Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Sprava barev v Photoshopu - dotaz zacatecnika

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Sprava barev v Photoshopu - dotaz zacatecnika

Autor: Janusz

2:19:52 15.09.2009

Dostávám často stejné dotazy a myslím ze problém „color managementu“ je natolik mnohavrstvý, ze nejbezpečnější je následující postup pro barevný prostor RGB.
1.zkalibrovat monitor. Profil monitoru použijeme v systému např. Windows. Adobe Gamma je docela mizerný způsob. Mnohem lépe je použit kalibrační sondu, která také pak do systémy nainstaluje správný profil. Její cena je už docela přístupna, jde ji také vypůjčit.
2.Ve PS v nastavení barev - zadat profil Adobe RGB a zvolit metodu konverze „perceptual“ (u fotografi ). Při otevíráni souboru - cizí profil převést na Adobe RGB. Ve složce View můžeme nastavit Proof Setup podle výstupu a pak přepínáním Ctrl+Y udělat si představu (jen představu!) jak to asi bude vypadat v tisku. Upravit fotky a pak uložit spolu s ICC profilem.
3.IMHO nastavovaní ve spravě barev PS profilu tiskárny nemá smysl. Jednak proto, že je docela pravděpodobné, že příště budete fotku tisknout u nějaké jiné firmy – třeba u naše :)) a originální soubor bude už neodvratně „upraven“ a také proto, že stejně vám to nic nezaručí, profil ICC není nějaká universální věc pro tiskárnu, ale liší se také podle typu media na které se tiskne.
4.Tak připraveny soubor s vestavěným Adobe RGB profilem se před samotným tiskem převede na profil media.
5.Na konec, bez ohledu na to jak perfektně se všechno naprofiluje stejně u našich zvětšenin udělám testy. Sichr je sichr! :))
6.Postup ten není dokonalý (nic není), ale podle mých zkušeností zaručuje nejmenší procento chyb.

Janusz
[url=http://www.DotOrNot.eu]DotOrNot.eu[/url]

Citovat příspěvek

 

Re: Sprava barev v Photoshopu - dotaz zacatecnika

Autor: Navratil

8:59:58 20.08.2009

ACD nepoužívám. Z principu — pokud máte APS, ACD je už spíš vhodný jen na rychlou orientaci v záplavě fotek…
ad 1) s největší pravděpodobností ano
ad 2) ano, pokud ale fotoškoda dodrží pravidlo, že fotky musí jít při zpracování do složky „bez úprav“ a nikoliv do standardní složky… Jinak s největší pravděpodobností ACD použije přednostně pro zobrazení profil monitoru, profil tiskárny nepoužije pro simulaci (zobrazení) tisku, ale pro finální převod až v okamžiku tisku.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

 

Re: Sprava barev v Photoshopu - dotaz zacatecnika

Autor: pecan08

14:24:42 17.08.2009

Dekuji pane Navratile za odpoved.

Zaroven se jeste zeptam:
1) V programu ACD See Pro 2.5 je nastaveni barev. Moznost "enable color management" jde vypnout. Znamena to, ze program bude ignorovat profil monitoru nastaveny ve Windows a color management nebude vubec resit?
2) Pokud budu mit ICC profil tiskarny, na ktere chci tisknout tak profil fotky v APS prevedu dle navodu (http://www.fotoskoda.cz/r841-icc-profily). Ale vsiml jsem si, ze napriklad v programu ACD See pro 2.5 jsou v nastaveni barev v sekci "output" dve nezavisle polozky a) monitor profile b) printer profile. Tedy zde neni potreba pro spravne zobrazeni fotky (tak jak se bude jevit po vytisknuti) prevadet do profilu tiskarny?

S pozdravem
Peter Tichy

Citovat příspěvek

 

Re: Sprava barev v Photoshopu - dotaz zacatecnika

Autor: Navratil

11:51:46 17.08.2009

No, ono to tu bylo už několikrát. Vzhledem k tomu, že fotografická část diskusních fór bobtná neuvěřitelným způsobem, čas od času se to tu systémově promaže a bohužel všude, tedy i zde a bez ohledu na to, že tady se například moc neplká a někdy dost cenné (a stále aktuální) informace tak přijdou nazmar.
Takže — v nastavení barev ta položka „RGB monitoru: Dell S22…“ znamená to, že APS o profilu monitoru ví a používá jej pro kompenzaci zobrazení. Pokud používáte ve svém pracovním řetězci sRGB, pak zde nastavte jako pracovní prostor sRGB a nikoliv profil monitoru! Ten skutečně nechte být, Photoshop o něm ví a netřeba jej nastavovat jako pracovní…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

 

Sprava barev v Photoshopu - dotaz zacatecnika

Autor: pecan08

10:30:29 17.08.2009

Dobry den, k uprave fotografii pouzivam Adobe Photoshop (PS). S nakupem noveho monitoru jsem se rozhodl, ze budu pozadovat solidnejsi pristup co se tyka spravy barev. Monitor mam zkalibrovan zatim pouze pomoci Adobe Gamma. S HW kalibraci pocitam v brzke dobe. Snazil jsem se nastudovat problematiku, avsak zda se, ze v tom mam jeste poradny zmatek.

Nicmene prejdu primo k veci. V nastaveni barev PS v nabidce Pracovni prostory->RGB mi vyjede menu, kde jsou k dispozici ruzne pracovni profily mj polozka "sRGB" a pak take "RGB monitoru - Dell S2209W, color profile" a konecne polozka "Dell S2209W, color profile".
Pokud mam zvolenou polozku "RGB monitoru - Dell S2209W, color profile" tak pri vlozeni obrazku (prostor sRGB) se objevi hlaska, ze profily nesouhlasi. Proto, abych ho videl na monitoru korektne, mel bych fotku prevest do profilu monitoru? Ale zaroven jsem myslel, ze zalezi na tom, jak je ve windows nastaveny profil monitoru - pak si to aplikace sama prekousa. Pokud tedy priradim profil obrazku jiny nez puvodni sRGB(konkretne jakykoliv ze zbylych dvou vyse uvedenych) tak dojde k ochuzeni barevneho rozsahu, uvazuju spravne?


Jak mam tedy postupovat

Budu rad za odpoved, pripadne nejake odkazy, kde je cela problematika polopaticky vysvetlena.(zdejsi forum uz jsem prohledaval, ale o moc moudrejsi nejsem)

Dekuji

Citovat příspěvek

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: