Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

tvorba profilu pro tiskarnu?

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: tvorba profilu pro tiskarnu?

Autor: Jezevec

11:44:46 18.08.2008

Neměl jsem to sice v úmyslu, ale poslední příspěvek mě donutil k tomu, abych se zaregistroval. Jak je zřejmé, někdo zneužil můj nechráněný nick ke zbytečnému osobnímu útoku.
Rád bych se od toho distancoval. Ti, kdo četli některé mé dřívější příspěvky, jistě poznají, že to není ani můj názor ani můj styl komunikace.
S pozdravem
Jezevec

Citovat příspěvek

Autor: jezevec

9:10:12 18.08.2008

Typićká odpověď pana Navrátila. Sice odborník, ale namyšlený až běda.

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

23:01:57 17.08.2008

Nehodlám řešit evidentní porušování licenčních podmínek, nicméně konstatovat mohu jediné: vytrhávání z kontextu Vám jde dobře. Škoda, že jste nic z toho, co jsem Vám napsal, nepochopil…
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: HFX9

22:57:38 17.08.2008

Ja jen doplnim:

ja se ptal na tohle: "Prosim poradte jaky software pouzit k vytvoreni icc profilu"

a odpovezeno mi bylo tohle: "Mám k disposici bubínek s jednou paličkou, nikdy jsem v životě nehrál na žádný hudební nástroj, noty číst neumím. Může mi někdo říct, kde najdu hudební noty, abych zítra ráno hrál na bubínek jako Niccolo Paganini?“ "

Toho ze jste me upozornil na spostu veci kolem o ktere jsem nestal je celkem jedno, me stacilo napsat nazev software, ktery by mi icc profil vytvoril (cena je irelevantni, protoze ne vse se musi platit, lze to i pujcit).

Dekuji za Vas cas a snahu.
Preji hodne zdaru v profesnim i osobnim zivote a verte ze proti Vam nic nemam, jen se mi proste nelibi kdyz se zacne resit neco na co se tazatel nepta.

Citovat příspěvek

22:47:36 17.08.2008

Vážený HFX9,
dovolím si zopakovat Váš původní dotaz: „chtel bych si vytvorit icc profil pro svoji tiskarnu canon iP4500 a mam k dispozici skalu C,M,Y,K a pak soutisk jednotlivych barev od 5% az do 100%, dale mam k dispozici merici pristroj http://www.xrite.com/product_overview.aspx?ID=132, ale nemam bohuzel zadny software kam bych namerene hodnoty zapal a vytvoril si icc profil (soubor s priponou icc). Prosim poradte jaky software pouzit k vytvoreni icc profilu.“

1) Takže uvedený link jasně ukazuje na denzitometr X-Rite 508 a nikoliv 528. Denzitometrem 508 nelze spáchat kolorimetrické či spektrální měření, které je nezbytně nuné k výrobě profilu. Je zbytečné se pídit po SW na výrobu profilu, když nemáte potřebný měřicí přístroj. A podle Vašeho původního dotazu jste ho neměl! Navíc – z Vámi vyjmenované škály sice uděláte denzitickou křivku, nikoliv však ICC profil – a to Vám v tom ani ProfileMaker nepomůže!

2) Není v dotazu zmínka o tom, že máte tiskárnu připojenou na RIP. Vzhledem k ceně tiskárny 1800–2000 kč (vč DPH) jsem zcela přesvědčen, že Caldera tento typ tiskárny nepodporuje. Pokud jste si v seznamu podporovaných zařízení našel zmínku o IP4500, pak se ale nejedná o tiskárnu fy Canon, nýbrž SEIKO a to je zatraceně velký rozdíl! Proto jsem Vás logicky musel upozornit na rozdíl mezi řízením tiskárny přes cmyk a přes RGB driver.

3) Nenapsal jste, kolik byste si představoval investovat do SW. Já jsem Vám napsal, že je veliká škála SW od pár desítek tisíc až po statisícové sumy. Stejně tak jsem Vám ale poslal přímý link na SW, terý je vyvíjen v rámci OpenSource, takže v podstatě zadarmo.

4) I když jste si nějak sehnal Vámi zmiňovaný ProfileMaker – stejně Vám to nebude fungovat. Sice nějaký ten soubor s příponou ICC zhotovíte, ale bude stát za nic. Neberte to prosím jako nějaké zlomyslné přání (mně je to zcela lhostejné), nýbrž jen jako konstatování přepokladu.

5) ad „Zajimave je ze timto denzitakem se u nas v praci meri hardproof plotru a kalibruje se s nim krivka ripu prave pro tento plotr a svete div se ono to funguje.“ – stále nechápete rozdíl mezi denzitickým měřením a spektrálním. Neznáte základy a chcete se pustit do tvorby profilu. Mé přirovnání v první odpovědi je zcela na místě.

6) ad „Proc se po Vasich prispevcich musi kazdy clovek citit jako uplny idiot? Nejsem zadny expert a od toho tu forum je aby bylo laikovi porazeno.“ – pokud se cítíte jako idiot poté, co jsem Vám vysvětlil, že takto to opravdu nefunguje, je ryze Váš osobní problém a Vaše vlastní autoreflexe. O svém vlastním názoru diplomaticky pomlčím. Tohle není žádné fórum, kde máte automaticky nárok na rady, za které se jinde nemálo platí. Tohle je ryze projev mé dobré vůle. A ani při nejlepší vůli nemohu poradit, pokud dotaz je položen chybně a se zavádějícími informacemi. Přesto jsem se Vás pokusil nasměrovat a vysvětlit Vám, co a proč nejde… Místo toho, abyste v klidu upřesnil a opravil svůj původní dotaz, začal jste se vůči mně chovat arogantně. Poněkud zbytečně, nemyslíte?

7) nesídlím na žádném „nebeském piedestalu“, jak tu nesmyslně píšete. A troufám si říci, že řada zdejších návštěvníků může na základě osobních zkušeností se mnou (případně i jen telefonických či mailových) nad praktickým řešením jejich problémů s barvami potvrdit, že mne takto jen urážíte…

Pokud shrnu výše uvedené, tak Vám přeji hodně štěstí, Vy si vlastně zcela vystačíte sám… :–)

Vážený Jezevče, revoluce se nekoná. Malé levné tiskárny prostě nejsou v zorném poli výrobců RIPů. Caldera není v kategorii do 5 tisíc a navíc – instaluje se jen na Linuxových OS (tedy Linux & Mac). Svého času jsem sledoval (a kompletně i zkalibroval) několik instalací PowerRIPu (v cenové kategorii kolem 10k Kč), ale neosvědčila se žádná. RIPy (dobré, použitelné, spolehlivé a kvalitní) zpravidla začínají kolem 18k Kč a připojit je na tiskárnu v kategorii do 5tis prostě nejde…
Hrál jsem si s některými RIPy, které by mohly patřit do kategorie „dostupné i pro nemajetné, zato velmi nadšené amatéry“ – ale zatím jsem nenarazil na takový, který bych mohl s klidným svědomím doporučit…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: cybiq

14:56:16 17.08.2008

POCHYBUJEM.... SILNE POCHYBUJEM!!!!! ze caldera visual + ti funguje s tlaciarnou ip4500.. heh.. ked samotny vyrobca udava podporu len pre radu w,, a radu imageprograf..

Citovat příspěvek

11:40:33 16.08.2008

to Navratil:
no ale v tomto vlakne nejde o pristroj ktery pouzivam na mereni ale o software kterym vytvorim icc profil. To vy jste zacal psat o pristroji a ne o software na ktery jsem se ptal.
Sice jste tady na foru uznavan jako odbornik, ale neskodilo by Vam obcas se z toho nebeskeho piedestalu snest zase na zem mezi normalni lidi a lidsky jim poradit, pokud tedy budete chtit jim poradit.

to Jezevec:
bohuzel s tim ripem vic informaci poskytnout nemohu, snad jen to ze je se jedna o Caldera Rip+
Cenu neznam a s moji tiskarnou funguje.

Citovat příspěvek

Autor: Jezevec

11:02:39 16.08.2008

Vážený pane HFX9,
Canon iP4500 stojí asi 2000,- Kč. Můžu se vás zeptat, jaký RIP používáte a kolik stojí ? Uměl by také ovládat tiskárnu Epson R285 ? Doposud jsem žil v představě, že takový software je velmi drahý, používá se u špičkových tiskáren a pro domácí levné inkoustovky ani nemá interface (ovladače).
S pozdravem
Jezevec

Citovat příspěvek

7:16:27 16.08.2008

V tom případě jste hned z počátku poskytl neúplné a zavádějící informace. Napsal jste, že máte 508 a tím profil opravdu nelze změřit…
Viktor N.

Citovat příspěvek

0:16:59 16.08.2008

Vazeny p. Navratil,
krome 508ky mam k dispozici i 528 a ta je v programu ProfileMaker od x-rite primo psany ve specifikacich programu jako podporovane zarizeni.

Zajimave je ze timto denzitakem se u nas v praci meri hardproof plotru a kalibruje se s nim krivka ripu prave pro tento plotr a svete div se ono to funguje.

Dekuji za Vase rady, ale nejak si uz doufam poradim

Citovat příspěvek

23:18:42 15.08.2008

Vážený HFX9ko,
ať se Vám to líbí nebo ne, denziťákem profil nezměříte. A s tím nic nenaděláte, to prostě tak je. Měřák X-Rite 508 má jen denzitometrické funkce, kolorimetrický a spektrální výstup má zablokovaný.
A pokud nechápete rozdíl mezi spektrálním měřením (respektive kolorimetrickým výstupem) a denzitou, tak si dokážu ten koncert snadno představit! Nicméně Vám přeji hodně štěstí.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

22:38:12 15.08.2008

Proc se po Vasich prispevcich musi kazdy clovek citit jako uplny idiot?
Nejsem zadny expert a od toho tu forum je aby bylo laikovi porazeno.

Mimochodem:
Na tisk pouzivam rip (tim padem odpada RGB), dale tiskarna ma 5 zasobniku (CMYK + Pigment Black)
Denzitak a softvare ProfileMaker jsou schopny udelat onen icc profil o ktery mi jde.

Dekuji za radu a zaverem: K bubinku jsem si nasel noty i veskere prislusenstvi a diky tomu mam zitra koncert !!! (tu)

Citovat příspěvek

0:47:49 15.08.2008

[ital]„Mám k disposici bubínek s jednou paličkou, nikdy jsem v životě nehrál na žádný hudební nástroj, noty číst neumím. Může mi někdo říct, kde najdu hudební noty, abych zítra ráno hrál na bubínek jako Niccolo Paganini?“[/ital]
I takhle by se dal s troškou fantazie přeformulovat Váš dotaz a nebyli bychom daleko od skutečnosti.

Takže máte inkoustovou tiskárnu. Jak ji řídíte? Přes RIP a nebo přes standardní driver? Pokud ji řídíte přes standardní tiskový driver, pak se tato tiskárna chová jakožto RGB zařízení a nikoliv jako CMYKová tiskárna… schválně si důkladně prohlédněte vytištěné škály CMYKu. Je skutečně Azurová tištěna jen azurovým inkoustem, stejně jako purpurová, žlutá a o černé ani nemluvě?
Tiskový profil z těchto dat (Vámi vyjmenovaných) nevytvoříte. I kdyby jste měl SW na výrobu profilu (který buď stojí pár desítek až případně stovek tisíc Kč, případně (některé typy) není v běžném prodeji pro koncové uživatele vůbec a nebo naopak existuje i jako OpenSource (www.littlecms.com) zcela grátis a výsledek tomu také odpovídá) a i kdyby jste měl znalosti až do nebe sahající – tak bych byl celkem i zvědav, jak byste denzitickým měřením suploval kolorimetrická data (případně spektrální data), neb z pětsetosmičky nic jiného nevytáhnete.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

tvorba profilu pro tiskarnu?

14:40:40 14.08.2008

Dobry den,

chtel bych si vytvorit icc profil pro svoji tiskarnu canon iP4500 a mam k dispozici skalu C,M,Y,K a pak soutisk jednotlivych barev od 5% az do 100%, dale mam k dispozici merici pristroj [url] http://www.xrite.com/product_overview.aspx?ID=132 [/url], ale nemam bohuzel zadny software kam bych namerene hodnoty zapal a vytvoril si icc profil (soubor s priponou icc).

Prosim poradte jaky software pouzit k vytvoreni icc profilu.

Budu moc vdecny za rady.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: