Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Jas fotografii po kalibraci, nastaveni graficke karty

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Jas fotografii po kalibraci, nastaveni graficke karty

Autor: Navratil

12:46:20 09.02.2009

Raven007: toho AdobeRGB u XL20 si skutečně nevšímejte. Nakalibrujte to na jeho nativním barvovém prostoru bez emulace (tedy v režimu custom/calibration). Kalibrace emulace nemá zde význam. Pokud by nativní barvový prostor byl ve všech směrech větší, než aRGB (tak, aby aRGB bylo jeho podmnožinou bez průniku), pak by se o tom uvažovat dalo (za určitých okolností), ale takhle to nemá význam.
Co se týče tiskárny, až si ji zkalibrujete, tak sám poznáte, jestli svým rozsahem bude vyhovovat spíše sRGB a nebo spíše aRGB. Jak to mám na dálku takhle poznat? Copak vím, jaký papír používáte, rozlišení a pod.? Když tak mi finální profil pošlete mailem, mohl bych se Vám na to podívat a pak Vám to říci (tedy spíše napsat) mohu. Moc mne přeceňujete, opravdu nemám věšteckou kouli… :–)))

majklb: ohledně XL20 — už jsem odpověděl. Co se týče toho druhého (matového) profilu — no, zabralo mi to nějakou tu hodinku práce, takže nejsem si jistý, jestli byste mne dokázal přesvědčit, abych se do toho pustil opět. Něco jiného je udělat si to sám a mít to od začátku pod kontrolou (takže víte co se děje a jak se ty barvy v celém procesu chovají a podle toho nastavovat parametry profilu a jeho optimalizace). Něco jiného je tahat data z již hotového profilu a jeho důkladném prostudováním analyzovat spáchané chyby a zkoušet to napravovat ručně bez možnosti to vidět „in natura“ a pak to otestovat. Udělal jsem to pro Vás jen proto, že jsem o víkendu měl volnou chvilku. Asi tak nějak…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Raven007

16:47:20 08.02.2009

Ano, take me neni jasne, proc u tohoto monitoru nemohu v rezimu AdobeRGB
(ci sRGB)kalibrovat pri jine teplote nez 6500K. Pokud nastavim jinou
teplotu tak se vse ulozi do modu Emulation.
Proto bych si dovolil otazku na spravnost nasledujiciho postupu.
V APS pouzivam prostor AdobeRGB. Stejne tak u fotoaparatu i RAW konvertoru.
Pouzivam sondu i sw dodany s monitorem (Eye one diplay 2,
NaturalColorExpert).
Monitor prepnu do AdobeRGB (i kdyz si myslim, ze to neni nutne). V NCE
nastavim kalibraci pro AdobeRGB, teplotu 5000K, cerny bod minimalni, jas
120cd/m2, gamu 2.2.
Po probehnute kalibraci se monitor sam prepne do modu Emulation.
Predpokladam, ze je to tedy barevny prostor AdobeRGB s upravenou bilou a
max. jasem.
Dale, mohu pokracovat v tomto barevnem prostoru na tiskarnu Pixma ip4000
"zkalibrovanou" Spyderem3Print??
Zvladne tiskarna tenho barevny rozsah nebo je vhodnejsi prevod do sRGB
pred tiskem?

Dekuji za odpoved, Raven

majklb napsal(a):
> Velmi Vam dekuji za rady a za cas straveny s resenim meho problemu. Hned jak budu mit chvilku casu, pripravim dalsi serii fotografii na tisk s Vasim profilem a dam vedet nakolik se zadarilo.
> Prekvapil jste mne s tim, ze i tak profesionalne se tvarici (a tomu cenove odpovidajici) fotolab jakym je prazsky FotoSkoda muze produkovat tokoveto zmetky.
> Nevim jak casove narocna prace je upravit profil fotolabu, ale kdybyste mel nekdy jeste chvilku cas a chut, dovolil bych si Vas pozadat o upravu jeste jednoho ktery pouzivam. Jedna se o stejny fotolab ale profil na matny povrch fotografii.
> A jeste posledni otazka. Cetl sem prispevek o kalibraci Samsung XL 20 kde radite pouzivat nativni prostor monitoru. Tento monitor nabizi 5 ruznych rezimu kalibrace a jestli spravne rozumim, nativni prostor je pod moznosti Calibration ostatni emuluji jine prostory. V ovladacim software mohu pod touto zalozkou nastavit jas, cerny bod, teplotu a gammu. Mel bych tento profil pouzivat pro praci ve PS kde mam nastaveny barevny prostor AdobeRGB, nebo je lepsi monitor zkalibrovat v emulacnim rezimu AdobeRGB a pouzivat tento?
> Dekuji za odpoved
>

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

Autor: majklb

15:12:01 08.02.2009

Velmi Vam dekuji za rady a za cas straveny s resenim meho problemu. Hned jak budu mit chvilku casu, pripravim dalsi serii fotografii na tisk s Vasim profilem a dam vedet nakolik se zadarilo.
Prekvapil jste mne s tim, ze i tak profesionalne se tvarici (a tomu cenove odpovidajici) fotolab jakym je prazsky FotoSkoda muze produkovat tokoveto zmetky.
Nevim jak casove narocna prace je upravit profil fotolabu, ale kdybyste mel nekdy jeste chvilku cas a chut, dovolil bych si Vas pozadat o upravu jeste jednoho ktery pouzivam. Jedna se o stejny fotolab ale profil na matny povrch fotografii.
A jeste posledni otazka. Cetl sem prispevek o kalibraci Samsung XL 20 kde radite pouzivat nativni prostor monitoru. Tento monitor nabizi 5 ruznych rezimu kalibrace a jestli spravne rozumim, nativni prostor je pod moznosti Calibration ostatni emuluji jine prostory. V ovladacim software mohu pod touto zalozkou nastavit jas, cerny bod, teplotu a gammu. Mel bych tento profil pouzivat pro praci ve PS kde mam nastaveny barevny prostor AdobeRGB, nebo je lepsi monitor zkalibrovat v emulacnim rezimu AdobeRGB a pouzivat tento?
Dekuji za odpoved

Citovat příspěvek

12:06:12 06.02.2009

Takže jak už jsem Vám včera posílal stručné vyjádření mailem, tak Vaše fotky jsou zcela v pořádku, stejně tak pravděpodobně i kalibrace monitoru. Ano, fotky jsou lehce přesaturované a tmavé (v souladu s vaším uměleckým záměrem) a dají se označit jako průserové v tom ohledu, že si na nich může vylámat zuby tisk, který není tak úplně v pořádku.
A to se stalo právě v případě Vašeho fotolabu.
Po podrobném prozkoumání Vámi dodaného profilu jsem dospěl k následujícímu zjištění:
Je vygenerován systémem, jenž není určen pro profesionální použití. To znamená je to systém: „vytiskni>změř>stiskni NEXT>ulož“. Profil byl vygenerován se špatným původním nastavením. Vychází z příliš malého počtu polí (což by ani tak moc nemuselo vadit, jako to, že políčka nejsou příliš šťastně zvolena, jsou příliš hrubá a docela nerovnoměrně popisují gamut). Mám ještě jedno podezření na to, že target pro změření profilu nebyl vytištěn v režimu „bez korekcí“, ale to už si nejsem tak jistý…
No a v důsledku toho všeho je ztráta detailů ve stínech, kde dochází k určitému zalití.

Když už jsem to měl takhle do hloubky rozdělané, vytáhl jsem z profilu spektrální data (něco málo dopočítal) a překonfiguroval svůj profilovač na tento styl targetu a udělal profil podle svého. Pravda, nemohu udělat zázraky (zejména pokud proces nemám pod kontrolou podle svého), ale myslím si, že podle testů na Vašich fotografiích mám lepší výsledek:
Perceptuální metoda (v rámci zachování dynamiky přechodů a detailů i ve stínech) trošku celkově zesvětluje (holt za něco se vždycky nějak platí).
Relativní kolorimetrická s kompenzací černého bodu vykreslí i ty nejtemnější detaily.
Celkově jsou výsledky o poznání lepší.

Podmínky použití mnou vygenerovaného profilu jsou následující: můžete jej použít jen Vy osobně, rozhodně ho nedávejte k disposici dotyčnému fotolabu — ten by si za tohle musel patřičně zaplatit…
Profil si patřičné informace o omezené licenci (vázané na Vaši osobu) nese v sobě zaklíčované.
Dejte vědět, jak to dopadlo.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

1:24:48 05.02.2009

nezasekl se, ale já jsem se zasekl na služební cestě. Nebojte, podívám se na to a dám Vám během dneška vědět.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

0:20:25 05.02.2009

Pro p. Navratila
Vcera odpoledne sem Vam poslal email s fotografiemi. Prisel Vam, nebo se nekde zasekl cestou?

Citovat příspěvek

0:05:33 04.02.2009

OK, zalomím to. V klidu si to nachystejte a pošlete mi to na mail.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

0:03:02 04.02.2009

Chyba v minilabu me uz taky napadla, protoze presne jak pisete, vse v poradku az do vyzvednuti zakazky..Ale nepredpokladal sem, ze by chybovali pokazde, tudiz hledam chybu u sebe.. Uz Vas nebudu drzet nasilim vzhuru jeste dele, zitra je taky den.. Fotky poslu a ten rocni orisek snad uz bude konecne rozlousknut. Dekuji a dobrou noc

Citovat příspěvek

23:51:31 03.02.2009

V tom případě bych nejspíš hledal chybu ve fotolabu.
Abych si to shrnul.
U Vás vše v pořádku až do té doby, dokud si nevyzvednete zakázku z fotolabu, je to tak?
V tom případě mi pošlete na mail dvě nebo tři fotky (tak aby se rozumně daly poslat) v originále (tzn. v AdobeRGB). Vyberte takové, u kterých bych měl na první pohled rozeznat, že jsou jasově v pořádku (abych vyloučil chybu již na Vaší straně). Pak mi pošlete ještě profil fotolabu, do kterého převádíte.
Pokud to stihnete tak do 10 minut, zkusím se na to podívat hned.
V opačném případě Vám dám vědět až zítra k večeru (případně během dne na telefon, pokud ho do mailu dáte). Já už plánoval jít chrnět asi před hodinou… :–)
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

23:37:47 03.02.2009

Jeste musim podotknout, ze v podstate stejny problem sem mel i s nezkalibrovanym Eizo..Barvy v poradku, ale vzdy podexpozice

Citovat příspěvek

23:33:36 03.02.2009

Dekuji za bleskovou reakci...
Ano, identicky experiment sem provedl i s Eizo a se stejnym vysledkem. Monitor sem se snazil zkalibrovat presne podle navodu nalezenych v teto sekci. Fotografii upravil standardni metodou jako 1000x pred tim, na monitoru je naprosto perfektni. Zkousel sem samozrejme i dalsi fotografie. Do profilu minilabu jsem je prevedl. Obsluhu vzdy informuji o profilu a zakazku nechavam zpracovat bez uprav. Fotim Canon 30D v RAW, prevadim do AdobeRGB, pracuji v AdobeRGB. Vysledky z minilabu byly podexponovane v podstate vsechny.

Citovat příspěvek

23:16:47 03.02.2009

Provedl jste identický experiment i s předchozím monitorem? To znamená převedl fotografii do labu a nechal zhotovit? Z Vašeho dotazu úplně přesně nevyplývá, co jste všechno dělal s fotografii a zda-li jste test dělal až s tímto monitorem a pod. Fotografie byla podeexponovaná jen v tomto případě a nebo jste si prohlížel i předchozí fotografie? Do profilu jste převedl a nebo jen přiřadil profil fotolabu?
I ty předchozí fotografie jste převáděl do profilu fotolabu a pak je tam odnesl?
Jste si jistý, že fotolab akceptoval tu skutečnost, že fotky jste již převedl a nebo to prostě zpracoval jako klasickou zakázku?
Zkouším Vás jen donutit k tomu, abyste se nad tím vším zamyslel a zkusil to popsat úplně co nejpodrobněji. Někdy to nakonec záleží úplně na drobné maličkosti…
S grafickou kartou už byste neměl nic dělat. Tím znehodnotíte kalibraci.
Kalibrace u tohoto monitoru je částečně HW, to znamná, že monitor pomocí sondy si koriguje své zobrazení podle zadání uživatele a na závěr vygeneruje profil, který uloží do počítače (respektive jeho OS), vlastní nastavení a případnou korekci si zapamatuje ve své elektronice…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

22:57:22 03.02.2009

Doufam ze sem problem popsal dost srozumitelne, v oblasti kalibraci sem momentalne absolutni zelenac, tak je mozne, ze pletu paty prez devaty...
Diky za reakce

Citovat příspěvek

Jas fotografii po kalibraci, nastaveni graficke karty

22:54:37 03.02.2009

Dobry den,

Po roce pouzivani Eizo S1931 bez kalibrace sem byl stale nespokojeny s vysledky fotografii vyvolanych u FotoSkoda (mirne odchylky barev, jasu atd..) Minuly tyden sem koupil za velmi vyhodnou cenu tady jiz mnohokrat zminovany Samsung XL20 s kal. sondou. Monitor sem zkalibroval na 90cd/m2, 5500K gamma2,2, black level minimum, ve PS prevedl do ICC minilabu a zkusil kontrolni fotografii. K memu prekvapeni byla velmi podexponovana i kdyz na monitoru v poradku. Pote, po nekolika experimentech s nastavenim graficke karty-jas kontrast se mi povedlo obrazy sladit, ale takto se, predpokladam, nepostupuje...
1, Kde je zakopany pes?
Zkusil sem jeste dalsi kalibraci pred kterou sem vynuloval nastaveni g.karty kontrast,jas atd...ocividne nesmysl, barvy vysly silene. Zkusil sem i kalibraci softem od x-rite, se stejnym vysledkem.
2, Ma tento monitor neco ve smyslu HW kalibrace? Chapu spravne, ze zapisuje hodnoty do pameti monitoru a je tudiz nezavisly na color managementu windows?

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: