Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Vyvážení bílé na monitoru

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Vyvážení bílé na monitoru

Autor: Navratil

20:46:59 22.08.2008

Jaroslav Studený: tady máte odpověď, pane Václavíčku: http://forum.grafika.cz/read.php?112,2711591

Citovat příspěvek

Autor: Jaroslav Studený

16:33:59 22.08.2008

Jen je mi divné, že pan Navrátil zapomněl připomenout, že má vybavení za milióny...

Citovat příspěvek

Autor: Jezevec

22:48:12 21.08.2008

Vážený pane Navrátile, jakoukoliv spolupráci na takovém bádání bych velmi uvítal. Jsem jenom omezen tím, že málokdy opouštím Prahu a jako zaměstnanec mám pevnou pracovní dobu. Ovšem budete-li mít cestu do Práglu a trochu času nazbyt, můžeme něco spáchat. K té fototechnice, je to tak, že dnes zakladní modely dig. zrcadlovek začínají mezi 10-15 tisíci, tedy stojí méně než slušný monitor. Ale kdo má výbavu za 100 tisíc, měl by koupit sondu, to je jasné. Koneckonců, já bych na ní snad taky našetřil, ale jak jste správně odhadl, jde o jistý druh zábavy a ctižádosti, dosáhnout s minimálními náklady použitelné výsledky.
S pozdravem
Jezevec

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

22:11:51 21.08.2008

Jestli si Jezevče vzpomenete na jedno naše setkání, kdy jste mi tento Váš nápad (k jeho autorství se můžete hrdě hlásit!) předvedl, tak od té doby jsem to párkrát jen tak zlehka zkoušel. Nepouštěl jsem se do nějakých složitějších experimentů a sofistikovaného bádání, ale pár testíku jsem opakovaně spáchal, jen abych si ověřil, zda-li tato cesta je potenciálně schůdná, tak jak se logicky zdá. Byl jsem poměrně překvapen (a to příjemně), že určitá (alespoň orientační/kontrolní) využitelnost této koncepce by tu potenciálně byla.
Rozhodně v tomto bádání pokračujte — přece jen k tomu disponujete lepším vybavením (tedy co se rozhodně týče fototechniky). Jestli bychom se někdy časově zesynchronizovali, mohli bychom to popořit (pro ověření) ještě měřáky… Myslím si, že mé tzv. „draft“ výslekdy, kterých jsem svou pseudofotografickou technikou dosáhl, by bylo možno dotáhnout do režimu „fine“, ačkoliv se obávám, že se nedostaneme dál, než jen jako využítí ve formě orientační/kontrolní pomůcky pro nastavení monitoru (přepočítávat to do CIE pro vytváření profilu a pod. by bylo dost úmorné). Ale každá trocha dobrá, ne? [ital]V této chvíli jsem poměrně „líný“ polemizovati o tom, zda-li při vlastnictví fototechniky, jenž převyšuje někdy i značně pořizovací hodnotu 100tis kč, není už koupě kalibrační sondy do 5 tisíc spíše směšnou až banální záležitostí, ale zde se jedná o princip a experimentátorské duchaření, ne? Co se týče porovnání stability sondy a kvalitního foťáku – v tom máte nemalou pravdu… :–) (jen tak na okraj — já si své sondy (i ty monitorové) pravidelně ověřuji a hlídám si velmi přísně co nejvyšší mezipřístrojovou shodu) [/ital]
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

21:21:12 21.08.2008

radimv: Hezký :)
Z hlediska legální metrologie máte naprostou pravdu a pokud bychom ten digitál pasovali na měřicí přístroj, měl by být pravidelně ověřován a navázán na měřidlo (etalon) vyššího řádu. Vezměte ovšem v úvahu tři věci:
1) Metoda je myšlena jako náhradní řešení pro chudého amatéra, který nemá ani na to, aby si koupil k monitoru sondu. (Tím nemyslím nic špatného, je to i můj případ).
2) Jistě je Vám známo, že stabilita CRT monitorů (zejména těch starších) není nijak dobrá a kalibrace by se měla provádět poměrně často. Pokud se podaří jednorázově zajistit kalibraci a potom naznačenou metodou udržovat monitor ve stále stejném stavu, může to být docela vhodné řešení. A to i přesto, že přesnost takového nastavení je samozřejmě limitovaná.
3) Stabilita barevného podání dig. foťáku je v podstatě dána dvěma parametry. Spektrálním průběhem citlivosti snímacího čipu a barevnými filtry Bayerovy masky před čipem. Jsem přesvědčen, že časová stabilita obou těchto věcí je velmi dobrá, rozhodně řádově lepší, než stabilita CRT obrazovky.

Mimochodem, sonda pro kalibraci monitorů přeci není nic jiného, než polovodičový snímač světla (CCD, CMOS, fotodioda ?) a přislušné filtry. Tedy totéž, co je ve foťáku. Jak často necháváte ověřovat svou kalibrační sondu a jakou metodikou (případně v jaké instituci) se to dělá ? Pardon, mluvím o kolorimetrické sondě, nikoliv o spektrometru, to je trochu jiná kapitola.

S pozdravem
Jezevec

Citovat příspěvek

Autor: radimv

16:11:24 21.08.2008

ad "tedy po výchozím nastavení kontrolovat, zda se časem nastavení nemění a případně doladit na původní hodnotu."

- pak už jen zbývá doplnit nějakou metodiku pro zjištění zda vyfocený rozdíl způsobila nestabilita monitoru nebo foťáku... a nebo něco jinýho :-)

PS: nic proti Jezevcovi

Citovat příspěvek

18:55:48 20.08.2008

To je povedné, měli jsme stejný nápad. Na zrcadlovce, která má RGB histogram se to dá udělat v reálném čase, bez nahrávání do PC. Má to ale háček. Spektrální průběhy filtrů před snímačem foťáku a barva (opět spektrální průběh) luminoforů u CRT, případně podsvětlení plus filtry u LCD se nemusí přesně potkat. Navíc do toho může zasáhnout firmware foťáku různými korekčními křivkami. Takže metoda je to podle mě dobrá, ale jako každá jiná, i tato by se musela nakalibrovat. Nebo-li nejprve klasicky sondou zkalibrovat (nastavit) monitor, udělat definovaným způsobem (nastavením bílé ve foťáku) snímek a podle výsledku postupovat dál. Otázka je, do jaké míry by takováto kalibrace byla přenositelná na jiné monitory. Předpokládám, že by to mohlo fungovat vždy v rámci jedné technologie, tedy CRT a u LCD monitorů jednotlivě pro různé typy panelů. Ale neměl jsem možnost to odzkoušet. V každém případě by to ale mohlo posloužit pro stabilizaci parametrů jednoho konkrétního monitoru, tedy po výchozím nastavení kontrolovat, zda se časem nastavení nemění a případně doladit na původní hodnotu.

S pozdravem
Jezevec

Citovat příspěvek

Vyvážení bílé na monitoru

Autor: madevil

17:58:31 20.08.2008

Dobrý den, dá se vyvážit bílá na monitoru pomocí foťáku? např.
Vezmu foťák, vyfotím neutrální šedou na monitoru. Fotku nahraju do PC a měla by být ve všech kanálech stejná hodnota, pokud ne, tak udělám korekci na monitoru a postup opakuji. Šlo by to tak? Jen nevím jaký nastavení vyvážení bílé mám použít ve foťáku, nejspíš klasika slunný den, že?

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: