Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Novinka EIZO CG222W

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Novinka EIZO CG222W

Autor: Navratil

12:03:46 06.01.2009

Moje příspěvky naleznete především zde, v této Poradně (popř. v její historii). Pokud se zajímáte o články, pak je naleznete zde:
http://www.grafika.cz/art/hw/eizocg222w.html, další pak zde: http://www.grafika.cz/art/hw/eizocg241w.html a tak dále…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: mastrak

11:39:55 06.01.2009

pán Navrátil,

prosím Vás, kde je možné nájsť Vaše príspevky.Obzvlášť ma zaujíma EIZO CG222W.
Som nováčik.

Ďakujem

Citovat příspěvek

10:22:13 23.12.2008

nemusíte se omlouvat za svou otázku, pane Zorgu. Měl byste především sám odlišit od sebe dva základní pojmy. Především motor se [bold]kalibruje[/bold] výhradně pomocí sondy a bez sondy se jen [bold]nastavuje[/bold]. Takže je jasné, že výsledky kalibrace jsou mnohem lepší, než jen nastavení monitoru. U monitoru tohoto typu máte výhodu v tom, že se jedná skutečně o profesionální monitor, kterému výrobce věnuje už ve výrobě patřičnou pozornost a péči a že každý monitor je proměřen a nastaven již ve výrobě. Takže pokud si jej nastavíte podle Vámi požadovaného, dostanete skutečně velmi dobrý výsledek, který pak případně můžete vylepšit kalibrací pomocí sondy. Monitor je velmi stabilní, takže kalibraci sondou udrží po velmi dlouhou dobu…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: zorg

15:41:03 21.12.2008

ospravedlnujem sa za otazku z kategorie "amater". Zaujima ma ci je mozne pouzivat a nakalibrovat "ako-tak" cg222w bez sondy, dostacujuco pre ucely napr. webdesignu (monitor by nesluzil v spracovaniu podkladov pre tlac). Teda ci je mozne vobec kalibrovat bez sondy. Je to otazka financii, kde pocitam s nakupom monitoru a sondy na dve fazy. Dakujem.

Citovat příspěvek

9:31:55 12.12.2008

Aha, to už je jiná. Takže ohledně měření konkrétně CG monitoru je úplně jedno, jestli použijete „Munkiho“ či „ájvana“. V okamžiku, kdy není k disposici CN, nastává problém u širokogamutových monitorů a i1D2 nestíhá.V tomto případě je pak Munki skutečně lepší a jako bonus opravdu zvládá zkalibrovat tiskárnu. Nečekejte ale nějakou zázračnou kvalitu. Munki je určen (svou přesností, technologií, cenou a kalibračním SW v němž uživatel do ničeho nezasahuje) především pro domácího uživatele v kategorii „GoodEnoughQuality“, nikoliv pro profesionální pracoviště, čemuž odpovídá i cena 8–10k Kč (OptixPro na monitor stál 12, spektrofotometry na kalibraci tiskárny začínají na nějakých 30tis, profesionální až do pár set tisíc a ještě výš). Munki je svými „vnitřnostmi“ založen na jiné technologii, než i1D2…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Kamča

18:46:50 11.12.2008

Vazeny pane Navratile, tak zkousim znovu a lepe: veta v uvozovkach obsahuje citat z Vaseho predesleho prispevku, ze ktereho by se mohlo zdat, ze povazujete ColorMunki za lepsi meridlo nez i1-D2, proto bych se rada ujistila, zda jste to tak skutecne myslel. i1 ma jiste diky sw lepsi moznosti pri kalibraci lcd, ale pri pouziti ColorNavigatoru (u CG rady) toto nerozhoduje. Tak pokud je to hardwarove stejne nebo dokonce lepsi (?presnejsi) meridlo na lcd, tak navic ziskam prijemny bonus v moznosti kalibrace tiskarny. Dekuji

Citovat příspěvek

Autor: amoeba

1:10:58 10.12.2008

dobry vecer,

je teda pravda ze i na mac OS X je ten samsung soft /Natural color expert/ veliky nestesti, s Color navigatorem nesnese srovnani :( mne se podarilo ho rozchodit jen na jednom macu ze ctyr. Uplne tristni mi prislo to ze Samsung nekde na svym webu zverejnil jakysi HCL kde je seznam g. adapteru se kterymi Nce zarucene spolupracuje :))) /coz uz treba v novejsi verzi nemusi byt pravda/ U tech ostatnich macu kde Nce padal kratce po spusteni mi nezbylo nic jineho nez pouzit staricky EZ color 2.6 ktery umi pracovat s I1D2. Bohuzel timto zpusobem se mi nepodarilo nikdy dosahnout odchylky nizsi nez ΔE 1.8. Navic u obou kusu XL20 mi pridalo ze podsviceni je nerovnomerne, v rozich horsi nez ve stredu.

Citovat příspěvek

18:57:49 09.12.2008

Nepochopil jsem podstatu dotazu, pane Kamčo. Zkuste to prosím znovu.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Kamča

18:50:36 09.12.2008

"Buď bych si koupil k tomu v bundle sondu za zvýhodněnou cenu (přičemž stačí
> bohatě i1D2)"
>
> to znamena, ze ColorMunki je "lepsi" meridlo nez i1D2 (bez ohledu na obsluzny
> sw, ktery u cg222w nahradi ColorNavigator)

Citovat příspěvek

Autor: Raven007

8:45:29 09.12.2008

Sorry, citoval jsem nespravny prispevek.

Citovat příspěvek

8:43:48 09.12.2008

To zas neni takova hruza, vse je na netu.
Ale samozrejme, dodavka musi byt kompletni.
S pozdravem Raven

Radek. Napsal:
-------------------------------------------------------
> Na alza.cz ho mají za 12.999,- Kč (bez DPH) i s
> kalibrační sondou Eye One Display 2 - pokud teda
> mají správný popisek.

Citovat příspěvek

Autor: Radek.

8:08:04 09.12.2008

Na alza.cz ho mají za 12.999,- Kč (bez DPH) i s kalibrační sondou Eye One Display 2 - pokud teda mají správný popisek.

Citovat příspěvek

23:36:42 08.12.2008

Děkuji za pochvalu. XL20 jsem měřil a nevypadá zle. Koneckonců — za tu cenu. Akorát k němu dodávaný SW mi dal pěkně zabrat (vztekal se s instalací a pak se ještě několikrát kousnul během procesu instalace — a s vistami se moc nekamarádí).
DTP94 a XL20 — nevím, nejsu si jistý. Vím že na samsungu byl odkaz na dodavatele „Natural Colour Expert“ a mlhavě si vzpomínám, že bylo možné si stáhnout verzi tohoto SW i pro DTP94. Nyní jsem to už nenašel.
Pokud bych to měl porovnat, pak EIZO za vyšší investici nabídne vyšší užitnou hodnotu, neporovnatelně propracovanější kalibrační SW, který obsahuje funkční korekční tabulku k dorovnání nevýhody klasických (včetně DTP94) kolorimetrů na širokogamutovém monitoru.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

19:39:45 08.12.2008

Dobry vecer. Pane Navratile, dekuji za recenzi subj. Da se rici, ze jsem
ocekaval velmi dobre vysledky.
Toto vse me premlouva ke koupi tohoto kousku. Snad krome jedineho -
cena. Mozna bych jako fotoamater mohl trochu slevit ze svych pozadavku.
Pak me vychazi jako dalsi alternativa Samsung XL20.
Proto Vas prosim o Vas nazor na tuto dalsi volbu. Mel jste XL20 v
rukach? Je o tolik horsi, aby rozdil v cene byl cca 10000Kc? Vyuziju s
nim mou stavajici sondu DTP94?

S pozdravem Raven

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

Autor: petas_s

15:09:43 31.10.2008

Dobrý den,
Mam problém s kalibrací monitoru EIZO CG222W. Prosím o radu. Zakoupil jsem nový monitor CG222W vše jsem nainstaloval a připojil podle instrukci. Při spuštěni programu ColorNavigator 5.1 jsem provedl dle postupu kalibraci pomoci kalibrační sondy eye one display 2.
Vyzkoušel jsem kombinace:
Bílý bod 5000K gama 2.2
Bílý bod 6500k gama 2.2
Bílý bod 5500k gama 1.8
Při zobrazení vzorového obrazce ( přechod ve stupních šedi ) v programu ColorNavigator , má tento vzorový obrazec u černé lehce fialový nádech a u světlé šedé žlutý nádech. Vyzkoušel jsem resetovat nastavení monitoru a zobrazit daný cíl v ColorNavigator bez předchozí kalibrace, obrazec má lehce nažloutlý nádech( což muže způsobovat pozorovací prostředí ), ale výsledek je celkově lepší . ( přechod je plynulejší )
Opravdu nevím, kde může být problém. Napadá mě pouze varianta špatné kalibrační sondy.
Nepovažuji se za zkušeného uživatele, proto prosím omluvte případné nepřesnosti.
Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Citovat příspěvek

Autor: alesj

17:10:05 28.10.2008

Také se těším na recenzi a střihám metr :)

Citovat příspěvek

13:45:15 22.10.2008

Nezůstala. Nějakými předběžnými výsledky operovalo včera EIZO na své prezentaci. Jinak už to jde do finále, ještě vydržte chvíííílinečku, to se nedá uspěchat a odfláknout…
Teď už dělám na průběžných měření dlouhodobé stability a vyhodnocování výsledků.
Díky za pochopení
Viktor N.

PS: předpokládám tak týden, maximálně 9 dnů (včera jsem slíbil max. 10, tak proto těch 9).

Citovat příspěvek

Autor: lukasek

13:06:17 22.10.2008

Nějaké novinky?
Přeci jen je to již více než měsíc a půl, nezůstala recenze někde v utajení? :)

Citovat příspěvek

Autor: Martin22

7:25:05 04.09.2008

Samozřejmě chápu, také mám doma manželku .....

Citovat příspěvek

23:26:34 03.09.2008

Pracuje se na tom. Omlouvám se za zpoždění, způsobené mou nezodpovědnou manželkou, která mi naplánovala o prázdninách dovolenou (s níž jsem jaksi nepočítal), jenž pak zapřičinila posun termínů…
Děkuji za pochopení.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

11:20:35 01.09.2008

Dobrý den pane Navrátile,

nechci Vás honit, jenom se chci zeptat, zda test již běží a kdy orientačně můžeme očekávat recenzi. Výměna jednoho monitoru je už u nás akutní a právě uvažuji o CG222W. Děkuji.

Citovat příspěvek

Autor: pepos

16:58:03 31.07.2008

Vyky: Koupil jsi hardwarově kalibrovatelný monitor. Takže by to chtělo ještě tu sondu a nebo někoho kdo kalibraci provede. Každopádně 5000K je správně a brzy si na tuto teplotu zvykneš. Pak ti všechny ostatní monitory s 6500K budou bít do očí jakou mají divnou barvu. :D

Citovat příspěvek

Autor: Vyky

15:20:27 29.07.2008

+ ještě jedno upřesnění a otázka navíc:

add 1. Tak ještě jinak: "módy" na monitoru jsou, jak jsem pochopil, emulace. Tedy: Mám od Eiza dva icc profily: 5000 a 6500, oba gama 2.2. Chápu to správně, že mám monitor nastavit custom, na teplotu a gamma podle toho, který z těchto 2 profilů vložím do systému? Tady někde jsem se dočetl, že 5000K je lepší (sic je to nehorázně žlutý, ale zvládnu to). Toto nastavení mi zaručí teoretický maximální gamut monitoru, třeba když budu prohlížet aRGB (a samo si to nastavím v aplikacích). Pravda?

add 1. Podruhé : Vzhledem k tomu, že většinou upravuji fotky z foťáku v sRGB, je pro mě výhodné zapnout "emulaci" sRGB na monitoru. (taktéž v NX2 a PS zvolit sRGB). Pravda? Ovšem tahle emulace sRGB má v monitoru teplotu 6500 a nejde změnit. Tj. je pro mě lepší použít icc profil 6500K aby to bylo stejný?

POMOC!

Citovat příspěvek

13:17:06 29.07.2008

Inu koupil jsem to přes člověka, co dodává hardware firmě mé tchýně. Myslím, že tomu rozumí krapet hůř než já :-). Takže jsem spoléhal na net....

Citovat příspěvek

11:47:08 29.07.2008

A LCD jsi koupil kde? Na netu?

Já teda nevím, na kolik si ceníš svůj čas, ale já raději zaplatím o 2.000,- Kč víc a nechám si od dodavatele vše vysvětlit, nastavit barvy v počítači a zkalibrovat LCD sondou.

Citovat příspěvek

11:31:44 29.07.2008

Nazdar,

jsem novopečeným vlastníkem tohoto lcd. A zároveň nováček ve správě barev - sice jsem toho načetl na různých fórech ohromné množství, ale pořád mi tam chybí takové to 100% porozumění (což je doufám otázka času).

Tedy bych zde pár dotazy rád doplnil to málo co vím:

1. Nikde jsem se nebyl schopen dopátrat, co v praxi znamenají "módy monitoru" tj. srgb, cal, custom, a emu. V manuálu o tom bylo pár vět - jak to souvisí s icc profilem lcd který mám vložený v systému? (tj. 6500K, 2.2 gama). Co mám mít nastavené, řekněme pro úpravu fotek, které mají přiřazené sRGB? Mám ideálně použít sRGB mód lcd nastavený na 6500K, 2.2. gama?.

2. Ale co když mají přiřazené aSRGB? Potom mám použít custom? Nebo nějaký z těch kalibrovatelných a nakalibrovat si ho sondou na co? Boha jeho to mě zabije :-).

3. jas evidentně ovlivňuje podání barev - jak si ho tedy mám nastavit? Na 100%? Na diskuzích jsem četl "máš moc velkej jas, sniž ho na 120cd/m2... a to udělám kde? Tak se mi zdá, že to jde pouze ColorNavigatoru u vytvořených zkalibrovaných icc?

Nějak mi to pořád neštymuje dohromady. Budu vděčný za kažkodou sebeobsáhlejší odpověď, případně odkaz.

Díky moc.

Citovat příspěvek

Autor: nicom

20:32:27 15.07.2008

a co použít ke kalibraci tohoto lcd? Stačí i1-d2? (dle některých názorů ne...)

Citovat příspěvek

Autor: jaaarrri

9:30:19 15.07.2008

Nazdarek, hele reknu ti to jednoduse uz od te doby co vysel prvni produkt cg21 jako prvni s hardwarovou kalibraci...nepouzivam nic jineho...je to proste jednicka a pouzivam ho denne v praci {korekce obrazu, reprodukce apod., colormanagement...} a nemuzu si stezovat..takze nastupce nemuzu jinak hodnotit nez ze bude super. ma totiz jeste vetsi, vernejsi zobrazeni Adobe RGB1998 .takze si myslim ze neni o cem se bavit. u me je eizo CG+kalibra. sonda Gretac Macbeth number one. :)

Citovat příspěvek

19:56:57 07.07.2008

Uz se tesim. Uz delsi dobu si slibuji, ze dalsi monitor bude pouze EIZO.
Ale tez me zaujal v posledni dobe Samsung XL20. Celkem by me zajimal Vas
nazor na tohoto (mozna) konkurenta. U te CG222 me vadi ta sirocina.

S pozdravem Jiri Havran

Navratil napsal(a):
> Podrobný test chystám (už mne EIZO požádalo). Měl by být spuštěn v průběhu asi 14 dnů a potrvá něco přes měsíc. Pak opět vyjde podrobná (a nekompromisní, jako vždy) recenze.
> S pozdravem
> Viktor N.
>

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

8:55:43 07.07.2008

Super, děkuji, hezký den. Martin

Citovat příspěvek

Strana výpisu

1