Nástroje pro práci s PDF: Novinky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Nástroje pro práci s PDF: Novinky

21. října 2005, 00.00 | Zdá se vám být Adobe Reader příliš pomalý? Hledáte prostředek pro správu PDF dokumentů?
Nebo máte poškozený PDF dokument a rádi byste jej opravili? Nové nástroje vhodné k
naznačeným účelům vám přiblížíme v tomto článku.

V našem dnešním přehledu zajímavých novinek ve světě produktů pro práci s PDF se podíváme na nástroje, které jsou teprve v počátečním stádiu vývoje. Tento nedostatek nicméně kompenzují inovativností svých funkcí. Přibližme si tedy na produkty, dovolující novým způsobem řešit prohlížení, správu či opravy PDF dokumentů.

Foxit PDF Reader v Pro verzi

Jednou z mála poměrně zajímavých alternativ Adobe Readeru na platformě Windows (95 a vyšší) je Foxit PDF Reader společnosti Foxit Software. Jeho hlavními konkurenčními výhodami jsou hardwarová nenáročnost a rychlost (aplikace o velikosti necelých 3 MB se jednoduše umístí do zvoleného adresáře a pak již funguje): uvedené schopnosti ocení nejen uživatelé starších počítačů, ale také třeba ti, kdo mají například instalován Adobe Acrobat, ale občas potřebují jen rychlý náhled PDF dokumentu. Mimo prohlížení (k dispozici je i populární dvoustránkový mód, a to dokonce při zobrazení přes celou obrazovku, což neumí ani Acrobat) nabízí daný produkt rovněž možnosti kopírování textu a částečně i grafiky (snapshot v nastavitelném rozlišení) nebo vyplňování formulářů. Na druhou stranu ovšem postrádá takové možnosti, jako jsou zobrazení komentářů, což znamená, že není právě "stoprocentně kompatibilní".

pdfnews1005-1f.jpg

Prostředí Foxit Readeru Pro

V současnosti začal Foxit Software nabízet Pro verzip daného produktu. Posíleny jsou v ní především možnosti práce s textem. Uživatel může s pomocí odpovídajícího nástroje vkládat do textu poznámky (free-form text, použijeme-li terminologii Acrobatu), přičemž kontrolovat lze velikost, řez i barvu písma. Při našich testech jsme ovšem měli problémy s korektním zobrazením některých českých znaků. Reader Pro dále nabízí možnost extrahování textu z dokumentů. Tato funkce nám přišla hodně povedená, neboť text z dokumentu nejprve přehledně zobrazí ve zvláštním okně (zachován je zcela layout, včetně vynechání prostoru pro obrázky a vícesloupcového rozvržení, neshledali jsme problémy s češtinou), kde pak lze vybrat požadovaný textový úsek (ovšem chybí sloupcový výběr) k přenosu přes schránku, možné je i přímé uložení do souboru. Dále lze využít ukládání formulářů vyplněných pomocí nástroje Typewriter.

Součástí dodávky Readeru Pro je rovněž samostatná aplikace Foxit Library. Jak již název naznačuje, jedná se o jakýsi správní nástroj pro práci s kolekcemi - knihovnami - PDF dokumentů: něco podobného nabízí i Adobe Reader coby prostředek pro správu elektronických knih (použitelný nicméně s libovolným PDF dokumentem). Library je takto vlastně jakousi databází, která obsahuje odkazy na PDF dokumenty. Ty může do library uživatel vkládat jak individuálně, tak hromadně (prohledání celého disku nebo zvoleného adresáře). Odkazy v library lze dále členit (tzv. bookshelfy), obsah souboru indikuje odpovídající náhled (možno zvolit pro jakou stránku se vytváří). Obsah library lze prohledávat prostřednictvím indexu, který produkt dokáže vytvořit velmi rychle, ignorovány ovšem byly české znaky. Z prostředí Library je pak možno provést jak otevření daného dokumentu, tak jeho zkopírování či přesun na danou destinaci, další operace lze řešit po přepnutí do složky dokumentu. Celkově se tedy jedná o koncepčně zajímavý nástroj, u kterého si je ale možno představit mnoho funkcí, jež zatím postrádá (třeba ve stylu Organizeru Acrobatu či aplikace ScanSoft PaperPort Professional).

pdfnews1005-2f.jpg

Foxit Library

FoxitReader Pro je k dispozici za 39 USD. To se nám nezdá být málo, zvlášť když produkt i přes pěkné a intuitivní rozhraní v současnosti nemá uživatelskou dokumentaci (resp. jsme ji nikde nevypátrali) a podle všeho je takto prodávána jeho beta verze! Každopádně musíme ještě jednou ocenit svižnost s jakou Reader Pro pracuje: pokud výrobce nebude zkoušet nabalování miriady funkcí, z nichž žádná nebude fungovat pořádně, ale zachová výkonnost původního enginu a bude přidávat skutečně užitečné a neotřelé vlastnosti (ke kterým patří ty výše zmíněné, nicméně zasluhující propracování), má Foxit Reader každopádně šanci na úspěch i v placené podobě. Připomeňme pak, že daný výrobce nabízí ještě i poměrně zajímavý komerční PDF Editor, kterému jsme se blíže na Grafice již před časem věnovali.

PDF Explorer

Jinou zajímavou novinkou, zaměřenou opět na katalogizování PDF dokumentů, je PDF Explorer (tvůrce se skrývá pod zkratkou RTT). Jedná se o freeware s poněkud podivnou historií: první (ne právě povedené) pokusy o jeho vytvoření jsme zaznamenali v roce 2002, projekt pak ožil teprve v tomto roce. A i když se jedná o řešení v mnohém ještě ne zcela dotažené, s rozhraním, které spíš odrazuje, a navíc v současnosti opět bez uživatelské dokumentace (resp. manuál existuje, ovšem pouze v portugalštině), má přesto uživatelům co nabídnout.

pdfnews1005-3f.jpg

PDF Explorer

Katalogizace je v daném případě založena na databázích, které kromě odkazu na dokument obsahují některá jeho metadata (název, autor, klíčová slova aj.) a dovolují tato případně i editovat. Zařadit do databází lze nejen běžné soubory, ale i ty, které jsou ukryty v ZIPovaných souborech. Prohlížení obsahu databáze se děje s pomocí tzv. mřížky (grid), jejíž vzhled je plně konfigurovatelný, výpis je zde založen na zmíněných metadatech dokumentů, podle kterých lze seznam třídit, na obdobném principu pracuje i vyhledávací funkce, dále se nabízí možnost indexace. Vytvořené databáze lze zálohovat, optimalizovat, převádět do CSV formátu (pro načtení do jiných aplikací) aj.

Soubory vložené do databáze lze přímo v prostředí Exploreru prohlížet zvoleným prohlížečem PDF (Adobe Reader, XpdfViewer aj.). Dále se nabízí možnost prohlížení a extrahování textového obsahu ve stylu, jež jsme popsali výše u Foxit PDF Readeru. Hodně silné možnosti poskytuje produkt pro obrázky: v odpovídajícím rozhraní dovoluje zobrazit všechny obrázky dokumentu a vybrané z nich pak blíže prohlížet (zvětšení, rotace) a poté extrahovat do formátů JPEG nebo BMP. Rovněž se (mimo funkcí pro kopírování, přesun atp.) nabízí několik nástrojů pro dávkové zpracování, konkrétně třeba přejmenování (titul místo původního názvu), úpravy metadat či hromadný tisk.

pdfnews1005-4f.jpg

Extrahování obrázků

Abstrahujeme-li od připomínek, jež jsme vznesli výše, musíme říci, že PDF Explorer vypadá jako zajímavý produkt, který si určitě své uživatele najde nejen díky nulové ceně. Bez zajímavosti není existence jeho rozhraní v různých jazycích, včetně třeba slovenštiny.

Advanced PDF Repair

Nedávno uvedeným produktem je rovněž Advanced PDF Repair společnosti PDF Repair. Jak již název naznačuje, jedná se o prostředek pro obnovení poškozených PDF dokumentů (resp. rekonstrukci co možná nejvíce dat z takovýchto souborů). Podporuje všechny verze PDF, slibuje značnou účinnost a (jak se tak trochu rozumí samo sebou) nabízí možnost hromadných oprav. Kvality tohoto nástroje jsme neměli možnost posoudit, protože (naštěstí) nedisponujeme PDF dokumenty daného typu. Dá se ale věřit, že mohou nastat případy (u archivů, poškozených disků aj.) kdy může být prostředek daného typu neocenitelný. I tak se nám ale cena stanovená na plných 299,95 USD zdá být mírně řečeno přemrštěná: míru výhodnosti si zde ale asi každý posoudí sám až ve chvíli, kdy dané řešení bude urgentně potřebovat. Každopádně na tomto místě musíme upozornit, že obdobné možnosti nabízí třeba i PDF Desktop Repair Tool (100 euro) společnosti 3-Heights.

pdfnews1005-5f.jpg

Advanced PDF Repair

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: