Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

rozdilne barvy fotek v Aperture a Picase

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: rozdilne barvy fotek v Aperture a Picase

Autor: Navratil

23:29:44 08.01.2009

Příčin může být více. Picasa je program pouze pro jednoduché prohlížení fotek a jejich správu v albu. Nic víc se od toho nedá očekávat (kromě drobných úprav a různých efektů a drobných služeb). Využití spíše pro domácího a čistě amatérského (tedy nenáročného a víceméně neznalého) uživatele.
Aperture je už program, který je spíše koncipován pro náročnějšího uživatele, dokonce až poloprofesionálního zaměření. Má nejen mnohem propracovanější a pokročilejší editační funkce, ale na rozdíl od Picasy umožňuje i nějaké nastavení správy barev — a kdyby jen to — CMS dokonce i korektně využívá pro korektní zobrazení barev.
Jinými slovy to, co odlišuje Picasu od Aperture — čistě v souvislosti Vašeho dotazu — je právě absence CMS, neboli správy barev, v Picase.
Například Aperture plně podporuje kalibraci monitoru. Ale nejen to — automaticky rozeznává v jakém konkrétním barvovém prostoru máte Vaše fotografie pořízené (tedy pokud je vše nastaveno tak jak má být, pokud si to někdo třeba nepokazí). Pokud například fotíte a upravujete v AdobeRGB, Aperture tohle rozezná a dál ve stejném duchu pokračuje. Zobrazení je tedy korektní, stejně jako i práce s fotkama, tisk a pod…
Otevřete-li si ale fotku v Aperture upravenou nakonec v Picase, Picasa automaticky předpokládá pracovní prostor sRGB (jiný v podstatě nezná a neuznává), dojde k výrazné ztrátě saturace a k jistému posunu barev (a ztráty kontrastu a tak dále). Míra tohoto posunu je pak dána kalibrací monitoru a jeho zobrazovacími možnostmi…
Proto situace, kterou popisujete, je bohužel v pořádku, ačkoliv Vás nepříjemně překvapila. Věřte zobrazení Aperture a na Picasu moc nedejte.
Stačilo takto?
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: radimv

22:29:01 07.01.2009

to VN:

- až teď jsem si všim do jaký "jámy" jsem to napsal -> nebyl to úmysl

Citovat příspěvek

Autor: radimv

21:48:16 07.01.2009

ad "Po pretazeni fotek z Aperture library vypadaji ty same v Picase zcela jinak...Docela me to stve, protoze s upravou nekolika set fotek jsem si davala v Aperture zalezet, ale ted vidim (na tom samem monitoru, ale v jinem programu) ze je to vse vybledle, mdle. Muzete mi prosim poradit v cem je problem? Jsem laik co se tohoto tyce."

- věřte že nemám v úmyslu vás urážet, ale polopatické vysvětlení celé situace tak aby to laik dostatečně pochopil a mohl se podle toho zařídit neni záležitost na 2 řádky a pak vyvstává otázka zda se chcete dopátrat nějakého řešení (třeba svýhledem na několik let) nebo zda vás to zajímá jen jako zajímavost

- každopádně lze uvést že to souvisí se správou barev (CMS), uplatněním případného ICC profilu připojenému k příslušnému souboru, nastavení politiky pro využití správy barev konkrétní aplikaci (pokud ta aplikace vůbec disponuje správou barev), možnostmi zasahovat do chování aplikace vůči načítaným souborům/ICCprofilům apod, stupněm využívání služeb CMS operačního systému atd.

Ještě doplnim že význam SW nadále poroste a vliv železa (HW) bude ustupovat do pozadí -> laicky řečeno: na použitém programu bude záležet v budoucnu ještě více než dnes a nebude až tak podstatné na jakém počítači to poběží :-)

Doporučuju zvolit si ten program/nástroj který vám lépe vyhovuje.

Zatim zdar

Citovat příspěvek

rozdilne barvy fotek v Aperture a Picase

Autor: alice

17:13:02 07.01.2009

Dnes jsem si stahla novou Picasu pro OS X. Po pretazeni fotek z Aperture library vypadaji ty same v Picase zcela jinak...Docela me to stve, protoze s upravou nekolika set fotek jsem si davala v Aperture zalezet, ale ted vidim (na tom samem monitoru, ale v jinem programu) ze je to vse vybledle, mdle. Muzete mi prosim poradit v cem je problem? Jsem laik co se tohoto tyce. Dekuji.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: