Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

CMS zahada

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: CMS zahada

Autor: mildante

12:27:30 27.09.2008

Dobry den, narazil jsem tady na to vlakno a zajimalo by me, jestli tedy nekdo nevi o nejakem prohlizeci obrazku, ktery by zvladal color management bez problemu?

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

0:05:00 02.05.2008

Je to tak, pokud prohlížeč neumí používat korektně CMS, pak předpokládá sRGB, což je pak průser v případě monitoru, který zvládá větší (někdy i velmi podstatně) gamut.
Co se týče nalezení voně dostupného prohlížeče — v tomto Vám bohužel nepomohu. Nepoužívám žádny prohlížeč fotografií. Nicméně pokud se nepletu, tak jsem Vámi požadované vlastnosti prohlížeče zahlédl u zákazníků, kteří používali originální SW k digitálním fotoaparátům (vyšší (polo/plno)profesionální třídy), který byl k těmto fotoaparátům dodán/prodán… Ten většinou umožňoval přepnout (či použít funkci) do prohlížecího módu.O nějakém voném prográmku ale skutečně nevím, přičemž jeho existenci nevylučuji a předpokládám…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: xebece

17:21:23 29.04.2008

Dobry den,

tak zahady vyreseny. Uvedene prohlizece zrejmne konvertuji do sRGB misto do profilu monitoru. Autori jineho prohlizece XnView tohle chovani oficialne proklamuji a jejich vystup je roven vsem vyse zminovanym prohlizecum.

A proc se sRGB v techto prohlizecich zobrazuji jinak nez v prohlizeci bez CM? Je to dano zbytecnou konverzi sRGB->sRGB. Overeno zkonvertovanim sRGB fotky pomoci LittleCMS demo applikace do sRGB a zobrazenim v prohlizeci bez ICM. Vysledne podani bylo stejne jako ve prohlizecich vyse, tedy vice saturovany a tmavsi ve stinech.

Tak at ted bych vas chtel pozadat o radu. Vite nekdo o nejakem jednoduchem prohlizeci, ktere zvlada CM korektne a uplne, tj. vcetne konverze na monitor? Takovy do ktereho nahraji prvni fotku a pak mezerou prechazim na dalsi? A ktery to umi prezentovat hezky na plne obrazovce s cernym pozadim?

S pranim hezkeho dne,
Lukas Cerman

Citovat příspěvek

CMS zahada

Autor: xebece

10:47:50 29.04.2008

Dobry den,

zkousel jsem se poohlednout po nejakem jednoduchem prohlizeci obrazku, ktery zvlada Color Manegement (CM). A nasel nasledovne:

1) Windows Picture and Fax Viever (WPFV), je to prekvapive, ale od jiste verze windows se tento software pokousi o CM.

2) FastStone (FS),

3) IrfanView + plugin lcms,

dale pouzivam SW: Photoshop (PS), CaptureOne (C1) a PictView (PV). Posledni jsemovany neumi CM, takze posila data primo na obrazovku bez jakych koliv konverzi.

Monitor mam na kalibrovan, profil nastaven ve vlastnostech obrazovky. Photoshop a C1 funguji korektne, shodne zobrazuji. Pokud v Photoshopu potlacim CM zapnutim Proof/Monitor vidim to same co v Pictview.

Konverze Photoshopu a C1 se zdaji spravne. Overil jsem to zkonvertovanim sRGB obrazku do profilu monitoru demo-aplikaci od LittleCMS systemu a zobrazenim zkonvertovaneho obrazku prohlizecem bez ICM, podani stejne jako v PS a C1.

Potud jasne a v poradku ale:

ZAHADA 1:
Pokud v C1 vynutim profil monitoru sRGB, tak bych cekal, ze vystup na obrazovku bude odpovidat systemu bez ICM, ale neni tomu tak! Obraz se jevi mnohem saturovanejsi a tmavsi ve stinech nez stejna sRGB fotka zobrazena v Pictview, ktery nema CM. To by mi az tak nevadilo, jen mi to vrta hlavou.

ZAHADA 2:
Vsechny tri prohlizece, ktere se honosi CM schopnosti, Irfan, Faststone, WPFV zobrazuji jinak nez Photoshop a C1(s korektnim profilem monitoru). Vysup je saturovanejsi a ve stinech tmavsi! Dokonce to na mne dela dojem, ze vystup odpovida podani C1 s vynucenym sRGB namisto profilu monitoru. Tato zahada se projevuje stejne, kdyz z C1 exportuji do sRGB i do Adobe RGB.

Netusite kde by mohl byt problem? Prijde mi dost zvlastni, ze by vsechny ty prohlizece nefungovali, to by jim preci lidi uz davno omlatily o hlavu. Taky mi prijde dost zvlastni ze nefunguji uplne stejnym zpusobem, takze to vypada na problem meho systemu. Na druhou stranu C1 a Photoshop funguji korektne.

Jeste informace o mem systemu: WXPsp2, Matrox P650, S2000 pripojen na primarnim vystupu GK.

S pozdravem
Lukas Cerman

PS: neznate nejaky jednoduchy prohlizec obrazku, ktery umi CM korektne?

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: