Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Kalibrace tiskárny (v Praze) nebo vlastní spektrofotometr ?

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Kalibrace tiskárny (v Praze) nebo vlastní spektrofotometr ?

Autor: Navratil

9:53:14 14.11.2009

Nezbývá, než popřát: hodně štěstí!
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: bk

13:11:48 13.11.2009

Děkuji Vám za odpověď (trochu opožděně, já vím) - v mezičase jsme se snažil sehnat někoho na kalibraci, ale nějak to nebylo ono (nabídky typu kalibrace na dálku apod., bez informací o používaném zařízení atd.)- Tak jsem to vzdal a zřejmě si uvedený balík i1X pořídím sám. Přiznám se, že jsem vůbec netušil, že je nechat si nakalibrovat tiskárnu je takový problém...

S pozdravem,

bk

Citovat příspěvek

10:59:52 05.10.2009

i1X už obsahuje SW pro tvorbu profilů (monitor, tiskárna…). Sice Vás to vyjde na 1200 USD, ale připočítejte i clo, dopravu a navíc v případě poruchy Vás vyzvou, abyste to reklamoval u prodejce (protože i místní zastoupení žije z prodeje zde u nás). Ale může to být i výhodné, protože u nás je to skutečně s vysokohorskou přirážkou (v podstatě USD = EUR 1:1 + přirážka).
Kalibrace jako službu provádím i já, ale zde to rozhodně nenabízím. Jinak spoustu dalších si vygooglujete, popřípadě se pozeptejte kolegů na reference…
Jinak pozor na nabídky typu „zaslání profilu“, jako kalibrace na dálku. Pokud tohle někdo nabízí, je zapotřebí být ve střehu…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

10:37:26 05.10.2009

Děkuji Vám za odpoveď.

Mně šlo o to, že mám možnost pořídit si novou sadu i1Xtreme z USA v ceně cca 20 tis. Kč (bez DPH, jsem plátce) - v USA mimochodem zcela běžná cena.

Jde mi o to, zda-li mi tento set poskytne požadovanou službu, popř. zda-li k němu potřebuji ještě SW Profilemaker (pro vytvoření icc profilu) - to mi stále nění jasné.

Bohužel neznám nikoho, kdo kalibrace provádí a ani nikoho, kdo by v tomto směru mohl poskytnout spolehlivé reference.

Pokud byste mi mohl poradit s výše uvedenými dvěma body, byl bych velice rád :).

Děkuji Vám.

S pozdravem, BK

Citovat příspěvek

22:35:33 04.10.2009

I já Vám přeji dobrý den (respektive večer),
už jsem to tu psal několikrát, takže to jen zkopíruji, případně lehce zaktualizuji:
[ital]
Vlastní sonda
1) zaplatíte za řešení ± nějakých 14–45tis.
2) kdykoliv si to překalibrujete tak, jak potřebujete, budete zcela nezávislý.
3) je to ale stále řešení typu „dostatečně dobrá kvalita“, ačkoliv u té vyšší cenové hranice je poskytnutá kvalita velmi uspokojivá i pro náročnější amatéry, či poloprofesionály. Funguje to sice pěkně, ale vždy budete mít (často velmi oprávněný) pocit, že by to šlo ještě lépe. Přece jen 2×50 polí, případně 288 polí může být skutečně nedostatečné pro maximální kvalitu, avšak pro domácího uživatele to může být naopak více než dost… (za příplatek, respektive u té vyšší cenové hranice — měříte až 918 polí, což už je většinou postačující).
4) tento typ řešení nevyžaduje žádné znalosti. Prostě jen vytisknete target, změříte podle pokynů „průvodce“, stisknete párkrát tlačítko „next“ a nakonec hotový profil uložíte. Brnkačka i pro naprostého amatéra. Nicméně pro vysoce profesionální použití již budete zjišťovat určité nedostatky, které lepšímu amatérovi ještě unikají, respektive je ochoten drobné nedostatky akceptovat…

Objednat si kalibraci jako službu
1) musíte se spolehnout na hodnověrnost toho, na koho se obrátíte. Zažil jsem i všelicos, včetně přejmenovaného sRGB profilu z „sRGB Color Space Profile.icm“ na „kalibrace2001.icc“ za výhodných 5 tis. Pokud dotyčného (či firmu) neznáte, zjistěte si reference a plaťte až po předání kalibrací jen tehdy, když sám vidíte výsledek. Nachystejte si vždy ty nejprůserovější fotky pro otestování… Až zaplatíte a dotyčný odejde, je pozdě na jakékoliv změny (něco málo se dá změnit na dálku, ale lepší je to dělat přímo na místě).
2) zaplatite sice za službu, na kterou jste vázaný, ale na druhou stranu dostanete kvalitu, na kterou běžnými prostředky nedosáhnete (pokud si ovšem nezavoláte někoho, kdo to přejede spectrocammem či ájvanem a pak to nechá propočítat freeware SW, což je kvalitativně ± na úrovni řešení s vlastní sondou, ne-li hůř). Na druhou stranu špičkové vybavení stojí notně přes hranici 100tis (někdy až několik set tisíc) a dá se oprávněně očekávat, že lepší výsledek už být ani nemůže…
3) Co se týče stability a požadavku zopakování — záleží jak často měníte typy médií, jak hlavy drží své parametry (to byste musel natisknout hodně pár tisíc čtverečních metrů, než byste mohl poznat změnu — ale to už by se Vám ta tiskárna asi tak 3× mezitím rozsypala, protože na tyhle výkony jsou již jiná řešení) — na tom pak záleží jak často tuto službu vyžádáte opět. Pokud není žádná podstatná změna (například změna tiskárny, typu inkoustu či papíru), stačí to zkalibrovat jednou, ale pořádně a pak na tento proces zapomenout, monitor například typu CG stačí pak už jen příležitostně, dejme tomu 1× za rok, či dva…
[/ital]
Stačí Vám takto? i1Xtreme ale stojí (podle mně dostupných informací) nějakých 45tis (vč. DPH), takže nevím, jak byste se dostal na cenu 20tis, ledaže byste šel do rizika bazarového nákupu…
Cenu kolem 27tis má i1Basic, ale ten je jen pro monitory, na tiskárny se už musí dokoupit licence.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Kalibrace tiskárny (v Praze) nebo vlastní spektrofotometr ?

11:32:29 02.10.2009

Dobrý den,

rád bych se zeptal na následující:

1. Kalibrace tiskárny Canon Pixma 9500 v Praze - máte nějaké doporučení nebo kontakt na firmu, která provádí kvalitní kalibraci ? Já jsem shánel přes internet nějaký funkční kontakt, ale de facto bez výsledku.

2. Nevyplatí se mi pro kalibraci pořízení vlastního spektrofotometru (např. sady X-rite i1xtreme v ceně cca 20 tis. Kč) a mám vystaráno (zejména, pokud chci do budoucna pořídit větší tiskárnu, např. epson 4880). Pokud si pořídím i1xtreme, potřebuji k němu SW Profilemaker (chápu to tak, že pomocí SW v sadě i1xtreme nevytvořím icc profil (?), přičemž icc profil potřebuji především v PS a v C1). Potřbuji ke kalibrace pak ještě nějaké příslušenství (neplánuji, že bych se komerčním vytvářením icc profilů zabýval).

Ještě doplním, že vše potřebuji za účelem profesionálního zpracování fotografií.

Děkuji za informace.

bk

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: