení například 2400 DPI. Při 300 DPI byste měl například písmo dost kostrbaté. Tohle bych na Vašem místě rozhodně nedělal…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Vratislav Boch

19:38:07 10.11.2009

Omlouvám se Pane Navrátile - nevšiml jsem si že jsem omylem klepl na moderované vlákno - jsou vedle sebe. Tak můj příspěvek smažte - jistě dokážete odpovědět mnohem profesionálněji.

Citovat příspěvek

16:41:19 10.11.2009

Velice děkuji za odpověď,
že bych nevěděl vůbec nic to zas ne, ale je to opravdu věda. Po několika hodinách zkoušení se mi celekm osvědčilo nastavení viz screen, ale samozrejme si moc vazim podeleni se o vaše zkušenosti a vyzkousim ho..
ty efekty jedině vyrastrovat a písma taky raději nedávám.

[img]http://www.nahrejto.cz/files/wplrmiiazd1wocdsfe4e.jpg [/img]

nepostačil by místo Distilleru Ilustrator?Popravdě moc nevím k čemu se Distailler používá a Illustrator mám když potřebuji kompatibilní EPS ...

Díky předem

Citovat příspěvek

Autor: Vratislav Boch

16:30:09 10.11.2009

No je to dost složité a podle toho co píšete tak se zdá že o správě barev nevíte zhola nic.

1) hodláte li něco tisknout někde jinde než na své tiskárně vždy používejte pouze a jedině u všech objektů shodný barevný model - ideálně CMYK. RGB používejte jen pokud více přesně co děláte a mátek k tomu nějaký zvláště dobrý důvod.

2) správu barev nastavte takto:
Tools
Colormanagement
Optimizet for profesional output
Color mode used for efect: CMYK

NIC VÍC

(profily u jednotlivých zařízení (tiskárna, scanner, monitor.... atd) nastavujte jen v případě že opět zcela přesně víte co děláte. Stejně pokud někam něco pošlete z 99% vám je vyhodí a nebo v 1% použijí zcela nevhodným způsobem)

3) export z Corela - Nevím jak to je v X14ce ale ve všech verzích předchozích vždy znamenalo že když použijete standardní export do PDF co je v Corelu tak absolutně ztrácíte kontrolu nad výsledným dokumentem - hlavně pokud jde o barevnost. Osvědčilo se mi použít PS ovladač osvitky a dokumenty tisknout do souboru a pak prohnat Distilerem. Nikdy mi takto nevznikla žádná nepředvídatelná událost a to to dělám už víc jak 10let. Osobně PDF z Corela nevěřím - z Distilera ano.

4) stíny a podobné věci - vždy převést na bitmapu při rozlišení 300dpi - jinak to za Vás udělá při exportu Corel sám a opět to nebudete mít pod kontrolou. Doporučuji sloučit všechny obrázky na stránce vč. stínů do jedné bitmapy o stejném rozlišení, dát ji do pozadí a nad tím nechat vektory (v křivkách - ať si kdo chce co chce říká - nikdy neposílat nikam dokumenty s fonty pokud chcete mít pod kontrolou co se dále bude dít) - "obzvláště oblíbené" jsou v tomto směru PDF výstupy z Indesignu u pracovníků osvitu a ripu - ti by mohli vyprávět co dokáží tyto programy vygenerovat když to necháte zcela v jejich režii.

Citovat příspěvek

Jak nejlépe obecně připravit Corel Colour Management pro tisk a jak pak nejlépe exportovat?

15:33:06 10.11.2009

Dobrý den,
jsme rád, že i když uživatelů Corelu je mezi grafiky spíše menšina tak je zde toto forum a lidé si pomáhají.
Měl bych několik dotazů týkajících se vašich zkušeností a obecně práce s Corelem. Věřím, že by byly užitečné nejen pro mě.
Používám Corel (X3, nyní X4) již druhým rokem, poměrně intenzivně, ale ne profesionálně, takže nemám moc zkušenosti s exportem pro tiskárnu atd. nicméně jsme se o tyto věci začal zajímat a rád bych to tady probral se zkušenými grafiky...

1. jaký nastavit abervný profil a ajkou barevnou paletu využívat, abych se vyvaroval problémům v tisku a exportu?? Používám nyní RGB a správu barev mám vypnutou, ael všiml jsme si, že pokud něco vyexportuji např. do eps a poté otevřu v illustratoru tak se stává, že mi nahlásí, že vektor využívá oba barevné profily RGB i CMYK a převede vše do jednoho z nich čímž se někdy poměrně značně změní celková barevnost...Zkoušel jsme různá nastavení exportu, ale toto se mi více méně vyřešit nepodařilo. Stejný problém je při exportu do pdf.

2.Jakým způsobem tedy exportovat nebo připravit grafiku, aby s ní neměla problém žádná tiskárna? Je mi jasné, že druhů tisku je asi hodně, ale předejdu tedy použitím CMYK palety následné změně barev? Je opravdu CMYK tak rozdílný, že po převodu vektoru v RGB je vše o tolik odstínů tmavší jak to bývá u mě?

3. efekty typu průhlednost a stín...jak nejlépe exportovat? převést na rastr ve vysokém rozlišení?nebude to pak na tisku poznat?

4. není tedy lepší, pokud už je má grafika pro tisk finální vyexportovat ji tedy celou třeba do PNG ve vysokém rozlišení nebo případná 1:1 a poslat do tiskárny na tisk? Nebo tím něco ztratím i když PNG používá bezztrátovou kompresi? Ovšem opět je nasnadě otázka - pokud vyexportuji rastr v RGB a tiskárna tisken CMYK jak se bude chovat neboli nepřevede si ty barvy opět sama na tmavší CMYK ??

Díky mnohokrát předem všem za zkušenosti !!

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: