Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Digitální laserový tisk v exteriéru - trvanlivost

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Digitální laserový tisk v exteriéru - trvanlivost

Autor: Adam ♂

22:36:30 12.05.2014

Máte někdo praktické zkušenosti s "low-cost" zajištěním digitálního tisku proti UV záření? Vytvořil jsem venkovní informační tabuli tak, že jsem na kartón na barevné laserové tiskárně vytiskl dokument formátu A3, zalaminoval ho (běžná fólie, běžná termolaminace). Výtvor je vystaven slunci (je orientován k jihovýchodu, takže většinu dne na něj svítí), větru a dešti (okraje jsou schovány pod dřevěným rámečkem, takže lepidlo se nerozplavuje). Po zhruba po osmi měsících venku je již znatelně vybledlý (zejména barevné části).

Hledal jsem nějaká řešení a vyšla mi v zásadě dvě: inkoustový tisk na speciální povrch se speciálními inkousty (což je na venkovní tabule asi obvyklejší řešení, ale není zrovna moc low-cost) nebo laminování s tím, že fólie, resp. lepidlo uvnitř má zvýšenou odolnost proti UV záření (což vypadá jako levnější varianta). Máte někdo zkušenosti s tím, jaká je reálná životnost tisku v takových podmínkách a o kolik výsledek zalaminování "speciální" fólií prodlouží životnost tisku oproti zalaminování běžnou fólií? Jde mi o to rozhodnout, zda to má smysl řešit. Běžný tisk a laminování máme "zdarma" (resp. jako dobrovolnický neziskový spolek můžeme využívat zařízení a materiál obce), "speciality" bychom museli sice zaplatit, ale ušetřili bychom čas za opakovanou výměnu tabule. Předem díky za případné konkrétní tipy.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: