Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Jak určit pantone barvu

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Jak určit pantone barvu

Autor: tomas61

19:37:56 25.05.2011

Pokial si ju nedate na ripe previest do CMYK-u, vyjde Vam na samostatnom plate v 50%-nom rastri.

Citovat příspěvek

Autor: radimv

16:19:40 25.05.2011

ad " Když použiji v Indesignu Pantone barvu třeba v 50% odstínu, na osvit pošlu pantone, ne CMYK, vyjde tak i v tisku? Nebo bude ve 100% odstínu?"

- jak vyjde v tisku je poněkud "záludná" otázka, ale s určitostí víme že příkaz krytí primární tiskové barvy (inkoustu) např. těch 50% odchází jako instrukce pro osvit (nebo tiskový "engine") a je úplně jedno jestli se jedná o "kanál" té či oné tiskové barvy -> mechanicko-fyzicky proběhne stejný proces pro vytvoření tiskové formy pro průhledný lak jako bělobu nebo oranžovou pantonku (nebo rajčatovej protlak:-)

... jak to vyjde na finálním výtisku je pak další téma diskuze.

Podstatné na úrovni toho sw je však rozlišit zda je ta konkrétní barva zadaná jako "výtažková" (bude se separovat) nebo jako "přímá/spot" (přibude jako samostatný tiskový kanál).

Zatim zdar

Citovat příspěvek

Autor: Michalxxx

16:02:01 25.05.2011

Můžu mít dotaz? Nějak si to neumím srovnat v hlavě. Když použiji v Indesignu Pantone barvu třeba v 50% odstínu, na osvit pošlu pantone, ne CMYK, vyjde tak i v tisku? Nebo bude ve 100% odstínu? :-)

Citovat příspěvek

Autor: janice

14:12:48 01.02.2011

Dobrý den, a je možné na netu najít nějaký převodník ze cmyk nebo RBG "barev" do pantone?...
nebo pouze v corelu?

díky moc za info

Citovat příspěvek

Autor: davidkotulan

8:00:30 06.11.2009

Neznáte barvu pantone jaká se už používala? A používala se? Pokudano, existuje něco jako objednávka, kde je specifikována ;)

Citovat příspěvek

Autor: Thak

10:27:49 30.10.2009

robertj: Děkuji za vyčerpávájící vysvětlení. Bohužel tady šlo již o hotový logotyp, který jsem musel použít, tak jak je. V budoucnu se budu u svých prací snažit o zpětnou kompatibilitu podle vašich rad, pokud se bude jednat o materiál určený i pro tisk.

Díky

Citovat příspěvek

Autor: robertj

10:23:52 30.10.2009

Thak Napsal:
-------------------------------------------------------
> Už tomu začínám rozumnět - je to i logické.
>
> Je tedy potřeba určit jaký vzorník použijeme tj.
> vyberu-li pantone-CMYK zvolím si barvy, které
> budou v této paletě a potom je jednoduše využiji v
> projektu. Tím pádem si zajistím zpětnou kompatibilitu.

Myslim, ze v tom mate porad chaos. Zpetna kompaktibilita neni tak primocara, jak si myslite. Je v tom bohuzel hodne teorie, za niz tiskarska praxe vetsinou pokulhava.
Prave protoze existuje vice Pantone vzorniku, ktere se snazi simulovat vysledny odstin nejake skutecne barvy na nejakem papire, prip. folii (tim se vytvari konkretni odstin a vy ho muzete simulovat vybranim z palety ve svem SW), ale tiskar ma jen tu barvu v plechovce a vy potom potrebujete vedet, jaka barva bude na tom danem potiskovanem materialu. Tim, ze jste ji pro tiskare oznacil napriklad Blue 072 C, vam nepomuze ke stejnemu vysledku, abyste mel sjednocene u loga pro vsechny potiskovane materialy. Tiskar ma jen jednu barvu Blue 072 a je lhostejne, jestli mu ji za cislem oznacite jako C, U nebo M.
Pokud jste na zacatku, kdy tu barevnost jeste muzete nejak ovlivnit (aspon trochu), tak abyste mel stejne reprodukovatelne barvy, tak musite zacit tim, na jakem materialu (mediu) bude logo reprodukovano. Musite pocitat s urcitymi omezenimi u kazde technologie reprodukovani, pri vyberu barvy si alespon priblizne stanovit, jak velka ma byt shoda barev:
1. bud pomoci ICC profilu simulovat barvy ve Photoshopu a hledat potrebne hodnoty barev s tim, ze v idealnim pripade pouzijete monitor z vaseho grafickeho pracoviste, ktery mate na nahledy (softproofing). To jen pro poradek, aby se ta barevnost "neuvarila" u sefa v nejakem prohlizeci na nesestelovanem a neoprofilovanem monitoru.
2. nebo primo zmerit sondou danou barvu, od ktere se chcete odpichnout a najit ji co nejblizsi ekvivalenty s co nejmensi odchylkou - Radimem zminovana deltaE)

Vzdy je nejaka mnozina barev, ktera je reprodukovatelna na predpokladanych "mediich".
Nebo oslovit vyrobce barev, folii atd. a nechat si na miru vse namichat, a pak dobre zaplatit.

Citovat příspěvek

10:54:14 27.10.2009

Už tomu začínám rozumnět - je to i logické.

Je tedy potřeba určit jaký vzorník použijeme tj. vyberu-li pantone-CMYK zvolím si barvy, které budou v této paletě a potom je jednoduše využiji v projektu. Tím pádem si zajistím zpětnou kompatibilitu.

Já tu mám logo od jednoho grafika, co u nás již dávno nepracuje a potřeboval jsem z jeho zdroje zjistit pantone barvy. Po té co jsem projel všechny palety, jsem zjistil, že použil Pantone CMYK a tam už jsem dvě barvy loga nalezl.

Díky!

Citovat příspěvek

Autor: radimv

10:29:44 27.10.2009

ad "Představoval jsem si, že vemu něco jako tool kapátko a kliknu na barvu a ukáže mi to hodnoty RGB, CMYK a Pantone přímou barvu."

- konkrétně takto to fungovat nemůže z matematického principu -> když uvážíme nejběžnější případ kdy v 8-bitovém režimu máte těch RGB-barev k dispozici zhruba 17 milionů a ve CMYKu asi 4.3 miliardy (teoretických) tak naproti tomu stojí jen zhruba 1 tisíc barviček v Pantone vzorníku (záleží který typ vzorníku uvažujem).

Tedy neni možné aby každá ze 17 milionů RGB kombinací měla svuj konkrétní a přesný ekvivalent v Pantone vzorníku - opačná cesta je výrazně jednodušší a také již mnoho let funguje v aplikacích Adobe -> k vybrané barvě Pantone snadno zjistíme ekvivalent v RGB nebo CMYK.

Jediné co by vám mohlo usnadnit vaší situaci je nějaký softík který na základě kolorimetrických přepočů najde nejbližší barvy (nejmenší odchylky dE) v příslušném vzorníku k vámi zvolené RGB/CMYK-referenci (nutno specifikovat v jakém konkrétním barvovém prostoru se vaše RGB nebo CMYK barva nachází).

Zatim zdar

Citovat příspěvek

Jak určit pantone barvu

9:29:21 27.10.2009

Zdravím,
měl bych dotaz - mám v corelu připravené logo má dvě barvy.. a pro tisk po mě chtějí příme barvy pantone, ale
nevím, jak je zjistit.. umím určit RGB, CMYK a hexa barvu pro web, ale nevím jak určit ty dvě barvy jako pantone. Když kliknu na vlastnosti výplně a Palets tak tam je paleta barev a je tam Pantone, ale není tam má barva. Každá barva v té paletě má své číslo např. PANTONE 249C, ale když přetáhnu v oknu REFERENCE mojí barvu z OLD na NEW tak mi to žádné číslo té barvy neukáže, jakoby nebyla v paletě obsažená.
Představoval jsem si, že vemu něco jako tool kapátko a kliknu na barvu a ukáže mi to hodnoty RGB, CMYK a Pantone přímou barvu.

Díky za pomoc!

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: