CES 2010: invaze čteček elektronických publikací - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

CES 2010: invaze čteček elektronických publikací

25. ledna 2010, 00.00 | Letošní ročník výstavy spotřební elektroniky CES mimo jiné přinesl představení doslova záplavy čteček elektronických publikací. Čeho všeho se zde konzumenti dočkali či již záhy dočkají? Jakým způsobem může v dané oblasti zamíchat kartami Apple se svým očekávaným tabletem? A co bude nástup zařízení daného typu znamenat pro kreativní sektor?

Před koncem minulého roku jsme naše čtenáře informovali o některých prognózách, týkajících se trhu s elektronickými publikacemi, resp. odpovídajícími zařízeními určenými pro jejich stahování a prohlížení. Poměrně optimistický výhled daných prognóz byl přitom potvrzen, a snad ještě překonán na nedávno proběhnuvší výstavě spotřební elektroniky CES 2010. Vedle zavedených hráčů působících na daném poli zde totiž představila svá řešení řada dalších společností, přičemž některé přišly s opravdu zajímavými inovacemi. Co vše bylo takto na CES 2010 k vidění?

Tradiční hráči

Dá se říci, že nejméně překvapivé byly na CES 2010 expozice nejdůležitějších hráčů v dané oblasti, ovšem zejména proto, že tito již v loňském roce přišli se zajímavou nabídkou zařízení i distribučních modelů. Leader v dané oblasti, společnost Amazon, takto po podzimním uvolnění čtečky Kindle 2 (259 USD) do mezinárodního prodeje (přes 100 zemí světa, včetně ČR) obdobně na CES 2010 zpřístupnil i Kindle DX (489 USD), zařízení, jež se vyznačuje velkým E-Ink displejem (úhlopříčka 9,7", 824 x 1 200 px, 150 ppi).

ces2010ebooks-1f.jpg

Sony nabízí v současnosti hned několik modelů svého Sony Readeru. Nejnovějším přírůstkem zde je Daily Edition (399 USD) s displejem o uhlopříčce 7 palců,vedle něj jsou k dispozici také modely Pocket (199 USD) a Touch (299 USD). Vlastností, kterou se tyto přístroje mohou pochlubit oproti Kindle, je dotykový displej edic Daily a Touch. I v jiných parametrech by pak Readery od Sony měly mít nad řešením Amazonu navrch – Sony se o tom snaží přesvědčit v odpovídajícím přehledu. Nabídku elektronických publikací (knihy, periodika) z vlastního eStoru Sony doplnila o vazbu na projekt Google Books, dále dovoluje i půjčování knih.

ces2010ebooks-2f.jpg

Barnes & Noble na CES 2010 s žádnou novinkou nepřišel. Jeho čtečka Nook (259 USD) je ovšem na trhu jen krátce. Dané zařízení zaujme po technické stránce přítomností sekundárního barevného LCD displeje, který slouží k ovládání přístroje. Jak jsme již uvedli v našem dřívějším článku, a jak naznačily některé jiné přístroje vystavované na CES (viz níže), budou mít takovéto „hybridní“ čtečky stále větší zastoupení na trhu.

ces2010ebooks-3f.jpg

Kontinuita E-Ink řešení

Všechny čtečky uvedené výše jsou založeny na displejích společnosti E-Ink, které nabízí vynikající zobrazovací vlastnosti blížící se tiskovině při velmi nízké energetické náročnosti. Hlavními nevýhodami zde jsou absence podsvícení (daná povahou technologie, v šeru a tmě je tedy nutno si „přisvítit“ jako u tiskoviny) a – v současnosti – zobrazování pouze v odstínech šedi.

E-Ink displeje jsou na trhu již delší dobu, a tak vedle velkých hráčů zmíněných výše nabízí odpovídající řešení i mnohé malé firmy (některé jejich produkty jsou takto k dispozici i na českém trhu). Také ty přišly se zajímavými novinkami.

Společnost Bookeen, jejíž dřívější čtečka Cybook Gen 3 je v ČR dobře známa, nyní nabízí již loni představené řešení Cybook Opus (250 euro). Toto se může pochlubit vahou 150 g, tloušťkou 1 cm a akcelerometrem pro automatickou změnu orientace stránky. V ČR snadno dostupným zařízením je rovněž iRiver Story (cca 6 500 Kč), jenž disponuje klávesnicí a nabízí i plánovač, poznámky a nahrávání zvuku.

ces2010ebooks-4f.jpg

Cybook Opus

Na trh v dané oblasti také před časem přišla společnost Foxit, známá jinak svými řešeními pro PDF, a to se zařízením eSlick Reader (cena kolem 250 USD). Celé sady řešení pro danou oblast pak nabízí společnosti DMC (Copia – šest modelů, provázání uživatelů formou vlastní sociální sítě, 199-299 USD), Coolreaders (Cool-ER – různá barevná provedení, 249 USD) či iRex Technologies (iLiad, Digital Reader – dotykové ovládání s rozpoznáváním písma, funkce PDA aj., od 499 euro).

ces2010ebooks-5f.jpg

Z velkých firem vstupuje na trh daných zařízení nově společnost Samsung s modely E6 (399 USD) a E101 (699 USD). Tyto nabízí ovládání stylusem s možností ručního psaní a anotování a vazbu na projekt Google Books.

CES 2010 také přinesl představení několika nových zařízení kombinujících E-Ink a LCD displej. Konkrétně se takto objevilo zejména eDGe společnosti EnTourage. Zatímco E-Ink zde slouží k pohodlnému kontinuálnímu čtení, LCD displej dovoluje brouzdání webem, různé úkony odpovídající spíše notebooku nežli specializované čtečce apod. Ovládání je dotykové a využívá virtuální klávesnici. eDGe má být k dispozici od února a to za cenu 490 USD. Výrobce vidí jeho největší uplatnění zejména v oblast výuky. Produktem značně podobným Barnes & Noble Nook je pak Spring Design Alex (349 USD, na trh v únoru).

ces2010ebooks-6f.jpg

EnTourage eDGe

Skiff Reader a Plastic Logic QUE: konkurenti E-Inku

Z produktů, jež přímo konkurují E-Ink čtečkám, zaujaly na CES 2010 především Skiff Reader a Plastic Logic QUE, v obou případech se přitom jednalo pouze o prototypy. Skiff Reader (dříve znám pod označením FirstPaper), za kterým stojí Hearst Corporation (Skiff je jí založená firma), směřuje jasně do oblasti vydávání periodik. Je vybaven displejem postaveným na technologii společnosti LG, který je ohybatelný, umístěný na tenké kovové fólii, tudíž méně náchylný k poškození nežli stávající zobrazovací technologie. Displej prototypu disponoval úhlopříčkou plných 11,5 palců a rozlišením 1 200 x 1 600 bodů (174 ppi), takže paralela k formátu časopisu či novin je zde nasnadě. Nicméně obdobně jako konkurenční řešení zatím Skiff Reader zobrazuje pouze v odstínech šedi, barevná varianta má být v přípravě. Váha zařízení činí necelého půl kilogramu.

ces2010ebooks-7f.jpg

Pohodlné listování obsahem a další ovládání by mělo umožnit dotykové ovládání (prsty i stylus). K dispozici je samozřejmě odpovídající konektivita (3G, Wi-Fi, USB), slušná úložná kapacita (4 GB, SD slot) i příslušná infrastruktura (eShop, vývojářská platforma), baterie by měly vydržet několikadenní provoz. Distribuci obsahu přes 3G síť i prodej zařízení na svých pobočkách bude v USA zajišťovat mobilní operátor Sprint, je ovšem otázkou, kdy se tak stane a jaká bude cena dané čtečky. Daný prototyp má být každopádně podle společnosti Skiff pouze ukázkou prvního z řady zařízení, zaměřených primárně na elektronickou distribuci periodik. Společnost takto hovoří o uvedení spotřebitelské platformy pro e-reading služby, zahrnující i odpovídající systém online reklamy.

ces2010ebooks-8f.jpg

Rovněž Que proReader společnosti Plastic Logic se vyznačuje velkým, ohybatelným displejem pro zobrazení v odstínech šedi. Výrobce se tímto zařízením snaží více než běžné čtenáře oslovit konzumenty z business oblasti. Vedle odpovídajícího distribučního zázemí pro elektronické periodika a knihy (spolupráce mj. s Barnes & Noble) takto nabízí i funkce zaměřené na práci s elektronickou poštou, vlastními dokumenty apod. K dispozici má být toto zařízení od dubna za cenu od 649 USD.

ces2010ebooks-9f.jpg

Čtení v barvě

Na CES 2010 se prezentovala i zařízení, jež již nyní či výhledově nabízí zobrazení elektronických publikací v barvě. Z japonského na americký trh takto přichází Fujitsu Flepia, zřejmě první zařízení daného druhu, ovšem za cenu kolem 1 000 USD. Prototyp plnobarevného e-readeru postaveného na technologii LiquavistaColor představila na CES 2010 společnost Liquavista. Do prodeje by se ovšem měl daný typ čtečky dostat spíše až v příštím roce. Nejvíc pozornosti pak v uvedené oblasti zřejmě zaslouží mirasol společnosti Qualcomm (plnobarevné zobrazení s podporou videa aj.), kterou jsme před nedávnem na Grafice přiblížili v samostatném článku.

ces2010ebooks-10f.jpg

Apple faktor

Velkou neznámou zůstává v dané oblasti společnost Apple. Pode dosud neověřených, ale, jak už je u tohoto výrobce v posledních letech zvykem, zřejmě na pravdivém jádře založených předpovědí, by měl být 27. 1. představen Apple tablet, který dle všeho nabídne i řadu zajímavých funkcí pro práci s elektronickými publikacemi (Apple v poslední době intenzivně vyjednává s řadou vydavatelství). Netřeba přitom asi zdůrazňovat, jak velký potenciál má Apple nejen po straně technologické (viz úspěch iPhonu jako kapesní čtečky elektronických publikací), ale i distributorské (prodej prostřednictvím iTunes, fungující dnes pro audio, video a iPhone aplikace). Již záhy bude zřejmě v dané věci více jasno…

Závěrem

Prozatím je těžké říci, nakolik CES 2010 naznačil spíše intenzivnější vývoj na poli elektronických čteček publikací nežli bylo očekáváno. Záplava prototypů totiž ještě neznamená komerčně úspěšné modely, cenově přitom zůstávají čtečky stále zbytečně drahým zařízením, a dostupnost bude v mnoha případech omezena jen na několik málo trhů, především USA. Poptávka po daném typu zařízení by se pak mohla snižovat i díky stále lepším odpovídajícím vlastnostem chytrých telefonů typu iPhonu či zařízení jako jsou netbooky, tímto by nicméně alespoň narostl odbyt elektronických podob publikací (těžko říci zda na úkor tištěné produkce). V případě ČR pak bude také hodně záležet na tom, zda se vydavatelé konečně dostanou k tomu, aby svou produkci začali nabízet i daným způsobem – konkrétně třeba ve spolupráci s Amazonem, resp. prostřednictvím Kindle.

Pro kreativní sektor bude každopádně případný boom zařízení daného typu znamenat novou výzvu. Zatímco totiž stávající E-Ink čtečky s displejem v odstínech šedi a obvykle nepříliš kvalitním čtecím softwarem znamenají spíše požadavek na „downgrade“ vizuálního podání obsahu, obvykle do podoby jednosloupcového textu s několika málo obrázky, přinesou nová zařízení výrazně vyšší nároky. Požadavek na tvorbu kvalitního layoutu periodika či multimediální publikace šitého na míru (vzhledem, ale i ergonomii ovládání) podmínkám určitého zařízení (velikost displeje, podání barev, způsob interakce, optimalizace pro bezdrátový přenos aj.) takto možná již překvapivě brzo bude stejně obvyklý, jako je tomu dnes s návrhem tiskovin a webových prezentací.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » CES  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: