Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Kalibrace monitoru u notebooku

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Kalibrace monitoru u notebooku

Autor: Navratil

16:22:08 29.03.2008

Já Vám rozumím. Ovšem na stížnosti tohoto typu není tahle Poradna určena, jak doufám zase pochopíte Vy.

Když se nad tím s mírným odstupem zamyslíte, pak zjistíte, že to právě všude a vždy doporučuji: jakmile si chcete koupit nějakou technologii, kde hrozí riziko „výrobní změny“ či nějaké výrobní vady (obtížně reklamovatelné – viz některé vypadené subpixely a pod.), pak je vždy nutné si konkrétní výrobek osobně vyzkoušet i za tu cenu, že to vyjde dráž a pak si ho rovnou odnést.
Zabrousíte-li hlouběji do historie této Poradny, pak zjistíte, že jsem na podobné akce (jak popisujete) dost alergický. Například když HP u tiskárny 5500 slibovali: „s rychlostí 52,86 m2/hod stihnete jakoukoliv zakázku“. A když zákazník zjistil, že už od 8 m2 za hodinu je kvalita neprodejná a kde že je těch slibovaných 52 m2, tak mu odvětili, že to byla jen „reklamní nadsázka“.
A historie se stále opakuje, neb lidé (pravděpodobně) chtějí být klamáni a kde je poptávka…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: PetrSm

14:10:48 29.03.2008

Vazeny pane Navratile,
nechci vyvolavat flame, ale v tomto pripade neslo o "levny" nakup pres
internet, ale o drobnou odchylku mezi demo vzorkem, ktery mate moznost
si otlapkat a prodejnim kusem, ktery je distribuovan zakaznikovi.
Oznaceni zustava stejne (zvlast u znackoveho zbozi) - lec nektere
kousky specifikace se mohou menit (viz treba druh displeje).
S pozdravem
Petr Sm.

> Vážená sl/pí Hankoo, proč myslíte, že jsem tak zdůraznil, že je
> zapotřebí si notebook (a samozřejmě i LCD monitor) před koupí osobně
> osahat a vyzkoušet? I když by to bylo za příplatek (ve srovnání s koupí přes internet např.)…
> S pozdravem
> Viktor N.

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

12:27:48 29.03.2008

Vážená sl/pí Hankoo, proč myslíte, že jsem tak zdůraznil, že je zapotřebí si notebook (a samozřejmě i LCD monitor) před koupí osobně osahat a vyzkoušet? I když by to bylo za příplatek (ve srovnání s koupí přes internet např.)…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: PetrSm

22:16:48 28.03.2008

Ahoj Hani. :-)
Jo a chybely mu 2 pismena.
Petr

P.S. Omlouvam se za Off topic.

> Noo, v praxi to funguje tak, ze se doctete v recenzich jak bezvadny
> ten notas je do vykonu a kvality displaye, koupit si jej muzete ale
> bez moznosti "osahani", zjistite po zaplaceni a rozbaleni ze ma vadu
> na display, ze tam jsou smouhance, ze se na to neda koukat, ze vam
> pada... ze vykon neodpovida vykonu, pro ktery je urcen. Bavim se o
> noteboocich 80 tis a vic... No a stezovat si pak muzete na
> lamparne.. ma to stejny ucinek :(

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

Autor: Hankaa

21:25:42 28.03.2008

Noo, v praxi to funguje tak, ze se doctete v recenzich jak bezvadny ten notas je do vykonu a kvality displaye, koupit si jej muzete ale bez moznosti "osahani", zjistite po zaplaceni a rozbaleni ze ma vadu na display, ze tam jsou smouhance, ze se na to neda koukat, ze vam pada... ze vykon neodpovida vykonu, pro ktery je urcen. Bavim se o noteboocich 80 tis a vic... No a stezovat si pak muzete na lamparne.. ma to stejny ucinek :(

Citovat příspěvek

18:37:41 28.03.2008

Tento monitor má výhradně analogové připojení. To znamená, že notebook musí mít buď VGA konektor vzadu vyveden a nebo hybridní (to znamená DVI, který obsahuje jak digitální, tak i analogový signál a analog na nokii z něj vyvedete pomocí běžně dostupné rozdvojky, či kabelu DVI/VGA).
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: roman hleda notebook

8:46:51 28.03.2008

Je mi jasné, že na zkalibrovaném a kvalitním monitoru v nějakém pěkném studiu se dělá lepší a hlavně kvalitnější dojem. Bohužel tento luxus si zatím nemohu dovolit, takže se budu muset spokojit s mobilním řešením. Každopádně mi dovolte prosím ještě jednu otázku. Brouzdám nyní po internetu a hledám, ale zdá se mi, že nemohu narazit na dobrý informační zdroj. Můžete mi prosím doporučit nějaký, pokud o některém takovém víte? A ještě jednu otázku mám. Jak je to s možnostmi propojení notebooku a externího monitoru? V mém případě se jedná o monitor Nokia typ 445Xi Plus.

Mnohokrát děkuji za reakce
Roman

Citovat příspěvek

15:35:48 27.03.2008

Nejsem si jistý, jak odpovědět na tuhle otázku. V praxi to funguje zhruba následovně:
1) někdo si pořídí notebooka, aby mohl zákazníkovi přímo ukázat co je zapotřebí.
2) někdo si pořídí notebooka, aby si mohl nosit práci s sebou kamkoliv, i domů a sekundárně ho využije opět pro prezentaci u zákazníka
Ačkoliv kalibrace pomůže velice významně, vždy je nutno vzít v úvahu, že profesionální DTP monitor, který stojí 40tis až přes 100tis, nelze plnohodnotně nahradit panelem od notebooku… Ale ano, je to poměrně často používané řešení.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

15:15:57 27.03.2008

Děkuji moc za Vaši obsáhlou a věcnou odpověď. Určitě se budu řídit při výběru Vašimi radami. Ve své otázce jsem se pídil i po informaci, jak to vlastně chodí v praxi? Jestli je notebook v těchto případech běžné a efektivně využívané řešení nebo jestli je to jen nouzová situace a minimálně finální korektura musí proběhnout za optimálních podmínek (nejspíše tedy v grafickém studiu)?

Předem děkuji za odpověď i na tuto otázku
Roman

Citovat příspěvek

10:56:37 27.03.2008

No, v kanceláři u zákazníka D55 jen tak neuděláte, natož D50 (které by bylo vhodnější, jako normované světlo). Tmu mu většinou také neuděláte (na 100% zatmění jsou kanceláře málokdy přispůsobené).
Bohužel u notebooků máte jen omezený výběr, zkusím Vám dát pár tipů, podle čeho vyhledávat.
1) lesklá obrazovka. Bohužel většina výrobců prohlásila, že displeje s lesklým povrchem přivedou uživatele do blažené extáze. Ano, ono to funguje v naprosté tmě. Ale jakmile máte s tím pracovat za denního světla, v odlesku vidíte všechno možné za Vámi, včetně Vaší kravaty, co máte na sobě… Rozhodně si notebook vyzkoušejte v provozu, abyste viděl, zda-li jsou odlesky přijatelné. Pokud seženete typ, který má matnou (polomatnou) úpravu povrchu displeje, dejte mu přednost.
2) u notebooků se z důvodu nižší ceny a jednodušší technologie dávají panely, které nemají 8bitovou barevnou hloubku, nýbrž jen 6bitovou. Pátrejte tedy v technických specifikacích, aby notebook měl skutečně 8bitový panel a nikoliv interpolovaný s 6bity.
3) 6bitová interpolace je spojená většinou s TN typem panelu. Zkuste pátrat po notebooku, který ma lepší a novější typ, například (seřazeno postupně k tomu lepšímu) tedy: MVA, PVA, S-MVA, S-PVA, A-MVA, IPS, S-IPS, AS-IPS, … a rozhodně je velmi důležité mít 8bitovou barevnou hloubku! (pozn.: možná A-MVA patří před S-PVA, ale myslím si, že to už jsou detaily)
4) S kalibracemi notebooku jsem doposud neměl žádný výrazný problém. A bylo v podstatě jedno, jestli se jednalo o integrovanou grafiku na čipsetu (Intel) či o řešení typu ATI/NVIDIA. Nicméně velice výrazným mínusem byla absence modifikovat separátně RGB kanály u displeje tak, jak to známe z OSD u monitorů. Obávám se, že takový notebook není. Dbejte tedy, aby alespoň byla možnost nějaká rozumná regulace jasu. I když ta někdy přináší problém (regulátory při snížení jasu někdy trochu jas rozkolísají) a tak je někdy lepší to prostě nechat na maximu.

Žádný konkrétní notebook Vám nedoporučím. To už si musíte vyhledat sám. Rozhodně doporučuji si to v reálu ošahat (viz bod 1)!
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Kalibrace monitoru u notebooku

9:56:04 27.03.2008

Dobrý den,

opět se obracím na vás zkušenější s prosbou o radu. Chtěl bych si pořidit nějaký vhodný notebook. Mé požadavky jsou v podstatě dva základní. Zaprvé by se na tom měly dát dělat svižně grafické práce a zadruhé by měl být monitor notebooku zkalibrovatelný tak, aby se dal smysluplně použít na prezentacích u klienta. Neříkám že by cena pro mě byla vyloženě rozhodující, ale hledám určité optimum, dobrý poměr cena/kvalita. Můžete mi prosím nějaký doporučit?

Teď mě napadá další otázka. Jakým způsobem provádíte prezentace u klienta? Zajistíte si optimální světelné podmínky tím, že "uděláte tmu" - popřípadě D55? Nebo se monitor notebooku pro tyto účely nedá použít a slouží pouze pro to, abych mohl ukázat klientovi kompozici prvků atd., ale barvy mu ukážu na příslušným vzorníku barev?

předem děkuji za reakce
Roman

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: