Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Grafická karta pro grafiku

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Grafická karta pro grafiku

Autor: Izak

13:41:37 06.10.2011

vlado456 Napsal:
-------------------------------------------------------
> Dobrý večer.Chcel by som sa vás spýtať,že či je
> Gainward GeForce GTX 550 Ti 1GB DDR5 alebo HD 6850
> vhodná na photoshop a tak..vďaka..

Vhodna je kazda karta ;-) ale podporovane pro OpenCL akceleraci ma Adobe uvedeny na sve strance pro dane verze photoshopu.
Samozrejme doporucena neni zadna z nich, nebot doporuceny jsou Nvidia Quadro/ AMD FireGL ;-) ale fungovat budou i tyhle.

Na rychlem CPU pry neni zrychleni zase tak velke, pokud bys ale mel cely CS, tak treba AfterEfekt profi karta zrychli az 2x oproti desktopove.

Citovat příspěvek

Autor: vlado456

22:11:07 25.06.2011

Dobrý večer.Chcel by som sa vás spýtať,že či je Gainward GeForce GTX 550 Ti 1GB DDR5 alebo HD 6850 vhodná na photoshop a tak..vďaka..:)

Citovat příspěvek

Autor: medved.m

13:37:40 20.08.2010

A sakrys. Opravdu je tento konkretni HP rady ZR sunt, vychazite z osobni zkusenosti nebo nejakeho objektivniho testu?
Zkousel jsem hledat po netu recenze/testy, z tech par malo dostupnych nejsou snad vsechny placenou reklamou (nebo jo, ale pak uz mi nezbyde nez neverit jednoduse nikomu :-$ ) a vyjadrovaly se pomerne strizlive kladne, i pokud jde o rovnomernost podsviceni, coz je pro mne klad. Je fakt, ze na HW kalibraci s nim musim zapomenout, ale nejsem profesional a na to, koupit si domu za svoje Eizo CG ani NEC Spectraview, proste mit nebudu...) Tak jsem stale zmaten.
Pokud jde o tu kartu, zamlouva se mi Quadro FX1800, ale spise to bude FX580. Me pozadavky by jiste mela splnit dobre. Dik, m.

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

8:41:20 20.08.2010

Zdravím,
grafické karty s 10bitovým výstupem se tu probíraly docela nedávno: http://forum.grafika.cz/read.php?112,5042497
Jinak s tím HP bych na Vašem místě poněkud zaváhal a koupil bych raději od EIZO nějaký CG, pokud chcete 10bitováý vstup, pak nejlépe CG243W (případně SX2462W či SX2262W, pokud těch peněz je opravdu málo) a máte vystaráno na hodně moc let. Myslím si, že nejste natolik bohatý, abyste si kupoval laciné šunty, ne? A HP monitor je opravdu, no, jak to jen slušně napsat…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: medved.m

11:29:46 18.08.2010

Dobry den vsem, dovoluji si tema otevrit s prosbou o radu jeste jednou. Priznavam, ze se ve specifikacich cipu a grafickych karet ztracim (zvlaste u AMD/ATI se mi nejak zda, ze mezi obchodnimi kecy nejsem schopen najit, co chci :-( Jsem na tom podobne jako panove vyse: chci zmenit monitor za HP ZR30w, 2560x1600, DVI-D + DP, a potrebuji i novou grafickou kartu.
Zadne hry, 3D, dokonce prehravani videa, vse ozelim ve prospech zpracovani fotografie (velkoformatove - sken meho CB negativu 8x10" ma v archivnim rozliseni 1.8G pixelu). Ideal by asi mel mit DisplayPort (+DVI), 2560x1600 v 30-bitech, pasivni chladic - a prijatelnou cenu :-)
Dik za tip, m.

Citovat příspěvek

23:16:07 31.05.2010

Domnívám se, že byste se měl zajímat o grafické karty s technologií CUDA. A nemusí být rozhodně nikterak drahé, pokud nezamýšlíte navíc pařit 3D náročné hry…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Bohuslav Friedrich

12:24:22 29.05.2010

Dobrý den,
také řeším problém s grafikou.
Potřebuju si koupit počítač pro praci Photoshopem, Autocad, Archicad, Artlantis renderování vizualizaci. Potřebuju vědět co je pro takový počítač nejdůležitější, připadně optimalní.

Děkuji za odpověd.

Citovat příspěvek

Autor: davidkotulan

20:03:44 05.12.2009

Dobrý den,
s intergrovanou grafickou kartou na desce s p. Navrátilem souhlasím. U DTP aplikací je grafický výkou naprosto dostačující i TNT2 na 16 MB. Zde je spíše duležitý procesor, operační paměť a disk.
Na zobrazování barev vám stačí jakákoliv (i 8let) stará grafická karta. Její dobré barevné podání docílíte zkalibrováním. Procesor vám však přepočítává číselné hodnoty a operační paměť se stará o rychlý přísun číeslených hodnot z disku do procesoru a zpět. Také vám počítač nezrychlý bežný 1TB. Potřebujete disk s vysokou vyrovnávací pamětí (min 32 MB) a nejlépe SCSI disk (ikdyž často kolem 80 GB) který má 15.000 otáček. Řešit (u DTP) nějakou nVidia GT250 /GT8800 nebo ATI 5800, naprostý nesmysl. CAD a Cinema se zase poohlížejí po wildcat nebo quadro.

Citovat příspěvek

Autor: Karel Knop

22:07:29 02.12.2009

Dobrý den.

Prosil bych pěkně o radu ohledně PC. Jsem nováčkem v oblasti hardwaru "nezbytného" pro práci v grafických programech jako je Adobe CS3.
Je grafická karta skutečně tím nejdůležitějším prvkem sestavy a nebo je lépe (nebo stejně důležité) investovat třeba do procesoru a paměti..????
Pracuji na dvou LCD monitorech, ale jsou to "obyčejné kancelářské 19ky". Z diskuze jsem vytušil, že rozdíl mezi DVI - VGA je pro LCD monitor asi dost důležitý (ikdyž to se asi více vytahuje ke kvalitním monitorům). Mám omezené finanční možnosti, takže se nemohu dovolit investovat velké sumy, a tak jsem spíše chtěl prosil o radu, jaké jsou podle vás "minimální" nároky na hardware, aby my to jakš-takš šlapalo. V práci dělám v podstatě na trochu lepší "kancelářské mašině" a je pravdou, že třeba IllustratorCS3 nebo FlashCS4 mi dost často padají a hlásí nedostatek RAM (tuším, že tam mám 2GB).

Díky moc za radu, případně ze přesměrování na nějaký šikovný článek, který by mi poradil.

S pozdravem
Karel Knop

Citovat příspěvek

21:25:59 15.11.2009

No právě že displayport není omezen a nativně podporuje nejen 8 bit a 10bit, nýbrž i 12 a 16 bitů na kanál RGB. Takže nezbývá, než pak ještě pořídit například CG243W, který má právě 10bitový vstup na displayportu (a 16bitové interní zpracování). Řekl bych, že z hlediska barev už u zobrazení snad ani nelze požadovati více…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: moralles

20:47:05 15.11.2009

Dobry den pane Navratile.
Chtel bych se jeste zeptat na to 10bit zpracovani barev. prohledl jsem specifikace DVI (vsech 76 stran)
http://www.ddwg.org/lib/dvi_10.pdf
ale nikde vyslovne nepisou, ze to ma 8 bit. (je mozne ze jsem to prehledl...)
[bold]OPRAVA UZ TO VIDIM PIŠÍ " 24 bit tzn. 8 bit na kanal, ze?[/bold]

jde mi o to, ze u specifikace graf karty ATI HD 3400 series pisi
http://www.amd.com/us/products/desktop/graphics/ati-radeon-hd-3000/hd-3400/Pages/ati-radeon-hd-3400-specifications.aspx

"Full 30-bit display processing " melo by to byt
R = 10bit
G = 10bit
B = 10bit

to by pak znamenalo,ze to je zas jenom marketing. tah?? ze ta karta umi 10 bit na kanal, ale kazi to zas DVI? jak je na tom displayport? taky 8bit?

predem dekuji za odpoved Robin

Citovat příspěvek

Autor: Petr Válek

18:47:00 11.11.2009

ATI FirePro V3700 ještě tato varianta Full 30-bit Display Pipeline. Color Depth 8, 10, 16-bit

Citovat příspěvek

Autor: Petr Válek

18:30:03 11.11.2009

Dobrý den,
nastal čas stavby nového PC. Hry mne nezajímají! Procesor bude i7-920 grafiku vybírám mezi ATI Radeon HD5770 a NVIDIA Quadro FX580. Vým že se jedná o úplně rozdílné karty ale potřebuji poradit. Na PC bude Photoshop CS4, Lightroom 3, Autocad LT2010. Občas přehrání filmů BlueRay či Full HD. Zajímá mne i věrnost barev monitor mám NEC2690WUXi tak ať je naplno využit. U FX580 píšou 30 bit color a CUDA tak nevím jestli je to nějaké plus. U Ati zase píšou OPEN GL 3.2 ( FX580 "jen" 3), Shader model 5 ( FX580 "jen" 4) a možná bude lepší na přehrání filmů. Níže dávám odkazy na jednotlivé karty.
http://www.amd.com/us/products/desktop/graphics/ati-radeon-hd-5000/hd-5770/Pages/ati-radeon-hd-5770-specifications.aspx

http://h18000.www1.hp.com/products/quickspecs/13310_div/13310_div.HTML

Děkuji za rady

Petr Válek

Citovat příspěvek

9:42:40 14.10.2009

Já to tušil, přece jen na hry už jaksi není čas. Proto jsem zdůraznil, že je lepší se spíš soustředit na jiné, než herní parametry. Nicméně občas se u klientů setkávám s názorem, že jen brutální herní karta je to pravé na grafiku (zřejmě je tento názor spíš vmasírován prodejcem). V extrémním případě (pokud uživatel nepožaduje CUDA axceleraci Adobe CSx) dokonce stačí i integrovaná grafika v čipsetu…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Petr Lysoněk

9:36:52 14.10.2009

...děkuji za odpověď.

Asi jsem to nezdůraznil dostatečně, ale tohle PC není na hry, budou na něm pouze aplikace CS3 brzy asi CS4 nebo rovnou příští rok až CS5.

Brutální herní výkon nepotřebuji, myslel jsem to tak, že když je karta HW našlapaná, může pomoci výpočtům v DTP programech. Investovat jsem chtěl max 5.000-6.000 bez dph, ale sám jsem si teď v posledních dnech zjistil, že bude stačit "obyčejná" GTX260 s CUDA (to už jsou prý v poslední revizi beztak všechny nvidie), jak píšete.

Každopádně děkuji i za sdělení, že mi Matrox "nemá už co nabídnout". Hezky napsáno.
Dva monitory používat nebudu.

Zdravím Vás
PL

Citovat příspěvek

0:50:28 10.10.2009

Vážený pane Lysoňku,
vzhledem k tomu, že již máte LCD s DVI vstupem (a samozřejmě které používáte výhradně v jeho nativním rozlišení), můžeme se bavit výhradně o digitálním výstupu z videokarty. No a v tomto případě již nemá Matrox možnost nabídnout něco víc, jak tomu bylo pravidlem v případě analogového výstupu VGA. Digitál je prostě digitál a tedy nelze udělat jedničky více ostřejší a nuly více nulovatější. Proto při výběru nové grafické karty si položte sám pár otázek:
1) potřebujete brutální grafický výkon? Ano? A na co? Na hry?
2) kolik hodláte do takové karty investovat?
3) hodláte povýšit na nejvyšší verzi CS Adobe i s podporou akcelerace přes grafickou kartu (CUDA)?
Odpovědi na tyto otázky by Vás měly samy nasměrovat na typ karty, který si zakoupíte.
Pokud nepotřebujete si hrát na počítači poslední výkřik gamesnické módy, nepotřebujete stovky shaderů a aliasingů a já nevím co ještě za hodně moc peněz. Takže podle toho volte výběr. Například já osobně bych se díval po kartách s Nvidia CUDA (zároveň bych si ještě ověřil kompatibiliu s Adobe pro HW akceleraci, pro případ, že byste někdy upgradoval) a hlavně od solidního výrobce. Takže v této kategorii se dá sehnat za relativně malé peníze (např. okolo 2,5tis) relativně velmi vysoký výkon.
Matrox se dnes hodí akorát pro speciální vícemonitorová řešení a pod. Bohužel už dávno není vedoucím běžcem na poli grafických karet…
S pozdravem
Viktor N.

_________________________________________________________________________________________
[ital]Vážený pane Navrátile,
dovoluji si otevří­t po třech letech tohle téma a poprosit Vás o radu. Chystám se tento rok kupovat nové PC pro DTP. Doposud (cca 15 let práce v DTP) jsem kupoval vždy karty Matrox a měl pří­mé srovnání­ s kolegou, který kupoval zásadně jiné značky (nvidia, ati). Matrox na mém PC podával vždy znatelně lepší­ obraz. Ostrý jako břitva, žádné rozostření­, perfektní­ podání­ barev. Nyní­ poprvé mám tiky koupit nvidii, asi proto, že doma mám asi rok a půl PC s kartou 8800GT (ale i silnější­ procesor a ví­ce RAM než v kanceláři) a když na něm něco dělám, cí­tí­m v mnoha situací­ch rozdí­l. Ručičkou chytnu obraz, hýbu s ní­m jakkoliv rychle a s jakkoliv složitým dokumentem sem a tam. Acrobat Pro, jinak lí­ný jako veš, při rolování­ s dokumentem (s pohledem) je na domácí­m PC také svižnější­. Na druhou stranu si uvědomuji, že obraz doma není­ možná až tak ostrý jako v kanceláři (na Matroxu).
Doma i v práci mám LCD EIZO, v kanceláři L997 (provozuju na něm 1600x1200), doma S2213W (1680x1050).
Do nového PC kanceláře jsem přemýšlel o nvidii GTX G285, ale neví­m, jestli to není­ vyhazování­ peněz. Jestli by to stejné nepředvedla i nějaká karta G260.
Za pří­padnou pomoc s výběrem mnohokrát děkuji.
Petr Lysoněk, Brno[/ital]

Citovat příspěvek

Autor: Petr Lysoněk

22:45:08 09.10.2009

Vážený pane Navrátile,

dovoluji si otevřít po třech letech tohle téma a poprosit Vás o radu. Chystám se tento rok kupovat nové PC pro DTP. Doposud (cca 15 let práce v DTP) jsem kupoval vždy karty Matrox a měl přímé srovnání s kolegou, který kupoval zásadně jiné značky (nvidia, ati). Matrox na mém PC podával vždy znatelně lepší obraz. Ostrý jako břitva, žádné rozostření, perfektní podání barev. Nyní poprvé mám tiky koupit nvidii, asi proto, že doma mám asi rok a půl PC s kartou 8800GT (ale i silnější procesor a více RAM než v kanceláři) a když na něm něco dělám, cítím v mnoha situacích rozdíl. Ručičkou chytnu obraz, hýbu s ním jakkoliv rychle a s jakkoliv složitým dokumentem sem a tam. Acrobat Pro, jinak líný jako veš, při rolování s dokumentem (s pohledem) je na domácím PC také svižnější. Na druhou stranu si uvědomuji, že obraz doma není možná až tak ostrý jako v kanceláři (na Matroxu).
Doma i v práci mám LCD EIZO, v kanceláři L997 (provozuju na něm 1600x1200), doma S2213W (1680x1050).
Do nového PC kanceláře jsem přemýšlel o nvidii GTX G285, ale nevím, jestli to není vyhazování peněz. Jestli by to stejné nepředvedla i nějaká karta G260.

Za případnou pomoc s výběrem mnohokrát děkuji.
Petr Lysoněk, Brno

Citovat příspěvek

22:33:30 30.11.2006

Mail došel, nicméně 10bitový RAMDAC má více grafických karet, ale jestli se nemýlím, tak DVI výstup je specifikován jen a pouze jako osmibitový. To znamená, že pokud byste měl 10bitový DVI výstup, monitor by jej neuměl zpracovat. Něco jiného je to u analogového VGA výstupu, kde Parhelia za určitých okolností dovedla mít 10bitový výstup. Ovšem v praxi jen s omezeným využitím…

Něco jiného jsou lékařské monitory a pod., ale to je také jiná cenová kategorie, kde nejde o barvu, jako počet odstínů šedé (a tam se právě používá 8–12bitová hloubka, samozřejmě v úzké spolupráci se speciální grafickou kartou)…

S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: robo22

12:48:39 30.11.2006

isiel Vam mail

Citovat příspěvek

1:09:02 29.11.2006

Kartu s 10bitovou hloubkou pro DVI? Ale safraporte — a která to je konkrétně, jste si skutečně jistý? Znáte specifikace DVI?
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: robo22

12:32:17 28.11.2006

podarilo sa mi najst vga kartu s 10-bit hlbkou na DVI, zial osobne som to este netestoval

Citovat příspěvek

21:38:14 23.11.2006

Nechtěl bych rozpoutat jakoukoliv karetní válku, ale já osobně mám nejlepší zkušenosti s vyšší řadou grafických karet na čipu NVIDIA například od ASUSu. Analogový obraz je rovněž ostrý jak břitva. Na Matroxu bych měl více výtek. Problémy s ovladači, degradace analogového signálu přes propojky/redukce a v dnešní době dost podceněná akcelerace. Nicméně pokud hodláte jet jen a pouze DTP, pak i Matrox stačí. Nicméně zaznamenal jsem právě stížnosti některých uživatelů, že v dvoumonitorovém režimu na plném rozlišení již Matrox dost nestíhal… záleží ale především na tom, co máte Vy osobně ověřené.
MitsubishiDP2020 je poměrně kvalitní kousek, ten by měl ještě dlouho vydržet.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Pavel A

12:30:04 23.11.2006

Děkuji za radu. Hlavní monitor mám CRT monitor Mitsubishi 2020 a jen tak se ho nebudu chtít zbavit. Jako doplňkový mám LCD (je to jen na paletky, nízké rozlišení a ne moc kvalitní). V tomto případě by bylo nejlepší řešení opět Matrox? Co se týče značkovosti karet - zaužíváno je spíše rozdělení podle čipu (ATI, Nvidia). Podle výrobců karet se neorientuji. Co je například značová karta? ATI?

Díky Amler

Citovat příspěvek

11:57:45 23.11.2006

Pokud máte CRT monitor, Marox ve kvalitě zobrazení skutečně vedl (ale také i v různých problémech při kalibraci). Co se týče dvoumonitorového uspořádání — zde ani tak na sondě nezáleží jako spíše na ošetření ze strany ovlaačů grafických karet…
Pokud máte LCD monitor, dejte přednost připojení přes DVI a pak Vám vyhoví každá kvalitní (značková ) karta.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Grafická karta pro grafiku

Autor: Pavel A

11:47:57 23.11.2006

Dobrý den, rád bych si pořídil nový počítač a s ním i novou grafickou kartu. Vždy jsem spoléhal na Matrox Millenium, tvrdilo se, že má ze všech výrobců čipů nejlepší barvy. Nyní bych se rád zeptal, jak je to v nynější době. Obyčejná matroxka stojí kolem 5000 Kč a Parhelie 14 000. U Matroxu G550 jsem měl trochu problémy s překreslováním obrazovek při běžné práci v Indesignu. Za ceny výše uvedené jsou k dispozici mnohem výkonnější a modernější grafické karty. Potřeboval bych vědět, jak jsou na tom s podáním barev a zda je Matrox opět sázkou na kvalitu. Také zda nejsou problémy s kalibrací monitoru u jiných karet. U Matroxu funguje, ale ne při zapojeném dvoumonitorovém uspořádání (mám starší sondu).

Pracuji s produkty Adobe, především zlom a úprava fotografií v Photoshopu (klasický pre-press) na platformě Win XP.

Díky. Pavel A

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: