Photoshop tutoriál: Starý monitor aneb "scan line" efekt - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



fotograf

Photoshop tutoriál: Starý monitor aneb "scan line" efekt

31. srpna 2007, 00.00 | Několik let zpět frčel ve Photoshopu dnes už profláknutý trik simulace
řádkového prokladu televize. Pozadí stránek, tlačítka, fotky ...: efekt byl úplně
všude. Jenže doba pokročila, a tak je na čase ukázat zas něco nového. Co takhle
si k efektu světlých a tmavých linek dokreslit i tu televizi? Nebo alespoň
obrazovku.

Začneme novým dokumentem např. 500*400 px. Pro obrys obrazovky zvolíme nástroj Rounded rectangle tool, kterému nastavíme zaoblení rohů (Radius) např. na 12 px (nezapomeňte kreslit tvar jako Shape Layers, pokud bychom nastavili kreslení na Fill pixels, už bychom jej nemohli dále upravovat):

Jakmile nakreslíme přes celý dokument tento tvar, mohli bychom jej trochu zdeformovat. Začneme tím, že nástrojem Add anchor Point Tool nakreslíme bod vždy v půlce každé strany:

A poté nástrojem Direct Selection Tool vždy označíme dva body v každém rohu a posuneme je směrem do středu. Tím nám vznikne krásně vypouklá obrazovka:

Tuto vrstvu použijeme jako výběr (Ctrl + klik na vrstvu), zneviditelníme ji a vytvoříme novou, kterou nástrojem Gradient Tool ze světle šedé (#6F7170) do tmavě šedé (#262626) vyplníme (přechod je nastaven na kruhový - Radial gradient):

Poté selekci zmenšíme o 10 px (Select/Modify/Contract):

Vytvoříme opět novou vrstvu a opět ji vyplníme gradientem. Tentokrát však bude mít zelenou barvu (#4B5A3D a #14180A):

Přidáme efekt vrstvy Gradient overlay, který způsobí, že směrem dolů se bude vrstva ještě více ztmavovat:

A ještě jeden efekt vrstvy – vnitřní stín (Inner shadow):

Obrázek zatím vypadá takto:

Na řadu přichází horní odlesk. Nastavíme výběr zelené vrstvy, který následně ještě zmenšíme o 20 px (Select/Modify/Contract). Do nové vrstvy nakreslíme kruhový gradient ze světle zelené (#BEE8B6) do průhledné přibližně tak, jak je vidět na obrázku:

Výběr zrušíme a vrstvu efektem Filter/Blur/Gaussian Blur rozostříme:

Nakonec snížíme krytí na 40 % a interakci na Screen:

Stejným způsobem nakreslíme i spodní odlesk. Pouze použijeme přechod z bílé do průhledné a krytí nastavíme pouze na 10 %, aby byl odlesk sotva znatelný:

Konečně přicházejí na řadu slibované proužky! Vytvoříme novou vrstvu, do které nástrojem tužka nakreslíme náš nový černobílý vzorek, označíme a definujeme jako nový vzorek (Edit/Define Pattern):

Poté vrstvu tímto vzorem vyplníme (Edit/Fill - Use:Pattern) a vrstvě nastavíme krytí na 20 % a interakci na násobení (Multiply). Podle momentální nálady můžeme omezit vrstvu pouze na místo obrazovky, mně se ale zachtělo nechat ji pěkně přes celý obrázek:

Na řadu přichází textová vrstva. Pro pořádný retro look se hodí nejlépe nějaký monospaced font, v tomto případě je použit font SUPREXY.

Pokud nemáte zrovna nic po ruce, můžete si ZDE stáhnout PSD soubor s touto textovou vrstvou.

Kterou hned zkopírujeme a pořádně rozmázneme (nebo jste snad už viděli CRT monitor, který by byl ostrý jako LCD?):

A rozmazávat budeme dál. Tentokrát si však vezmeme na pomoc efekt Filter/Blur/Motion Blur:

Je to moc? Nevadí! Gumovat se dá přeci vždycky. Takže gumou (Eraser Tool) s velkým poloměrem (Master Diameter) a dostatečným krytím odmázneme části, které se zdají moc svítivé:

Na řadě je vytvoření vykreslujícího paprsku. To znamená, že jedna linka bude nejsvítivější a směrem nahoru se bude jas linek ztrácet. Začneme tím, že načteme výběr textové a textové rozostřené vrstvy:

Následně zvolíme nástroj Single Row Marquee Tool (výběr pouze jednoho řádku) a možnost Intersect With Selection (viz obrázek nahoře). Tím pádem už stačí pouze kliknout kdekoliv, kde chceme mít nejsvítivější linku, a jako výběr se nám vytvoří průnik vodorovné čáry a textové vrstvy. Takto vytvořený výběr vyplníme v nové vrstvě bílou barvou:

Teď už jen zbývá udělat postupně slábnoucí "ocas". Standardním čtvercovým výběrem vybereme v obrázku část od nové linky směrem nahoru. Do takto vytvořené selekce nakreslíme v nové vrstvě nástrojem Gradient Tool přechod z bílé do průhledné:

Vzhledem k tomu, že chceme, aby bylo světlejší pouze písmo, musíme takto nově vytvořené vrstvě přidat masku. To uděláme tak, že nastavíme výběr na textovou vrstvu (Ctrl + klik na textovou vrstvu), klikneme na vrstvu s přechodem a následně na Layer/Add layer mask/Reveal selection:

Poslední úprava už spočívá pouze v přidání nepatrného šumu. Načteme výběr monitoru a vytvoříme novou bílou vrstvu. Do ní efektem Filter/Noise/Add Noise přidáme pořádné množství šumu:

Aby byl text stále dobře čitelný, posunul jsem vrstvu za vrstvu textovou. Vy to ale můžete udělat klidně úplně jinak:

Každopádně je potřeba stáhnout průhlednost na 20 % a nastavit krytí na násobení (Multiply):

A to je již opravdu vše. Kliknutím na obrázek se podívejte na celý výsledek:

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: