Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Farebne rozdiely

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Farebne rozdiely

Autor: radimv

23:44:52 29.03.2007

to HonzaCh:

naprostý souhlas...
- formální zápis může vypadat jakkoli a každému vyhovuje nějaká forma jak označit tentýž obsah

Akorát se nemůžu zbavit pocitu že když začnu uvádět odchylky barev při zpracování dat fotografických souborů v šestnáctkové soustavě, tak si s moc lidma o tom "nepokecám" :-)

Zatim zdar

Citovat příspěvek

 

Re: Farebne rozdiely

Autor: HonzaCh

14:29:18 29.03.2007

> reprodukci na monitoru přes barvu zadanou ve tvaru "#6f1717",
> doporučil bych pracovat s hodnotama v nativním tvaru jak je posílá
> graf. karta na monitor -> 0-255 pro každý kanál R, G, B. Tyto
> hodnoty lze mnohem lépe kontrolovat na cestě z aplikace až na výstup
> z graf.karty.

Jenže "#6f1717" je přesně tohle -- hodnoty R, G a B složek o rozsahu 8
bitů každá. Akorát zapsané postupně v šestnáctkové soustavě a v syntaxi
odpovídající HTML. Stále je to RGB=(111,23,23). Jestli "cestou" od
původních dat k zobrazené barvě dojde k nějakému přepočtu, nezávisí na
soustavě, v jaké se o nich bavíme, ale na použitém software a hardware.

Mimochodem, skutečně nativní formát, který "posílá karta do monitoru", je
(zjednodušeně a nešikovně řečeno) elektrické napětí u analogového rozhraní
a řada bitů u DVI.

H.Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

 

Re: Farebne rozdiely

Autor: Viktor Rek

11:07:20 29.03.2007

Pan radimv,
to by ma celkom zaujimalo, kde sa da v PHSP vypnut sprava farieb.. Naozaj, bez sarkazmu, napiste v ktorej verzii a ako... :)

s pozdravom
Viktor Rek

Citovat příspěvek

 

Re: Farebne rozdiely

Autor: radimv

0:04:19 29.03.2007

ad "ad "PSP 5.5 a PSP 8.0 úplne rozdielne zobrazujú"

-ano, je to tak a můžete to chápat jako "vedlejší" účinek neustálého vývoje -> PSP v jednotlivých verzích 3, 4, 5, 6 zobrazují různě a je to poměrně známá skutečnost kterou se snad nikdo nesnaží vyvracet (nevim o nikom takovém) - jako u spousty věcí se takovou informaci dozví hlavně ten kdo se o ní aktivně zajímá.
Rozdíly se nevyhybají ani novějším verzím 7 a CS... vypadá to, že vývoj se pořád ještě nezastavil :-)


ad " ICC a ICM profil - aký je tam rozdiel a ktorý sa kde používa???"

-zcela jistě můžete zapomenout že by to "M" znamenalo monitor... snadno lze vygooglovat že by to mohlo být spíš toto: "Image Color Management (ICM)".
Profily s koncovkou .ICM jsou koncipované jako kompatibilní s croos-platformním standardem ICC -> stejná funkčnost. V praxi jsem nepozoroval změnu funkčnosti při přepsání koncovky z ICC na ICM, ačkoli pamatuju případy k dy nějaké dílčí aplikace (nikoli Adobe) vyžadovali při čtení těchto souborů formální koncovku .ICM


ad "3. voľba GAMMY - windows 2.2, Mac - 1.8. Je mi jasné, že sa robí v obidvoch, pritom Mac je svetlejší a zrejme "mäkší" - otázkou je čím sa to potom zjednocuje - teda v čom spočíva fyzicky samotná kalibrácia...
Treba mať predsa jasno v základných pojmoch... "

-souhlas že základní pojmy nejsou k zahození...
-hodnoty exponentu gamma fungují stejně nezávisle na Win/Mac - myšleno technickým/matematickým zpracováním - a je možné se stejným úspěchem použít obě (ale i jiné) hodnoty na obou platformách Win/Mac.

Uvedené hodnoty ale mají zcela reálnou spojitost se zmíněnými OS, ale je dobré vědět že se to týká přednostně režimu "plug&play" kdy uživatel nemá o správě barev páru a tudíž nic nestavil... pak Win předpokládá monitor v podobě "sRGB - gamma 2.2" a MacOS předpokládá (ev. se aktivně postará) že připojený monitor "plug&play" má gamma=1.8

Pokud si ovšem uživatel nastaví to co chce, pak platí jeho volba a OS to respektuje (v tomto je člověk zatím ještě respektován jako nadřízený :-)


ad " čím sa to potom zjednocuje"
- přepočtem v systému pro správu barev - je to jako na konferenci jejíž účastnící mluví různými jazyky... jak se mohou domluvit? pořadatel zajistí centrální překlad z jednotlivých jazyků do nějakého dohodnutého a význam informací je tak v téměř dokonalé podobě (nedosahuje vždy 100%) sdílen mezi různojazyčnými účastníky konference.
Zjednodušeně se v centrále porovná rozdíl mezi gamma 2.2 a 1.8 a rozdíl se kompenzuje vypočítanou korekcí která je připočítána k původním datovým hodnotám a poslána v této upravené podobě na výstupní periferii (monitor).ad "teda v čom spočíva fyzicky samotná kalibrácia..."

-v případě monitoru nastávají 2 základní případy:
a) nastavení samotného monitoru ovládacímy prvky které má k dispozici
b) úpravou signálu na grafické kartě pomocí nástrojů v ovladači graf.karty - zde se tedy nejedná o "pravou" kalibraci monitoru, ale o "znásilnění" signálu, z kterého lze jen ubírat původní informace (a nebo si vymyslet nějaké nové).
....
c) případně kombinace postupů a) + b)Zatim zdar

Citovat příspěvek

 

Re: Farebne rozdiely

Autor: radimv

23:22:21 28.03.2007

ad "Real je myslene tak ako to vidim mimo programu photoshop. Teda ako vidim stranku napr. vo FireFoxe. Cervena ma hodnotu #6f1717..."

-nebudu se tajit tim že to pro mne je malinko zvláštní pojetí "real", ale při tvorbě webu to klidně může být považováno za nějakou referenci

-každopádně nepovažuju za úplně nejlepší postup kontrolovat reprodukci na monitoru přes barvu zadanou ve tvaru "#6f1717", doporučil bych pracovat s hodnotama v nativním tvaru jak je posílá graf. karta na monitor -> 0-255 pro každý kanál R, G, B. Tyto hodnoty lze mnohem lépe kontrolovat na cestě z aplikace až na výstup z graf.karty.

Zásadní informace se týká rozdílu mezi aplikacemi podporujícími správu barev (na bázi standardu ICC) a těmi aplikacemi které jí nepodporují (např. webbrowsery ve Windows) -> přiblížení barevné reprodukce dat v takových aplikacích pak může být dosaženo nejsnáze vyřazením správy barev z funkce (Photoshop -> správa barev –> vypnout).

Ke kontrole toho co nám aplikace posílají přes grafiku na monitor může také posloužit screenshot.


Zatim zdar

Citovat příspěvek

 

Re: Farebne rozdiely

Autor: vendo2

12:42:01 28.03.2007

Pardon, mám doplnkové otázky - týka sa najmä zladenia kalibrácie programu ako Photoshop Illustrator atď nielen s prípadným polygrafickým výstupom, ale, čo je viac bežné, s minilabom kde si dávate robiť fotky napríklad z digitálu.

1. Napr. PSP 5.5 a PSP 8.0 úplne rozdielne zobrazujú - ale to bol jeden z nich pod WinXP a druhy pod Win98.
Dá sa tam navoliť ICM profil, ale aj tak tam boli rozdiely...A gamma bola na oboch windows 2.2...

2. ICC a ICM profil - aký je tam rozdiel a ktorý sa kde používa??? (to M by mohlo napovedať že sa jedná o kalibráciu monitora???)

3. voľba GAMMY - windows 2.2, Mac - 1.8. Je mi jasné, že sa robí v obidvoch, pritom Mac je svetlejší a zrejme "mäkší" - otázkou je čím sa to potom zjednocuje - teda v čom spočíva fyzicky samotná kalibrácia...
Treba mať predsa jasno v základných pojmoch...

4. Ako zladiť potom už aj kalibráciu ostaných home periférií, teda atramentka a scanner??? a to tak aby sa nenarušili iné nastavenia...

Vďaka za odpovede...

Citovat příspěvek

 

Re: Farebne rozdiely

Autor: Viktor Rek

11:35:49 22.03.2007

...a skusali ste teda priradit ten sRGB a nasledne porovnat s Firefoxom? Ako to dopadlo?

Kalibraciu mozte previest najlepsie kalibracnou sondou (kolorimetrom) vrelo odporucam v cenovej hladine od 10 000,- Sk... alebo primitivnejsie ale pre amaterske ucely pouzitelne, pomocou utilitky AdobeGamma... Ked prelistujete zopar starsich diskusii v "Poradne V. Navratila" najdete tam aj jeho verziu prace s touto utilitkou - odporucam...
Vysledkom oboch kalibracii bude vygenerovany ICC profil, ktory sa objavi v kolonke spravy farieb Windows -u. Rovnako sa objavi v PHSP (tak ako som uz vyssie popisoval).

To ze vidite farby v PHSP a napr. Firefoxe rozdielne je sposobene tym, ze aplikacie typu Firefox nepouzivaju spravu farieb a farby v nich su ovplyvnene len ICC profilom monitoru (korektne zavedeneho v systeme). Naopak, PHSP si "vyzaduje" aby ste mu definovali v akom prac. priestore ma zobrazovat! To znamena ze musite PHSP prinutit aby farby zobrazil tak ako napr. Firefox (alebo Windows-acky prehliadac obrazkov). To urobite tak, ze ak vieme, ze v apliakciach ktore spravu farieb nepodporuju, mi ovplyvnuje farby iba profil monitora tak v PHSP tento profil priradim k obrazku(Edit/Assign Profile), co bude mat za nasledok zmenu zobrazenia obrazku tak ako ho vidite vo napr. Firefoxe... Ak profil monitora nie je zavedeny v systeme, priradte ICC profil sRGB IEC616966-2.1...

s pozdravom
Rek

Citovat příspěvek

 

Re: Farebne rozdiely

Autor: icarus

22:24:41 21.03.2007

Dakujem za nazory.
Kalibracia monitoru tu s najvacsou pravdepodobnostou robena nebola. Dnes som aj po niekolkych vzhliadnutiach na inych monitoroch zistil ze celkovo to cele vyzera ovela tmavsie ako to vidim ja z mojho monitoru Co ma privadza na dalsiu otazku: Ako taku kalibraciu spravit?

Real je myslene tak ako to vidim mimo programu photoshop. Teda ako vidim stranku napr. vo FireFoxe. Cervena ma hodnotu #6f1717 , aspon pokial je to to co mate na mysli.

Citovat příspěvek

 

Re: Farebne rozdiely

Autor: radimv

21:55:46 21.03.2007

to icarus:

-Co je to ten "real"?
-Photoshop vám ukazuje normálně taky mimo programu... to se mi ještě nepodařilo - co se tim myslí?
-Jaké hodnoty má ta červená v originál datech souboru?


Pomoci by vám mohla informace, že :

-2 různé aplikace se správou barev dávají většinou rozdílný výsledek reprodukce
-nejlevnější cesta jak dosáhnout spolehlivé shody 2 aplikací při reprodukci je "vypnout" vliv správy barev /pravděpodobně pak budou barvy reprodukovány "blbě" ale zato "stejně blbě"

Zatim zdar

Citovat příspěvek

 

Re: Farebne rozdiely

Autor: Viktor Rek

16:03:35 21.03.2007

Ak bola prevedena kalibracia monitoru tak v nastaveni farieb PHSP treba do RGB priestoru zvolit profil monitoru - pripadne, v PHSP, priradit tento profil k obrazku... Ak monitor nie je kalibrovany, potom priradit sRGB... tu som si nie celkom isty - neviem v akom priestore pracuje nevykalibrovany system, ale predpokladam ze sRGB... vsak vyskusajte a uvidite :)
s pozdravom
Viktor Rek

Citovat příspěvek

 

Farebne rozdiely

Autor: icarus

11:43:54 21.03.2007

Prosim nevie niekto, kde a ako nastavit PhotoShop aby mi zobrazoval take iste farby ako mi zobrazuje normalne teda nie v programovom okne ale mimo programu. V prostredi PS mam iny odtien farieb nez v skutocnosti.
Tu je obrazok aby som priblizil co mam na mysli. To News si nevsimajte je to len rollover image ale ako urcite vidite farba je ina.

[URL=http://img153.imagevenue.com/img.php?image=73400_farroz_122_364lo.jpg][IMG]http://img153.imagevenue.com/loc364/th_73400_farroz_122_364lo.jpg[/IMG][/URL]

Citovat příspěvek

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: