Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Inkoust Epson Claria

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Inkoust Epson Claria

Autor: Jezevec

22:08:49 25.03.2008

Vážený pane Navrátile,
taková nabídka se neodmítá, děkuji, budete vítán. Až to bude aktuální, ozvu se mailem.
S pozdravem
Jezevec

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

21:00:08 25.03.2008

Možnost použití náplně s vyšší kapacitou je i v případě R285 zachována.
S přátelským pozdravem
Viktor N.

PS: až to budete mít, tak mi dejte vědět. Zastavím se na kafe a svůj kufr vezmu s sebou…

Citovat příspěvek

18:51:16 25.03.2008

Vážený pane Navrátile,
děkuji za odpověď. Vzhledem k výhodné ceně tiskárny bude nejlépe, když přejdu od teorie k praxi a všechno si vyzkouším na konkrétních příkladech. Ve volbě modelu R285 jsme se shodli, dostupnost náplní je důležitá.

S pozdravem
Jezevec

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

18:03:58 25.03.2008

Máte pravdu, inkoust Claria není pigmentový, ale jedná se o poslední generaci DYE inkoustů, které prošly velice významnou změnou – co se týče odolnosti vůči působení svěla (ale dávají si rafinovaně podmínku, že fotky musí být schované v albu). Abych pravdu přiznal – nemám žádné dlouhodobější zkušenosti s těmito inkousty. Ale řekl bych, že tento typ inkoustů je zatím určen jen pro „malé“ použití, ve velkoformátové fotografii zatím kraluje klasický pigment.
Široký rozsah barev moc nevyužijete. Někdy naopak přináší problémy, ale víceméně se to dá vždy nějak ukočírovat. Ale výhodou je určitá rezerva v gamutu, ta je rozhodně lepší, než naopak krátká cyan či magenta…
R290 neznám a nevím, proč se v ČR neprodává. Mně osobně připadá (ale jistý si tím nejsem, neměl jsem ji na stole), jako koncepčně starší, nežli 285, která má novější hlavu. Konkrétně 290 používá VariableDot se třemi úrovněmi velikosti kapky (v 90 % případu stejně používá jen nejmenší – mikrodot), 285 je schopna použít až 5 velikostí kapky (opět ve většině případů nepoužije BigDot, ale jen variace nejmenších kapek) Kazety má pravděpodobně jiného typu (soudě dle typu označení), nicméně inkousty jsou stejné. Být Vámi, šel bych raději do té 285, nežli 290, u které byste možná měl problémy se sháněním náplní…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

17:35:03 25.03.2008

Snažil jsem se něco vygooglit vlastními silami. R290 může používat dva druhy inkoustových kazet s rozdílnou kapacitou. Vzhledem k tomu, že jsem neobjevil nikoho v ČR, kdo by tuto tiskárnu nebo příslušné kazety prodával, tuto část otázky považuji za vyřešenou.

Citovat příspěvek

Inkoust Epson Claria

11:21:10 24.03.2008

Vážený pane Navrátile,
rád bych Vás požádal o radu při výběru domácí inkoustové fototiskárny. Vím, že takový dotaz by patřil spíše do rubriky "Stolní tiskárny". Problém je v tom, že tam přispívají převážně lidé, kteří si koupili jednu tiskárnu, s tou jsou buď spokojeni nebo nespokojeni a podle toho udílejí své rady, aniž by porovnali více výrobků nebo znali hlubší technické souvislosti. Rozhoduji se mezi dvěma modely: Canon Pixma iP4500 a Epson R285 (290). Parametry i cena obou jsou podobné. Z Vašich dřívějších komentářů jsem nabyl dojmu, že považujete piezo technologii (Epson) za kvalitnější a to mimo jiné z toho důvodu, že si lépe poradí s pigmentovým inkoustem. Také jsem si myslel, že všechny novější tiskárny Epson pigmentový inkoust používají. Dokonce se to píše na firemních stránkách, cituji:

"Inkoust na bázi pigmentu Epson Claria nabízí vysoké rozlišení, šest barev a výjimečně široký rozsah barev a jemné přechody"

Podle jiných pramenů to ale vypadá, že inkoust Claria není pigmentový. Můžete mi prosím tuhle věc objasnit, případně i v kontextu výběru vhodné tiskárny, určené výhradně pro tisk fotografií ? Rozhodujícím kritériem je kvalita výtisku. Případně pokud byste věděl, jaký je rozdíl mezi inkoustovými kazetami pro Epson R285 a R290 a proč se R290 v ČR neprodává. Z cenových důvodů v tuto chvíli neuvažuji o vyšších modelech (např. R800), které by jinak byly samozřejmě vhodnější.

Děkuji.
S pozdravem
Jezevec.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: