Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Vhodné osvětlení

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Vhodné osvětlení

Autor: Jan Koňařík

9:54:53 16.11.2011

Dobrý den,

zabývám se propagací a distribucí tzv.Plnospektrálního druhu osvětlení.Jedná se o světelné zdroje- kompaktní úsporky,zářivky,nástěnná i stropní svítidla a stolní lampy s parametry přirozeného slunečního světla- tj. barevná teplota od 5500 K a také Ra koeficient 90- 98% ( v procentech udaná podobnost se slunečním světlem).To Ra je důležité,výrobky v běžné prodejní síti označované jako "Daylight" tento parametr vůbec neuvádějí,zřejmě záměrně,protože ho nesplňují.
Naše světla jsou certifikovaná,mají spojité spektrum včetně důležitého stopového UV.Jsme i výhradními distributory firmy Ottlite Verilux.

Pro informace a výrobky volejte na tel.777 612066,nebo mail:simplestyle@volny.cz

Přeji pěkný den,

ing.Jan Koňařík Valašské Meziříčí

Citovat příspěvek

Autor: jan Koňařík

9:36:41 16.11.2011

Dobrý den,můžu vám vřele doporučit plnospektrální zdroje osvětlení .úsporky,trubic.zářivky,stolní i nástěnné lampy a svítidla ,která distribuuji do škol,zdravotnických zařízení,soukromých firem atd.Jsme česká firma,která se touto problematikou zabývá již několik let a jsme jak výrobci vlastních výrobků,tak výhradními distributory renomované firmy Ottlite a Verilux.
Pokud vím,výrobky s názvy "Daylight" v běžné distribuční síti zdaleka nedosahují parametry denního světla (je sice uváděná vysoká barevná teplota - až kolem 6000K,ale záměrně neudávají tzv.Ra koeficient a ten musí být pro denní světlo min.90%.A to tyto výrobky určitě nemají.Ra definuje v % podobnost se slunečním světlem.
Naše výrobky jsou certifikované a splňují všechny požadavky na plnospektrální zdroje.

Distribuce probíhá jen pomocí obchodních zástupců .

Pokud cokoli potřebujete jsem na čísle 777612066,nebo mail: simplestyle@volny.cz

Hodně zdraví,

ing.Jan Koňařík
Valašské Meziříčí

Citovat příspěvek

Autor: Patrik1974

22:38:02 15.05.2011

Pardon dal som zly link tu je opravney http://prek.faro.es/prek/pagescorp/articulos/detalle.seam?cid=2773

Citovat příspěvek

Autor: Patrik1974

19:56:14 15.05.2011

Mna nepusti uz vstavane osvetlenie v strope co mam vyriesene vsetko ako bodovky na patice GU10 preto som hladal jedine ziarivky s paticou GU10 a nasiel som 11W ziarivky 5000K (GU10 11W 5000K BAJO CONSUMO) --> http://prek.faro.es/prek/pagescorp/articulos/detalle.seam?cid=2707# Chcem sa opytat ci to je vhodne osvetlenie miestnosti kde sa pracuje s monitorom Eizo CG 243W? Dakujem. Patrik.

Citovat příspěvek

Autor: Tuma

13:45:29 01.09.2006

Djoki - děkuji za tip, radši si těch lamp za 17.000,- koupím hned několik.

Citovat příspěvek

Autor: Vladimír Šulc

17:13:57 31.08.2006

Poslední dva příspěvky mně připadají trochu nejasné a nekonkrétní. D50 je irelevantní D65 taky, co je tedy správně? Kvalitní zářivky s vysokým Ra stojí okolo těch 150,- Kč. Když z nich někdo sestaví kompletní osvětlovací těleso, tak si to pochopitelně nechá zaplatit. Správná barevná teplota je základní předpoklad barevné věrnosti, potažmo činitele Ra. Takže jsem asi něco nepochopil...

Citovat příspěvek

Autor: lkx

15:47:05 31.08.2006

Navratil Napsal:
-------------------------------------------------------
> V našich podmínkách platí D50. Změřená průměrná
> hodnota chromatické teploty denního rozptýleného
> světla je v našem pásmu něco kolem 5180 K. Z toho
> vyplývá i mé doporučení používat hodnotu, která je
> nejbližší a tedy D50 (td) (což je i dnešní doporučení
> patřičných norem). Teplota bílé 6500 K byla kdysi
> tvrdošijně stanovená evropská norma pro textilní a
> grafický průmysl, bez ohledu na reálnou situaci,
> ale hlavně v oposici s normou ANSI (D50). Abyste
> se dostal na D65, musel byste se přemístit hodně
> moc na sever…
> Monitory jsou většinou již při výrobě nastaveny na
> 9300 K. To z toho důvodu, že mají při tomto
> nastavení velmi vysoký jas (tu) a navíc se využívá toho
> efektu, že namodralá bílá se jeví lidskému oku
> skutečně velmi „zářivě bíle“… ale se skutečností
> má opravdu jen velmi málo společné.
> Světla ateliérů v Helichovce? Těžko říci. Já u
> toho nebyl a tak tedy mi nejsou známy žádné
> důvody, které je k tomu vedly. Nevím co se tam
> fotí a za jakých podmínek. Ale co naopak vím, tak
> i do profesionálních fotografických ateliérů se
> montují světla především v rozmezí 5000–5500 K.
> S pozdravem
> Viktor N.

Ta evrobská norma vychází ze statitik zkoušených dobrovolníků, kteří dle bíchaných světelných barev z RGB zdrojů určovali co je a co není bílá. 5000K je teple bílá což pochopitelně působí příjemně. A tak se používají v ateliérech. Studeně bílou bych nedoporučoval. :) Teplota bílé je zajímavá věc ale během dne se mění řádově v tisících stupňů.
Chápů že špatně vyložená pravidla dokáží udělat mnoho škod. Co se týče barev, se již stalo. O Koloromerii se mluví, ale málose celá zná. Bohužel na veřejnost dorazili jen fragmenty a tak se mnohdy stalo, že z předpokladu se stal zákon.
Dovoluji si tvrdit že D50 je pro běžné denní podmínky stejně irelevatní jako D65. Nové normy co se týče teploty barvy bych radši nekomentoval a snad i nezmiňoval.

Důležité je, že barva světla nemí být ani červená (růžová), ani modrá, či jinak barevná, nýbrž bílá. Plus mínus.

Citovat příspěvek

Autor: lkx

15:27:52 31.08.2006

Vyser se na ladění teploty, u zářivek je důležitý index podání bareb Ra ten by mněl být v tomto případě 90 nebo více. Pokud to bude mít teplotu x,y a Ra 75 pak to bude na nic. teplota by mněla být 5000 - 7000K. Hodnocení ovlivňuje i intezita s větší intenzitou může klesnout teplota. Ale podání barev je základní a takováto kvalitní zářivka (či jiné svítidlo) bude také dle toho drahé. ;)

Citovat příspěvek

Autor: Djoki

22:50:32 29.08.2006

Tuma

Lampu koupíš za 17 kolíků tady:http://www.photolifeshop.cz/inshop/scripts/set.asp?Level=242

Citovat příspěvek

Autor: BoD-CZ

14:10:28 29.08.2006

Stačí koupit vhodné zářivkové těleso (doporučuji s elektronickým předřadníkem - prodlouží životnost trubic) a osadit jej trubicemi firmy Philips TL-D 90 Graphica Pro 36W/950 SLV. Protože běžně v obchodech tyto typy nemívají, stačí se obrátit na nejbližšího dodavatele ([url]http://www.lighting.philips.com/cz_cs/wheretobuy/index.php?main=cz_cs&parent=1_10&id=cz_cs&lang=cs[/url])
a ten je bez potíží dodá. Cena jedné trubice je okolo 120,-Kč včetně DPH. Tímto poměrně jednoduchým a laciným způsobem si vyrobíte normované a standardní osvětlení. Mě se plně osvědčuje.
Konkrétní trubici najdete na adrese (nevím proč, ale nelze mi to vložit jako URL, takže si přes schránku přeneste do prohlížeče to, co je mezi --->>> a <<<---):
--->>>http://www.prismaecat.lighting.philips.com/LightSite/Whirlwind.aspx?eca=LEPPLG&cpf=CZEPCS&stg=ACT&lan=CS+&ecu=LMP|PHL|EP&cnt_key=TLD9GRAP|PHL|871150088864825+++&t=3&tree=0&scr_md=1111&leftnav=2_1_1_5_2_7&nav=Null&loc=Null<<<---

Citovat příspěvek

Autor: Johny_r

9:39:12 29.08.2006

Díky moc a přeji hezký den.

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

9:30:01 29.08.2006

To nevím, tuhle lampu neznám a neměřil jsem. Já osobně doporučuju řešení poněkud komplexnější, než jen nějaká žárovka. Jestli se k tomu dostanu, pošlu Vám na mail bližší info…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

9:21:59 29.08.2006

Vážený pane Navrátile,
velice děkuji za vyčerpávající odpověď.
Chtěl bych se ještě zeptat (Vás nebo někoho jiného), jestli existuje nějaké levné řešení pro osvětlení v domácích podmínkách. Vpodstatě by mi stačila stolní lampa s 5000K. Nic drahého ani přesného nepotřebuji. Našel jsem zářivku Philips Graphica 18W, která by snad měla mít 5000K za pár korun (cca 150), myslíte že je to rozumné řešení? Druhá věc je, že se mi nějak nedaří najít stolní lampu s paticí G13. Nevím, jestli ta patice není zamýšlená do jiného typu svítidla než je stolní lampa, ještě se budu muset porozhlédnout. Jinak i ta daylight žárovka od Philipsu vypadá zajímavě. Za těch pár peněz bych si jí do lustru klidně dal. Určitě to bude lepší než klasická žárovka. Jako amatér nepotřebuji řešení za tisíce.

Ještě jednou děkuji za vysvětlení a zdravím,
Jan Richter

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

20:24:37 28.08.2006

V našich podmínkách platí D50. Změřená průměrná hodnota chromatické teploty denního rozptýleného světla je v našem pásmu něco kolem 5180 K. Z toho vyplývá i mé doporučení používat hodnotu, která je nejbližší a tedy D50 (což je i dnešní doporučení patřičných norem). Teplota bílé 6500 K byla kdysi tvrdošijně stanovená evropská norma pro textilní a grafický průmysl, bez ohledu na reálnou situaci, ale hlavně v oposici s normou ANSI (D50). Abyste se dostal na D65, musel byste se přemístit hodně moc na sever…
Monitory jsou většinou již při výrobě nastaveny na 9300 K. To z toho důvodu, že mají při tomto nastavení velmi vysoký jas a navíc se využívá toho efektu, že namodralá bílá se jeví lidskému oku skutečně velmi „zářivě bíle“… ale se skutečností má opravdu jen velmi málo společné.
Světla ateliérů v Helichovce? Těžko říci. Já u toho nebyl a tak tedy mi nejsou známy žádné důvody, které je k tomu vedly. Nevím co se tam fotí a za jakých podmínek. Ale co naopak vím, tak i do profesionálních fotografických ateliérů se montují světla především v rozmezí 5000–5500 K.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

15:22:30 28.08.2006

Dobrý den,
tak mne napadá, že se zeptám, jaká by vlastně měla být optimální teplota osvětlení? A jaká je teplota denního světla. Kdy je vhodné použít 5000K a kdy 6500K? A proč je rozsah monitorů většinou 5000-9300. Je 9300 nějak využitelných?
Pokud je mi známo, tak třeba do fotoateliérů v Hellichovce se montovaly světla se 6500K. Proč?

Díky za odpovědi...

Citovat příspěvek

12:48:01 23.08.2006

Foto Škoda.
Podle obrázku to není žárovka, ale kompaktní zářivka s elektronickým startem.

Citovat příspěvek

11:16:24 23.08.2006

Ideálních řešení bude jistě povícero (viz např. www.ott-lite.com), bohužel, u nás neexistují prodejní místa. Zjistil jsem, že u Škody mají nějakou žárovku s teplotou světla 5000K za Kč 650, tak se půjdu podívat.

Citovat příspěvek

22:18:46 22.08.2006

Ideální řešení je zde: http://www.solux.net/
Pokud by se někomu podařilo zjistit, jak tento produkt zakoupit v ČR (do ČR), budu moc vděčný.
Obvyklé řešení spočívá v zakoupení speciálních zářivek, nebo rovnou celých osvětlovacích těles.
Provizorní, ale kupodivu velmi dobré řešení je žárovka Philips s denním světlem. Baňka je modrá
a filtruje světlo tak, aby se barevná teplota vlákna (cca 2850 K) transformovala blíže k dennímu světlu.
Průběh asi nebude ideální a 5000 K zřejmě taky nedosáhne, ale na rozdíl od zářivek je spektrum alespoň spojité. Cena je cca 60,- Kč takže není problém to vyzkoušet. A kdyby někdo tu žárovku změřil spektrákem, tak už by to vůbec nemělo chybu :-)

Citovat příspěvek

Vhodné osvětlení

14:51:17 22.08.2006

Marně sháním lampu s teplotou světla vhodnou pro editaci fotografií. Můžete doporučit typ lampy a hlavně místo, kde ji lze sehnat? Děkuji.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: