Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Filtr červené barvy

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Filtr cervene barvy

Autor: HonzaCh

14:13:46 06.04.2007

Dík a hezký svátky,
H.

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

Re: Filtr červené barvy

Autor: radimv

13:08:03 06.04.2007

to HonzaCH

ad "Čeká mě asi práce na to téma (vyhledat těžiště
jasného "bodu" (fleku) na scéně plus spočítat souřadnice po opravě deformací
[boule z optiky, křivoběžník z umístění kamery]"

-momentálně si nevzpomínám na nic co by mohlo významně pomoct... viděl jsem sice nějaké produkty které podobné úlohy řeší ve statických snímcích (např. z mikroskopu), ale jsou placené a algoritmy asi nebudou volně dostupné.

Zatim zdar

Citovat příspěvek

Autor: HonzaCh

9:48:29 06.04.2007

Trochu OT otázečka, když jste se tak pěkně rozpovídali a vypadá, že jste
in...

Nemáte nějaký šikovný link na algoritmy pro zpracování streamového videa v
reálném čase? Nebo nápad? Čeká mě asi práce na to téma (vyhledat těžiště
jasného "bodu" (fleku) na scéně plus spočítat souřadnice po opravě deformací
[boule z optiky, křivoběžník z umístění kamery], stačí tedy jasová
složka/ČB) a nerad bych začínal úplně od čistého stolu. (Ale zatím jsem
nepátral, je to do budoucna.)

TIA,
H.

PS: Posílal jsem totéž včera mailem, ale někam se to "zatoulalo". Tak kdyby se to časem objevilo, víme proč.

Citovat příspěvek

Autor: HANiS

12:24:22 05.04.2007

Diky za tip. Nenapadlo me staven na pomeru G:B. Zkousel jsem ruzne R:G a R:B, ale G:B opravdu ne. Par hodin jsem to sice ted musel ladit, aby to davalo rozumne vysledky, ale ted uz vse jede super. Problemy jsou ted akorat s kvalitou kamery, kdy proste obcas tu cervenou jako cervenou nesejme, ale to se vetsinou po chvilce spravi a na dalsich obrazech uz je cervena cervenou. Takze jeste jednou diky

Citovat příspěvek

Autor: radimv

0:38:04 04.04.2007

ad "neexistuje nějaký rozumný matematický popis oblasti v RGB, který je lidským vnímáním vnímán jako červená?"

-myslim že to je poměrně dobře zvládnutelné, pokud budete pracovat pořád s jednou kamerou (a jednim nastavením)
-postupoval bych tak že bych hledal nejdříve nějakou mezní hranici co budete ochoten uznat jako "červenou" (např. nasnímaných 50, 25, 25) abyste byl schopen s velkou pravděpodobností rozlišit ostatní plochy od těch značek.

-následně by měla postačit triviální metoda pro vyhodnocení poměru R : G : B, pokud je poměr G : B vyrovnaný (např. 20 : 18) tak je zachován odstín té dominantní červené v R-kanále. Další kritérium by byl poměr R : (větší ze složek G, B) a případně lze přidávat další rozhodovací kritéria.
Z hlediska "bezpečnosti" se mimo relativní (poměrová) kritéria dají vymyslet i nějaká "absolutní" (jako že R nesmí klesnout pod 28 apod.)

Kdybyste to chtěl v nějaké aplikaci napsat obecně (pro různé periferie apod.) tak by bylo potřeba udělat nějaké předpoklady o barevných prostorech které se budou té úlohy účastnit a případně do toho zatáhnout i nějaké rovnice z kolorimetrie ev. služby pro správu barev (to už by bylo asi zbytečně "přesné" a vyplatilo by se při potřebě rozeznávat několik "červených").

Zatim zdar

Citovat příspěvek

Filtr červené barvy

Autor: HANiS

17:39:53 03.04.2007

Potřeboval bych pomoc s následujícím problémem. Mám kameru (značně nekvalitní), kterou snímám nějaké prostředí. V tom prostředí jsou umístěny značky - obrázky natištěné červenou barvou RGB(255,0,0) na bílý papír. Tyhle značky potřebuju najít a nesmím žádnou přehlédnout. Bohužel v prostředí se postupně mění svštlo, takže se mi stává, že jednou tou kamerou tu červenou nasnímám jako (160,40,40), jindy jako (90,20,20) atd...
Zrakem pořád poznám, že to je červená, ale nevím, jak to "říct" počítači, co je ještě červená a co už ne...

Takže se chci zeptat, jestli neexistuje nějaký rozumný matematický popis oblasti v RGB, který je lidským vnímáním vnímán jako červená?

Předem díky za odpovědi, pokud někdo něco takového znáte

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: