Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Sonda a monitor

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Sonda a monitor

Autor: mironic

12:16:08 04.09.2008

Tak už se mi podařilo alespoň 5500 K, což myslím je už v pohodě. Ale kontrast je "jen" na 80%, víc už dělá výrazně "chladnější" teplotu. Vše nastavuji na OSD monitoru. Jas používám mezi 20-40%.

Jinak kartu mám nVidia se sw nTune, kde mají podivné hodnoty, když je gamma křivka rovná, tak to ukazuje +9%, to je mi divné.

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

23:23:52 03.09.2008

No tak to tedy nevím, protože takhle na dálku nelze nic přesnějšího určit, musel bych to osobně vidět.
Zkuste si pohrát s nastavením monitoru. Zkuste dát kontrast na 50 % a pak na 100 %, pak zvolte něco blíž k té hodnotě, která Vám dá lepší výsledek (i co se týče kvality zobrazení). Spíš pak pracujte s jasem. Ten si nastavte tak, aby plná bílá plocha Vás neoslňovala. Pokud to nepůjde manuálně doladit přes osd monitoru (teplota na USER a pak separátně přes RGB kanály (nikoliv přes ovladač karty!!!)), pak se nedá nic dělat a nastavte si to na warm (tedy něco kolem 6300) a kalibraci pak přepněte na D65 (tedy 6500 K) a nechte ji projít. Nebude to sice to pravé ořechové, ale rozhodně to bude lepší, než současný stav.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

12:31:44 01.09.2008

Dobrý den,

na D50 jsme monitor chtěl hned napoprvé, ale zjistil jsem, že při zkalibrovaném kontrastu (85%), který se nastavuje v kroku před bílým bodem, není téměř možné nastavit D50. Podařilo se mi to až po delším laborování s RGB ovladači za cenu červené přes 90%, modré do 10% a "nějaká" ta zelená. Když jsem kontrast snížil na 60%, tak už to šlo podle indikátorů lépe, ale obraz byl hrozný. Monitor asi není na D50 koncipován. Když jsem proměřil hodnoty jeho přednastavených režimů "normal", "cool" a "warm", tak jsem zjistil, že cool má "skandinávských" 7300 K, normal "normálních" 6500 K a warm 6300 K.

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

21:53:14 30.08.2008

1) pokud tento monitor chcete provozovat na grafiku (jak píšete), měl byste nastavit chromatickou teplotu bílé na D50 (5000 K) a gammu na 2,2. Pokud dáte na „native“, v podstatě jen a pouze vytvoříte profil monitoru, který jen popíše aktuální stav bez jakékoliv korekce. Tento režim v podstatě můžete využít v případě, pokud grafická karta nezvládá jakoukoliv LUT korekci a nic jiného Vám už nezbyde…
2) sondu dejte doprostřed monitoru. Abyste průměroval celou plochu – obávám se, že Váš SW to nesvede a navíc je to poněkud kontraproduktivní (z praktického hlediska). Jsou některé monitory, které jsou schopny korigovat zobrazení (většinou především jasu) v ploše, ale tohle není Váš případ. Ponechte sondu uprostřed monitoru a to bude bohatě stačit. Stejně – středová část monitoru je většinou nejdůležitější…

Pokud chcete si porovnat profil monitoru, mohl bych Vám udělat malou analýzu (pokud mi výsledný profil pošlete), ale rychlejší (a pro mne rozhodně jednodušší) pro Vás bude, pokud využijete dostupné funkce například zde: http://www.eizo.com/microsite/profilvergleich/vergleich_links.asp a tak dále…
S pozdravem
Viktor N

Citovat příspěvek

Re:Sonda a monitor

Autor: 3260

17:03:26 29.08.2008

Nevím v jaké cenové relaci se pohybuje tento typ Samsungu, ale i to nejlevnější EIZO s software kalibrací by bylo lepší volbou. Takže bych nekalibroval, nechal native. Na druhou otázku nedokážu zodpovědět.

Je potřeba si uvědomit, že Color Management je proces, s kterým je potřeba pracovat od vstupu přes všechny procesy až po výstup. Nemá cenu spekulovat nad kalibrací každých 5 minut, když výstup jde na tiskárnu bez ICC profilů.

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: mironic
> Předmět: Sonda a monitor [112|2721915]
> Datum: 29.8.2008 16:51:55
> ----------------------------------------
>
>
> Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující:
>
> Mám sondu GretagMacbeth eye-one display a sw i1Match 3.6.2. a LCD monitor
> Samsung 225BW /u kterého se mi nepodařilo najít údaj, kolik % sRGB, natož
> AdobeRGB dokáže zobrazit, zřejmě nebude "ten pravý" na grafiku/.
> Při kalibraci uvedeným sw se zobrazí dotaz na buď zadání hodnot ručně /teplota
> bílé, phospors../, nebo jejich načtení z továrního profilu monitoru. Když však
> udám cestu k profilu, tak se místo konkrétních hodnot objeví "native...atd"
>
> Ptám se tedy:
> 1/ je lepší tam nechat nativní hodnoty, nebo je zadat ručně?
> 2/ je užitečné zopakovat krátce po sobě měření sondou na různých místech v ploše
> monitoru?
>
> Děkuji
> --
> Autor: mironic
> Forum: Color Management - poradna
> Odkaz: http://forum.grafika.cz/read.php?112,2721915,2721915#msg-2721915
>
>
>

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

Sonda a monitor

16:51:51 29.08.2008

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující:

Mám sondu GretagMacbeth eye-one display a sw i1Match 3.6.2. a LCD monitor Samsung 225BW /u kterého se mi nepodařilo najít údaj, kolik % sRGB, natož AdobeRGB dokáže zobrazit, zřejmě nebude "ten pravý" na grafiku/.
Při kalibraci uvedeným sw se zobrazí dotaz na buď zadání hodnot ručně /teplota bílé, phospors../, nebo jejich načtení z továrního profilu monitoru. Když však udám cestu k profilu, tak se místo konkrétních hodnot objeví "native...atd"

Ptám se tedy:
1/ je lepší tam nechat nativní hodnoty, nebo je zadat ručně?
2/ je užitečné zopakovat krátce po sobě měření sondou na různých místech v ploše monitoru?

Děkuji

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: