Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Kalibracni sonda a meridlo Color Munki Design a sprava barev MacBook Pro

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Kalibracni sonda a meridlo Color Munki Design a sprava barev MacBook Pro

Autor: nicom

17:41:06 26.06.2008

tak jsem opici v nabidce nasel i kdyz nevim jestli "jen tak brzy"

http://www.dtpobchod.cz/default.asp?cls=StoItem&StiId=23178

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

22:44:28 03.06.2008

Domnívám se, že by Vám verze Photo stačila. I když ono to „jemné ladění tónů“ – jak to jen říci – buď ten profil (kalibrace) funguje a nebo ne. Nějaké dolaďování – jako u piana, no takhle to moc nefunguje. Takže na jedné straně získáte tím, že změříte „jen“ 2× 50 polí, šup šup a máte profil! Některým fotografům/uživatelům udělá moc dobře, pokud dostanou nástroj do profilu rýpnout a „doladit si“ některé tóny (to byste ani nevěřil, kolik lidí to vyžaduje. Jak nemohou potáhnout za křivku, myslí si, že kalibrace nemůže fungovat. Chtěl bych je vidět v autoservisu, zda-li také stojí u automechanika se svým šrubovákem v ruce v pohotovosti, aby při předávce mohli přiskočit a zalovit někde v motoru a doladit mu křivky v řídící jednotce…).
Takže abych to shrnul.
Vytisknete na laserovce 50 polí, ty přejedete opicí a SW Vám vygeneruje druhou verzi polí, které vytisknete a opět přeměříte. Celkem tedy 100 polí. Systém je přímočarý a nepředpokládá kolísání výstupu, jakékoliv anomalie. To znamená, že musíte mít laserovku maximálně stabilizovanou (tak jak se to předpokládá u lepší inkoustové tiskárny). Budete-li chtít si výstup doladit, pak si můžete začít hrát, což opět stojí čas. Plně profesionální systém používá několik set až tisíců polí, které se proměřují zpravidla plně automaticky. Vygenerování profilu už je pak založeno na určitých znalostech a analýze dané tiskové technologie (jiná optimalizace je pro inkoust, jiná pak pro dar přítele Lasera a tak dál).
Pokud Vám bude jednoduchost ColorMunki stačit, pak ano, i pro copyshop je to dostatečně dobré (zejména pro svou až triviální jednoduchost). Ale pokud se v barvovém prostoru objeví jakákoliv anomálie, vypouklina (typicky u inkjetu na některá média a rozlišení), 2×50 polí je přece jen poměrně řídká síť na podrobné zachycení a kompenzaci problémů. Ale je to určeno pro domácího uživatele/amatéra/grafika, co chce získat nějakou kontrolu nad barvou. A tu mu barevná opice spolehlivě, jednoduše a rychle dá.
V nabídce DTP e-shopu to nejspíš jen tak brzy neuvidíte. Museli by odkoupit na sklad naráz až několik set kusů, jinak nedostanou kontrakt. Tohle je opravdu masprodukce do hypersupervelkoobchodů…
Já jsem tu opici měl mít (jakožto demo) za nějaký směšný symbolický peníz, ale mám v kancelariu už tolik přístrojů, že na hračky (i když docela pěkné a povedené) už místo opravdu nemám…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Kalibracni sonda a meridlo Color Munki Design

Autor: Jan Macek

16:32:06 03.06.2008

Tenhle produkt (Color Munki) mne zaujal. Jen nevím, jestli by byla pro copyshop (převážně laserové tiskárny, ale i jeden RGB plotr) lepší ta verze design nebo photo (ve vlastnostech veze photo jsem našel možnost pokročilého ladění šedé a pleťových tónů). Ale v nabídce na DTP e-shopu jsem ho zatím nenašel.
Jak to vidíte vy, pane Navrátile?

Děkuji za odpověď.

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

9:09:49 02.06.2008

Je to tak, pro Vaše zaměření by byla vhodnější verze Design. Tato verze nejen že obsahuje kalibraci monitoru, ale i tiskárny. Je to řešení v pásmu 500 USD, směrované výhradně na neproškolené uživatele, kteří se v kalibracích nevyznají, ale chtějí dostat barvy nějak pod kontrolu. To znamená, že program je svázán názorným průvodcem, který uživatele vede krok za krokem jedním směrem. Design verze obsahuje navíc nástroje pro přímé barvy a měření barev z reálných předmětů.
A jak se dá spolehnout na měření barev tímto přístrojem? Na to, jak málo to stojí, jsou výsledky více než uspokojivé. Ale je to kategorie okolo 500 USD včetně HW a SW. Profesionální systémy stojí řádově tisíce až desetitisíce USD. Ty jsou ale zase pro běžného uživatele nedostupné, takže z tohoto pohledu bych Vám verzi Design doporučil…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Kalibracni sonda a meridlo Color Munki Design a sprava barev MacBook Pro

Autor: j. sustkova

14:47:29 01.06.2008

Dobry den,
mate zkusenosti nebo nazor na ColorMunki Design?

Pracuji jako graf. designer – prozatim na MacBook Pro 17" (koupeno 2/2008 verze 2,4 GHz), resim problem se spravou barev – vyrazny posun barevneho prostoru LCD oproti Pantone (napr. oranzova pant 1505 je v color bridge definovana jako 255/110/0 a mne se jevi jako cervena, olivova tepla zelen jako tmava --- zda se mi ze chybi pri zobrazni na displeji zluta).
Prosla jsem zakladni nastaveni pomoci nastaveni displeje v System Preferencich (nastaveni D50, gamma 2,2), v Color Sync jsem zjistia smrsteni barevneho prostoru oproti sRGB (tim padem i Adobe RGB98). Nevidim ted jiz jinou moznost nez koupit pripadne kalibracni sondu.

Jeste je moznost koupit jiz zminovany EyeOne Display 2. Nicmene je na trhu nova vec: ColorMunki Design, ktera by mela teoreticky dokazat zmerit barvu na ruznych povrsich a k tomu i zkalibrovat displej.
Pokud bych zvazovala koupi, ktery z produktu byste mi doporucil? Lepe receno da se spolehnout na mereni barev timhle pristrojem?

Samozrejme idealnim resenim je mit kvalitni externi displej, ale to bude az v prubehu casu.

Dekuji.
J. Sustkova.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: