Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

barevny prostor u opravenych a neopravenych fotek

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: barevny prostor u opravenych a neopravenych fotek

Autor: fronfi

14:10:59 04.11.2009

jen bych rád dodal, že se nabízí 2 varianty.

-převést do profilu
-přiřadit profil

přičemž každá z voleb dělá ve výsledku odlišné věci.. (jedna z voleb mění vzhled, druhá přepočítává jak barvy ve vzorníku, tak i rastry, ale zachová vzhled) - v této věci děkuji za případné vyvedení z omylu.

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

21:00:27 23.10.2009

No, ona je tato část poněkud nedotažená, protože defaultově byste měl mít zaškrtnuto v importním/vkládacím okně „zobrazit volby importu“ a pak se ID ptá vždycky, respektive zobrazí dialog, kde se dá zkontrolovat, případně nastavit přiřazený profil. Bez ohledu na to, jestli máte v předvolbě zapnutý dotaz či nikoliv. ID se skutečně na barvu moc nevyptává, i když podle předvoleb by měl.
To, že ID u fotky přímo z foťáku nerozezná vložený profil, je docela možné. Zkoušel jsem to u sebe a narazil jsem na stejné chování. Photoshop foťákem vložený profil rozezná, ID nikoliv. Jakmile fotku ve photoshopu přeuložím a mám-li v ID zapnutou volbu „zachovat vložený profil“, již v importním dialogu „volby importu“ přizná barvu. Vzhledem k tomu, že ID je založen na engině Illustrátoru, nabízí se otázka, jak je tomu u tohoto údajného „krále vektorové grafiky“. Illustrátor v tomto ignorování vložených profilů jde ještě dál a i když máte vložený sRGB profil ve photoshopu, AI vesele a natvrdo přiřadí pracovní aRGB… Ano, je to tak — pod svícnem tma tmoucí…
Takže jak už jsem psal na začátku, Vaše obavy jsou liché a skutečně chyba není na Vaší straně.
Naštěstí problém můžete vyřešit dodatečným přiřazením profilu u jednotlivých naimportovaných fotek, případně u více kusů pak hromadným příkazem „přiřadit profily“ za předpokladu, že v dokumentu nemáte namíchané aRGB fotky a další.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: mazac

11:27:46 23.10.2009

Jenze u tech fotek obou je sRGB, i u te prvni "surove" primo z fotaku
mam takovy pocit jakoby Indesign profil prirazeny fotoaparatem ignoroval - dalsi otazkou je proc se nepta kdyz tam vkladam jiny barevny prostor nez pracovni co tim ma udelat ( samozrejme ve volbe zaskrknuto je ze se ma ptat pri nesouladu )
kdybych tam profil nemel tak bych to chapal u PS to jede jak ma

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

11:00:36 23.10.2009

Nic si z toho nedělejte. Chybička je úplně někde jinde. :)
Pokud otevřete (naimportujete) dokument, jenž nemá vložený profil (sRGB v tomto případě) a v aplikaci máte nastaven jiný barevný prostor (AdobeRGB v tomto případě), pak aplikace automaticky provede přiřazení aktuálního barevného prostoru. To znamená dokumentu původně sRGB přiřadí aRGB. Nicméně v režimu „bez správy barev“, byť jen lokálně u daného obrázku, je toto přiřazení (nikoliv převedení) jen dočasné, tzn. že pokud pracovní prostor dodatečně změníte, provede se změna i tohoto dočasného přiřazení. Z tohoto pohledu je Vámi popisovaný jev logický, nicméně může být matoucí…
InDesign umožňuje i dodatečné lokální přiřazení profilu obrázku původně bez profilu, takže se to během importu, či dodatečně, dá napravit.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

barevny prostor u opravenych a neopravenych fotek

Autor: Mazac

10:42:43 23.10.2009

Přeji pěkný den pane Navrátil,
zdravím při pátku. Dnes jsem si myslel, že jsem totální blbec a možná my to potvrdíte. Doposud jsem zpracovával fotky, které vždy prošly nějakým softem až dnes ....

První problém : do Indesignu jak CS3 tak CS4 ve kterém je ve správě barev zaškrknuto, že se má ptát na barevný profil v případě nesouladu profilů když naimportuji obrázek s rozdílným profilem - In design na rozdíl od photoshopu se nezeptá.

Druhy problém : mám "surovou" fotku co neprošla žádným softem s sRGB tutéž fotku otevřu v photoshopu s sRGB barevným prostorem, nic s ní neudělám jen uložím pod jiným jménem. Naimportuji do Indesignu ( i cs4 i cs3 ) s nastavením pracovní prostor Adobe, ale zachovat vložené prostory,zeptat se při změně, ( neptá se )
vložím obě fotky ( jsou v sRGB ) jedna se naimportuje barevně správně, druhá ( ta surová ) je barevně špatně - barevnost odpovídá převodu do Adobe.

Kde je chyba ?

Díky předem

František Mazáč
RAYFILM
ps
Samozřejmě že když dám barevný prostor sRGB tak to zafunguje správně, ale musím před tím zavřít soubor a začít znovu, změna nastavení barevného prostoru se mi v Indesignu projev¨í až v novém filé, že by soudruzi v Adobe udělali někde chybu ?

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: