Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

kalibrace a nastavení - Eizo cg222w

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: kalibrace a nastavení - Eizo cg222w

Autor: P

19:29:16 17.10.2009

...a kua...do tvych;)

Viky
Spechej, nez si to prectou ti normalni....

Citovat příspěvek

Autor: P

19:26:04 17.10.2009

pepos
Prosim te, zkus se mrknout jinam, abys pri sve davce inteligence (a i nearogantne) zjistil, ze jak sRGB, tak i aRGB maji white-point definovnej pro 6500K;)
A prosim te podruhe, neber si me do huby...zrovna ted nam netece voda.....
Kdybys to pri sve omezenosti zas nepochopil, tak mineno - do tych prodlouzenych zad pod nosem;)

Viky viky way...muzes zas mazat;)

Citovat příspěvek

Autor: Janusz

22:55:53 13.10.2009

Pane Navratile, jako spravny a take co neskryvam - muj oblibeny moderator, kazdym dnem mi nesete poteseni z toho fora. Jako dobry Pan davkujete pristup k debate, zavrel jste vlakno a pak takove prekvapeni. Dluzim tady par slov jednomu ze zucastnenych nase debaty doufam jenom, ze Pepos není nahodou V.N. akorat s nandanym cervenym nosem, knirem a brejlama. O vasich kvalitach nepochybuji.

----------------------

Do Pepose:
Bez ohledu na mou narodnost chlapce, něco ti povim. Napsal si:
„...ja mezi ne patrim taky...“
Priste se alespon podepis abych si mohl udelat nejaky nazor na tvou tvorbu a na to jak hodne si zaslouzis jakoukoliv reakci z me strany. Prohledal jsem cele forum a nasel akorat ukazku toho, ze si vesele fotis ptaka /viz. tvoje fotka /
„...naštěstí mám celý proces pod kontrolou a vystačím si sám...“
dodam jen, ze je to spravny směr. Na foceni ptaka vystacis si zcela jiste sam.
[url] http://forum.grafika.cz/file.php?53,file=566078 [/url]

Citovat příspěvek

Autor: pepos

16:16:10 09.10.2009

Ještě přidám že po přečtení těch příspěvků není podpis dole reklama jak je zamýšleno, ale spíše antireklama (td)

Citovat příspěvek

Autor: pepos

16:14:24 09.10.2009

Janusz: Bez ohledu na Tvoji národnost by jsi měl tohle vlákno už opustit. Opravdu zde na Tvoje slinty není nikdo zvědavý. A nemluv za kluky a holky co fotí v první lajně. Já mezi ně patřím taky a 6500K bych si nenastavil ani náhodou. Po těch arogantních příspěvcích by mě ani nenapadlo požadovat po tobě tiskové služby. Naštěstí mám celý proces pod kontrolou a vystačím si sám. A bude to pro Tebe překvapení když to co mě vyhovuje nejlépe je D50?
Pro ostatní: Omlouvám se za to že to musíte číst, ale už jsem to nemohl vydržet. Takovou snůšku hlouposti a arogance jsem zde už dlouho neviděl. Snad jenom přispěvatel P je lepší, ale o tom je to na diginefu všeobecně známo, takže nepřekvapí.

Citovat příspěvek

14:34:52 09.10.2009

Jen pridam, ze jako cizinec pro ktereho cestina není mateřština mam pro vas vrcholne pochopeni a nebojte dysgrafii se uz dnes snadno diagnozuje a ja zase slibuji, ze se opru vice do studia cestiny. Horsi to je s DYSgrafikou.cz
Janusz

[url] http://januszszyndler.com [/url]
----------------------------------------------
[url] http://www.DotOrNot.cz [/url]

Citovat příspěvek

13:49:44 09.10.2009

Do dnes jsem to naprosto ignoroval a prislo mi to dost male abych na to ukazoval. Od prvniho dne neskryvam se za zadne zvucne jmena jako „Rychla teta“, „Speedy Gonzales“ a nebo last but not least „MartinL“. Podepisuji se po kazde krestnim Janusz, a obcas i domenou [url] http://januszszyndler.com [/url] Nejde mi ani o to, ze i pod „nesmyslem“ jak rikate chci se podepsat vlastnim jmenem ale i o to abyste si to mohl spravne a jednoduse skopirovat Ctrl/jablko/ + C.
A pak mi to doslo.... Je to klic a zaklad všech nasich nedorozumeni. Mozna stejne tak jak pisete moje jmeno pisete i D50 a myslel jste tim dalnici D1 z Prahy do Brna a nebo dalnici A50 u Milana a nemá to nic spolecneho s teplota chromatičnosti. Tak ted jsem to konecne pochopil je to: DYSGRAFIE.CZ
S uctou.
Janusz Szyndler

----------------------------------------------
[url] http://www.DotOrNot.eu [/url]

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

9:37:29 09.10.2009

Jen bych si dovolil, se skromností sobě vlastní, ocitovat ze svého článku http://www.dtpstudio.cz/obchod/dtpprod/LightBox/84-86_vn.pdf následující:

[ital]„…Chromatická teplota denního světla
Který z illuminantů odpovídá nejlépe našim podmínkám? To je velmi těžká otázka s ne příliš jednoznačnou odpovědí. V průběhu posledních tří letních měsíců (květen, červen, červenec a pro kontrolu ještě část srpna a září) jsem průběžně prováděl kolorimetrická měření denního světla. Proč kolorimetrická a ne přesnější spektrofotometrická?
Kolorimetrické měření jsem zvolil z několika důvodů. Spektrofotometrické měření (v této kvalitě) je technicky, výpočetně, časově a finančně podstatně náročnější než kolorimetrické. Nehledě na to, že výstupem kolorimetrického měření byla v mém případě ihned data v XYZ, jejichž převod na chromatickou teplotu je záležitostí relativně jednoduchého vzorce. Ale i tak to nakonec nebylo snadné. Namířit optiku přímo proti slunci bez speciálního filtru/clony bylo riskantní, nehledě na to, že přímé sluneční světlo se stejně pro pozorování barev nepoužívá. Oproti tomu jasně modrá polední obloha podávala výsledky, které překračovaly chromatickou teplotu 9 000 K. Viník (převážně molekuly kyslíku v atmosféře spolu s vodní párou) je jasný, ale ani toto nejsou standardní pozorovací podmínky. Proto jsem se zaměřil na nepřímé, rozptýlené světlo, které je koneckonců pro pozorování barev nejvhodnější – a hlavně neoslňuje, nenamáhá zrak pozorovatele.
Dopředu bylo jasné, že teplota chromatičnosti denního světla se bude měnit v závislosti na hodině pozorování (noční měření se nekonalo, přičemž nepředpokládám, že by mi někdo mohl vyčíst nedůslednost) a též v závislosti na počasí. Měření všechna očekávání beze zbytku naplnila. Navíc bylo zajímavé sledovat, že zatažená obloha před deštěm (tmavě šedomodrá mračna) dávala světlo o chromatické teplotě kolem 7 600–8 800 K, kdežto při polojasnu, kdy byla obloha lehce potažena světlým oparem, byla chromatická teplota světla 4 700–5 300 K. Celkový průměr sledování byl nakonec 5 184 K, kdy evidentně extrémní hodnoty byly vyřazeny jako nestandardní (viz obloha před deštěm). Ráno v 8 hodin byla průměrná chromatická teplota 4 700 K, v poledne 5 084/5 360 K (polojasno/slunečno) a nakonec v 8 hodin v podvečer 3 982–4 856 K, při západu slunce pak 2 780 K. Samozřejmě lze namítnout, že měření nebylo prováděno systematicky celoročně, ale i tak je jistě možno brát tento výsledek vážně. Takže za těchto podmínek můžeme směle vyjádřit závěr, že průměrná chromatická teplota denního světla v našich zeměpisných podmínkách (Brno) se nejvíce blíží standardnímu illuminantu D50 – viz graf 1, kde je pro porovnání spektrální měření denního světla s krokem 2 nm a zjednodušená křivka charakterizující chromatickou teplotu D50 a D65 (CIE). K dispozici byl sice rozsah 380–1200 nm, ale data byla (stejně i jako v dalších měřeních) z ryze praktických důvodů oříznuta na rozsah 400–700 nm…“[/ital]

Pravda, tento článek sice vyšel před 8 lety a oponoval tehdejší platnou ISO normu, která od té doby prodělala velmi významnou reformu (a Januszi divte se — D65>D50!), nicméně už tehdy jsem upozorňoval na to, že tato ISO norma tehdy byla ve fázi probíhající revize, jejíž výsledkem je dnešních doporučovaných D50. Stejně tak článek není úplný, měl být mnohem delší, ale to už se tenkrát do vydání nevešlo a proto byl zkrácen (na další pokračování tohoto článku už nějak nedošlo, protože jsem se k tomu časově nedostal…)
Rodney sice (pravděpodobně) vychází ze starších ANSI standardů, stejně tak ze starší normy ISO 3664, nicméně současná verze ISO 12646 (a další, stejně jako CGATS.5-1993 a další) jasně definuje podmínky pro kalibraci monitoru na D50, o doporučení CIE (Commission Internationale de l'Eclarge) a dalších (ECI) ani nemluvě.
V současné době sice mám rozpracovanou sérii dalších článků na toto téma, které by byly aktualizovaným rozšířením mých předchozích článků z let 2000–2002, ovšem není čas to nějak dotáhnout do konce, snad o Vánocích a nebo pak souhrně knižně (možná, no ale jak se znám…).
V.N.

Citovat příspěvek

7:38:24 09.10.2009

Ano, spěte klidně. Už od samého začátku jsem Vám psal (stejně jako ML a další) „nastavte si vlastní monitor klidně na D65, to už je Váš vlastní problém“. Nyní ještě doplním, že byste měl možná pouvažovat o rovných 9300, protože to, že monitory na tuhle hodnotu byly defaultově z fabriky nastaveny, jistě také do sebe něco má, nehledě na to, že azurová obloha má přece chromatickou teplotu dokonce něco přes 11tis K! Co na tom, že norma pro grafický průmysl doporučuje D50. Co na tom, že chromatická teplota denního světla se v našich podmínkách (Brno/Praha atd.) pohybuje okolo 5180 K a je tedy mnohem blíž k D50, než k D65. Co na tom, že Photoshop, stejně jako veškerý ColorManagement, jede interně na D50. Vy jste stejně argumentačně nedotknutelný (diplomaticky napsáno). Nastavte si co chcete. A to, že se názorově rozcházím od AlfaBeta testera pana Rodneyho, to mi skutečně žíly netrhá. Na rozdíl od něj se ale tak veřejně nevychloubám, v čem všem jsem byl zapojen…
Ale jak už jsem také několikrát napsal — doporučujte si to vlastním klientům a neste za to sám zodpovědnost vůči nim!
To, že stále nechápete, či nejste ochoten ani pochopit, je čistě Váš osobní problém.
Tohle je „Poradna Viktora Navrátila“ a nikoliv „Poradna Januzse Syndlera“. Respektujte to konečně… Volné vykecávací fórum, nikým nemoderované, je o kousek výš: http://forum.grafika.cz/list.php?139, tam si své teorie a názory dejte v plénum k obdivu. Už to vidím, jaký sklidíte úspěch. :–)
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

0:36:27 09.10.2009

Mily MartineL
Jak jsem slibil tak konam. Mam pro vas uzasnou spravu, totiž uz několik noci spim klidne. Vim totiž kto je Andrew Rodney. Prozradim také, ze podle pravidla „just fucking google it“ byl to docela jednoduchy úkol. Spachal 480stranek „Color Management for Photographers“ a pak je to Beta tester Adobe Photoshop od ver. 2.5 a dnes Alpha tester pro Adobe Systems. Spolecnosti Wacom Technologies vyhlaseny "Top 40 Photoshop Expert" a dale v 2007 spolkem NAPP (Scott Kelby - urcite vite který, že ano) uveden do Photoshop Hall of Fame. Tak mozna, ze pro nektere zaujate jakisi Photoshop - Poloboh to mozna bude. Pak jsem stejny Google trik zkousel i z jinymi jmeny ucastniku nase debatu a tu jakesi celosvetove spiknuti - jen: grafika.cz a grafika.cz
Zahled jsem jednou u vaseho IP canon.cz. Tak ted se drzte.... Prijde to nejhorsi. Hadejte co doporucuje usa.canon.com jak si ma nastavit monitor uzivatel 1Ds Mark III? Ano, ano... 6500K. Tak byste si to uz konecne měli nejak s centralou vyřikat, ne? Vysvetlete jim, ze mame svoje prava a nejsme zaden Reykjavik nebo jina Aljaska.
At si každý naladi ten monitor jak chce, obavam se jednak, ze jak uz vylezete z te klimatizovane laboratoře ve které se jiste nachazite (podle IP nekde v me stare vlasti) tak zjistite, ze my kluci a holky co s fotiakem v ruce bojujeme na první lajne všech valek od svatby po vrcholnou reklamu a umeni /ne jen pro offset/ mame je nastavene na 65OO Kelvinu. Amen. Ted uz muzu zase klidne spat.
Janusz

-------------------------------------------------

Citovat příspěvek

Autor: MartinL

21:19:44 05.10.2009

Zdravím,
Janusz: Nechte prosím co kde kdo píše a aplikujte 5000K. Neradím vám to jen já, ale i kdokoli kdo se kalibrací seriozně zabývá, schválně se zkuste zeptat.. Kdekoli.. Sem nechodí lidé kteří by nevěděli co říkají..

V.N. Nejsem bohužel pánem svého času, rád bych si to na plánoval jinak a projel to podle mojí mapy..

ml

Citovat příspěvek

9:06:44 05.10.2009

No, já tu cestu Polskem (od Varšavy až po Gdaňsk) zas tak ovlivnit nemohl. Ono to mé přednáškové turné organizovala (a teď se asi podivíte) samotná firma X-Rite, se kterou docela úzce spolupracuji…
Ale zase cestou za klienty jsem se toho tam také nacestoval dost, ale na Baltské pobřeží a Mazurske jezera zatím čas bohužel nebyl…
Et cum spiritu tuo.
Viktor N.

Citovat příspěvek

3:13:36 05.10.2009

Viktor N.:
Tak vidite pane Viktore N., život je samo prekvapeni ... skoro bych řekl, ze prece jenom dal jste na mou radu... Najednou tolik empatie to nemuze byt jen nahoda. Cokoliv by to nebylo jsem tomu vdecny. Mam také velkou radost ze tolik pochopeni a zajmu se vam dostava od mych krajanu. Ze sve strany na vase cesty Polskem bych urcite jeste doporucil Wrocław, Bieszczady, Mazurske jezera a cele Baltske pobrezi. Ja zase, a mozna to bude pro vas prekvapeni preferuji Telč, Cesky Krumlov a Sumavu. Tak a je to. A abych nejak nahodou nenaboural tu pratelskou atmosferu tak radej se zdrzim jakýchkoliv otazek a take komentaru ohledne color managementu. Pax Vobiscum!

MartinL.
Pochopitelne nemam najmensi tuseni kdo je Andrew Rodney a proc Xrite cituje na sve webove strance jeho ubohe dilo: „Color Management for Photographers“. Proto však, ze jsem clovek kteremu to nedovoli klidne usnout tak slibuji, ze pokusim se to zjistit. Pokud bych uspel tak ihned dam vam vedet. Plne také souhlasim, ze Buh to asi nebude. Nakonec stejne tak nebude nim nikdo ze zucastnenych te ponaucne debaty. Nebo zeby?

-----------------------------------------------------------------------------------------
I tak mile deti, zase Pravda a Laska vitezi nad lzi a nenavisti!

[url] http://www.januszszyndler.com [/url]
--------------------------------------------

Citovat příspěvek

Autor: mulis.pictus

0:19:48 05.10.2009

V.N.:

Nedalo mi to a zkusil jsem pouzit kalibrace s gammou 1.8 a 2.2 v kombinaci s ProPhoto barevnym prostorem ve Photoshopu CS4. Pri 16bitovych datech jsem si nevsimnul rozdilu, v 8bitech podle predpokladu rozdil videt byl (v D50/2.2 byl prechod od cerne do bile "zubaty").

Takze pokud z nejakeho duvodu clovek nepotrebuje pouzivat barevny prostor s gammou 1.8 v 8bitovem rozliseni, bude 2.2 lepsi volba - unmanaged aplikace budou vypadat lepe.

Co se tyce pouziti ProPhoto prostoru, mistni debatu jsem necetl. Muj nazor je, ze se hodi pri praci se zarizenimi, jejichz gamut presahuje (byt treba i jen v nekterych castech) AdobeRGB, napr. moderni inkjety - viz. http://www.luminous-landscape.com/reviews/printers/7900-9900.shtml. Primarni modra a zelena mimo viditelne spektrum je holt kompromis jak dostat o neco vetsi cast viditelnych barev dovnitr prostoru.

Citovat příspěvek

16:31:58 04.10.2009

Zdravím,
VN: Ano Krakow je nádherné město. Tento týden mám v plánu výjezd do Katovic a Varšavy, to už taková krása není, přestože se to hodně zvedlo. Bolševici se na výstavbě pěkně podepsali..
ml

Citovat příspěvek

1:57:01 04.10.2009

Pane Januzsi,
Váš útočný a nemálo vulgární tón mne přímo šokuje a doslova znechucuje. Vzhledem k tomu, jaké nesmysly tu píšete, jsem nabyl přesvědčení (bez jakýchkoliv postraních úmyslů a spíš v pokusu naopak o vstřícný krok), že pravděpodobně by bylo vhodnější Vám nabídnout odpověď ve Vašem rodném jazyce, abych se případně vyhnul nedorozumění, plynoucí možná z určitého nepochopení česky psaného textu. Vzhledem k tomu, že mám nemálo velmi dobrých klientů v Polsku a že ve Varšavě jsem měl na místní polytechnice i mnohahodinovou přednášku o CMS (stejně tak i v Gdaňsku a dále), která se tam setkala s velkým positivním ohlasem, mám k Polsku velmi dobrý a přátelský vztah. O to více mne šokuje Vaše naprosto neadekvátní reakce.
A jak to vzniklo? Dovolil jsem si vyjádřit nesouhlas s Vaším tvrzením a předložil jsem oproti tomu velmi konkrétní argumenty. A to bylo zřejmě špatně — na to asi nejste zvyklý a proto zřejmě podle Vás páchnu… (?!)
V podstatě to vypadá tak, že ať už napíšu cokoliv, u Vás to vzbudí neadekvátní vulgární reakci, kterou byste si tváří v tvář v přímé diskusi nedovolil ani náznakem. V tomto případě Vás tedy, maje strach o Vaše zdraví a duševní pohodu, prosím o laskavé ignorování mé Poradny, neb začínám mít o Vás obavy, abyste nepřišel k újmě. Jen doufejte, že sem nezavítá žádný z Vašich zákazníků — asi by byl zjištěním Vašeho poměrně svérázného pojetí způsobu „slušné diskuse“ poněkud znepokojen…
Nicméně přestože budete i tisíckrát opakovat stále dokola: „bezohledne, primitivni a arogancke… …smrad ktery s toho pachne…“, pravdou se to nikdy nestane, ale naopak vypoví mnohé o Vašem vlastním vnitru. A věřte, je mi Vás docela i líto…
Viktor Navrátil

ML: Nejen v Gdaňsku je hezky. S úžasem a obdivem jsem zjišťoval, jak se s poměrně velkým úspěchem podařilo válkou zdecimovaným polákům obnovit některé historické památky, které byly zcela srovnány se zemí. U nás by místo toho už byly postavené skloželezobetonové rychlokvašky. Byl jste i v Krakowě? Taky překrásné město (prakticky mnohem dostupnější)…

Citovat příspěvek

0:48:20 04.10.2009

Janusz:
Nechci se vás dotknout, ale kdo je Andrew Rodney za totální autoritu? Bůh?? :D
Nevšiml jsem si v bibli "budiž 6500K světlo" pokud ano nastavím 6500K :D
Že je na x-rite blogu a nebo FAQ na tom nic nemění. Podepsané to x-rite není a je to z roku 2005 (tehdy se myslím říkalo že LCD nejsou vhodná na grafiku a sRGB je nejlepší barevný prostor).

Že by to souviselo s nejběžňejším osvětlením - denním světlem??

5000-5500K vám doporučí i ti kdo se s moderátorem nemusí.
Možná že A.Rodney nemá "perfect world" a používá modré papíry s mnoha zjasňovači, ale pokud se můžeme dokonalému prostředí přiblížit, měli bychom to zkusit. Zvláště když na nás ve všech profi studiích (které měly snahu s barvou něco udělat) svítí 5000K světlo.. Asi nečetli A.R. Nebudu se v tom dále pitvat, nastavte si co vám sedí, třeba 6500K, mně to trable v pre-pressu dělat nebude.
Už léta se říká "chytrému napověz.."
ml

P.S. Chvílemi se nedivím ostřejšímu tónu odpovědí, zvláště pokud argumentem je někdo někde napsal..
A s Gdaňskem (nebo dokonce národností) to nemá co dělat, taky se mi tam líbí.

Citovat příspěvek

15:09:59 02.10.2009

MartinL:
Nijak si nemuzu dat dohromady jak to nastaveni souvisi s zemepisnou sirkou leda ze stanoviste monitoru jsme naplanovali na namesti v Reykyaviku. Firma X-Rite, pokud se nemylim sidli v Grand Rapids v Michigan, který je vice na jih jak Praha a samozrejme také nez muj milovany Gdańsk :) Pokud se podivate do programu ColorNavigator tak zjistite ze asi ne nahodou v Target list nastaveni pojmenovane „Photography, Graphic design“ je nastaveno na 6500K no ale to jsou zase ty blbci od EIZO co je osveceny V.N. po další navsteve spravne nasmeruje. Jedno z moznych vysvetleni proc spravne je 6500K je na adrese http://www.xritephoto.com/ph_learning.aspx?action=tips&parent=24&tipid=17&SType=10&SupportID=3349#tip Musite skopirovat to rucne jinak to nefunguje. Holt je to zase podepsane X-Rite tak nevim jestli není nejak zaujate :)
IMHO, do jiste miry je to vse docela subektyvni preference a lidske oko snadno se prispusobi a samo si vyresi jak vnima sedou.
Tak jak ja to vidim... nastavime si monitor na 5000K nebo preferujeme 6500K muze byt zajimavy podnet k debate a vymeny zkusenosti nikoliv způsoby jednání, ke kterym inklinuje V.N.: bezohledne, primitivni a arogancke. Smrad který s toho pachne je mi natolik odporny, ze neminim se tim dal zabyvat nemuzu však nekomentovat něco co tady jednoznacne zaznelo a protože humanismus a cyvilizovana debata jsou mu cizi zvolil styl který je mu blizsi.

Pane V.N.:
svoje narodnostni poznamky si strcte rovnou do prdele. Byde to alespon jakasi nahrazka sexu, ktereho vam ocividne chybi. Pak se uvolnite a mozna vratite mezi civilizovane lidi.

-----------------------------------------------------
[url] http://www.januszszyndler.com [/url]

Citovat příspěvek

21:29:08 01.10.2009

Zdravím Vás, pane Douliku. To def. nastavení CN je prostě proto, že to takhle programátoři tam dali, aniž by nad tím nějak přemýšleli. Některé pověry (stejně jako hoaxy) jsou jen obtížně vyhubitelné. S EIZO jsem měl možnost nejen na toto téma už před hodně dlouhou dobu jednat (jejich vývojáři byli u nás v ČR) a od té doby se podařilo změnit nemálo. Například podpora i jiných sond, než pouze i1, některé změny v CN a tak dále. Tohle už je fakt drobnost, i když pro mnohé uživatele dost matoucí. Bohudíky lze snadno vytvořit vlastní předvolbu: D50/2,2. Naštěstí mohu ve prospěch EIZO konstatovat, že na připomínky a podněty docela svižně reagují, což se ani zdaleka nedá říci o jiných výrobcích…
Ano, na MACách se ten nesmysl s 1,8 (jenž pochází z hodně dávného omylu) už podařilo takřka úspěšně vyhubit.
S proPhoto to opravdu nesouvisí. A navíc — ProPhoto je dle mého názoru docela brutální barvový prostor, u kterého může být i 16 bitů již docela málo (a stejně je to nevyužitelné — primání barvy mimo rozsah lidského oka je skutečně úlet)… na toto téma už tu proběhla docela podrobná debata s tímto (velmi stručně podaným) závěrem.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: mulis.pictus

21:11:09 01.10.2009

Ja myslim, ze je to jeste trochu jinak.

Nastaveni gamma krivky monitoru ovlivnuje urovne jasu jen v barevnem prostoru zarizeni, tzn. ze zmeny se projevi jen v unmanaged aplikacich, tedy tam, kde nebude pouzity profil monitoru pro prevod do jeho barevneho prostoru.

Pokud budete zmineny obrazek editovat v color managed aplikaci, tak bude vypadat stejne at mate monitor nastaven na 1.8 nebo 2.2 (samozrejme musite nastaveni provest pred tim nez vytvarite profil monitoru).

Jakou gammu zvolit zalezi spis na tom, jakou hodnotu predpokladaji unmanaged aplikace ve vasem prostredi, ve windowsech a linuxu historicky 2.2 (ci jasovou krivku prostoru sRGB, ktera se ji dost blizi), na macich se pouzivala 1.8, dnes uz snad take 2.2? (provozuschopneho maca nemam, tak nevim)

Trosku me prekvapilo, ze ColorNavigator na windowsech jako defaultni nastaveni pro tisk nabizi D50/1.8, zatim si to vysvetluju tim, ze je to mozna vhodnejsi pro praci v ProPhoto RGB prostoru, kdy po prevedeni na 8-bitu pravdepodobne budou o neco plynulejsi prechody.

Citovat příspěvek

21:04:39 01.10.2009

Zdravím,
Januszi, snažím se vám říct, že ne všechny zdroje mají pravdu protože je nad nimi napsáno X-rite, či cokoli jiného.
6500K může být realistická hodnota (na severu). Pro Evropu je standardem 5000-5500K, vemte to jako fakt.
A tvrzení Za ty peníze? Podepsal bych se pod něj. Za ty peníze je to fakt docela dobrý a hlavně hodně levný.. :D
I když levný je vždy relativní pojem..
Mimochodem při vstupu do fóra s moderátorem vlastně souhlasíte s dodržováním jeho pravidel. Pokud se vám pravidla nelíbí nechoďte tam a jděte tam kde vám to sedí.
ml

Citovat příspěvek

19:51:53 01.10.2009

No, pokud Vám to tvrdí ouřada z Grafie, tak to má svou vypovídací hodnotu, která mne ale nikterak nepřekvapuje. Dejte si ty dva monitory vedle sebe a pak skutečně pochopíte. Nemáte dva monitory (a dva počítače)? Nevadí. Nastavte si tedy gamma z 2,2 na 1,8 a podívejte se na fotky. Pěkně rozjasněné, světlounké, pěkně saturované. Co budete dělat? Stáhnete podvědomě barvy s jasem a budete takto všechny fotky upravovat. Až do okamžiku, kdy je dáte k tisku a pak začnete zjišťovat, že je něco špatně…
Stručně napsáno…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Radek.

19:40:05 01.10.2009

Vždy, když dva lidé, které považuji za mistry v oboru, říkají rozdílné věci, jsem z toho zmaten...

Měl jsem rozhovor s p. Štorem z Grafie.cz a ohledně gamma 2,2 na Macu. On tvrdí, že na Macu by měla být 1,8. Ať prý si dám monitory vedle sebe a uvidím to.

Já fakt nevím...

Citovat příspěvek

19:21:19 01.10.2009

Vážený pane Januzsi,
mýlíte se hned v několika věcech:
1) tohle opravdu není volné „vykecávací fórum“, takže pokud chcete udílet své vlastní verze náhledu na svět a šířit Váš subjektivní názor na mou maličkost, učiňte tak jinde (samozřejmě pokud to bude ve stylu útoků a pomluv, budu se patřičně bránit). Tohle je poslední upozornění a nebudu se již ve Vašem případě nadále opakovat.
2) jestli se ve Vašich „seriózních zdrojích“ doporučuje D65, pak si sám monitor nastavte na D65 a odstěhujte se někam vysoko do Švédska či ještě lépe na Island (ani Gdaňsk by Vám nestačil), abyste se dostal na D65 i s denním světlem, já Vám to rozmlouvat nebudu. Ale pak si i profily přepněte na D65 (což nejspíš nezvládnete), protože všechny profily jedou interně na D50. A proč? To asi z Vašich důvěrných zdrojů nevyčtete… A nebo jste ochoten a schopen přijmout zodpovědnost za Vaše doporučení D65? Ano? Tak si to proveďte u Vašich vlastních zákazníků, jistě budou pak spokojeni…
3) gamma 2,2 platí na všech strojích zcela demokraticky bez jakéhokoliv rozdílu. A je jedno, jestli máte stařičké Win95 či MacOS-8 a nebo Win7, případně sněžnou kočku. Je to úplně jedno, naprosto — na železe či OS skutečně nezáleží ale na tom, co chcete vidět. A nebo gamma je (v tomto konkrétním případě — volně řečeno) závislé na těchto HW/SW okolnostech a nikoliv na pozorovateli? Tststs… Není náhodou účelem vidět na všech strojích danou fotku stejně?!
4) do Munkyho nerýpu, jen konstatuji (na rozdíl od Vás) fakta a nikoliv fantazie. Kalibrační engina Munkyho je založena na základních 50 vzorcích a vzápětí na 50 iteračních vzorcích, které jsou založeny na předchozím změření. Ani o políčko víc, ani míň. Že si můžete stáhnout vzorky (palety a pod.) od X-Rite? Ano, ovšem, ale o tom tu nebyla řeč.
5) Munky JE na úrovni GoodEnoughQuality, neboli dostatečně dobrá kvalita za dostupný peníz a v provedení pro všechny ouřady bez rozdílu vzdělání a to jsem se vyjádřil o tomto produktu na můj vkus dostatečně pochvalně.
6) tímto Vás žádám, abyste se nadále zdržel jakýchkoliv komentářů (ve Vašem vlastním zájmu, neb co věta, toť tragikomická perla).
Doufám, že jste mi naprosto jasně porozumněl. V případě že ne, dám si tu práci a napíšu Vám to ještě jednou a ve Vaší polštině…
S veškerou úctou
Viktor Navrátil
[ital]moderátor sekce ColorManagement — Poradna Viktora Navrátila[/ital]

Dodatek: jen ještě drobnost — i ve Photoshopu interní engina (přepočet veškerých barev přes Lab i Lab samotný) jede samozřejmě rovněž v D50 a tohle nelze změnit, ani kdyby se uživatel rozkrájel na nudličky. Jsou sice varianty Lab65 a jiné, ale ty už s dávným zánikem staré evropské normy (která jen z principu byla v opozici vůči ANSI D50) zanikly též (nepočítám-li svůj archiv)… A nemusel bych chodit daleko i v případě g2,2 a související normy pro prepres…
Ano, většinou 2 + 2 = 4 a ač tohle neplatí, stejně jako zdravý rozum a fairplay, v tragickém rozpočtu našeho státu, ve fotografii to platí úplně stejně jako v předtiskové přípravě. Jedná se přece „jen“ o ty barvy, ne? A barvy JSOU fyzika&matematika, tohle se prostě neokecá…

Citovat příspěvek

17:06:03 01.10.2009

nasel jsem mozna jeste presvetcivejsi kousek
[url] http://www.xritephoto.com/ph_learning.aspx?action=tips&parent=24&tipid=17&SType=10&SupportID=3349#tip [/url]
hmm... tak zeby to X-rite nemel pravdu?

-------------------------------------

Citovat příspěvek

16:43:00 01.10.2009

Zdravim MartineL,
budte si jist, moje reakce nevychazi z zadne mody ani nijak jinak rizene akce. Na forum Grafika.cz jsem relativne kratce ackoliv dostatecne dlouho abych si udelal nazor na pana V.N. a pokud sledujete jeho psani tak jiste vite o cim mluvim a není to zrovna o profesionalnich znalostech.
Pokud jde o nastaveni monitoru tak tady mate jeden s mnoha odkazu které muzu nabidnout.
[url] http://blog.xritephoto.com/?p=310 [/url]
V pripade zajmu muzu vas odkazat i na odbornou literaturu.
Munki - mozna jsem zaujaty :) ale mam pocit ze „za ty penize“ byl snad vrchol toho co tady prednesl, nebo ne?
S uctou. J.Sz

-----------------------------------------

Citovat příspěvek

13:52:08 01.10.2009

Zdravím,
Nechci rušit v plodné debatě ani se nijak prezentovat, ale dovolím si vyjádřit svůj názor.
Pro úvod bych dodal že se tiskem a barvami zabývám dlouho. CMM mi určitě není cizí. Vztah ani pracovní k V.N. nemám, přestože se léta známe..

Janusz: Vaše reakce nejspíše vychází z obecné módy poslední doby navážet se do moderátora poradny.
V.N. v oblasti kalibrace a nastavení správy barev odvádí velmi slušné výkony (jako několik málo dalších) a zařízení bych si od něj nechal s důvěrou nastavit a změřit kdykoli.
Kdyby tak každé fórum na grafice mělo nějakého moderátora, nečetli by jsme hromady balastu a nesmyslu.
Rada na serioznich zdrojích doporucuje u monitoru 6500K? Vážně? Doporučil bych vám opravit vaše mínění o serióznosti těchto zdrojů a nebo se podívat na jejich zeměpisnou polohu. Pro naše kraje je 5000-5500K vhodnější. Nevšiml jsem si také žádného rýpání do Munki citace "za ty peníze — všechna čest!" odpovídá realitě. A tvrzení že Munki je Lowcost je prostá realita..

ml

Citovat příspěvek

12:40:19 01.10.2009

To Radek100

i přesto co tady tvrdi pan V.N. digitalni fotografie není jen 2+2=4 Obcas je to o něco vice nebo mene. Nakonec je to typicke pro umeni a co mnoho „techniku“ nepochopí nikdy. Tak i když se zda logicke, ze pokud okolni osvetleni je 5000K tak monitor by měl byt zkalibrovany také tak a není tomu tak. Za predpokladu, ze bavime se o fotografovi, který upravuje fotografi a na vystupu ma fine art tisk tak se ve serioznich zdrojích doporucuje u monitoru 6500K. Dale pan domaci se nezeptal jestli mas monitor zapojeny na PC nebo Mac proto, ze gamma 2.2 plati jen u PC nebo az u Snow Leopard u Mac . A nakonec neustale tady rype do Munkyho (zkus uhodnout proc? :) ) , 50+50 vzorku - nikoliv .. i to není pravda. Mnozstvi vzorku u toho zarizeni je neomezena muzes si je vytvazet sam nebo stahovat ze stranek Xrite.

To V.N.
Tak co pane domaci, zase mi ten post odstranite?

[url]http://januszszyndler.com[/url]
---------------------------------------------

Citovat příspěvek

22:31:16 07.06.2009

Jan Gottwald:
Ad 1) přesně tak, módy CAL a EMU jsou vyhrazeny jen a pouze pro korigovanou LUT elektroniky v režimu kalibrace pomocí sondy. Tovární nastavení by pak mělo jakž takž (a celkem to v rámci možností i sedí) profilu, který se instaluje zároveň s ovladačem monitoru. V této chvíli už Vám neporadím přesněji, protože už jsem samozřejmě po vrácení recenzovaného monitoru vše vymazal ze systému, ale měl by to být pravděpodobně profil pod názvem „CG222W Custom 5000K“.
Ad 2) pokud nastavíte Illustrátor stejně jako Photoshop (anebo použijete globální nastavení pro celý „suite“), pak by tomu tak mělo býti.
Nedivím se laickým otázkám, každý přece musí nějak začít, ne?

Maruska:
obávám se, že Munki je striktně omezen pro použití jen pro max. 3 počítače. Na 4. počítač jej již nenainstalujete, protože Vám bude scházet licence. Teoreticky vzato by bylo možné potřebné licence dokoupit, ale nejsem si jistý, zda-li je to možné i prakticky.
Co se týče kalibrace monitorů a tiskárny — monitory jsou relativně stabilní, prakticky vzato — často to stačí tak jednou za rok přeměřit. Tiskárna, pokud neměníte typ papíru a nešachujete s alternativními inkousty, stačí zkalibrovat jednou a pořádně a pak to vydrží prakticky po zbytek životnosti tiskárny… Munki tiskárnu kalibruje tak, že přeměří 2× 50 polí a je s tím hotov. To je řešení typu LowCost. Funguje to sice docela pěkně (za ty peníze — všechna čest!), ale tohle vystačí pro amatérskou fotografii. Obávám se, že pro potřeby studia je to již nedostatečné. Profesionální řešení měří mnohem více políček, několik set až několik tisíc. Vygenerovaný profil je pak mnohem přesnější. 50+50 polí je skutečně velmi málo pro profesionální účely…

S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Maruska

14:24:25 07.06.2009

Dobrý den,
prosím o radu kalibrace pro tisk fotografií a grafiky(náhledy interiérů)
chceme koupit ColorMunki Photo
jde s ní kalibrovat více jak 3 počítače?
Máme 10monitorů (Samsung,Del,LG)ty bychom chtěly zkalibrovat na prohlížení(v rámci možností)
+ 2x Eizo S2000,CG222W zkalibrovat na prohlížení+na tiskárnu Epson 4000
koupit ColorMunki Photo na monitory a tiskárnu?
nebo Eye-One Display II a tiskárnu si nechat od někoho zkalibrovat?
děkuji za odpověď

Citovat příspěvek

Strana výpisu

1

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: